Suikerpatiënten Reservering en voorraad! A. J. BURGER isoiv I fSLABBEKOORN B. Rietveld van Eysden Rolschaatsen Verburg's sportartikelen bakkersleerling BEKENDMAKING is gesloten verklaard Grote verkoping Algemene ledenvergadering Anker DE KRAMER GOES een exacte beschrijving. Men heeft in dit strijdmiddel, eenvoudige, bij vermenging met water opvlammende mengsel van ongebluste kalk en zwavel ver moed, zoals de Chinezen uit de Sungperiode dit ook aanwendden als ze op het water streden. An dere onderzoekers nemen aan, dat de Byzantijnen lang voor de mon nik Berthold Schwarz, het bus kruit hebben uitgevonden en voor hun vlammenwerpers gebruikten. Volgens de Engelse natuurkun dige dr. J. R. Partington, die zijn bevindingen kortgeleden publi ceerde, zou het Griekse vuur een soort zeer licht aardoliedestilaat zijn geweest, vermengd met hars soorten, dat het merkwaardige re sultaat opleverde, dat het vuur als het ware bleef kleven. Door de toevoeging van deze harssoorten is het mogelijk de brandende vloeistof zich aan een voorwerp te doen vasthechten. Aardolie al bekend. Zowel de mededelingen over de vervaardiging en het gebruik van dit wapen, als ook de toenmalige stand van de chemische weten schap en techniek in Byzantium pleiten voor deze verklaring. Aardolie kenden de Byzantijnen en zij benutten dit toen al op zeer „moderne" wijze en wel voor de verwarming van hun 'baden. Trouwens het was zelfs voor Byzantium niets nieuws, want in Perzië demonstreerde men aan A- lexander de Grote reeds hoe deze vette vloeistof gehele straten in brand kon zetten. In Byzantium kon men echter al destilleren en dat was belang rijk voor het resultaat. In oude Griekse alchemistische manuscrip ten lezen we over glazen destil- leerkolven van een Egyptische al chemist, waarmee men een zeer snel ontbrandbare olie voor de verlichting won. En dat was nog vóór de middeleeuwen! Het des tilleren was in Byzantium dus be kend en men was dus in staat om uit aardolie een snel ontbrandbare olie te maken. Bovendien tonen oorlogsberich ten en schilderijen van tijdgeno ten heel duidelijk aan, dat dit Griekse vuur uit buizen gespoten werd, dat wil zeggen dat het een vloeistof geweest moest zijn. De uitvinder. Het vermoeden is gerechtvaar digd, dat dit Griekse vuur uitge vonden werd door een zekere Kal- linikos, een geleerde, die zich in het jaar 700 vanuit zijn vaderland Syrië onder de bescherming van Byzantium had gesteld. In een kroniek wordt bericht, dat de Byzantijnse keizer zich in die tijd diende te verweren tegen een overmachtige aanval der Is lamieten. Hij had hiertoe de op stelling van een vloot „vuursche pen" gelast. Na een zevenjarige belegering van Constantinopel ge lukte het toen werkelijk met be hulp van deze speciale schepen de arabische vloot vernietigend te verslaan. Het resultaat was van dien aard, dat de aanvallers voor een periode van niet minder dan veertig jaar afdropen. De moed tot verdere activiteiten was hun grondig ontnomen. Omstreeks het jaar 900 bleek keizer Constatijn Porphyrogenitus zelfs bereid dit geheime wapen aan zijn bondgenoten in leen te verstrekken, maar het recept werd angstvallig geheim gehouden. Het zou Constatijn door een engel zijn medegedeeld. Hij verklaarde, dat wie het zou verraden, op hetzelf de ogenblik dood zou blijven. Dit verhaal verspreidde zich als een lopend vuurtje en bijzonder bijge lovig als de mensen in die tijden zeker waren, geloofde men dit grif en niemand van diegenen die het geheim kenden, durfde het prijs te geven! Het drastische tegenvuur. Natuurlijk kan het geheim ook niet altijd bewaard blijven. We weten in ieder geval dat Arabi sche scheikundigen tegen het ein de van het jaar 1000 een eigen „Grieks vuur" hadden ontwikkeld. Dat was in de tijd, dat de ont wikkeling van de Arabische we tenschap en techniek op een hoogtepunt stonden en deze te gen de Kruisvaarders werd ge bruikt. We weten hiervan dat dit wa pen niet alleen op zee, maar ook te land werd gebruikt. De Ara bieren stelden troepen vlammen werpers samen, voorzien van vuurvaste kleding en uitgerust met draagbare handpompen, die in staat waren