NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen VERDIEN 24 CT OP ELK DUBBELGROOT PAK L Denk om uw belastingaangifte Heilstaat zonder melk en vlees Foto Verschoorc „Wissenkerke" 1ste Noord-Bevelandse No. 3083 Zaterdag 17 maart 1962 65e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm En kiest de eerlijke weg naar belastingvermindering (Van onze economische medewerker) Nog een korte tijd scheidt ons van het moment waarop de aan giftebiljetten voor de inkomsten belasting weer bij de inspecties moeten zijn ingezonden, althans het witte A-biljet. Wie belasting plichtig is voor de vermogensbe lasting, heeft nog automatisch uit stel tot 1 juli 1962 wanneer hij het bijgevoegde biljet Bb inzendt voor 1 april. Op dit Bb-biljet ko men de cijfers waarop de inspec teur zijn voorlopige aanslag 1962 baseert. Die gegevens moeten spoedig in zijn bezit zijn. U kunt veel narigheid voorkomen. Wie niet tijdig zijn aangiftebil jet inzendt, stelt zich bloot aan allerlei financiële gevaren. Zo dreigt er bijvoorbeeld een ambts halve aanslag door de inspecteur. Niet alleen zal die aanslag hoog zijn, maar men zit met de moei lijkheid dat het protesteren zo moeilijk wordt. In geval van een ambtshalve aanslag zal de belas tingplichtige moeten aantonen dat deze niet juist is. De bewijslast rust dus op hem en niet meer op de inspecteur. Dit is geen een voudige procedure. Het kan ook zijn dat de inspec teur u bij te late inzending een boete oplegt van 5 °/o over de aanslag 1961 wegens te late aan gifte. Bent u steeds laat, dan kan dat ook de goede betrekkingen tussen belastingplichtige en de in specteur nadelig beïnvloeden en dat is beslist niet wenselijk. Het gaat er niet alleen om dat er op tijd een aangifte in de bus ter inspectie ligt, maar vooral ook dat die aangifte goed is. Voor ve len is de hulp van een deskundige nodig om tot juiste aangifte te ko men maar vele anderen kunnen zelf veel of alle juiste gegevens verstrekken wanneer zij voldoen de moeite besteden aan de juiste invulling van het biljet. Tallozen voelen zich daartoe uit weerstand tegen het belastingbetalen niet geroepen. Een dergelijke houding zal meestal geld kosten. De in specteur moet weten hoeveel de inkomsten waren over 1961. Weest eerlijk. Hoe denken wij het aangiftebil jet in te vullen bij de wetenschap dat de tarieven nog zeer hoog zijn, ook na de verlaging van 1 juli a.s.? Een gehuwde zonder kinderen met f 7500.inkomen netto betaalt onder het tarief '62 nog f 907.Dit is een inkomen beneden de weistandsgrens. Klimt deze belastingplichtige tot 10.000 gulden inkomen, dan betaalt hij reeds f 1500.d.w.z. van de laatste f 2500.liefst f 593. Bij dergelijke hoge tarieven, die tot de hoogste ter wereld beho ren, komt al spoedig de begeerte boven om een deel van het inko men niet op te geven. Met de meeste nadruk moeten wij dit afraden omdat, als die o- peratie één keer slaagt, spoedig de weg openligt naar een omvang rijke fraude. Slaat men eenmaal deze weg in dan is het hek van de dam. Van het een komt het ander totdat bij een controle de hele zaak aan het licht komt. Iemand die in deze fuik zit, komt er niet zonder grote ellende voor zich en zijn gezin weer uit. De controle mogelijkheden zijn in ons land zeer geperfectioneerd. Afgezien hiervan moet men de morele zij de van het vraagstuk ook eens be zien. Er resten ons naast de fraude nog twee wegen om de aanslag in de inkomsten- en vermogensbelas ting laag te houden. De minst sympathieke van de twee is die van de geforceerde uitgaven voor de zakenman. Gevaarlijke onkosten. Wie zijn onkostennota zelf be heert, kan deze met allerlei mid delen opvoeren. De inrichting van de zaak wordt zo luxueus moge lijk gemaakt. De zakenrelaties worden meer dan royaal gefêteerd De posten voor reclame en ver voer worden zoveel mogelijk op geschroefd en zo kunnen wij doorgaan. In talrijke krantenrubrieken is er op het gevaarlijke van deze ge dragslijn