NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen Pfaff JOH. 1JULIMUS tent en luchtbed Verburg A. C. van der Rest No. 3089 Zaterdag 28 april 1962 65e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm Meer vlaggen zullen er dit jaar wapperen op ko ninginnedag, meer illuminaties zullen er schitteren, meer vuurwerk zal er worden afgestoken dan andere jaren op 30 april. Want onze landsvrouwe viert ditmaal be halve haar verjaar dag ook met haar echtgenoot het zil veren huwelijks feest. Vanouds is een zilveren bruiloft reeds aanleiding voor grootse feestelijkheden in de familiekring, hoe veel te meer feeststemming zal er heersen nu de hoofdpersonen van vorstelijke bloede en de hoogste autoriteiten des lands zijn? Welhaast heel Nederland heeft zich opgemaakt verscheidene dagen het oran je-zonnetje te doen stralen, zo niet aan de hemel dan toch in het hart. Weliswaar heeft onze koningin nog niet een speci ale eretitel verworven zoals haar koninklijke moeder die de bijnaam van „moeder des vaderlands" ver wierf, maar wie het oor te luisteren legt dezer dagen, zal toch wel horen hoe waarderend, met hoeveel eer bied en met hoeveel liefde over onze tegenwoordige landsvrouwe gesproken en geoordeeld wordt, Juliana heeft zich een heel bijzonder plaatsje verworven in de harten van haar onderdanen. Een plaatsje, dat vele buitenlandse vorsten haar benijden. Dat verschil valt in het bijzonder de buitenlandse journalisten op die in deze feestdagen de koninklijke reünie medemaken en de band tussen vorstenhuis en volk in ons land be merken. Wij mogen bidden en hopen, dat koningin en prins en hun gezin nog vele, vele jaren voor ons gespaard mogen blijven. Or. opening van twee nieuwe schoolgebouwen te Wissenkerke Vrijdag 13 april werd er in de geschiedenis van het dorp Wis senkerke wederom een mijlpaal bereikt, 2 nieuwe schoolgebou wen, een voor de chr. school en een voor de openbare school, wer den die dag feestelijk geopend. Door de wel wat late en grote toevloed van advertenties konden wij in ons vorig nummer tot onze spijt het volledige verslag niet op nemen. Om niet in herhaling te verval len van de in de dagbladen reeds opgenomen verslagen hierover, volstaan wij thans met een kort verslag. De talrijke officiële personen en genodigden werden des namid dags 2 uur namens het gemeente en schoolbestuur door de voorzit ter P. G. A. de Lange hartelijk welkom geheten. Hierna werd in optocht naar de nieuwe scholen gemarcheerd, waar de heer A. Schout, lid van Ged. Staten op uitnodiging van burgemeester P. Wisse, de nationale driekleur hees Van de gelegenheid om het nieu we gebouw twee scholen onder één dak te bezichtigen, werd een dankbaar gebruik gemaakt. Een ieder was vol lof, het werd een schitterend gebouw genoemd. Velen, vooral de ouderen, ston den met hun neus op een verza meling oude schoolfoto's vanaf 1881, die nu nog nabesteld kun nen worden. De christelijke school is thans in het bezit van zeer moderne leermiddelen, o.a. een nieuw soort telraam (rekentribune), flanelbord, een magnetisch verkeersbord, een foli-flanelbord zoals bij het t.v.- weerpraatje, een magnetische landkaart, waarop de plaatsen door losse magneetjes geplaatst kunnen worden, een filmstrook projector en een verlichte globe. Voor aardrijkskunde, geschiedenis, natuurkunde en allerlei aanteke ningen hebben de kinderen een losbladige systeemband. De chr. school is verder nog in het bezit van een type-machine, een naai machine, een stencilmachine en een papiersnijmachine, alsmede van een werkbank met volledige gereedschapskist. Op de borden van elk lokaal was door de heer Lankhorst een schitterende tekening aange bracht, voorstellende „De tocht naar Chattam", „Het slot „Loeve- stijn" en „Sneeuwwitje". Boven had de heer Lankhorst een reliëf van papiermaché van Noord-Beveland gemaakt, waarbij een verzameling van schelpen en zeedieren was. Bovendien waren waterverftekeningen van hem aan wezig van dieren en de natuur op Noord-Beveland. De leerlingen hadden hun fraaiste handwerken uitgestald. De chr. school bevat drie loka len. Boven is er een lokaaltje voor het handwerken. Verder is er een hoofdenkamer met schitterend bu reau en dito bestuurstafel. Hierbij komt nog een boekenrek aan een der zijwanden. De openbare school bezit twee lokalen en een hoofdenkamer. Hierin ontdekten we een radio, een naaimachine, een vloeistof- duplicator en een heel aardig phy- sica-kastje. Ook in deze school waren bordtekeningen te bewon deren alsmede Noord-Beveland in klei. Als kunstopdracht bezit de o- penbare school een wandschilde ring in het