dood en verderf onder de vijanden te verspreiden. Plet gebruik van pompen hier is weer een duidelijk bewijs, dat het hier om een vloeistof gaat. Ook de vloot die Byzantium verdedigde, was met zulke vlam- menwerperspompen uitgerust. Aan de uiteinden hadden de pom pen, die van brons vervaardigd waren, koppen van leeuwen en tijgers met wijd open gesperde ka ken, waaruit het vuur spoot. In de loop der jaren zijn er veel verhalen verschenen over dit mys terieuze „Griekse vuur" uit de middeleeuwen, waarvan men nog steeds het fijne niet weet. Er wa ren doldwaze legendarische ver halen bij, doch ook mededelingen die een wetenschappelijke achter grond hadden. Zo is de zienswijze van de Engelse natuurkundige dr. J. R. Partington, gebaseerd op grondige onderzoekingen er weer een die waarschijnlijk de waarheid zeer dicht benadert. Maar met dit alles is het oorspronkelijke recept nog niet gevonden. En misschien zullen we dat ook nooit achterha len. Dr. H. Petersen. (Nadruk verboden). Aan uw speciale le vensmiddelen worden bijzondere eisen gesteld. Maar even belangrijk is punt twee: Voorraad garandeert een ruime keus. Juiste reservering garandeert 100 pet. kwaliteit! Koopt uw suikervrije artikelen bij de erkend Polaree- dealer Chocolaterie Korte Delft 16 Pottenmarkt 24 Middelburg Ver ka de specialiteiten Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter Bruynzeel. Dierenartsen Dit weekend doet dienst de heer C. J. Hoek te Kortgene. PREDIKBEURTEN voor zondag 18 februari 1962 Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Dijkmeijer en 2.30 uur ds. Nauta uit Middelburg. Ned. Herv. Kerk YVissenkerke 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. Koole. Ned. Herv. Kerk Kats 10 en 2 uur ds. Visbeek. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. Van Dam uit België en 2.30 uur ds. Dijkmeijer. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur ds. Koole en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Postma. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Van Aller. Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. De Regt te Nieuwendijk. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kamperland 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. BURGERLIJKE STAND Wissenkerke Geboren: 11 jan.: Dina Corne lia, d.v. M. A. de Haze en M. J. Oreel. 12 jan.: Samuelina Sientje Pieternella, d.v. D. J. Kouwer en J. Alburg. 24 jan.: Jacob Edi, z.v. J. Marcusse en J. M. Verpoorte. Getrouwd: 4 jan.: Voogdt, Izaak Johannes, 26 jr. te Kattendijke en Van der Moere, Geertruida Lena, 24 jr. wonende te Wissenkerke. 11 jan.: Van der Moere, Lourus, 25 jr. en De Vos, Janna Jacoba, 22 jr. beiden wonende te Wissenkerke. 18 jan.: Meulenberg, Ferdinandus Marinus, 28 jr. te Kortgene en Schippers, Jeanette Magdalena, 25 jr. te Wissenkerke. 19 jan.: Koole, Jacobus, 42 jr. te Wissenkerke en Meeuwse, Suzanna Johanna, 34 jr. te Oost- en West-Souburg. Ondertrouwd: geen. Overleden: 14 jan.: De Looff, Aartje Maria, 94 jr., weduwe van C. Kramer. 11 jan.: De Smit, Pie- ter Olivier, 77 jr., echtgenoot van A. Versluis, overleden te Goes. BEJAARDENVERENIGING TE KORTGENE OPGERICHT Reeds op 22 september 1961 werd te Kortgene een bejaarden vereniging opgericht. Er werd met 10 leden gestart, waaruit een voor lopig bestuur van 2 man gekozen. Woensdag 31 januari j.l. werd de eerste jaarvergadering gehouden, waar werd medegedeeld dat het ledental tot 36 was opgelopen. Door de secretaris werd o.m. ver slag uitgebracht van zijn bevin dingen op de bondsvergadering te Middelburg. Het definitieve bestuur bestaat thans uit de volgende leden: P. Wolse.Ch. Noordhoek, A. A. Kra mer, M. Broekhoven en A. van Halst. Op deze vergadering werd be sloten eens per maand een gezel lige middag te organiseren, waar van diverse gezelschapsspelen gebruik kan worden gemaakt. Ook deze vergadering werd geken merkt door onderlinge gezellig heid, waar een lekker kopje koffie en dito koekje aanwezig was. Alle bejaarden van Kortgene werden opgewekt zich bij deze vereniging aan te sluiten, mede omdat ook de contributie zeer laag is. Deze is n.l. voor echtpa ren 35 en voor alleenstaanden 25 cent per maand. skandia voor modern wonen. Spre kende dessins en prach tige kleuren, die uw vloer tot een levend element ma ken. Top-kwaliteit, die u direkt nièuw-in-huis kunt stofzuigen. 