gewezen en op de onge zonde glans die hierdoor aan de economie van het land wordt ge geven. Veel vertoon zou achter wege blijven wanneer onze belas tingtarieven meer in overeenstem ming waren met het rechtsgevoel van hen, die ze betalen moeten. Wij hopen dat er in de komende jaren aan dit probleem iets zal worden gedaan. Tenslotte is er de weg in de doolhof der wetsartikelen te zoe ken naar zwakke punten en af trekmogelijkheden. Dit is een vol komen geoorloofde weg en er moet zeker een zo ruim mogelijk gebruik van worden gemaakt zon der in overdrijving te vervallen. Wij denken aan de kosten van verwerving, aan buitengewone lasten en aan de mogelijkheid om via toegelaten vrije schenkingen aan kinderen het vermogen te verminderen. Blijf redelijk. De jurisprudentie over al deze aftrekposten bevat een bloemle zing van pogingen om voor aller lei zaken aftrek te verkrijgen. Ge deeltelijk is de staat op dit grens gebied tussen toelaatbaar en on toelaatbaar als overwinnaar uit het strijdperk getreden, maar ook meer dan eens zegevierden de be langhebbenden. Maatstaf op dit terrein vol voet angels en klemmen is de gedach te dat men redelijk moet blijven in zijn eisen bij de belastingin spectie. Dan mogen wij ook een redelijke houding van de belas tingdienst verwachten. Ook in de ze sector is een terrein waarop gegeven en genomen moet wor den. Wij zijn ons er van bewust, dat de fiscus meer dan eens neemt maar daarvoor is zij ook geroepen De ervaring heeft ook velen ge leerd, dat belastinginspecteurs meer dan eens oog hebben voor de moeilijkheden van de contribu anten. Nimmer behoeven wij te ver geten dat de bepaling van een juist verschuldigd belastingbe drag een zaak is waarbij twee par tijen een stem in dit kapittel heb ben, dus ook de belanghebbende. Hij hoeft alle opvattingen van de inspecteur niet zonder meer aan te nemen en wordt zelfs niet ge bonden door de aangifte. Die is een hulpmiddel waarmee inspec tie en burger gewapend zijn om tot een goede aanslag te komen. Drs. Mierlo. (Nadruk verboden). ren in een rij te staan; vlees is slechts enkele dagen per maand te krijgen; in Wit-Rusland, eens een korenschuur, heeft men in dc laatste maanden wegens gebrek aan voedfergranen 500.000 verma gerde varkens moeten afslachten; er is geen hongersnood, maar om de maag te vullen is men vrijwel uitsluitend aangewezen op brood, aardappelen en wat wortelen; groente ontbreekt bijna geheel. Geen hoorn des overvloeds. Dat is dan een ander verhaal dan Chroesjtsjows voorspelling van enige jaren terug, dat de U.S. S.R. de Verenigde Staten voor 1975 zal hebben ingehaald en voor haar inwoners een ware hoorn des overvloeds zal zijn. Het is vanzelfsprekend, dat zo als alles, dat in de sowjet-unie niet deugt ook de erbarmelijke voed selvoorzieningen door de huidige heerser wordt geweten aan het falen van zijn voorganger. „Stalin wist niets van landbouw af en hield vast aan het systeem van wisselbouw, dat slechts weinig kapitaalinvesteringen eist", aldus Chroesjtsjow in zijn rede. Inderdaad is het waar, dat Sta lin niets moest hebben van de op bouw van een grote kunstmestin dustrie en alle aanwezige midde len ter beschikking stelde van de zware industrie, die de U.S.S.R. weliswaar tot een machtige mili taire grote mogendheid, maar geenszins tot een op alle gebieden welvarende staat heeft gemaakt. Het is echter eveneens waar, dat ook Chroesjtsjow voor een kwartje op de eerste rij van de landbouw- tribune gelooft te kunnen zitten Ideaal-Persil verzorgt uw was ideaal Moskou's grote landbouwdebat: Wanneer het al niet zo was, dat communisme en internationale controle elkaar ten enenmale uit sluiten, zou Chroesjtsjow toch een gegronde reden hebben om bui tenlandse inspecteurs uit zijn land te weren. Deze immers zouden, op weg naar de door hen te con troleren centra der Russische a- toomenergieprodukten, ontdek ken, dat het leven in de commu nistische heilstaat, waarin