BERCO'S opruiming sanering*- kinder kleding ElPCO Profiteert ervan! scholen leeg zullen blijven staan. Dat is te betreuren, maar er is niets aan te doen. Temeer betreu renswaardig is het dat ingezete nen hun kinderen naar soortgelij ke scholen sturen in andere ge meenten. Ze helpen mede onze onderwijsinstellingen, die op elk gebied glansrijk de toets der kri tiek met andere scholen kunnen doorstaan, afbreken. Niettegenstaande tegenslag en tegenstand zien we dagelijks het bejaardencentrum groeien. Het is bekend dat veel oude mensen met ongeduld wachten op het tijdstip dat het bewoonbaar is. Dat we er naar streven om dit mogelijk te maken voor mensen uit alle lagen van de bevolking, is genoegzaam bekend. De huidige organisatie, overheid en stichting, maken dat we hier enigermate gerust over zijn. Alle mensen behoren bij on ze gemeenschap. Vandaar dat een bejaardencentrum, dat gebouwd wordt door deze gemeenschap, ook door alle mensen bewoond moet kunnen worden. Dat dit de overheid geld zal kosten, spreekt vanzelf. We vinden dat helemaal niet erg. Nog heel veel ouderen kunnen niet dan met veel moeite in hun onderhoud voorzien. Men hoort tegenwoordig veel over welvaart spreken. Als men weet dat er in ons land circa 100.000 oude mensen zijn, waarvan be kend is dat ze armlastig zijn, dan kan men constateren, dat de wel vaart niet erg goed verdeeld is. Door het mogelijk te maken dat ons rusthuis door iedereen be woond kan worden, kunnen we een klein steentje bijdragen dat hier verandering in komt. Een ander punt is het vereni gingsleven. Met genoegen hebben we gezien dat het gemeentebe stuur door het beschikbaar stellen van gelden voor kleedlokalen op sportvelden en subsidies geven aan culturele verenigingen hieraan giote aandacht besteedt. Niette genstaande dat, moeten wij met spijt constateren dat er weinig bloeiende verenigingen zijn. Het wegtrekken van de jeugd speelt hierin een grote rol. Toch speelt ook de mentaliteit een woordje mee. Uit gemakzucht zijn weini gen bereid om zich voor een of andere vereniging in te spannen. Dat is zeer te betreuren, omdat een levend verenigingsleven het aanzien van een gemeente ver groot. Behalve enkele uitzonde lingen, leiden de meeste echter een kwijnend bestaan en dat is niet alleen aan de bevolkingsaf name te wijten. Daarom doet het ons goed dat burgemeester en wethouders hier een open oog voor hebben. Nu we het over de sportvelden hebben, willen we er onze teleur stelling over uitspreken dat de helft van het sportveld te Kort- gene nimmer wordt gebruikt. We zouden het op prijs stellen dat hier verandering in kwam. Nu worden schoolpleinen en gazons als sportveld gebruikt, met als ge volg dat ruiten en grasvelden ver nield worden. Een ander punt is het al of niet meespelen van de neringdoenden in onze gemeente als er iets te le veren is aan de gemeente. Meer malen hebben we onze twijfel uit gesproken of iedereen de gele genheid hiervoor krijgt. Dat dit niet met het bekende schaartje te knippen is, weten we ook wel. Toch kunnen we ons niet aan de indruk onttrekken dat voor de een grotere stukken geknipt worden dan voor de ander. We verlangen bij leveranties aan de gemeente een rechtvaardige verdeling. Ge beurt dit naar onze mening niet, dan moet het gemeentebestuur er op berekend zijn, dat we tegen een desbetreffende uitgaaf zullen stemmen. Gedachtig aan het gezegde dat men een broedende kip niet moet storen, willen we voorlopig niet veel zeggen van de onaangenaam heden rondom de reorganisatie van de brandweer. Na de toezeg gingen van het gemeentebestuur, is het te venvachten dat de eie ren toch wel eens uit zullen ko men. Wel dringen we er met klem op aan dat er op wordt toegezien dat de raadsbesluiten worden uit gevoerd zonder aanziens des per- soons. Naar aanleiding van klachten die ons geregeld bereiken, zouden we willen weten of het college te vreden is over de gang van za ken bij openbare werken. Meermalen hoort men klagen dat gemaakte afspraken niet wor den nagekomen. Als dat zo is, zouden we er prijs op stellen te vernemen wat hiervan de oor zaak is. Een bezwaar van een gemeen schappelijke regeling is dat het hoofd van dienst niet altijd op één plaats kan zijn. Dat hoeft trouwens ook niet. We willen suggereren om op gezette tijden zitting te houden. Het komt ons voor dat hierdoor veel klachten weggenomen zouden kunnen worden. Dat bij deze dienst ook aandacht aan schijnbare