NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Wagenvoort Plouvier heeft DE schoenen op elk duhbelgfoot jiak gitaren Raadsvergadering Kortgene Foto Verschoore 4 x getest - 4 x goedgekeurd No. 3081 Zaterdag 3 maart 1962 65e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm Maandagmiddag 26 februari j.l. kwam de raad voor het eerst in 1962 in openbare vergadering bij een onder leiding van burgemees ter A. A. Schuit. Wethouder Breu- re was wegens ziekte afwezig. In zijn welkomstwoord sprak de voorzitter er zijn spijt over uit dat wethouder Breure wegens ziekte afwezig was. Spreker hoop te echter op een spoedig herstel. Hij memoreerde het feit dat wet houder Bom pas zijn 50ste ver jaardag had gevierd en feliciteer de bij voorbaat de heren Welle- man en Geelhoed voor hun eerst daags te vieren 50ste verjaardag. Hij opende deze vergadering door in vogelvlucht een overzicht van het jaar 1961 te geven, daar bij zijn dankbaarheid uitsprekend dat de gemeente in dat jaar voor ramp en onheil gespaard gebleven is. Zijn gedachten gingen ook uit naar de overstromingsramp van Hamburg. Wij allen weten wat zo een ramp voor de getroffenen te betekenen heeft, we hebben in 1953 hetzelfde beleefd. De gemeente Kortgene heeft o- ver 1961 een teruggang van 40 personen in het inwonertal te boe ken, gehoopt mag worden dat in de naaste toekomst bronnen aan geboord kunnen worden die de leefbaarheid in deze gemeente zullen verhogen. Hij memoreerde de grootste gebeurtenissen in 1961 n.l. het gereedkomen van de Veer- segat-dam, de Veerhaven te Kats, de vissershaven te Colijnsplaat en de haven te Kortgene. Hij sprak daarbij de hoop uit dat de scha deloosstelling voor de vissers zeer spoedig haar beslag zal krijgen. Nu Noord-Beveland door de gro te dammen voor het doorgaande verkeer ontsloten is, betreurde het hem dat de aansluitende wegen in zo een slechte en gevaarlijke staat verkeren. Hij hoopte dat de aanleg van de nieuwe wegen nog in dit jaar haar beslag zal krijgen. 1962 zal het gereedkomen van 6 nieuwe woningen aan de veerdam te Kats te zien geven alsmede van de woningen voor de vissers te Colijnsplaat. Half 1962 zal het pensiontehuis voor het gebruik ge reed zijn. Op dat tijdstip zal ook de reorganisatie van de brandweer een feit zijn geworden. Wat het onderwijs betreft, er zijn te weinig onderwijskrachten. Verscheidene leraren geven in enkele vakken les, zonder daarvoor de nodige akten te bezitten. Door de nieu we financiële verhouding rijk en gemeente is er voor Kortgene ook meer armslag verkregen. De notulen van de vorige ver gadering werden onveranderd vastgesteld, waarna een aantal in gekomen stukken voor kennisge ving werden aangenomen. Enige mededelingen gingen vlot onder de hamer door. Hierop vroeg me vrouw Janssen de voorzitter naar de toekomstige jachthaven. De voorzitter vroeg en verkreeg toe stemming dit punt op het eind van de vergadering te mogen be handelen. Aan de vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Colijns plaat werd voor het jaar 1962 een voorschot toegekend van f 3900.-. Besloten werd toe te treden als lid van de Nederlands Belgische Vereniging Zeeland, tegen een contributie van f 25.per jaar, ingaande 1962. Aan de commissie voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande in Zeeland werd voor een kookcursus te Colijns plaat een subsidie van f 60.ver leend. Hierbij merkte het lid Con tant op dat er na deze cursus nog twee cursussen zullen volgen en dat hiervoor een geweldige be langstelling bestaat. Aan de Ned. Astmastichting werd, ingaande 1962, een subsidie van 1 cent per jaar per inwoner verleend, f 1500.subsidie werd verleend aan de kerkeraden der Ned. Herv. Gemeenten te Co lijnsplaat, Kats en Kortgene voor het geven van lessen in Bijbelken nis. Vrijwel alle leden namen aan een discussie deel naar aanleiding van het door mevr. Janssen ge stelde: enkel Bijbelkennis, geen catechisatie. De vergoedingen voor de bij zondere kleuterscholen voor de ja ren 1961 en 1962 werden voor Kortgene vastgesteld op f 2211.84 en voor Colijnsplaat