1 Slagerij Verburg r Derde blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 16 december 1961 no. 3070 aardewerk Sanderse Dokter t Hart AFWEZIG Fijne rollade's kippen en kippepoulet Croquetten Kalfsvlees Opgemaakte vleeswarenschotels vleeswaren en conserven rund- en varkensvlees Op zoek naar koning Menes Al uw fotob* 5H»ödigdheden zijn st g®ds in voorraad bij Boekh. Mar! Wissenkerke KttDampo Boekhandel MARKUSSE Wissenkerke W eihnacht stol len Krentebrood M eikbrood Luxe broodjes Kerstkransen versierd met vruchten Berlinerbollen Sneeuwballen enz. enz. wijnen en likeuren, vruchten op sap, worst en vleessoorten in blik, augur ken, zalm, haring, tonijn, makreel, sar dines, diepvries kabeljouw, braadkui- kens enz. enz. Buijze's bakkerij en zelfbedieningsbedrijf Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter 't Hart. PREDIKBEURTEN Geref. Gem. Colijnsplaat Donderdag 21 dec. 7 uur ds. A. F. Honkoop. BURGERLIJKE STAND Wissenkerke Geboren: 2 nov. Meeuwis Wil lem, z.v. W. Wisse en M. D. de Bruijne. 4 nov. Janny, d.v. I. J- Flipse en J. J. de Kam. 8 nov. Ma ria Adriana, d.v. J. Filius en M. de Looff. 11 nov. Adriana Maria, d.v. J. W. C. Noordhoek en A. C. Tange. 15 nov. Wilhelmina, d.v. W. C. Zwemer en J. A. de Smit. 23 nov. Marina Elisabeth, d.v. W. Kouwer 'en E. de Smit. 23 nov. Abraham Jacobus, z.v. H. J- de Bruine en L. van der Heijde- 24 nov. Aart Pieter, z.v. J. D. de Looff en M. W. Verburg. 30 nov. Adriana, d.v. D. de Looff en L. de Jager. Ondertrouwd: 28 nov. Abraham Balkenende, 26 jr. en Lena Gouds waard, 28 jr. Getrouwd: 16 nov. Johannes Jacob Verwei, 24 jr. te Kortgene en Magdalena Maatje Filius, 24 jr- Overleden: 3 nov. Dingena Ver burg, 66 jr. 22 nov. te Goes: Chris tina Neeltje, 59 jr. Kortgene Geboren: 8 nov. Levinus Wil lem, z.v. Jacobus Amperse en Pie- ternella Saaman. 21 nov. Maria Wilhelmina, d.v. David Kramer en Adriana van Belzen. Ondertrouwd: 17 nov. Marinus van Belzen, 18 jr. te Arneniuiden en Cornelia P. Moerland, 16 jr. 23 nov. Jan N. van de Walle, :22 jr. te Heinkenszand en Maria van der Heijde, 19 jr. Getrouwd: 1 nov. Gillis A- de Fouw, 29 jr. en Jacoba C. de Looff, 21 jr. Overleden: 3 nov. Wilhelmina Korteknie, 73 jr., wed. van David C. Hage. 7 nov. Jacob Wols 3, 86 jr., man van Jannetje Dodm ond. 29 nov. Leendert C. van L eeu wen, 75 jr., ongehuwd. Marinus H. Klaassen en Abrina W. Geluk hebben de eer u, mede na mens wederzijdse oud .ers, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, w; lar- van de voltrekking zal pk tats hebben op donderdag 21 de cember a.s., des nam. om -li uur te Wissenkerke. Kats, Noordlangeweg 16, Wissenkerke, Vlietepolder 8 2 december 19 61 Receptie op de trouwdag rar. i 5 tot 6.30 uur in hotel De Stadswijnkelder" te Kortge :ne Toekomstig adres: Dijkstraat, Kats. Getrouwd: C. P. Wiskerke Margreet W. van Nieuwenhuyzen Kortgene, Hoofdstraat 57. Steenbergen,Maria Hoeve' 1 - Steenbergen, 14 dec. 1961. Toekomstig adres: Capelle aan de IJssel, Reigerlaan 50. zvi ,i; In plaats van kaarten Ondertrouwd: Piet Kallewaard en Nelly de Buck Huwelijksvoltrekking D. V. 27 dec. in het raadhuis te Kortgene, om 14.30 uur. Kerkelijke bevestiging in Geref. Kerk te Colijnsplaat ca. 15.00 uur! Receptie van 17.30 tot 18.S uur in hotel „Zeelandia". Colijnsplaat, 12 dec. 1961. TELEFOONWIJZIGING Kapper D. Rietveld van Eysden Lange Kerkstraat 40, Goes, is NU i.pl.v. 6666 De ijsclub „Ijsvermaak ons Vermaak" te Kamperland roept een algemene ledenvergadering op, die gehouden zal worden op woensdag 20 december 1961 om half 8 in café J. Wirtz te Kamperland Als de bode met de kaarten is geweest en men deze wei gert, zal het dubbele betaald moeten worden. Het bestuur. i Een overweldigende collectie van Zaalberg en Ravelli voor cadeaus die in de smaak vallen Bloemenmagazij n Lange Delft 55 Middelburg Telefoon 26 09 Jö? KC l 0 van zaterdag 23 december, na het spreekuur, tot woens dagavond 27 december. Dokter Bruynzeel neemt waar. Slagerij Verburg biedt u met dé Kerstdagen weer rund en varkens Ook hebben wij volop in voorraad 3 voor slechts 63 cent Liefst vooruit bestellen 