NOORD-BE VELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen Jaap de Jonge Raadsvergadering Kortgene Raadsvergadering Wissenkerke uw/ bedden- en dekenspecialist Voor een zuiver wollen deken No. 3065 Zaterdag 11 november 1961 65e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm In de voltallige openbare raads vergadering van woensdag 1 no vember j.l. sprak voorzitter A. A. Schuit enige welkomstwoorden waarna de notulen van de vorige vergadering onveranderd werden vastgesteld. Een groot aantal ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangenomen. Het punt „mededelingen" om vatte o.m. het volgende: de heer G. de Waard te Colijs- plaat- heeft ontslag aangevraagd en verkregen als ondercomman dant van de brandweer te Colijns- plaat. In zijn plaats is benoemd de heer C. P. Kievit. De schorren, behorende tot het grondgebied van de gemeente zijn gezuiverd van ontplofbare stoffen. In de vacature aan de O.L.S. te Colijnsplaat werd voorzien door een tijdelijke benoeming van de heer Korteweg te Vlissingen en in de vacature aan de O.L.S. te Kortgene door een tijdelijke be noeming van mejuffrouw Roose te St. Laurens. In de loop van de maand wordt de wachtgelegenheid voor Kats verwacht. Deze werd enige maan den geleden besteld. Bij de kleuterschool aan de Delta straat zullen borden worden ge plaatst, die waarschuwen voor spelende kinderen. Binnenkort zal er een nieuwe ver warming zijn in het gymnastiek lokaal van de O.L.S. te Kortgene. De verbetering van de openbare lagere school te Kats is eerstdaags voltooid. .Overwogen wordt 2 lichtmasten te plaatsen aan de Noordlangeweg op het gedeelte Kats-halte bus. Aan de „Holland-Amerika Lijn" zal een dankbetuigingstelegram worden gezonden voor het feit, dat zij een van haar nieuwe sche pen „Katsedijk" heeft genoemd. Hierop verkreeg het lid A. Wel- leman gelegenheid het college van b. en w. te interpelleren over de trage gang van zaken bij de voor genomen- reorganisatie van de gemeentelijke brandweer. Z.h.s. werd hierop besloten de sluiting van tapperijen e.d. vast te stellen voor de maandag tot en met de vrijdag tussen 24.00 en 5.00 uur en des zaterdags en zon dags tussen 23.30 en 5.00 uur, dit om het aantal ontheffingen te be perken. Het lid Wolse vond het vreemd dat nu 24.00 uur wordt genoemd, enige jaren terug was het nog 22 uur. Hij vroeg of door de politie op naleving van deze verordening zal worden toegezien en of het sluitingsuur des zater dags ook zal gelden voor frites kramen. De voorzitter antwoord de, dat in de praktijk gebleken is, dat 22 of 23 uur voor vele verga deringen te vroeg is. Hij ant woordde bevestigend op de vraag over het politietoezicht en voor wat friteskramen betreft, deze staan op gemeentegrond en kun nen dus wel aan een sluitingsuur gebonden worden. Een subsidie van f 105.zijn de f 15.per leerling voor zeven leerlingen, werd verleend aan de Zeeuwse C.B.T.B. als bijdrage in de kosten van een gehouden tuin- bouwcursus te Kortgene. Mevr. Janssen verwonderde het dat men van tevoren niet goed de onkos ten kon berekenen en bij een te kort een gemeentelijke subsidie als redmiddel gebruikt. Volgens de voorzitter betreft het hier geen dagschool, maar een aanvullende school en is d'è raad niet verplicht om subsidie te verlenen. Het lid Wolse gaf hierop nog een korte toelichting, bedoelde cursus, een coördinatie van werknemers en werkgevers, is bijzonder belang rijk, vooral daar tuinbouw hier een grote toekomst kan verkrijgen en haar diploma een gerede kans geeft om verder op te bouwen. Met de stem van wethouder Breure tegen, werd een subsidie van f 100.verleend als bijdrage in de kosten van de jaarlijkse schoolsportdag voor de lagere scholen op Noord-Beveland. De huurprijs' voor de noodwo ning „Arnhem" werd voor het tijdvak 1 juli tot en met 2 septem ber 1961 vastgesteld op f 200. Met