NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD IMoiivier heeft DE schoenen VERDIEN 24 CT OP ELK DUBBELGROOT PAK Raadsvergadering Wissenkerke Zaterdag 3 februari 1962 65e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm No. 3077 CORRECTIE In de circulaire van het „Actiecomité Wilhelmina" van 28 januari 1962 is een storende fout geslopen wat betreft het comité van aanbeveling: Dit moet zijn: A. A. Schuit, burgemeester J. C. Maas, ere-voorzitter A. Verburg, erelid L. P. Maas, arts P. J. Bom, wethouder P. H. Coomans M. de Bruyne M. van der Weele Ideaal-Persil verzorgt uw was ideaa Woensdagmiddag 2 uur kwam de raad dezer gemeente in open bare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester Van Halst. Op de agenda stond als enig punt vermeld: „Afscheid van de heer J. van Halst als burgemeester". De raadskamer was tot de laats te stoel bezet met alle aanwezi ge raadsleden met hun echtgeno tes, secretarie- en gemeenteperso- neel en tal van genodigden. Bij het binnentreden van de scheidende burgemeester verhie ven alle aanwezigen zich spon taan van hun zitplaatsen, hierdoor een stille en toch welsprekende hulde brengend aan de heer Van Halst. Na enige welkomstwoorden en voorlezing van het gebed, sprak de burgemeester de volgende re de uit: Dames en heren, heren wethou ders en raadsleden, genodigden, pers en alle verdere aanwezigen, hartelijk welkom op deze voor mij zo bijzondere raadsvergadering. U kunt misschien begrijpen dat ik hier voor u sta met gemengde gevoelens, nu ik op het punt sta afscheid te nemen van mijn werk, waarin ik met zoveel liefde heb mogen arbeiden en waarvan ik no de afscheid neem. Ik zou deze vergadering willen openen met het lezen van het ge bed. Geachte aanwezigen, om niemand te vergeten heb ik zoëven u allen hartelijk welkom geheten en niemand in het bijzon der genoemd, omdat er hier zove- len aanwezig zijn, die ik wel bij name wilde noemen, doch u staat me wel toe het zo te doen en ik wil u zeggen dat het me bijzonder goed doet dat zovelen hier geko men zijn. Verschillende jaren mocht ik hier mijn werk voor de gemeen te verrichten. Niet dat dit altijd o- ver rozen ging, er zaten ook wel eens doornen tussen, maar deze zijn altijd ver in de minderheid geweest. Ik wil vanmiddag ook liever met de rozen dan met de doornen optrekken. Dat ik het woord rozen koos, geachte wethouders, is in niet ge ringe mate te danken aan u en aan de heren raadsleden, omdat u mij in alle dingen behulpzaam was en bereidheid toonde indien het ging om de belangen van on ze gemeente. Heren wethouders, ik wil u van deze plaats dan ook in het bijzon der danken voor de jaren van sa menwerking, jaren, waarin wij veel hebben moeten verwerken en waarin ook wel eens verschil van mening was over vele problemen, doch waarin nimmer de vriend schappelijke sfeer en wil tot sa menwerking ontbrak, en waarbij wij steeds de belangen van de ge meente voorop lieten gaan. Hier door is een vaststaand feit dat wanneer er iets in onze gemeen te is bereikt dit in bijzondere mate te danken is aan uw mede werking en uw advies in verschil lende zaken. Vandaar ook dat ik deze jaren van samenwerking met u nimmer zal vergeten en ik u, bij mijn heengaan, zeer hartelijk dank zeg voor alles wat u voor mij geweest is om gezamenlijk de ge meente Wissenkerke te dienen. De woorden tot de wethouders gesproken, zou ik eigenlijk wel in iets andere bewoordingen op u kunnen toepassen, geachte raads leden. Immers, wanneer onze voorstellen bij u ter tafel kwamen heeft u ons steeds een grote doses vrijheid van handelen gegeven, waardoor wij in vele, ik zou haast zeggen in alle gevallen, indien nodig, direct konden handelen, zodat sommige objecten veel vlug ger dan we dachten konden wor den verwezenlijkt. Ook van u al len zou ik willen zeggen: u hebt het mij gemakkelijk gemaakt in heel mijn ambtperiode en daar voor mijn zeer gewaardeerde dank. Ook hier is van toepassing dat goede verstandhouding, ook bij onze raad, steeds zijn vruchten af werpt. Heren wethouders en raads leden, ik ga