kleinig heden moet worden geschonken, is vanzelfsprekend. Iedere ingeze tene heeft recht op belangstelling van de overheid. Het klopt niet als de een op zijn wenken be diend wordt en de ander geen gehoor krijgt. Een ander punt is het aantal gemeenteraadsvergaderingen in het afgelopen jaar. Als dit een afspiegeling is van de activiteiten in de gemeente, dan is er niet veel activiteit. Dit laatste betwij felen wij als we de plannen in het recreatiegebied in ogenschouw nemen. Het is naar onze mening wenselijk dat er wat meer raads vergaderingen per jaar worden gehouden. Voor wat de begroting 1962 be treft, met het gemeentebestuur zijn we verheugd, dat de financi ële toestand van de gemeente ge zond is. Nu er meer mogelijkhe den zijn door de gunstige verhou ding rijk - gemeente, doet het ons goed te vernemen dat het college in alle dorpen verbeteringen wil aanbrengen. Vooral voor punt 4 van het schema vragen we aan dacht. Op sommige plaatsen is de afstand tussen twee lantaarns veel te groot. Bij punt 9 willen we er op wijzen dat men moet oppassen met beplantingen op een parkeer terrein. Meestal wordt hiermede grote last veroorzaakt voor de ge bruikers, met als gevolg dat de beplanting niet tot haar recht komt. In uw nota zijn werken ge noemd, die uit de gewone dienst betaald moeten worden. We me nen dat er plannen bestaan voor het plaatsen van een zuiverings installatie. Een dergelijk werk zal toch uit de kapitaaldienst gefi nancierd moeten worden. We zouden graag weten hoever men met de plannen is en hoe deze gefinancierd moeten worden. Met het door u genoemde ur gentieplan kunnen we ons volle dig verenigen, maar we zouden er toch op willen aandringen dat ook aan maatschappelijke zorg extra aandacht wordt besteed. Vorig jaar is door ons gevraagd om wat meer kolen te verstrekken aan hen, die daarvoor in aanmer king komen. Met klem komen we hierop terug en zo nodig zullen we een uitspraak van de raad 'vragen. We zijn van mening dat aan alleenstaanden, die van f 25.- en aan gezinnen, die van f 40. per week moeten leven, meer aan dacht moet worden besteed. We hadden verwacht dat, nu er meer mogelijkheden zijn, daar ook aan was gedacht. Zoals gezegd zijn we het eens met de voorgestelde verbeterin gen. We hopen alleen dat er geen nodeloze uitgaven gedaan wor den. We doelen hiermee op de manipulaties van 14 dagen gele den in de Achterstraat te Kort- gene. Bij de toelichting op bladzijde 22 hebben we gezien dat we een uitkering krijgen berekend over 4220 hectare. We zouden graag willen weten of dit berekend is voor de land- of voor de water- grenzen. Het is van groot belang dat volgens de watergrenzen wordt uitgekeerd in verband met toekomstige uitgaven voor voor zieningen ten behoeve van de wa tersport. Wat de toekomst betreft moe ten we alles in het werk stellen om de plannen in het recreatie gebied verwezenlijkt te krijgen. Niets mag worden nagelaten om dit doel te bereiken. Een gemeen te als de onze, met een steeds kleiner wordende werkgelegen heid, een sterk verouderende be volking en een steeds groter wor dend vertrek-overschot, zal zeer gebaat zijn als een aantrekkelijk recreatiegebied tot ontwikkeling komt. U kunt hierbij volledig op onze steun rekenen. Niet alleen op dit terrein, doch over het alge meen hebben we vertrouwen in het college. Dat wil niet zeggen dat we geen critiek hebben en waar nodig zullen we deze ook laten horen. We verlangen dat er rekening mee wordt gehouden dat de raad het hoofd van de ge meente is. We spreken de wens uit dat al le dorpen de aandacht krijgen, die ze verdienen. Het moet niet zo zijn dat hij, die het dichtst bij het vuur zit, het beste wordt ver warmd. Bij deze beschouwing spreken we onze erkentelijkheid uit te genover het secretariepersoneel. Iedereen is altijd, op welk tijdstip ook, bereid inlichtingen te ver schaffen. We hopen tenslotte op een prettige samenwerking met alle raadsleden in het belang van onze gemeente. De voorzitter gaf in korte be woordingen een zo goed mogelijk antwoord. Hij begon met te zeg gen, dat b. en w. als uitvoerend college, nu dankbaar konden zijn met de voortgang van zaken bij het jachthavencomplex, hoewel er de laatste jaren toch enige tegen slagen te incasseren zijn geweest. Wat de plaatsing van wachthuis jes betreft, hiervoor is machtiging gevraagd. De klacht over hoog hout op kruispunten had zijn aan dacht, maar de praktijk bewijst, dat op de minst