140 x200 cm f 78.50 170 x 240 cm f 115. 200 x 300 cm f 167.— LEVERT UIT VOORRAAD De complete woninginrichting E. J. Sinke de Graag Klokstraat 7 L. Vorststr. 8 Magdalenastr. 11 Telef. 71 03 Telef. 68 51 Telef. 52 46 v v Zo de Here wil, ho- pen onze geliefde ou- ders, behuwd-, groot- Ijl en overgrootouders *j* D. Verburg en V A •j* A. Verburg-Fransoo Ijl op maandag 19 febru- *j* ari a.s. x hun 60-jarige echtvereniging te herdenken 'k Hun dankbare kinderen, behuwd-, klein en X achterklein- X X kinderen. A X A J: Kamperland, X februari 1962. X Onrustpolder 2. Gelegenheid tot feli- Ijl citeren op maandag 19 februari van 3 tot half Enige- en algemene kennisgeving Heden overleed, on verwacht, onze gelief de zuster en tante, me juffrouw Elisabeth Heystek, in de ouderdom van 77 jaar. Uit aller naam, Familie Heystek. Colijnsplaat, 14 februari 1962. De begrafenis heeft plaats op D.V. heden zaterdag 17 februari om 2 uur te Colijns plaat. Allen die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van wijlen A. Clement, gewoond hebbende Veerweg 64 te Kamperland, en overleden op 24 december 1961 te Goes, worden verzocht daarvan op gave of betaling te doen voor 1 maart a.s. ten kantore van notaris Klop te Kortgene of bij de executeur-testementair H. Waverijn, Lomboklaan 20 Leersum. Tegen inlevering Ijl van deze bon *t* Ijl een paar Ijl Ijl NYLON-KOUSEN I> met naad voor f 1.25. Kortgene. Ijl BOERINNEKUIVEN en alle andere soorten haarwerken Kapper Lange Kerkstraat 40, Goes Telefoon 7988 in diverse prijzen. Kortgene. GEVRAAGD: BAKKERIJ NOORDHOEK eerweg 122, Kamperland. SLAGERIJ VERBURG biedt u a.s. dinsdag 500 gr. varkensvlees en 500 gr. mager spek voor slechts 3.75. UITSLUITEND DINSDAG Iedere donderdag gehaktdag 1.25 per 500 gram Een grote fles Weener Worst van f 1.30 NU 1.17. SLAGERIJ VERBURG Kaaistraat 19, Kortgene Telefoon 3 04 Het dagelijks bestuur van het waterschap NOORD- BEVELAND te Kortgene maakt bekend, dat in ver band met de uitvoering van werkzaamheden ter zake van de aanleg van een nieuwe Provinciale weg het gedeelte van de Brede dijk, voorkomende onder no. 39 van de wegenlegger der gemeente Wissenkerke, vanaf de Campensnieuwlandweg, no. 40 van die leg ger tot aan de Langeweg in de Rippolder, no.38 van genoemde legger, met ingang van 19 februari a.s. tij delijk voor het doorgaand verkeer in beide richtingen Kortgene, 15 februari 1962. Het dagelijks bestuur voornoemd, de dijkgraaf, M. W. van Arenthals. de ontvanger-griffier, J. J. de Looff. in Wissenkerke ten bate van de kerkrestauratie Hervormde Kerk, op vrijdag 23 februari 's middags om 3 uur, 's avonds 7 uur; en zaterdag 24 februari om 2 uur, 's avonds 6.30 uur, in het gymnastieklokaal Oostvoorstraat VELE ATTRACTIES!! KOMT ALLEN!! AFD. DER Z.L.M. TE WISSENKERKE op dinsdag 20 februari 1962, des avonds 7 uur in hotel „De Kroon" te Wissenkerke AGENDA: Opening. Notulen. Rekening en verantwoording vereniging en poot- aardappelbewaarplaats. Verkiezing bestuursleden wegens periodieke af treding van de heren M. G. Ploveijn en A. J. Dieleman (beiden herkiesbaar). Mededelingen en ingekomen stukken. Om 8 uur: causerie door de heer M. Murre. On derwerp: Nieuwe inzichten in de bedrijfs voering. Daarna vertoning journaalfilm Z.L.M. 1961, met nog een kali-film er aan verbonden. Rondvraag. Sluiting. HET BESTUUR. 't NAAIMACHINEHUIS Sinds 1922 Hier is de niuwe lichtgewicht, rechtstik 285.—, ZIG - ZAG vanaf 438. weegt 6 kg. Wij demonstreren bij u thuis Lange Vorststraat 6 - Telefoon 73 30 Bejaarden van Kamperland Alle bejaarden van Kamperland, boven 65 jaar, worden uitgenodigd op woensdag 21 februari a.s. om 7 uur in „Renata" voor een gezellige avond van toneel en film. Ook de chauffeurs, die hun auto voor de rijtoer in 1961 beschikbaar stelden, en de dames die met de lijsten gingen, worden uitgenodigd. HET COMITÉ.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1962 | | pagina 4