NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Pion vier heeft DE schoenen VERDIEN 24 CT OP EIK DUBBELGR00T PAK Jaap de Jonge No. 3078 Zaterdag 10 februari 1962 65e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.50 per jaar Franco per post 5.25 Advertenties 6 cent per mm Nieuwe burgemeester van Wissenkerke feestelijk verwelkomd Ideaal-Persil verzorgt uw was ideaal is onbetwist uw bedden- en dekenspecialist Voor een zuiver wollen deken St. Adriaanstraat - Telefoon 5729 - Goes Donderdag 1 februari 1962 was een belangrijke dag voor de heer P. Wisse uit Middelburg. Die dag om precies 12.45 uur werd hij op de Deltadam, op de grens van de gemeente Wissenkerke, hartelijk welkom geheten door de heren S. J. van Langeraad, C. Ketelaar en C. Kastelein, respectievelijk voorzitters van de Oranjevereni ging te Kamperland en Wissen kerke en als vertegenwoordiger van de bevolking van Geersdijk. Bij dit welkom was mede aanwe zig wethouder Leendertse van Kamperland. Het was een mooie winterse dag^ met een echt voorjaarszonnetje voor al degenen die deze blijde inkomst mee moesten maken en voor hen die van dit gebeuren ge tuige wilden zijn. Nadat burgemeester en mevr. Wisse in de voor hen bestemde mooie wagen hadden plaats ge nomen, zette de stoet zich in be weging naar het dorp Kamperland Bij deze tocht, die over verschei dene polderdijken ging, kon de nieuwe burgemeester en zijn fa milie een globale indruk krijgen van de grootte van zijn gemeente en de wijdheid van het landschap. Het fanfaregezelschap „Ons Ge noegen" en het pijperscorps „Ni- coleen" stonden aan het begin van de Westhavendijk, bij de eenvou dige doch nette „Welkomstpoort", het gezelschap op te wachten. Vrijwel alle inwoners van Kam perland waren in de Veerweg aan wezig, wat met het groot aantal uitgestoken vlaggen een feestelij ke indruk maakte. Op de muziek tent was het wethouder Leendert se die het college van b. en w. en de raadsleden aan de nieuwe bur gemeester voorstelde. Na deze plechtigheid heette de heer S. J. van Langeraad, namens de Kam- perlandse bevolking, de heer en mevrouw Wisse hartelijk welkom, waarna de scholieren Janneke Wisse en Margreelje de Smit fraaie bloemen aanboden. In zijn welkomstwoord wenste hij de nieuwe burgemeester geluk met diens benoeming. Deze geluk wens richtte hij mede tot de ge hele bevolking van Kamperland. De heer Wisse is een jonge kracht, de jongste burgemeester van Zee land, en heeft nu een zware taak op zich genomen. Spreker hoopte, dat de nieuwe burgemeester in de voetsporen van de bekwame, nu afgetreden, burgemeester Van Halst mag gaan. Naast de recre atie (seizoenbedrijf) is het de landbouw die de welvaart aan de gemeente geeft. Hij sprak de hoop uit dat burgemeester Wisse zich steeds bewust mag zijn van het feit, dat de gemeente Wissenkerke uit drie dorpskernen bestaat, n.l. Kamperland, Wissenkerke en Geersdijk. Tot slot sprak hij de wens uit dat burgemeester Wisse spoedig de eerste burger mag zijn van de gemeente Wissenkerke in haar geheel en van Kamperland in het bijzonder. Met enige vlotte en welgeko zen woorden dankte burgemeester Wisse de heer Langeraad. Met de beide muziekgezel schappen voorop ging de tocht naar Geersdijk. Voor Kamperland werd dit een ware triomftocht. De gehele, lange Veerweg en de Noordstraat waren bezet met hon derden mensen, die niet moe wer den de stoet toe te juichen. Te Geersdijk aangekomen wer den burgemeester en mevrouw Wisse, hun familie en de ganse raad opgewacht in het Drenthe- huis. In de fraaie zaal van dit nieuwe gebouw was het de heer Geldof die de eerste welkomst woorden sprak, en wel: Meneer de burgemeester, Als voorzitter van de Oranjever eniging heet ik u, namens de be volking van Geersdijk, van harte welkom. Ook u, mevrouw, willen wij hartelijk begroeten en welkom heten. Wij stellen het zeer op prijs dat u dadelijk ons dorp bezoekt om ons in de gelegenheid te stel len persoonlijk kennis met u te maken. De