portaal. De chr. school heeft drie gezandstraalde ramen, voorstellende „De overwintering op Nova-Zembla", „De wonder bare visvangst" en „De natuur". Terug in „De Kroon" volgden de gebruikelijke toespraken en fe licitaties, waarbij o.m. een brief van de oudste nog in leven zijnde oud-leerling van de chr. school, mej. S. van Melle, oud 96 jaar, werd voorgelezen. In het oude schoolgebouw be gon om 5 uur de herdenking van het eeuwfeest. De heer De Lange sprak een welkomstwoord en gaf een uitvoerig historisch overzicht. Tijdens de eenvoudige koffie maaltijd werden (te) veel woorden gewijd aan diverse belevenissen. De grote samenkomst die om half acht moest aanvangen, begon om even over 8 uur, zeer tot on genoegen van de 5 a 600 mensen, die in de Ned. Herv. Kerk zaten te wachten. Ds. Franck, Ned. Herv. predi kant uit Utrecht, zelf oud-leer ling, hield een toespraak waarin hij zeer aardige herinneringen uit zijn jeugd ophaalde. Deze toe spraak werd door de aanwezigen zeer gewaardeerd. Hierna kwamen de leerlingen aan de beurt. Voor in de kerk stond een podium en een groot filmscherm. Het perso neel had een jubileumstuk samen gesteld, dat le de schoolgeschie denis weergaf en 2e het ontstaan en de oorzaak der schoolstrijd naar voren bracht. Dit gebeurde door gesproken woord, dia's (w.o. van oud Wissenkerke en oude schoolfoto's) en schetsjes door alle leerlingen der school. De meisjes uit de hoogste klassen waren ver kleed op z'n Noordbevelands, sommigen zelfs in kleren van 100 tot 150 jaar terug met kaphoeden en sierhoed. Ook de jongens wa ren in oude zwarte kleren met al lerhande modellen ouderwetse hoeden op. De schetsjes en dia's waren een aanschouwelijke omlijs ting van de gesproken geschiede nis, zo b.v. een echtpaar uit de pruikentijd, het dansen om de vrijheidsboom, de sansculottes, een welkomsttableau, een ta bleau kamer vol mensen in 1861, een schoolklas uit 1861 eveneens in oude kleren, compleet met plak, leien, bord met „ezel" e.d., een bestuursvergadering in 1881, de heer Van Noppen die er met de dominee zijn hoed vandoor gaat, Van Noppen in Den Haag en de Duitse tijd. Het slottableau uitbeeldende Psalm 150, moest wegens het late uur vervallen. Hierna boden de oud-leerlingen een grote foto van Van Noppen, een lijst met namen van de school hoofden van 1861heden, een bandrecorder en geld voor de aan schaf van opgezette dieren aan. Bij de uitgang ontving ieder een door het hoofd der school samen gesteld jubileumboekje, waarin de hele schoolgeschiedenis wordt weergegeven. Ook uit Amerika was een ge lukwens van oud-leerlingen, n.-l. Krijn Versluis, C. J. Versluys - de Smit, Peter Versluys, Maris Ver sluis, Koosje Goulooze - Versluys, Cornelis Versluys, Gerrit Versluys en Willem Versluys. Zij voegden 5 dollar aan het jubileumgeschenk toe. Hoe U 't ook bekijkt. SPARTA. verdient de voorkeur! Uw Sparta - dealers zijn: DE MOOR - WISSENKERKE VAN DER HEIJDE - GEERSDIJK AUGUSTIJN - COLIJNSPLAAT DE WILD - KATS Uw adres voor een goed verzorgde baby-uitzet (reeds vanaf f 57.50) De Weefstoel Langeviele 3 Telefoon 01180-4108 Middelburg De 49-jarige woninginrichting is een bewijs van goede voorlichting en degelijke levering van MEUBELEN, KARPETTEN, BEDDEN ENZ. ENZ. aan billijke prijs. LANGEVIELE 42 (over de Lange Gere) tel. 29 28, Middelburg. Wilt u een huren of kopen? Hiervoor naar Sportartikelen Kaaistraat Kortgene Voor de betere elastieken kousen, buikbanden, breukbanden, herengordels, herniabanden, steunzolen enz. enz. gaat u het best naar de bekende geneesmiddelen en bandagezaak met de grote afdeling parfumerie van Lange Kerkstr. 42, Goes. Lid „Orthobanda"; Ned. Ver. van Vakkundigen Libelle Supp-hose steunkousen in alle maten 16.90 per paar! ,LCC Speciaalzaak voor Trix en Marklin elektrische treinen Lange Delft 32 Telefoon 01180-4034 Middelburg Uw adres voort Dinky Toys - Meccano Wildebraspoppen - Jumbo-spelen 'k PFAFF 1862 PFAFF 1962 I „100 jaar vooraan in vooruitgang" Vraagt u eens geheel vrijblijvend zo'n X interessante PFAFF demonstratie bij u X aan huis aan; (kan ook des avonds). Telefoon 7476. naaimachines Die moet u zelf zien werken, ook uw hart gaat dan sneller kloppen om er een te 'j. bezitten. A. C. BASTIAANSE f. Papegaaistraat 4 - Goes - Telefoon 7476 I BLOEMENHUIS SDe root ST. ADRIAANSTRAAT 23 - GOES Telefoon 5556 is uw adres voor alle voorkomende bloemwerken bloemstukken bruidsboeketten tafelversieringen grafbloemstukken enz. Tevens verzorgen wij uw bloemengroet in het binnen land, maar ook over de gehele wereld Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1962 | | pagina 1