verdwijnen. U blijft en krijgt straks een jonge energie ke kracht als voorzitter. Dit doet mij bijzonder veel genoegen en ik heb dan ook het volste ver trouwen in deze nieuwe voorzit ter. Ik ken hem en ben ervan o- vertuigd, dat de samenwerking als voorheen door hem zal wor den voortgezet. Ik wens u toe, dat u met de nieuwe burgemeester een goede toekomst tegemoet gaat. Geef hem uw vertrouwen zoals u mij dit zovele jaren schonk dat komt u en uw gemeente ten goede. Secretaris, ik wil me wat bekor ten en wil nu het gehele secreta rie-personeel gelijk noemen. U weet de verhoudingen op de secretarie en ook de heren amb tenaren weten dit en ik geloof dat ik met weinig woorden veel tot uitdrukking kan brengen, als ik zeg: het was in al de jaren goed. Voor mij zijn de jaren omgevlo gen en het is mij steeds een ge noegen geweest met u allen te hebben mogen samenwerken voor het belang van de gemeente. Voor deze vriendschap en mede werking mijn hartelijke dank en ik zal ook deze goede jaren nim mer vergeten. Toch wil ik even iemand apart aanhalen, die moeilijk bij een dienst is onder te brengen en waarvoor wij allen op de secre tarie zoveel waardering hebben. Wanneer ik deze dienst een naam zou willen geven, dan zou ik de ze „de koffiekamer" noemen waar Koos de scepter zwaait. Koos ik wil u hartelijk danken voor de goede zorgen op het gemeente huis verleend en al ga ik hier weg, de rest blijft. Zorg voor hen even als voorheen. Koos mijn bij zondere waardering voor uw werk en hartelijk dank voor de vele kopjes koffie. Mijnheer Warren in u wil ik al het personeel van openbare werken mijn dank brengen. Ook hier is van het voorgaande veel van toepassing. Allen zonder on derscheid mijn oprechte dank voor de goede verstandhouding en sa menwerking. Wees ervan over tuigd dat uw werk mij steeds als een goede herrinnering zal blij ven. Dr. v.d. Putte en de artsen in gemeentedienst, dr. Bruynzeel en dr. 'tHart, wil ik dank zeggen voor de goede samenwerking die ik van hen mocht ontvangen tij dens mijn ambtperiode, voor de ze goede verhouding nogmaals hartelijk dank. Mijnheer Hoek, in u als hoofd van de vleeskeuringsdienst op Noord-Beveland wil ik ook 't per soneel van deze dienst mijn har telijke dank brengen voor de steeds goede samenwerking. Ook de brandweer wil ik even a- part aanhalen en in deze de twee brandweercommandanten, Van den Berge en De Haze mijn bij zondere dank brengen. De brand weer is voor vele gemeenten een lastig object en tevens een dure dienst. Toch wil ik bij dit afscheid mijn bijzondere waardering uit spreken voor allen, die zich voor onze brandweercorpsen beschik baar stelden en voor de manier, waarop zij steeds met mij de pro blemen bespraken. Veel verschil van mening was er niet omdat wanneer er iets moest worden aangeschaft wat verantwoord was, ze op mijn steun konden rekenen. Heren, allemaal zonder onder scheid, mijn bijzondere dank en ik hoop dat u het korps Brand weer steeds hoog zult houden, opdat, wanneer er een beroep op u gedaan wordt, u steeds paraat zult zijn. Zeer hartelijk dank voor onze goede samenwerking. Korps Rijkspolitie, u komt het laatst. Niet omdat we u niet in ere houden, maar omdat u eigenlijk een dienst is, die niet bij de ge meente is ondergebracht. Toch wil ik mijn bijzondere waardering uitspreken voor de manier waar op u steeds, wanneer ik een be roep op u deed, spontaan aan mijn verzoek voldeed. Voor deze goede verhouding en samenwer king mijn bijzondere dank. Ik hoop niet dat ik iets of ie mand vergeten heb te noemen. Indien dit zo mocht zijn, wil dan degene, die het betreft, mij dan excuseren en zich scharen bij een van de groepen, die ik wel noem de. Mijne heren, ik ga eindigen met nogmaals mijn zeer hartelijke dank te brengen aan allen (op welke plaats u ook is gesteld) voor de wijze waarop u mij in mijn ambt als burgemeester hebt willen bijstaan in het belang van onze gemeente Wissenkerke. Ik neem arscheid van deze ge meente, die mij zo na aan het hart ligt en geef bij deze de lei ding over aan de loco-burgemees