J. M. Leendertse Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 3 maart 1962 no. 3081 de allernieuwste rekenrobot H.H. Bietentelers 1 M. Leendertse, P- J. VERBURG P*Iw<AWAP1SiJ Landbouwhuishoudschool Een kijkje bij Een maximum snelheid van het verwerken van 40.000 tekens per seconde. EINDHOVEN (P&P). We zijn zo in de loop van de laatste tien ja ren wel het een en ander gewend op het gebied van rekenrobots. Constructeurs ontwerpen steeds weer ingenieuzer machines, die sneller werken en meer kunnen presteren en af en toe vraagt men zich af waar het einde zal zijn. Het nieuwste op dit gebied hebben wij aangetroffen in het machinepark van het Philips re kencentrum te Eindhoven, dat uit breiding onderging door de instal latie van een IBM-tapecomputer 1410. Het is de eerste machine van dit type, die op het Europese continent bij een onderneming in bedrijf is. We hebben er eens een kijkje mogen nemen en stonden ver baasd over wat deze machine kan presteren. De nieuwe robot is in slaat alle bewerkingen van een sy steem alleen te verrichten. Besparing van maanden arbeid. Onze gids in dit gigantische rekencentrum vertelt ons, dat de nieuwe machine de gegevens op drie wijzen kan verwerken. Men kan gebruik maken van ponskaar ten, van een papierstrook en van magnetische band. De ponskaar ten verwerkt de machine met een snelheid van 800 per minuut. Dat vonden we veel, maar het blijkt een slakkengangetje te zijn verge leken bij de andere twee mogelijk heden. Bij gebruikmaking van de pa pieren tape, verwerkt de machine 500 tekens per seconde en wanneer de magnetische band wordt gebruikt, dan is er een snelheid van 40.000 tekens per seconde. Als leek vraagt men zich af, hoe dit eigenlijk mogelijk is. Een machine die 40.000 tekens per seconde verwerkt! Na de verwerking van de ge gevens in de machine kunnen de geproduceerde resultaten worden uitgevoerd via een gewone schrijf machine, of via een snelprinter, welke 600 regels per minuut kan leveren. Daar kan de snelste ty piste niet tegenop. Desgewenst kunnen de resultate^ook worden vastgelegd, op ponskaarten, waar bij de machine 250 kaarten per minuut levert. In de fractie van een seconde. Indien gewenst kunnen de re sultaten op magnetische tape wor den vastgelegd, wat geschiedt met dezelfde snelheid als de verwer king, namelijk 40.000 tekens per seconde. Het is echter zo, dat al leen de produktie van de printers door de mens gelezen kan wor den. Met de ponskaarten en de magnetische tape is dat uiteraard niet mogelijk. Een indruk van de snelheid waarmee deze machine de aan haar toegevoegde gegevens ver werkt, geeft wel het feit, dat zij 150 microseconden (0,00150sec.) nodig heeft om een getal van tien cijfers bij een ander getal van tien cijfers op te tellen, want dit houdt in dat in één seconde bijna 7000 van dergelijke optellingen kunnen worden verricht. Behalve rekenkundige bewer kingen als optellen en aftrekken kan deze machine ook gegevens sorteren, d.w.z. ze in een gewen ste volgorde rangschikken. Dit laatste doet zij met behulp van een achttal magnetische-bandeen- beden. Verantwoording. Onze gastheer laat ons een in teressante aardigheid van de ma chine zien. „Kijk", zegt hij, „op de bedieningslessenaar staat een schrijfmachine. Ook deze dient voor het inbrengen van gegevens, maar daarnaast speelt zij nog een andere rol. Deze machine noteert haar eigen verrichtingen. Zij ver antwoordt dus al haar daden. Ik zou zelfs kunnen zeggen, dat de machine er bizonder op gebrand is deze verantwoording af te leg gen, want het is niet mogelijk, dat iemand enigerlei ingreep aan de machine zelf of aan het pro gramma onderneemt, zonder dat dit door de schrijfmachine ver meld wordt. Zo kan bijvoorbeeld geen enkel gegeven in het geheu gen veranderen vóór de schrijf machine eerst nauwkeurig heeft opgeschreven wat daar tevoren in stond opgetekend. De toetsen van de schrijfmachine gaan, wan neer het toch geprobeerd zou wor den, niet naar beneden, ze blijken dan geblokkeerd te zijn. Deze schijfmachine is ook nog in een ander opzicht een heel bij zonder exemplaar. Zij is voorzien van een van de allerlaatste tech nische snufjes, zij bevat geen ha mertjes, zoals een normale schrijf machine, maar inplaats daarvan een in verschillende richtingen be weegbare metalen bol, waarop al le ten dienst staande letters, cij fers en tekens zijn aangebracht". Waarvoor wordt de machine ge bruikt? Uiteraard zijn wij nieuwsgierig, waarvoor deze machine gebruikt zal worden, want er zitten zoveel interessante mogelijkheden in. Ook dat weet onze gids ons te vertellen: „Wij stellen ons voor de nieuwe computer te gebrui ken voor de technische voorcal culatie, een taak welke, met de conventionele hulpmiddelen ver richt, acht maanden tijds vergde en welke nu in vier maanden zal kunnen geschieden. Verder zal zij worden ingeschakeld voor de be wegingen van de gerede produk- ten in het concern, de zendingen naar de buitenondernemingen en daaraan gekoppeld het verwerken van de concernresultaten. In hoofdzaak ligt het echter in de be doeling met behulp van deze ma chine een begin te maken met de automatische verwerking van de planning en de produktiebe- sturing". Al met al grote plan nen, die inderdaad slechts kun nen worden uitgevoerd met be hulp van een dergelijke machtige robot! Maar de technische ontwikke ling zit niet stil en misschien zul len we binnen enkele jaren weer nieuwe rekenrobots kunnen aan schouwen, die tot nog meer in staat zijn en nog sneller werken! Contractanten van „Puttershoek", die voornemens zijn om m/zaad of precisiezaad uit te zaaien, worden aangeraden om zo spoedig mogelijk te bestellen bij Veerweg 85, Kamperland. Agent „Puttershoek", daar de levertijd van deze zaadbestelling 3 a 4 weken bedraagt. Beleefd aanbevelend, Tevens beleefd aanbevolen voor het contracteren van suikerbieten van „Puttershoek", op zeer gemakkelijke voorwaarden. Voor hen, die trouwen gaan of die willen veranderen van meubelen, hebben wij een grote keuze in bankstellen, clubstellen, eethoeken, bergmeubels Dit alles uit voorraad leverbaar. Complete woninginrichting - Kortgene Kortgene - Telefoon (01108) 2 69 IEMAND GEVRAAGD om van 12.15 uur tot 13.30 uur toezicht te houden tijdens het eten van de leer lingen. Vergoeding ongev. 40.per maand. Aanmelding schriftelijk of telefonisch bij de direc trice M. W. den Engelse.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1962 | | pagina 3