1.35 per stuk Wij zijn ruim gesorteerd in Eerste kwaliteit uit onze gekoelde toonbank Kaaistraat 19, Kortgene, Telefoon 304 Nederlandse opgravingen in Egypte Tentoonstelling toont de resultaten van de eerste Nederlandse opgravingen in Egypte LEIDEN (P P) „Weten schappelijk bezien ging het er ons om te trachten gegevens te vin den die ons zekerheid zouden kunnen verschaffen over het feit, wie koning Menes eigenlijk is". Dit vertelt ons professor dr. A. Klasens, directeur van het Rijks museum van Oudheden te Leiden aan de vooravond van de ten toonstelling „Nederlandse opgra vingen in Egypte", welke tentoon stelling geopend is op 2 decem ber en gehouden wordt tot 25 fe bruari 1962. Prof. Klasens, die reeds eerder opgravingen in Egypte deed met Engelse expedities, was in de ja ren 1957 tot en met 1959 de lei der van de eerste Nederlandse ex peditie die opgravingen in Egypte verrichtte. Het ging hier om op heldering omtrent bepaalde pun ten uit de oudste geschiedenis van Egypte, namelijk de tijd van de eerste dynastieën. Wie is koning Menes? „Uit Griekse geschriften is ons bekend, dat een zekere koning Menes uit de eerste dynastie bo ven- en beneden Egypte tot één rijk verenigde en dit wordt alge meen beschouwd als het begin punt van de Egyptische bescha ving. In de lijst koningen van de eerste dynastie treffen we echter de naam Menes niet aan en waar schijnlijk is dit een Griekse bena ming geweest voor een van die koningen. De vraag bleef wélke koning. De eerste twee die wij kennen uit deze dynastie zijn ko ning Narmer en koning Hor-Aha. Het staat wel vast dat een van deze twee Menes is geweest. Maar wie?", vertelt onze gastheer ver der. „Het was mij bekend dat bij Aboe-Roash, een kleine plaats ne gen kilometer ten noorden van de pyramide van Gizeh zich uitge strekte grafvelden bevonden waar vele graven te vinden waren uit die tijd der eerste dynastieën. Daarom vroegen we de Egypti sche regering toestemming daar te graven. Drie winters zijn we aan het werk geweest met een klein team bestaande uit drie leden en ongeveer vijfentwintig man Egyp tisch personeel. Financieel en ma terieel werd ons werk mogelijk ge maakt door de medewerking van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onder zoek (Z.W.O.). We hebben zeer interessante vondsten gedaan. Aangezien we in een grafveld op- 1 gravingen verrichtten, liggen de vondsten op dit terrein. Wij heb ben een duidelijk beeld gekregen van de grafarchitectuur, hoe deze zich langzamerhand heeft ontwik keld, tenslotte culminerend in de bekende grote koningsgraven". Van kuil tot mastaba. „We vonden de oudste vormen van begraven, namelijk een gewo ne kuil in het zand, waarin de o- verledene, in gehurkte houding, gewikkeld in een rietmat werd neergelegd. Zoals bekend geloof den de oude Egyptenaren in een prachtige vondsten. We zien een graf, geheel compleet met ge raamte en alle voorwerpen die er in werden gevonden. Het geeft de bezoeker wel een duidelijk beeld niet alleen wat, maar ook hóé een en ander werd gevonden. Men heeft daar een flinke oppervlak te met zand bestrooid, waarin diverse voorwerpen liggen ten toongesteld. Door middel van gro te fotomontages maakt men de bezoeker duidelijk, hoe een derge lijke opgraving eigenlijk in zijn werk gaat. Heel aardig is bijvoorbeeld de ruimte waarin men komt en die een diep graf voorstelt waarbij men aan het plafond de opening naar de buitenwereld ziet en waar over de rand van deze opening de hoofden der helpers naar be neden kijken. Er zijn diverse prachtige voor werpen, die heel duidelijk aanto nen tot welke prestaties de kun stenaars reeds in die zeer oude tijd in staat waren. Op een speJ ciaal plaatsje staat een schitteren de albasten vaas, zo opgesteld, dat, het licht er van achteren doorvalt zodat we de structuur van de stof en de bewerking door de kunste- I naar duidelijk kunnen zien. Hetj is volkomen duidelijk, dat de E- gyptische kunst met zo'n onder- grond van zeldzame vakbekwaam- heid tot grote hoogte moest stij gen. Er is bij deze tentoonstelling getracht het educatieve element naar voren te