ter, wethouder Leendertse. Deze nam direct daarop het woord en zeide: Meneer de burgemeester, Nu u heden afscheid neemt als burgemeester van onze gemeente, willen wij u namens het college van wethouders hartelijk dank zeggen voor hetgeen u tijdens het uitoefenen van uw ambt voor on ze gemeente hebt gedaan. U hebt veel werk verzet, waren er moei lijkheden, dan bent u er dadelijk op af gegaan en steeds hebt u ge tracht om, als het maar even kon, die op te ruimen, wat veel bezoe ken en besprekingen heeft gekost. Onze gemeente heeft dan ook in deze periode een gehele verande ring ondergaan. Was de bevol king eeuwen lang op de landbouw aangewezen voor hun welvaart, nu is er sinds een paar jaar een belangrijke bron van inkomsten bijgekomen doordat onze gemeen te steeds drukker door vreemde lingen wordt bezocht. U hebt daaraan ook een grote stoot ge geven. (Een opsomming van de werken die mede onder uw lei ding zijn tot stand gekom, hoort u van een andere spreker). Wij weten dat u op het stuk van woningbouw en op het ge bied van gymnastieklokalen enz. nog vele wensen hebt, maar dat het niet aan uw ijver ligt dat deze plannen nog niet zijn verwezen lijkt. Daarvan zijn wij overtuigd. Wij danken u hartelijk voor de manier waarop u altijd de verga deringen van ons college hebt ge leid. Was er verschil van mening (en waar komt dat niet voor?) dan konden wij toch altijd tot een verantwoorde oplossing komen. U hebt in het belang van de ge meente vele kilometers afgelegd. Het zal een hele verandering ge ven als al dit werk, wat u met liefde hebt gedaan, van u afvalt. En u, mevrouw Van Halst, danken wij, omdat u uw man de ze jaren voor de gemeente hebt afgestaan. Hij heeft voor dat werk u ook vele avonden alleen moeten laten. Wij hopen dat jullie samen nog vele jaren van een welver diende rust zult mogen genieten. Het oudste lid in jaren, C. J. de Smit, sprak hierna de volgende woorden: Mevrouw en burgemeester Van Halst. Wij zijn hier hedenmiddag saam om afscheid te nemen. Uw pensioengerechtigde leeftijd was aangebroken. Nog een paar maan den waarnemend, en nu is dan de tijd daar, dat u afscheid gaat ne men als burgemeester van onze gemeente. Afscheid, een woord dat meestal weemoed inhoudt voor de betrokkene en wanneer wij dan afscheid nemen, dan grij- Een wij meestal terug naar het egin. Ja, soms wel naar het al- lereers'te begin. O, burgemeester en mevrouw Van Halst, het is als het ware of ik jullie nog zie ko men van de naburige gemeente Kortgene en dat u zich kwam ves tigen als schoenmaker te Wissen kerke. Daar u spoedig blijk gaf een goed zakenman te zijn, bent u in uw zaak opgeklommen en hebt u nu weer al enkele jaren ge leden overgeschakeld op woning inrichting, waarop u aan de dag van vandaag nog aan het hoofd staat, met uw beide zonen als fir manten. Dat is dus al een staat van dienst privé die er zijn mag. En nu heb ik persoonlijk de eer gehad om met u samen als raads lid voor dezelfde politieke partij zitting te hebben gehad in de ge meenteraad, later. U als wethou der en ik als raadslid en dan nu de laatste zeven jaar werd u tot eerste burger van de gemeente ge promoveerd. De laatste zeven jaar als burgemeester, waar wij dan nu hedenmiddag op terugzien. Gaf u privé al te zien dat u een goed za kenman was, in uw burgemees tersloopbaan is dat bijgebleven. Het is mij niet doenlijk om alles op te sommen wat u als burge meester in die zeven jaren tot stand hebt gebracht. Maar enkele objecten wil ik hier wel noemen. Ik denk b.v. aan de riolering en aan de waterleiding en dan aan het laatste jaar, dat ons nog vers in het geheugen ligt. Wij den ken aan het gereedkomen van het drie-eilanden-plan en aan de re creatie. In dat verband denken wij zeer zeker aan het Banjaard- project, waarvan de tweede helft ook bijna is volgebouwd. Twee Groene Kruis-gebouwen, een hier te Wisenkerke bijna gereed, zodat zij in de naaste toekomst ge opend kunnen worden. De voor bereidingen voor een nieuw gym nastieklokaal bij de ulo zijn klaar, de nieuwe verlichting van de ge meente gedeeltelijk