op f 2527.36. Voor de ambtenaar, die weke lijks tweemaal zitting houdt te Co lijnsplaat en Kats en zich daar voor per bromfiets verplaatst, werd met ingang van 1 januari 1961 de vergoeding bepaald op f 250.per jaar, voordien \yas deze vergoeding f 150.per jaar. Aan de hand van de werkelijke bromfietskosten was het lid Wel- leman tot een belangrijk lager be drag gekomen, maar hij kon zich met het voorstel van b. en w. toch voor Kortgene niet inzien, zeker niet om zo een subsidieverhoging per 1 januari 1961 te laten ingaan. Het lid Wolse zou de subsidie voor 1961 willen brengen op f 50 en voor 1962 op f 100.De voor zitter verdedigde het voorstel van b. en w., terwijl wethouder Bom uiteenzette het hoe en waarom van deze late behandeling, terwijl de aanvraag reeds eind 1960 was binnengekomen. Tenslotte werd het voorstel van het lid Welleman, f 25.voor 1961 en f 100.voor 1962 met 9 stemmen voor aange nomen. Wethouder Bom was de enige tegenstemmer. Voor de aanschaf van nieuwe leermiddelen voor de ulo werd een crediet beschikbaar gesteld van f 496.25, terwijl voor het aan schaffen van letterdozen ten be hoeve van de lagere scholen een crediet van f 400.beschikbaar werd gesteld. Leuke kinderfoto's later goud waard. laat ze maken door: GOES tel. 01100-6159 KRUININGEN 01130-232 VLISSINGEN 01184-4081 Verdien 24 Ondanks de enorme .korting op elk pak is Ideaal-Persil toch voorzien van de kostbare spaaremmertjes. Ook waardevol I groot pak n voor U persoonlijk! Benut de rjW S8 spaarkaart die U thuis kreeg. <Sv 4^IfrfP Cl Ideaal-Persil verzorgt Uw was ideaal! verenigen omdat deze er de te vergoeden kledingonkosten had den bijgerekend. De jaarwedde van de plaatselijke deurwaarder werd van f 23.05 gebracht op f 100.omreden de belasting werkzaamheden voor die ambte naar zijn verveelvoudigd en deze geschieden als thuiswerk. De jaar wedde van de secretaris-penning meester van de Gem. Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon werd per 1 januari 1962 met f 150 verhoogd. De huidige jaarwedde bedroeg f 518.40. Het werk dat voor het grootste gedeelte thuis wordt gedaan, heeft zich in de loop van de jaren zeer uitgebreid en verwacht mag worden, dat dit werk wegens de verpleging van bejaarden in bejaardentehuizen en verpleeginrichtingen nog verdere uitbreiding zal ondergaan. De heer J. P. van Riel te Mid delburg werd tot onderwijzer aan de openbare school te Kortgene benoemd, dit in verband met het vertrek van de heer De Jong en de benoeming van de heer Dinge- manse tot hoofd van de o.l.s. te Kortgene. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim te Kort gene werden in de vacatures Schot en De Jong benoemd de heren W. P. van den Bogaardt en N. W. Dingemanse. Het voorstel van b. en w. de subsidie aan de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Noord-Be veland van f 25.per jaar te brengen op f 100.per jaar, in gaande 1 januari 1961, kon, on der aanvoering van mevr. Janssen geen genade vinden bij de raads leden. Mevr. Janssen kon het be lang van een dergelijke vereniging Tot leden van de commissie van de schoolartsendienst op Walche ren, Noord- en Zuid-Beveland (west) werden benoemd de heer N. W. Eisen, burgemeester van Heinkenszand en de heer A. de Kam, burgemeester van Vrouwen polder. Hierna werden het getal weke lijkse lesuren vakonderwijs aan de scholen voor het gewoon lager onderwijs en uitgebreid lager on derwijs voor het jaar 1962 respec tievelijk vastgesteld op 14/t en 2 2/3. De winkelsluitingsverordening onderging een wijziging. Voortaan is het verboden een kapperswinkel voor het publiek geopend te heb ben in de dorpen Colijnsplaat en Kortgene op maandag na 13 uur en in Kats op dinsdag na 13 uur. Als laatste en to^JWoegd agen dapunt werd de commissie tot on derzoek van de gemeenterekening over het jaar 1960 aangewezen. Bij de rondvraag vroeg het lid Welleman wanneer de wachthuis jes bij de bushalte zullen worden geplaatst. De voorzitter antwoord de dat deze wachthuisjes reeds vorig jaar zijn besteld; dat er 3 maanden levertijd werd gevraagd en dat