overzichtelijke kruispunten de minste ongelukken gebeuren. Het opheffen van het tekort aan personeel in gemeen tedienst was door de financiële toestand niet eerder mogelijk. Nu is het personeel uitgebreid. Wat de verbetering van de wegen be treft, dit is door bepaalde om standigheden tot op heden nog niet gelukt. Spreker vond het bui tengewoon jammer dat in deze zaak niet meer schot zit, toch uit te hij zijn dankbaarheid voor het feit, dat er nog geeft ernstige on gelukken zijn gebeurd. Wij kun nen de beslissingen over het ge deelte Spuidijk belachelijk vin den, maar zolang dit gedeelte als tweede waterkering blijft aange merkt, kunnen wij er niets aan doen. Voor de Spuikom wordt een bestemming gezocht. De nieuwe huisvuil-ophaaldienst voorziet in een dringende behoefte, maar de op ons eiland steeds toenemende aangeslotenen dwingt ons tot een bevredigende oplossing te komen. Wat de opmerking over huisvuil- rechten betreft, in bepaalde ge vallen kan ontheffing worden verleend. Verschillende verzoeken daartoe waren reeds binnengeko men, nog voordat de aanslagbil jetten waren uitgereikt. Zij zullen alsnog onderzocht worden. Een wijkgebouw te Kats. Voor dat doel is door ons gedacht aan het huisje „Arnhem", maar dit kon geen doorgang vinden. Het klein aantal inwoners van Kats maakt een oplossing ontzettend moeilijk. Naar een oplossing wordt door b. en w. steeds gezocht. De opmerkingen over het on derwijs beantwoordde de voorzit ter met woorden van dankbaar heid voor het feit dat in de be staande vacatures kon worden voorzien, hoewel dit niet altijd even gemakkelijk is gegaan. De eigen jonge mensen van het eiland trekken weg en is het daarom de jonge onderwijzers niet euvel te duiden dat zij niet naar Colijns- plaat, Kats of Kortgene wensen te komen. De verbetering van de sport velden houdt verband met de aanleg van een nieuwe weg te Kortgene. Naar eer en geweten worden de verschillende leveran ties zo goed mogelijk over de ge meente verdeeld. Wat de broe dende kip betreft, volgens de voorzitter moet men die maar rus tig op het ei laten zitten tot dit over enkele maanden uitkomt. Te weinig raadsvergaderingen? Voor 1962 zullen b. en w. trachten hun leven te beteren. De zuiverings installaties behoren volgens b. en w. bij de aanpassingswerken van de Deltawerken en zijn bij Rijks waterstaat in voorbereiding. Tot slot zeide spreker, dat de belan gen van elk dorp de gelijke aan dacht van b. en w. hadden. Hij deed een beroep op de raad om hieraan mede te werken. Volgens wethouder Breure zijn de door Welleman bedoelde wachtlokaaltjes reeds vier maan den geleden besteld. Het hoog opgaand hout buiten de gemeen tekommen ligt buiten de compe tentie van het gemeentebestuur. Binnen de kommen is dat anders en zijn wij daaraan bezig. De ver betering van de trottoirs kon niet zo vlug gebeuren als wij dat wil den, oorzaak: de financiën. Nu, met de nieuwe financiering wordt dat anders en zullen wij het ook zo vlug mogelijk uitvoeren. Het onderhoud van de plantsoenen e.d. heeft veel te wensen over ge laten. Volgens spreker heeft dit zijn volle aandacht en zal de ge meente-opzichter er in den ver volge meer aandacht aan moeten besteden. Voor de oude kaaivaat heeft de heer Warren een teke ning gemaakt, waarbij met de verfraaiing van de dorps-entree rekening is gehouden alsmede met het toenemend verkeer. Wethouder Bom was Welleman dankbaar voor diens opmerkin gen betreffende het bejaardencen trum. Na de eerste oproep hebben zich reeds een 20-tal gegadigden gemeld en zal de Stichting waar schijnlijk niet zwaar te kampen hebben met onderbezetting. Tot slot drong Welleman aan op de volle aandacht van b. en w. aan de gevaarlijke weg bij de Spuidijk en vroeg daar een par keerverbod aan één zijde. Het bungalowterrein „De Banjaard" met zijn ruim 140 woningen was volgens hem de grootste moeilijk heid bij de huisvuildienst en zal leiden tot een personeelstekort. De voorzitter beloofde hem de volle aandacht. Hij sprak zijn waardering uit over het werk dat deze mensen bij die dienst ver richten en vond dat de opzet van meet af aan te bescheiden is ge weest. wordt een groot succes Alle afdelingen bieden u zeer voordelige koopjes Wintermantels, :{/i mantels, japonnen, rokjes, blouses, pullovers, pantalons, regenkleding Ook de afdeling maakt schoon schip modehuis Goes - Lange Vorststraat 80 - 82

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1962 | | pagina 2