volgens zijn propagandisten nog wel niet alles, maar toch heel veel stuk ken beter is dan in de door ka pitalistische uitbuiters beheerste landen, in vele opzichten een giauwe aangelegenheid is. Chroesjtsjow zelf heeft tegeno ver het deze week in vergadering bijeen zijnde Centrale Comité van de communistische partij ver klaard, dat de sowjet-landbouw zich in moeilijkheden bevindt. Maar dat is slechts een flauwe af spiegeling van de werkelijke si tuatie. Die ziet er als volgt uit: wat melk kan men en dan nog niet eens altijd bemachtigen door u- Geen succes. Er zijn in de laatste jaren onge twijfeld ten koste van de zware industrie enorme sommen aan de landbouw besteed. Grote irriga- tiewerken zijn aangelegd, nieuwe landbouwmachines zijn ontwik keld en de kunstmestproduktie is opgevoerd. Maar dit alles is te genover de behoeften van de snel groeiende en steeds beter verdie nende bevolking een halve maat regel gebleken. Chroesjtsjow kan echter niet verder gaan, zonder het zevenjarenplan, dat vooral is gericht op de ontwikkeling van de zware industrie, waarop de Rus sische macht berust, aan te tasten. Daar komt nog bij, dat de tot nu toe ontwikkelde activiteiten ter vergroting van de agrarische opbrengsten lang niet altijd het verwachte succes hebben opgele verd. Dit is vooral een gevolg van de blunders, die in een bu reaucratisch geleide landbouw nu eenmaal niet te vermijden zijn, en van de nog altijd lage produk- tie van de Russische boer, voor wie de mogelijkheid om een klein deel van zijn waren op de vrije kolchozenmarkt te brengen toch te weinig stimulans is gebleken om hem de handen eens extra uit de mouwen te doen steken. Natuurlijk heeft ook de partij leiding ontdekt, dat de huidige si tuatie een radikaal ingrijpen drin gend noodzakelijk maakt. Zij heeft gedecreteerd, dat 64 mil joen hectaren braakliggende of met laagwaardige gewassen be plante grond benut moeten wor den voor de verbouw van tarwe, suikerbieten, bonen enz. Een lof waardig voornemen, maar de daarvoor benodigde middelen kunstmest, chemische preparaten ter bestrijding van ongedierte en onkruid en landbouwmachines zullen slechts in beperkte mate worden verstrekt. Nieuwe mislukkingen voorspeld. Chroesjtsjow, de altijd optimis tische, gelooft, dat dit laatste geen al te groot bezwaar behoeft te zijn, en een aantal landbouwdes kundigen is slaafs genoeg om hem daarin bij te vallen. Vele andere agrarische experts echter, wier medewerking hij eveneens nodig heeft, oefenen op de landbouwpo litiek van de premier scherpe kri tiek uit en voorspellen nieuwe mislukkingen. Voor deze kritiek wijken zal de partijleiding zeker niet. Twee din gen moeten haar daarvan weer houden. In de eerste plaats de machtspolitiek, die het Kremlin •SI uw HUWELIJKSDAG HERLEEFT ""in een huwelijksreportage van GOES KRUININGEN VLISSINGEN op het internationale terrein wenst te bedrijven en die door toe te geven aan de eisen van bedoel de deskundigen ongunstig zou worden beïnvloed. En in de twee de plaats de vrees voor teveel in vloed van de technici ten koste van het partij-apparaat. Het is daarom niet waarschijnlijk, dat de rijen voor de Russische levens middelenwinkels spoedig tot het verleden zullen behoren. (Nadruk verboden). Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank te Colijnsplaat Telefoon 01199-228 Postrek. 316389 te Kamperland Telefoon 01107-325 Postrek. 365567 Wat men niet nodig beeft, is ook voor een cent nog te duur -ico Speciaalzaak voor Trix en Marklin elektrische treinen c^luió Lange Delft 32 Telefoon 01180-4034 Middelburg Uw adres voort Dinky Toys - Meccano Wildebraspoppen - Jumbo-spelen op vrijdag 6 april in „De Stadswijnkelder" te Kortgene met THE SWING BROTHERS, THE PARTY BROTHERS en vele andere. Nog enkele opgaven voor deelname aan J. de Looff, Ooststraat 18, Kortgene. Het Comité. KOMT DEZE AVOND ZIEN! Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1962 | | pagina 1