Ouderdomsrecords Ibij mens en dier Wist u dat Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.i ,d. 10 maart 1962 no. 3082 kinderwagen iet ^Urefee woonhuis, schuur en erf PU ROL in huis! Tot voor kort waren er vele verhalen in omloop over de ou derdom van mens en dier die vaak niet helemaal strookten met de waarheid. Olifanten werden in deze verhalen meestal goed be deeld. 150 jaar of ouder zouden ze kunnen worden, vertelde men. Nu, deze leeftijd halen ze lang niet. Een zo hoge leeftijd is alleen weggelegd voor de reuzenschild- pad die zelfs ISO jaar kan worden. Verkeerde ideeën. Op het gebied van tijd is de na tuur allesbehalve bekrompen voor haar schepselen. De levensduur kan uren bedragen, maar ook honderd jaar of meer. Ongetwij feld was onze kennis op dit inte ressante en ook belangrijke gebied tot voor kort lang niet toereikend en ze is dit voor een deel nog niet. Slechts van in verhouding weinig diersoorten kennen wij de gemiddelde levensduur precies, van huisdieren natuurlijk wel en in de laatste tijd ook van de die ren die in de diverse dierentuinen gehouden worden. Maar zelfs bij zo gemakkelijk te bestuderen kamervogels en rep tielen die in terraria worden ge houden enz., ontbreken tot nu toe werkelijk exacte gegevens waaruit we kunnen opmaken hoe oud de dieren gemiddeld kunnen worden. Gemakkelijker schijnt het te zijn de vraag te beantwoorden wat de maximale levensduur van de dieren is. En toch bestaat hier over ook een verbazingwekkende hoeveelheid verkeerde ideeën, ve len hiervan zijn pas de laatste tijd opnieuw onder de loupe genomen en verbeterd. Over anderen is men nog druk aan het discussi eren. Hoe groter, hoe ouder? Een theorie die wijd en zijd verbreid was. nam aan dat de grootte van het dier evenredig was met de te bereiken ouderdom. Bij een groot dier, zo leek het, duurde het een langere tijd voor dat het volwassen was en daarom zou ook de levensduur langer zijn. In vele gevallen klopt dat inder daad, doch in heel wat meer ge vallen klopt het helemaal niet. Het grootste landdier, de olifant, bereikt inderdaad een hoge ouder dom, al wordt hij niet zo oud als vroeger aangenomen werd. Door sommige in het wild levende oli fanten te merken en dank zij ou- derdomsonderzoekingen in dieren tuinen werd voor kort bewezen, dat de Indische olifant die net 80 jaar kan halen, het ouderdomsre- cord voor de zoogdieren op zijn naam heeft staan. Van een andere reus uit deze klasse, de walvis, zei men dat hij 100 jaar en meer kon worden. Dit was een foutieve conclusie die voortvloeide uit de geweldige grootte van deze dieren. Hun vol wassenheid is echter naar verhou ding van hun omvang erg snel voltooid: de blauwe vinvis bij voorbeeld kan in drie jaar al een lengte van 20 meter hebben. In 10 tot 12 jaar is hij volledig uit gegroeid. Meer dan 40 tot ten hoogste 50 jaar oud kan hij niet worden, al wordt hij nog zo groot. Leeuwen en tijgers worden 20 tot 25 jaar, kamelen hoogstens 40, be ren 40 tot 45 jaar oud. En de vogels? Op vogels is de theorie om trent de analogie tussen grootte en levensduur nog wel het minst van toepassing. De grasmus en de kanarie kunnen in gevangenschap tot 25 jaar oud worden en de grootste van alle levende vogels, de struis wordt ten hoogste 40 jaar oud. Hij wordt dus nog geen tweemaal zo oud als het kleinste grasmusje. Van de papegaai ver telt men al tijden dat hij wel hon derd jaar en meer kan worden, dat is geen vaststaand feit zoals de nieuwste onderzoekingen met zekerheid vast konden stellen. Het resultaat van hun onderzoekingen leert ons dat deze vogels zo'n 50 jaar kunnen worden. In dezelfde groep, wat ouderdom betreft, vin den we pelikanen, kraanvogels en ganzen. Een uitzondering hierop vormen de gieren die een ouder dom van 80 jaar kunnen bereiken. Ook in nieuwere publicaties komt men regelmatig de bewe ring tegen, dat gorilla's, chimpan sees en orang-oetans minstens zo oud als mensen kunnen worden. Nu, ook dat klopt niet. Een direc teur van een dierentuin kon na zeer grondige onderzoekingen be wijzen dat de mensapen al met hun 20 jaar stokoud zijn. Boven de 30 komen zij slechts in zeld zame uitzonderingsgevallen. Sterk overtrokken zijn ook de leeftijden van vissen. In talrijke gewoonlijk wel se rieus te nemen wetenschappelij ke publikaties kan men vinden, dat karpers en snoeken ver over de honderd jaar kunnen worden, enkele zouden zelfs de 150 jaar bereiken. Dat waren schattingen. Tegenwoordig staan exacte me thodes om de ouderdom van de vissen te bepalen ter beschikking, vooral cle bottenanalyse levert zeer juiste