gerealiseerd en aan de laatste fase begonnen. Ik zou nog verder kunnen gaan, want er is nog veel meer wat on der u tot stand is gekomen, waar u hedenmiddag op terug moogt zien. Zuilen, die in uw leven zijn opgericht, waaraan u zeker met grote dankbaarheid zult terugden ken. Dat de recreatie uw bijzon dere belangstelling had, is een pu bliek geheim, waarvan ik zou wil len zeggen dat uw naam daar zo aan verbonden is, dat als men in de verre toekomst daar over spreekt, uw naam daar onafschei delijk aan verbonden zal zijn. Burgemeester Van Halst, wij weten dat als u nog wat meer armslag had gehad, dat er zeer ze ker nog wel meer zou zijn ver richt. Maar door geen sluitende begroting, geen goedkeuring van die begroting kan worden verkre gen, wat dan een handicap was voor u om nog diverse projecten in de gemeente uit te voeren. Maar daar hoop ik morgen bij de installatie van de nieuwe burge meester wel op terug te komen. En nu, burgemeester Van Halst, persoonlijk heb ik zeer prettige herinneringen aan u toen ik janu- arie en februari 1957 zwaar ziek ben geweest en die prettige her inneringen zijn mij altijd bijgeble ven, ook als dat prettige dreigde te vervagen, heeft het bij mij al tijd de boventoon gevoerd. Ik ben daar zeer dankbaar voor en nu burgemeester en mevrouw Van Halst dank ik jullie namens de raad voor al hetgeen u in het be lang van de gemeente hebt ver richt en u mevrouw Van Halst, voor de steun die uw echtgenoot bij de uitoefening van zijn ambt van u heeft mogen ontvangen. Moge God jullie dragen en spa ren, dat het jullie nog vele jaren gegeven mag worden om het wel en wee van de gemeente Wissen kerke te blijven volgen. Namens de raadsleden, het se- cretariepersoneel en al het ge- meentepersoneel bood hij de heer Van Halst een fraaie kijker en een paar zilveren kaarsenstandaards aan. Het lid P. G. A. de Lange sprak namens de C.H.U.-fractie. Hij memoreerde de woorden van de scheidende burgemeester waarin deze sprak over de dank aan de raadsleden. Spreker meende, dat de raad in haar geheel meer dank aan hem was verschuldigd. De burgemeester heeft steeds het vol le vertrouwen genoten. Dat de be volkingsafname tijdens de ambts periode van Van Halst niet tot staan was gekomen, speet spre ker, maar de minime teruggang van 3 personen in het afgelopen jaar wijst toch in de goede rich ting. Namens de C.H.U. dankte spreker de burgemeester en sprak de hoop uit dat God hem en de zijnen in 't vervolg mag zegenen. Wethouder Scheele dankte, na mens de A.R.-fractie de burge meester voor de goede leiding. Volgens hem had Van Halst aan 3 onderwerpen het hart verpand, n.l. kinderen, school en recreatie. Het lid I. Stokman sprak na mens de P.v.d.A.-fractie het vol gende: Burgemeester, Nu u vandaag afscheid neemt als voorzitter van onze gemeente, is het mij een behoefte namens onze afdeling van de P.v.d.A. al thans te trachten enkele woorden ten afscheid te zeggen. Het is nu ruim drie jaar geleden dat ik werd gekozen als medebestuurslid van de gemeente. Nog later is mijn collega, de heer Bakker, mij gezel schap komen houden, zodat wij beiden als leerlingen de raad kwa men versterken. De eerste zittin gen voelt men zich als een kat in een vreemd pakhuis, men voelt zich bescheiden en in vele zaken is men niet thuis, of is het moei lijk de juiste beslissing te nemen. Doch men kan wel leren zien, luisteren en niet te veel praten. Met veel genoegen en dikwijls met bewondering heb ik genoten van de manier waarop u de raads vergaderingen leidde. Zowel klei ne als belangrijke zaken wist u met klem naar voren te brengen, met zo weinig mogelijk woorden, doch met besliste zelfstandigheid waar u wist dat het de gemeente belangen vorderde. Dat u de gemeentebelangen zeer hoog hield, kreeg ik in mijn eerste raadszitting al te horen, n.l. bij de wethoudersverkiezing. Voor de heer Zuijdweg, die toentertijd al verschillende jaren wethouder was, hield u een warm pleidooi, om hem als wethouder te handha- Ganzepoortgtraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1962 | | pagina 1