algemene stemmen werden alle periodiek aftredende leden van de Commissie Woonruimte- wet herbenoemd. Na ampele be spreking werd de nieuwe wijkzus ter te Colijnsplaat, zuster Exel, met 10 stemmen voor en 1 blanco in de commissie te Colijnsplaat benoemd. Wederom met de stem van wet houder Breure tegen werd tot we deropzegging een jaarlijkse subsi die van f 25.verleend aan de Europese Beweging in Nederland. Een le en 2e wijziging van de gewone dienst en een le wijzi ging van de kapitaaldienst van de begroting 1961 werd z.h.s. vast gesteld. Een 2e wijziging van de begro ting 1960 van Maatschappelijk Hulpbetoon werd goedgekeurd. Deze instelling heeft over 1960 een netto subsidie van de gemeen te genoten van f 41.063.72, terwijl voor 1962 gedacht wordt aan een bedrag van f 46.500. Z.h.s. wordt per 1 november 1961 met de Stichting Vlissingse Nutsspaarbank een geldlening aangegaan van f 400.000.die dan in eerste instantie moet die nen ter financiering van het jacht havencomplex. Per 23 oktober 1961 wordt de noodwoning „Arnhem" aan de heer G. Hoogendoom te Goes ver huurd voor f5.per week. Een nieuwe subsidieregeling vobr de muziekkorpsen in deze gemeente werd vastgesteld. Ont vingen deze korpsen tot nu toe een subsidie van f 200.per jaar plus f 2.voor elk werkend lid, in den vervolge zal dit f 400. per jaar worden plus f 2.voor elk lid. Wethouder Breure was te gen dit voorstel, er is een teveel aan subsidie-aanvragen. Hij wil wel eens hoera kunnen zeggen als het gaat om verbetering van stra ten en trottoirs. Het lid Welleman sprak zijn voldoening over deze subsidieverlening uit. De gemeen te is volgens hem goed uit de bus gekomen, de gezelschappen zul len hiervoor dankbaar zijn. Aan de vereniging voor Veilig Verkeer „De Bevelanden" te Goes werd een subsidie verleend van f 1.voor iedere geslaagde leer ling voor het verkeersexamen. Besloten werd om te Colijns plaat over te gaan tot de bouw van 15 woningwetwoningen ten behoeve van de vissers uit Veere en Arnemuiden. Een rijksbijdrage en eventuele voorschotten uit 's rijks kas zullen hiervoor worden aangevraagd. De bouw is onder hands aanbesteed aan de aanne mer Anemaet (8 woningen) en J. Snoep en firma Sinke Zonen, de laatste te Wolf aartsdijk (7 wo ningen). De goedkeuring hierop is bereids uit Middelburg ontvan- geiï, die van het rijk nog niet. Hierna werden b. en w. ge machtigd tot het doen van een uitgaaf van f 7000.voor de plaatsing kleedlokalen (verplaats bare houten gebouwtjes) op de sportterreinen te Kortgene en te Kats. Deze uitgaaf kan worden gedekt uit de reserve wegens nog niet bestede schenkingen en gif ten. Wethouder Breure zeide niet tegen deze klèedlokalen te zijn, maar omdat hij nog geen zeker heid had verkregen dat op de zon dagen niet gesport zou worden, stemde hij tegen. Voor de duur van 5 jaar werd aan de firma Remeeus Zonen te Kats een stukje grond, groot ongeveer 740 m2 te Colijnsplaat voor de prijs van f 400.per jaar verhuurd. 4 november a.s. zal aan de vol leybalvereniging te Kortgene het gymnastieklokaal aldaar in bruik leen worden gegeven voor het houden van wedstrijden. Aan de heer C. J. Anemaet te Colijnsplaat werd een stuk grond in het uitbreidingsplan aan de Deltastraat te Colijnsplaat ver kocht ten behoeve van woning bouw. Het perceel is ongeveer 780 m2 groot en de grondprijs is, be houdens nadere berekening f 7.85 per m2. Teneinde grondspeculatie tegen te gaan, zag wethouder Breure hierbij gaarne de bepaling opgenomen dat binnen de twee jaar aan die bouw begonnen moet zijn, daar anders die grond weer aan de gemeente dient te verval len. Een bedrag van f 3000.werd beschikbaar gesteld ten behoeve van de aanschaffing van school banken en enig ander meubilair in de o.l.s. te Kats. Bekeken zal wor den of er uit het oude materiaal wat te redden zal zijn. Bij de rondvraag informeerde het lid