brengen en naar jj onze mening is men daarin voor treffelijk geslaagd. Professor Klasens en zijn mede-I werkers verdienen alle lof voor hun werk aan deze tentoonstelling van de resultaten van de eerste J Nederlandse opgravingen in E- gypte. (Nadruk verboden). voortbestaan na de dood en dus vinden we in alle graven voor werpen, die de dode de mogelijk heid moesten bieden verder te le ven. Het betreft in hoofdzaak aardewerk, waarin in letterlijke of symbolische vorm voedingsmid delen werden meegegeven, voorts wat persoonlijke eigendommen van de overledene. Het zijn die voorwerpen die ons tenslotte een beeld geven van de ontwikkeling van de Egyptische kuituur. Reeds zeer vroeg blijken de E- gyptische kunstenaars de vorm ge vonden te hebben, die eigenlijk de grondvorm is van de gehele E- gyptisqhe kuituur. We zien dit in de fraaie bewerking van diverse moeilijk te bewerken grondstof fen, zoals albast en harde steen soorten al in de tijd van de eer ste dynastieën, dat is omstreeks 3000 jaar voor Christus! Wat de grafarchitectuur betreft, zien we de volgende ontwikkeling: 1) de kuil met de dode gewikkeld in rietmat; 2) een meer rechthoe kige vorm van de kuil; 3) de kuil- wand wordt met steen bekleed; 4) er komt een houten dak op het graf; 5) in weer een andere pe riode de mastaba, -een stenen be dekking; 6) naast het graf een spe ciaal magazijn waarin diverse voorwerpen, die de overledene meekreeg, werden gedeponeerd. Ook in die magazijnen zien we weer een ontwikkeling. Was het er aanvankelijk één, later werden het er twee en tenslotte vier". Schmink voor de vrouw! „Naast veel aardewerk troffen we vuurstenen - werktuigen aan, koperen voorwerpen, sierraden van kornalijn en amethist en i- voor, leistenen paletten en zelfs een stenen schminkdoosje in een vrouwengraf, waarin de schmink nog aanwezig was. Het ging hier om die typische zwarte kleurstof, waarmee de dames uit het oude Egypte de ogen aanzetten. Ook vonden we een kruikbegraving van een kindje. Reeds in die zeer oude tijd onderhielden de Egypte naren handelsbetrekkingen met het buitenland, want we vonden Syrische kruiken en voorwerpen uit Palestina. Wat het zuiver wetenschappelij ke deel van onze expeditie be treft, menen we ook wel succes gehad te hebben. Aan de hand van de gevonden gegevens menen wij de eerste koning uit de eerste dy nastie, namelijk Narmer, te kun nen betitelen als Menes. Voordien hadden boven- en be- neden-Egypte afwijkende kuitu ren en reeds in de periode van Narmer zien we sterke overeen komsten, waardoor de mogelijk heid bestaat om aan te tonen, dat in die tijd boven- en beneden-E- gypte reeds één rijk vormen". In een graf van 2800 v. Chr.! „Wij wandelen met professor Klasens over de tentoonstelling, een tentoonstelling die werd op gebouwd door de heer A. Ver hoeven uit Den Haag. Onder de deskundige leiding van onze gastheer zien we al die BIJBELTJES in Statenvertaling en nieuwe vertaling, met of zonder Psalmen en Gezangen, met kleur of goud op snee, duimgreep BIJBELSE DAGBOEKEN KEBSTVERHALEN KERSTLAKENS KERSTLOPERS KERSTSERVETTEN KERST-DRUPPELVANGERS 54 cent per doosje KERST-SETS bestaande uit kerstlaken, loper, 6 ser vetten en 6 druppelvangers, verpakt in polyaethyleenzak, 1.20 ROLLEN KERSTPAPIER ROLLEN WATTENPAPIER CREPE PAPIER mooie heldere kleuren, 24 cent per pak KERSTLINT 4 meter voor 25 cent SIERGAREN SIERBAND KERST-PLAKKERTJES KERSTKLOKJES aardige versiering, 20 cent KERST-FIGUURKAARSEN o.a. kerstman, sneeuwman, 55 cent KERST-TAFELKAARTJES stemmig bij uw kerstetentje, 10 cent PAKJES DIAMANTINE-FLITTER KERST- EN NIEUWJAARSKAARTEN enkel of dubbel, met Hollandse, Engel se of Duitse tekst. zal u heel graag van dienst zijn. Met de aanstaande feestdagen leveren wij u in de bekende kwaliteiten, o.a. Ook vragen wij uw speciale aandacht voor onze uitgebreide sortering In vleeswaren extra aanbiedingen!!! Wij verzoeken u beleefd tijdig uw bestellingen op te geven. Beleefd aanbevelend, Telefoon 304, Kamperland Voor bestellijst zie achterzijde advertentie!!

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1961 | | pagina 3