de eerste 2 op 8 maart a.s. geplaatst zullen zijn en de andere op 20 maart a.s. Het lid Korteknie informeerde naar de te plaatsen kleedlokalen op de sportvelden. De voorzitter zeide hierop, dat één lokaal zeker voor Pasen a.s. geplaatst zal zijn, dit in verband met een interland wedstrijd. Het lid Wolse vroeg naar een aangevraagde subsidie van de bond van ouden van dagen. Hier op kon de voorzitter antwoorden, dat wordt onderzocht hoe in an dere gemeenten deze subsidie ge regeld wordt. De agenda was afgewerkt en kon de voorzitter de door mevr. Janssen in het begin van de ver gadering gestelde vraag beant woorden. Hij begon met er op te wijzen dat door hem in de laatst gehou den raadszitting, december 1961, was gezegd dat half januari 1962 de beslissing over de jachthaven zou gevallen zijn. Tot zijn spijt is dit tot op heden nog niet gebeurd De 99 jaar durende erfpacht is een der oorzaken, doch deze zou herzien kunnen worden. Gedeelte lijke goedkeuringen en niet-en- thousiaste hypotheekgevers vor men een andere moeilijkheid. De voorzitter, anders over een be hoorlijk stern-volume beschikkend, sprak in deze vergadering met een stem die veel leek op het ge luid dat velen onzer nog zullen herinneren uit de tijd van rond 1930, toen de accu van hun radio het begaf, de stem was zacht en voor velen van de aanwezigen moeilijk te verstaan. Uit wat wij verstaan konden noteerden wij, dat de grond op het bungalowter rein zo een f 22.per m2 zal gaan kosten; dat de gemeente per 1 juli a.s. een renteverlies zal hebben van ongeveer f 40.000. en bij het niet-klaar-zijn van de jachthaven bij het begin van het a.s. seizoen de exploitatie van dat terrein een jaar verloren zal heb ben. Spreker kwam tot de con clusie dat het hele project wel in de goede richting koerst, maar nog niet geheel rond is. De vele besprekingen die er steeds nog worden gevoerd wettigen de ge gronde hoop van de voorzitter dat binnen afzienbare tijd het gehele object gerealiseerd zal zijn. Het speet hem dat dit alles, tegen ie ders verwachting in, zo lang moet duren. Na deze uiteenzetting zei mevr Janssen, dat verscheidene aanvra gers reeds sinds enkele jaren wachten om hun bungalow te kunnen bouwen. Tot haar ver wondering heeft zij horen vertel len, dat de burgemeester, die toch zelf het dichtst bij het vuur zit, wel een bungalow gaat bouwen op een terrein aan het Veerse Meer. Dit kon zij, vooral van de burgemeester, niet toejuichen. De voorzitter zeide hierop, dat hij wel grond had verkregen maar nog niet ging bouwen. Bedoelde grond lag buiten het gecreëerde bungalowterrein en wel tussen Kortgene en Geersdijk. Een en an der is een particuliere aangelegen heid en ligt geheel buiten de raad. Tot slot vroeg het lid Verburg naar de uitbreiding aan het jacht haventerrein waartoe in de laatste vergadering is besloten. De voor zitter antwoordde, dat dit nieuwe terrein er al ligt en sloot daarop de vergadering. Muziek- en Grammofoonhandel Wij hebben weer een pracht collectie vanaf f 35.- Lange Delft 8 - Middelburg - Telefoon 3131 Z.L.M.-manifestatie 1961 Delta Einde Eerste Fase Op zaterdag 10 maart a.s. zal te 14.00 uur in hotel „De Stadswijnkelder" te Kortgene voor de MEDEWERKERS aan de manifestatie van C. Briels de telerecording worden vertoond, welke op 24 juni 1961 door de Nederlandse Televisiestichting werd gemaakt. Allen (boven 16 jaar), die in dit openluchtspel een rol hebben vervuld, worden voor de bijeenkomst uitgenodigd. Toegang vrij. Namens het Tentoonstellingsbestuur, S. J. van Langeraad, voorzitter. W. C. Sinke, secretaris. ■FORTE ST Tel op Uw vingers de voordelen nakastbreed vriesvak, perfecte isolatie, snelle koeling, zuinig, "cool-air" cir culatie tot in de hoeken, enorme ruimte binnen, handige buitenmaten. U komt vingers tekort. U houdt voorde len over! Wij hebben de gehele serie SIGMA-KOELKASTEN in voorraad. 125 liter reeds voor f 359.'— Alleenverkoop lichtbron Middelburg L. Noordstr. 14, tel. 3373 Zuidzande Dorpstr. 21, tel. 2222 Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1962 | | pagina 1