Verburg naar de voorge nomen verkoop van gemeentewo ningen. De voorzitter antwoordde hem dat personen, boven een be paalde inkomensgrens, niet kun nen kopen. Op zijn vraag naar het onderhoud van gemeentewonin gen kreeg hij ten antwoord, dat wethouder Breure daarvoor aan bepaalde (minimum) bedragen ge bonden is. Het lid Welleman kreeg op zijn vraag waarom de kermisexploitan ten tijdens de laatste kermis met hun woonverblijven uit de Hoofd straat werden geweerd en hun heil moesten zoeken op de gedempte Kaaivaat van de voorzitter ten ant woord, dat dit in vele gemeenten geschiedt en door betrokkenen volledig aanvaard wordt. Voor Kats hebben vele inwoners daar hetzelfde schriftelijk aangevraagd. Volgens Welleman wordt dit door de exploitanten pijnlijk aange voeld en bezorgt dit hun een berg van ongemakken. Volgens hem is er nog een zekere groep die de kermis afgeschaft wil zien en het nu zo langs deze weg probeert. De voorzitter ontkent dit, deze maatregel is door hem genomen. Hij zal volgend jaar het aan de raad overlaten, de klachten zijn dan ook voor hen. Volgens wet houder Breure is er maar één op lossing: de kermis afschaffen. Op de vraag van Welleman wanneer iemand in aanmerking komt voor vermindering of vrij stelling van reinigingsrechten, antwoordde de voorzitter, dat daarvoor geen normen zijn gesteld Welleman wees er op dat iemand 3V2 maand geleden vrijstelling had aangevraagd, maar daarop tot op heden nog geen antwoord had ontvangen. Volgens de voorzitter kunnen dergelijke aanvragen pas in behandeling komen na uitgifte van de aanslagen. De derde vraag van Welleman luidde: is het niet mogelijk dat een betere regeling tot stand komt voor wat betreft leveranties door neringdoenden aan de gemeente. De voorzitter lichtte dit onder werp uitvoerig toe, zo veel moge lijk wordt hieraan de hand gehou den, maar is het niet altijd met een schaartje te knippen. Als voor beeld noemde hij de verwarming van de school èn slangenwagen tjes voor de brandweer. Mevrouw Janssen bracht naar voren dat aan iemand uit Bres- kens toezegging was gedaan dat deze het monopolie te Kortgene zou verkrijgen voor het door hem te creëren scheepswerfje. Deze- toezegging is volgens haar gedaan buiten weten van b. en w. en de secretaris om. De voorzitter ont kende dit ten stelligste, boven dien behoort zoiets tot de onmo gelijkheden. Bij eerste zakelijke bespreking kan er gezegd zijn dat dergelijke aanvragers eerst hun kans moeten krijgen. Daarvoor is hij nog steeds bereid en zal dit idee dan ook met hand en tand blijven verdedigen. Het monopo- Jie verlenen is ondoenlijk, een an dere dan de gemeente kan toch ook grond of gebouwen voor zo een doel verkopen. Bij alle onder handelingen is hij er steeds op uit de gemeentebelangen te dienen, daarvoor ontvangt hij toch zijn salaris? Het lid Korteknie informeerde naar het gebouwtje „Arnhem". Volgens de voorzitter moest dit in gericht kunnen worden voor een wi jkgebouwtj e. Het lid Geelhoed attendeerde op retourtjes Colijnsplaat - Goes bij de A.M.Z. en voor Colijnsplaat- Kortgene zijn die niet te verkrij gen. Volgens de voorzitter is dit een kwestie van de A.M.Z., waai de gemeente niets in te zeggen heeft, maar er wel op kan wijzen. Buitengewoon jammer vond hij het dat het dorp Kats niet meer door die bussen wordt aangedaan, al was het maar een paar keer per dag. Hierna sluiting. Maandagmiddag j.l. begon te 1.45 uur de voltallige gemeente raad, onder leiding van wnd. bur gemeester Van Halst, aan de a- genda van 26 punten. Het groot aantal punten, w.o. als laatste punt vaststelling van de gemeen tebegroting voor het dienstjaar 1962 deed een langdurige verga dering vermoeden, maar de vlotte leiding en de minimale bespreking zorgden beide voor een ongedacht spoedige afloop te 4.10 uur, waar na de voorzitter het secretarieper- soneel dank bracht