laatste jaren is er in ons dorp heel wat veranderd en, ik mag wel zeggen, verbeterd. Het is nu mogelijk om u te ontvangen in dit verenigingsgebouw bijvoor beeld, waar we erg blij mee zijn, hetgeen enige jaren geleden nog niet mogelijk zou zijn geweest. Door dit gebouw kan ook het verenigingsleven beter tot ont plooiing komen. We hebben nu hier een ovranjevereniging, een Nederlandse Christen Vrouwen- boud, enkele meisjesverenigingen, een Gereformeerde mannenvereni- ging en ook een klein muziek- clubje. Dan is er binnen de mu ren van dit gebouw een biblio theek opgericht, die nu plm. 250 boeken bevat. Het zal u misschien opgevallen zijn, meneer de burgemeester, dat er op ons kleine dorp drie kerk gebouwen staan. Voordat u hier uit misschien een voor ons te gun stige conclusie trekt, wil ik u er van op de hoogte stellen, dat één er van geen dienst meer doet. Van de kerken naar de scholen is maar één stap. Daar hebben we er twee van, een lagere en een kleuterschool en nu is het zo jam mer, dat door de weinige huwelij ken, die hier gesloten worden, en de gevolgen van die, er soms een tekort aan leerlingen dreigt te ont staan. Mocht u het middel weten om hierin verbetering te brengen, dan zou dat door alle ouders en schoolbesturen worden toegejuicht Al zijn er in ons dorp de laatste jaren heel wat dingen ten goede veranderd, er staan nog heel wat dingen op het programma, wier verwezenlijking door ons allen met blijdschap zou worden be groet. We kunnen u dan ook niet beloven, dat de tijd, die u hiei zult doorbrengen, een rustige tijd voor u zal zijn. Mevrouw zal zeker af en toe wel eens zeggen: Ik wou dat je nu eindelijk weer eens een avondje thuis bleef. Meneer de burgemeester, wij hopen, dat het u en uw familie in onze gemeen te goed zal gaan en dat uw ambts periode in Wissenkerke geken merkt zal worden door een pret tige samenwerking tussen u en de ingezetenen van uw gemeente. U kunt er van verzekerd zijn, dat wij de belangen van ons dorp gaarne aan u toevertrouwen. De leerlingetjes Nellie Noord- hoek en Josien Kastelein boden een boeket fraaie bloemen aan, waarop het hoofd van de Chr. school, de heer M. A. de Looff, een kort maar hartelijk welkomst woord sprak. Nadat de kinderen van de lagere school en van de kleuterschool, compleet met feest- mutsen, vlaggetjes en trommen e- nige toepasselijke liedjes hadden gezongen, dankte ook hier burge meester Wisse voor de spontane, hartelijke en onverwachte ont vangst en kon het gezelschap zich naar het verenigingsgebouw te Wissenkerke begeven, waar Mat ty Hoogerheide, namens de Oran jevereniging een prachtig boeket bloemen aanbood. Op het podium namen plaats de nieuwe burgemeester en zijn vrouw, voorts de gehele raad on der leiding van wethouder Leen dertse. De gehele zaal was ge vuld met familie van de heer en mevrouw Wisse, de scheidende burgemeester en mevrouw Van Halst en verder tal van genodig den uit het provinciale, gemeente lijk en verenigingsleven. Het officiële gedeelte, de raads zitting met als enig agendapunt: installatie van de heer P. Wisse als burgemeester van Wissenkerke nam een aanvang. De voorzitter sprak er zijn spijt over uit dat dit plechtige gebeu ren geen plaats kon vinden in de raadszaal en dat ter vervanging daarvan geen groter en royaler ge bouw te vinden was. Na de ope ning en voorlezing van het ge bruikelijke gebed las secretaris Van Hekken het Koninklijk Be sluit van de benoeming van de heer P. Wisse voor. Voorzitter Leendertse sprak hierop het volgende: Meneer de burgemeester en mevrouw Wisse, Namens het gemeentebestuur heten wij u hartelijk welkom, wij hopen dat u beiden zich spoedig in de gemeente Wissenkerke zult thuis voelen. Burgemeester, u krijgt hier een mooie maar zeer zware taak, want ook deze gemeente is door de gro te veranderingen, die zich op het platteland voltrekken, in bewe ging. Eeuwen lang was deze ge meente zuiver agrarisch, dat wil zeggen voor het bestaan aange wezen op