resultaten op. Met be hulp daarvan werd vastgesteld dat stokoude karpers en snoeken nog maar 30 lentes telden. Een hoge re ouderdom werd in geen enkel geval vastgesteld. Steuren worden ouder dan karpers; Amerikaanse onderzoekers hebben gevonden, dat steuren gewoonlijk 80 in uit zonderingsgevallen zelfs 100 jaar kunnen worden. De hoogste leeftijd. Onder de insecten houden ko ninginnen het ouderdomsrecord. De bijenkoningin bijvoorbeeld leeft van 5 tot 7 jaar, terwijl de werkbijen in de zomer slechts 6 weken oud worden, de overwinte rende werkbijen worden enige maanden oud. Bij de gewoonlijk ook kort levende termieten over leeft de koningin het nest vijf tot zeven jaar, gedurende deze tijd legt ze minstens 50 miljoen eie ren! Al sinds onheugelijke tijden wordt de reuzenschildpadden het vermogen toegeschreven de hoog ste leeftijd van alle dieren te kun nen bereiken. Dit is inderdaad zo, aldus hebben de onderzoekingen van de laatste tijd bewezen. Wel moesten de nodige overdrijvingen worden gereduceerd, want van 300 jaar oude koudbloedigen werd niets exacts gevonden. Wel staat vast, dat een reuzenschildpad de leeftijd van 180 jaar bereikte. Dit is tot dusver de hoogste leeftijd die vaststaat en waarvan men ge hoord heeft bij dieren. Mensen hoogstens 120. En nu de mens! Van de bijbelse figuur Methusalem tot en met de vermaarde Thomas Parr (volgens zeggen 169 jaar oud geworden) zijn er vele overleveringen over oudheidsrecords bij mensen. De Engelse gerontoloog dr. M. Er- nest neemt met duidelijke woor den stelling tegen deze oncontro leerbare records. „Ik moet vast stellen", aldus schrijft hij, „dat er weinig terreinen zijn die -zo door onwetendheid, overdrijving en bewust bedrog worden ver duisterd als juist het terrein van de langst levende mens". Ernest heeft gelijk want de meeste tot nu toe békend geworden oud- derdomsrecords zijn niet echt. In het geval van Thomas Parr toonden de kerkboeken aan, dat hij in werkelijkheid de eeuwgrens niet heeft bereikt. De meeste van de langlevende Turken en Bulga ren enz. waarover steeds weer wordt gepraat, kwamen uit ge bieden, waar men nog geen bur gerlijke stand of personenregis ters kent. Dikwijls schatten zulke mensen hun ouderdom te hoog omdat ze niet kunnen rekenen of schrijven, ofwel omdat het indruk maakt en eventueel geld kan op brengen. De oeroude Russen met opgegeven ouderdom van 140 jaar konden in geen enkel geval wer kelijke bewijzen overleggen. Piet- zelfde geldt voor de oudste Ame rikaan. Ofschoon deze beschei dener was, gelooft hij zelf dat hij 117 jaar is geworden. Dit is ech ter op zijn minst genomen onze ker. Zeker is dat een Canadese schoenmaker, Joubert genaamd, een leeftijd van 113 jaar heeft be reikt. Alle serieuze onderzoekin gen van de gerontologen stem men in het volgende overeen: voorlopig ligt de uiterste grens van de menselijke levensduur tus sen de 110 en de 120 jaar. Al het andere is in het beste geval een toekomstdroom. Dr. Ernst Olthen (Nadruk verboden) Te koop: Westhavenstraat 5, Colijns- plaat. FOTO Tijdelijk Korte Delft 5 MIDDELBURG Telefoon 27 31 Wie lijdt aan bloedarmoede, doet er verstandig aan ook de hardgroene bladeren van an dijvie, prei, sla, spruitjes en de groene uitlopers van uien (mee) te eten. Deze zijn rijk aan ijzerhoudende zouten. Inplaats van worst of ham kunnen zij beter eens lever op het brood nemen. Wie n de winter de koelkast niet gebruikt of stroom wil sparen, moet ook de deur niet sluiten, want dan wordt het een broeikast, die juist bacteriën kweekt. Vet na het rijden uw schaatsen on middellijk weer in, anders roesten ze al voor u er weer aan denkt. SLAGERIJ VERBURG biedt u a.s. dinsdag 1 kg runderlappen van 5.20 nu voor slechts 4.25. UITSLUITEND DINSDAG Iedere donderdag gehaktdag 1.25 per 500 gram SLAGERIJ VERBURG Kaaistraat 19 Telefoon 3 04 - Kortgene Te koop: te Colijnsplaat. Inlichtingen te bekomen ten kantore van de heer N. Hou terman, Havelaarstraat 9 te Colijnsplaat. Wie fruitbomen in de tuin heeft staan, moet deze in december van'dood hout zuiveren. Ook een slee heeft een vetlaag- je nodig tegen de roestvor- ming. Veeg de pasgevallen sneeuw on middellijk van uw auto of scooter. Dit gekristalliseerde water is niet zo onschuldig, want de HaO trekt de zwa- vel(S) uit de roet in de lucht aan en vormt dan met de zuurstof H2SO1 ofwel zwavel zuur, dat overal inbijt. Als u het koud hebt in de keuken, steek dan een of twee gas pitten aan of laat de elek trische kookplaat een half uurtje aanstaan. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1962 | | pagina 4