voor het vele werk dat door hen aan de nieuwe begroting was gedaan en de raadsleden dankte voor de vlotte en spontane wijze van behandelen van deze uitgebreide agenda. Na enige welkomstwoorden en het gebruikelijke gebed werden de notulen van de vorige vergade ring onveranderd vastgesteld, waarna een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving werden aangenomen. Het aan mej. S. L. van Splun- ter, onderwijzeres aan de o.l.s. te Wissenkerke verleende ontslag werd, evenals in vorige jaren, in getrokken, dit naar aanleiding van de gunstige beslissing van de mi nister van O., K. en W. op het verzoek van b. en w. om een rijks vergoeding voor een tweede leer kracht. De in september j.l. periodiek afgetreden leden van de woon ruimtecommissie werden alle bij acclamatie herbenoemd. Voor het lid J. C. Noordhoek, die in ver band met het feit dat hij binnen kort 65 jaar hoopt te worden, niet meer voor een herbenoeming in aanmerking wenste te komen, werd de heer C. J. Noordhoek be noemd. Op het verzoek van het Ver bond voor Veilig Verkeer 0111 een eenmalige bijdrage van f 25.-r- werd gunstig beschikt, waarna, in verband met de invoering van de vijfdaagse werkweek, de kantoor uren van het bureau van de bur gerlijke stand enigszins werden gewijzigd. Deze uren zullen voort aan zijn: maandag tot en met vrij dag van 912 uur, zaterdag van 99.30 uur. Het gedeelte van de Nieuw- straat te Kamperland dat grenst aan de Veerweg zal in het vervolg Korte Nieuwstraat heten, als ge volg van de huisnummering. In de algemene Politieverorde ning werd een wijziging aange bracht, waardoor het verboden is zich in zee te begeven of te be vinden met een rubberboot, lucht bed of enig ander tot drijven ge schikt voorwerp, waarbij gevaar voor afdrijven in zee kan ontstaan. Een nieuwe verordening op de heffing van rioolbelasting werd eveneens z.h.s. vastgesteld. Zij is gelijkluidend aan de bestaande verordening, met uitzondering van het tarief der belasting. Het on derhoud van de rioleringen, en in is onbetwist St. Adriaanstraat Telefoon 5729 Goes het bijzonder van de pasveersloot, j noopten b. en w. het tarief op f 20.te stellen. Van Ged. Staten was het ver zoek ontvangen tot vaststelling van het principe-besluit tot toe kenning van een subsidie voor het onderhoud van in bedrijf zijnde windmolens. Dit verzoek leverde de raad geen moeilijkheden op, daar in deze gemeente dergelijke molens niet meer in bedrijf zijn. Plet verzoek van de federatie van verschillende muziekbonden om verhoging van de subsidies aan de plaatselijke muziekverenigin gen bracht eindelijk enige ton gen in beweging. Het advies van b. en w. was, gezien de situatie van de gemeentefinanciën, afwij zend. Het lid De Smit frappeerde het, dat andere gemeenten wel die subsidie verhoogden. Ook verwon derde het hem, dat „Apollo" voor haar optreden bij het sluiten van de dam tussen Noord-Beveland en Walcheren, 50 gulden vergoeding kreeg van de door haar gemaakte 80 gulden onkosten. Volgens spre ker is het gemeentebestuur ver plicht de muziekverenigingen te helpen steunen. De voorzitter ant woordde hierop, dat hem van de f 80.door „Apollo" gemaakte onkosten niets bekend is. Wat de subsidie-aanvraag betreft, deze wordt gedaan door de federatie van bonden en niet door de plaat selijke verenigingen. Het lid Stok man zette uiteen, dat het subsidie verzoek is gedaan op aandrang van alle aangesloten verenigingen, van de datum van aanvraag was „Apollo" niet op de hoogte. Was de verenigingskas in nood, de bur gerij was steeds bereid spontaan de helpende hand te bieden, zo ook met de uniformering van het gezelschap. Een gezelschap zon der uniformen is haast niet meer denkbaar, maar uniformen belas ten de kas in hoge mate. Regel matig vinden er mutaties in het gezelschap plaats, jonge muzikan ten groeien uit hun uniform, nieu we leden