de landbouw (landbouw dan met een grote L). Nu de landbouw onder de druk van de omstandigheden steeds meer me chaniseert en rationaliseert, ko men er steeds minder arbeids plaatsen beschikbaar. Wil onze gemeente dan ook op peil blijven, dan zullen er andere welvaarts bronnen bij moeten komen. Daarom is het in exploitatie brengen van de gronden aan het Veerse Meer voor de welvaart van onze gemeente een gebiedende eis Wij hopen dan ook, dat mede onder uw leiding, spoedig vele plannen die er zijn, en nog ge maakt worden, in uitvoering mo gen komen, zodat velen uit onze gemeente aan en bij het Veerse Meer hun brood kunnen verdie nen en velen van buiten onze ge meente daar komen wonen of ver pozing zullen vinden. Wij koesteren ook altijd nog de wens dat er op een paar punten zich kleine industrieën of werk plaatsen zich zullen vestigen, in het belang van de werkgelegen heid. Maar, meneer de burgemeester, wij rekenen er ook op, dat de problemen van de landbouw ook uw volle aandacht zullen hebben, en dat u die belangen, waar u kunt, zult voorstaan en bevorde ren, want deze tak van het econo misch leven blijft toch altijd nog de voornaamste bron van bestaan voor de ingezetenen van de ge meente Wissenkerke. Er ligt dus nog veel werk te wachten. Een uitbreidingsplan in hoofdzaak voor heel onze gemeen te is in bewerking. Het woning tekort is steeds voor het gemeen tebestuur een grote zorg, er staan altijd nog 33 woningzoekenden ingeschreven en nog vele van de bestaande woningen zijn voor de ze tijd totaal onvoldoende. Plet gymnatieklokaal-probleem in on ze gemeente schreeuwt om een oplossing, een goed sportveld is in een deel van onze gemeente hard nodig. In de naaste toekomst zal ook het vraagstuk van de ver enigingslokalen aan de orde ko men. Vuil-water-zuivering voor de kom Wissenkerke is in voorberei ding. Voor Geersdijk is riolering en zuivering noodzakelijk. Ook de wegen en straten in onze gemeen te eisen voortdurend verbetering en aanpassing, om aan de steeds grotere eisen van het verkeer te gemoet te komen. Dus, meneer de burgemeester, bij het werk van alle dag is hier nog een arbeidsveld. Namens ons college van wethouders zeggen wij u alle mogelijke steun toe, maar bovenal bidden wij God u kracht, wijsheid en vrijmoedigheid te schenken, zodat u naast een goed bestuurder ook een goed burgervader zult mogen zijn vooi de ingezetenen. Meneer de burgemeester, mag ik u nu als teken van uw waardig heid, de ambtsketting omhangen en de voorzittershamer overhan digen. Nadat burgemeester Wisse de ambtsketen was omhangen bood mevrouw Leendertse mevrouw Wisse een fraai boeket bloemen aan. Burgemeester Wisse sprak hier op het volgende: Gemeenteraad van Wissenkerke, Het doet mij bijzonder veel ge noegen en ik beschouw het als een voorrecht op deze dag het ambt van burgemeester van deze mooie gemeente te mogen aanvaarden. Mijn dank voor deze benoeming gaat in de eerste plaats uit naar Hare Majesteit onze Koningin, die mij in dit ambt heeft willen be noemen en verder naar de heren Minister van Binnenlandse Zaken en Commissaris van de Koningin in Zeeland, die Haar in deze aan gelegenheid van advies hebben gediend. Wethouder Leendertse dank ik voor de hartelijke wijze waarop hij het ambt aan mij heeft over gedragen. Ik kan mij voorstellen, leden van de raad, dat u in de afgelo pen tijden nu niet bepaald met verlangen naar de komst van een nieuwe burgemeester hebt uitge zien. Gisteravond hebt u ik heb althans uit het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad ver nomen dat dit in de bedoeling lag afscheid genomen van een man in wien u, volkomen terecht, het volste vertrouwen had. Een man, die in de jaren dat hij de eerste burger van uw gemeente was, zijn gehele persoonlijkheid heeft ingezet om tot grotere bloei van deze gemeente te komen. In de tijd dat ik in mijn vorige be trekking werkzaam was, heb ik met de heer Van Halst verschil lende mSlen contact gehad. Ik heb