moeten weer gekleed worden. De uniform-dubbeltjes- actie brengt per jaar, tot heden toe nog, ongeveer f 360.in kas, terwijl de jaarlijkse kledingonkos- ten zo rond de f 400.liggen. Volgens spreker zal het uniform tekort volgend jaar tot omstreeks f 1000.opgelopen zijn, in ver band ook met de aanschaf van "enkele nieuwe uniformen, reden waarom hij met klem aandrong om de subsidie van f 200.te brengen op f 400. De voorzitter waardeerde deze uiteenzetting en vond deze finan ciële achteruitgang van dat ge zelschap jammer. Dat andere ge meenten de door de federatie voorgestelde regeling aanvaard den, vindt misschien zijn oorzaak in het feit dat zij maar één gezel schap in hun gemeente hebben; hier zijn het er drie. Hij gaf het lid Stokman de raad dat „Apollo" hierover een verzoek moet indie nen, misschien dat er dan nog wat voor hen uit de bus kan komen. Het lid Bustraan zeide volko men achter het afwijzend voorstel van b. en w. te staan. Financieel en principieel vindt hij deze sub sidie niet verantwoord, boven dien, er komen en zijn al veel te veel subsidies. De voorzitter zeide hierop, dat principes vrij zijn, maar dat een gemeente zonder muziekgezelschap niet denkbaar is Het lid Filius schaarde zich achter de woorden van de leden Stokman en De Smit, het gemeen tebestuur dient het culturele le ven te helpen steunen. Het subsi dieverzoek verkreeg hierop een af wijzende beschikking, maar een verzoek van „Apollo", dat bereids door het lid Stokman was toege zegd, zal in de volgende vergade ring in behandeling worden geno men. Aan de Zeeuwse Christelijke Boeren- en Tuindersbond werd op haar verzoek een subsidie toege staan van f 225.zijnde het to taalbedrag van f 15.per leer ling voor 15 leerlingen voor de te Kortgene géhouden algemene tuinbouwcursus van die C.B.T.B. Het lid Marcusse merkte hierbij op, dat ook de Z.L.M. en de bei de landarbeidersverenigingen bij deze cursus betrokkeh waren. Aan de minister van O., K. en W. zal worden verzocht, evenals vorig jaar de openbare lagere school te Wissenkerke als bijzon der geval te willen aanmerken voor wat betreft de bepaling van het bedrag per leerling. Enige bespreking ontlokte de vaststelling van het bedrag per leerling voor de bijzondere lagere scholen en voor de chr. ulo-school voor het jaar 1962. De besturen der bijzondere scholen verzochten om een verhoging van het bedrag met f 20.per leerling, de chr. ulo om een verhoging met f 10. per leerling. B. en w. hebben na uitvoerige bespreking besloten de raad voor te stellen het bedrag per leerling van de bijz. lagere scho len te stellen op f 58.50 en voor die van de chr. ulo op f 67.50. B. en w. zijn de mening wel toege daan dat deze bedragen aan de lage kant zijn voor de tegenwoor dige tijd, maar de gevraagde ver hoging vonden zij een nogal gro te stap. Het lid De Smit maakte de op merking dat men zo weinig moge lijk op het onderwijs moet bezui nigen, waarop de voorzitter zei, dat men dit nog nimmer van ach ter deze tafel had gehoord. Ook het lid Bustraan meende dat men die uitkeringen niet te krap moest nemen. De voorzitter wees er op, dat men dit jaar met een sluiten de begroting moest komen, vol gend jaar is het misschien moge lijk deze bedragen op te trekken. Wethouder .Leendertse zei dat b. en w. een bepaalde beslissing moest nemen, 'of het een of het ander, in dit geval zal het gaan ten koste van het onderhoud van de gebouwen. Met pijn in het hart had hij als wethouder deze beslis sing helpen nemen. Het lid De Lange dankte b. en w. en de raad voor het feit dat zij het bedrag per leerling nog op dit bedrag hebben kunnen bren gen. Hij vroeg aandacht voor zo goed mogelijk onderwijs en voor een zo goed mogelijk onderhoud. Hierna werden enige wijzigin gen in de begroting 1961 z.h.s. Ganze poortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1961 | | pagina 1