hem daar niet alleen als een man met een scherp zakelijk inzicht, doch tevens als een beminnelijk man ten opzichte van zijn mede mensen leren kennen. Deze en andere goede eigenschappen heeft hij ten bate van Wissenkerke aan- fewend. De gemeente is hier wel ij gevaren. Het feit dat hij zijn post moest verlaten is> zoals u ui teraard even bekend is als ik, uit sluitend een gevolg van het feit dat een burgemeester bij het be reiken van de 65-jarige leeftijd wordt ontslagen. Zijn vitaliteit zou het zeker mogelijk hebben gemaakt nog langer aan te blij ven. Ik hoop meneer Van Halst u neemt het mij niet kwalijk dat ik mij thans tot één van de genodigden richt dat het u ge geven mag zijn tesamen met uw echtgenote in deze gemeente nog lange tijd van een welverdiende rust te genieten. Voorts hoop ik dat mijn beleid u geen ergernis, doch slechts voldoening zal schen ken. Er is dus een nieuwe burge meester gekomen. Misschien is het zo dat in de afgelopen weken bij u de vraag of de gedachte opgekomen is wat mijn plannen zijn met betrekking tot velerlei zaken en problemen, die in deze gemeente bestaan. Ik kan mij dit voorstellen. Dit is vol komen begrijpelijk. Evenzeer is het naar mijn me ning toch ook zo dat het te den ken zou geven dat een nieuwe burgemeester, die nauwelijks twee weken geleden bericht van zijn benoeming heeft ontvangen, thans reeds concrete plannen of concre te. mededelingen zou doen (of kunnen doen) van de dingen die hij wel of niet zal gaan onderne men. Het besturen van een ge meente eist beslissingen, die van verstrekkende betekenis kunnen zijn. Vooral voor een nieuwe bur gemeester is het van belang dat hij de mogelijkheden en de moei lijkheden, die er in zijn nieuwe gemeente bestaan, eerst terdege bestudeert. Pas nadien zal hij zich hebben te realiseren wat hem te doen staat. Ik voeg hier onmiddel lijk aan toe dat voortvarendheid en nuchterheid belangrijke ele menten zijn. Ik weet dat Wissenkerke reeds enkele jaren geleden een belang rijk tijdperk van ontwikkeling is ingegaan Ik behoef hier alleen maar op de ontwikkeling van „De Banjaard" te wijzen. Voorts ook op de totstandkoming van een aantal openbare gebouwen. Hier mede is de zaak echter nog aller minst afgerond. Nieuwe wegen, parkeerterreinen, jachthaven: het zijn geen begrippen voor een ver re toekomst meer. De gevolgen van de ontsluiting van deze ge meente zijn reeds te zien. Nieuwe ervaringen, nieuwe belevenissen, nieuwe gezichten. Een ontwikke ling die haast niet is te overzien. De ontwikkeling van het Veer se Meer, voorzover uiteraard in deze gemeente gelegen, opent perspectieven voor Wissenkerke. Getracht zal naar mijn mening moeten worden om de voordelen die hieraan zijn verbonden vooral ook ten goede van de inwoners van deze gemeente te laten ko men. Problemen zijn er verder vol doende. Ik denk hier bijvoorbeeld aan de woningbouw, die thans ook in de particuliere sector op zo ingrijpende wijze aan banden is gelegd. Dit moet, voorzover ik het thans kan overzien, toch ook de verdere ontplooiing van deze gemeente in ernstige mate belem meren. Overigens zullen de pro blemen, evenals voorheen, met nuchterheid, doch ook met durf moeten worden aangepakt. Met nadruk wil ik er in dit verband op wijzen, dat het niet alleen de burgemeester is, die hier een taak heeft te vervullen. Van de raad en de wethouders zal veel worden geëist. Het is alleen zo dat van daag begrijpelijk wat meer het accent op de burgemeester valt. Ik spreek de hoop uit dat er tussen u en mij een prettige sa menwerking en een goede ver standhouding zal ontstaan. Dit kan de gemeente slechts ten goe de komen. Ik ben daar overigens niet bang voor. Zolang een ieder zonder meer en op een openharti ge wijze en met eerbiediging van elkanders bevoegdheden zijn vi sie te kennen geeft, kan een pret tige samenwerking en een goede verstandhouding zonder moeite ontstaan. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1962 | | pagina 1