f r 2iet Raadsvergadering Kortgene Pro Rege - avond zelfstandige dienstbode D. Rietveld van Eysden Sanderse 't Jantje van Alles Interpellatie Welleman Welleman zei het volgende: Om een duidelijk beeld te krij gen, waarom ik er behoefte aan heb het gemeentebestuur te inter pelleren over de stand van zaken bij de gemeentelijke brandweer is het nodig dat een overzicht wordt gegeven van de voorgeschiedenis. In de gemeenteraadsvergadering van 29 april 1960 is door onderge tekende gezegd dat de toestand waarin het brandweermateriaal verkeert, onverantwoordelijk is. De voorzitter heeft toen gezegd dat een bespreking is gevoerd met de inspecteur. Het is wel ge bleken dat drie spuiten een over bodige luxe is en dat bij reorgani satie wordt overwogen om één eenheid aan te schaffen en blus middelen op alle dorpen. Deze blusmiddelen kunnen op de wa terleiding worden gebruikt. Aldus de voorzitter in de vergadering van 29 april 1960. In de vergadering van 27 juni 1960 is door ondergetekende weer gevraagd of het bekend was dat geen enkele spuit in zijn gemeen te aan zijn doel beantwoord. De voorzitter heeft toen meegedeeld daarvan op de hoogte te zijn. Drastische maatregelen zullen worden genomen om uit deze pe nibele toestand te geraken. Er zal een bespreking plaats vinden met verschillende commandanten. Weer werd gezegd dat een goede eenheid nodig is en dat het niet doenlijk is er drie goed uitgeruste spuiten op na te houden. In twee dorpen zal men een kleine een heid aanhouden en er zal een ne- veldrukspuit worden aangeschaft voor de boerderijen. De assuran tiebelasting zal omhoog gaan. Een en ander zal op korte termijn worden besproken, aldus de voor zitter in de vergadering van 27 ju ni 1960. In de vergadering van 28 juli 1960 deelde het college mede dat het brandweermateriaal slecht is en dat een onderhoud heeft plaats gehad met de commandanten en ondercommandanten. Hierna met de inspecteur die n.a.v. dit onder houd een rapport zou opstellen. Het lag in de bedoeling dat op ie der dorp een slangenwagentje zou worden geplaatst voor het blussen op de waterleiding. Daarnaast één grote spuit die standplaats zal krijgen op een der dorpen. Bij brand zal die onder commando staan van de commandant van het dorp waar de brand plaats vind en door het korps van dit dorp zal de brand worden bestreden. Dit plan is ontstaan op advies van de commandanten. In de vergadering van 17 ok tober 1960 is n.a.v. vragen van mevrouw Janssen en ondergete kende meegedeeld dat de impor teurs het aanschaffen van een ho ge en lagedruknevelspuit afraad de. Aan G.S. zou worden gevraagd om 50.000.- te mogen uitgeven voor verbetering van de brand weer. In de vergadering van 23 no vember 1960 werd meegedeeld dat G.S. geen bezwaar maken te gen deze uitgaaf. Door onderge tekende is toen gezegd dat er nog genoeg klein materiaal is dat in zeer goede staat is, men zou de slangenwagens daarmee kunnen bepakken. Het zou verkeerd zijn om alles voor een appel en een ei op te ruimen. De voorzitter heeft hierop meegedeeld dat er bekeken zal worden of de wagentjes in de gemeente gemaakt kunnen wor den. Sinds die vergadering van 23 november is nergens meer van ge hoord. Men kreeg de indruk dat ei nimmer meer iets van gehoord zou worden als er niet naar werd gevraagd. Wel is in april van 1961 door de oppercommandant gezegd dat nu alles voor mekaar was. Waarschijnlijk bedoelde hij de goedkeuring van G.S. In de vergadering van 2 mei 1960 werd dan ook door onderge tekende geïnformeerd wanneer het raadsbesluit tot aanschaf van nieuw brandweermateriaal zou worden uitgevoerd. De voorzitter antwoordde dat op 9 mei a.s. een bespreking zou plaatsvinden met de inspecteur. B en w. hopen binnen afzienba re tijd met een voorstel te komen. Ik heb mijn bevreemding hier over uitgesproken. Immers, op 23 november 1960 is meegedeeld dat G.S. een uitgaaf van f 50.000. hebben goedgekeurd en op de vergadering van 2 mei 1961, dus öVa maand later, wordt gezegd, dat b. en w. binnen afzienbare tijd met een voorstel zullen ko men. Ik heb toen ook gezegd, dat men niet kan blijven wachten en dat men moeilijkheden met het personeel zal krijgen, als men doorgaat met op de lange baan schuiven. Hoewel de voorzitter toen nog maals heeft gezegd, dat zo spoe dig mogelijk getracht zal worden om een oplossing te vinden, meen ik hier tegenover te stellen, dat toen al bijna een jaar geleden een oplossing was gevonden. In de vergadering van 29 juni 1961 delen b. en w. voor de derde maal in een jaar tijds mede, dat met de conmmandanten een be spreking heeft plaats gehad inza ke reorganisatie van de brand weer. Over dit onderwerp zal een rapport worden opgesteld door de vereniging van burgemeesters en secretarissen. In de notulen van deze vergadering staat, dat drie slangenwagentjes zullen worden aangeschaft. Er is echter gezegd, dat drie slangenwagentjes zijn be steld en dat met de meest bekwa me spoed zal worden overgegaan tot reorganisatie van de brand weer en dat een hogedrukspuit zal worden aangeschaft. We hebben nu 1 november 1961. Vanaf 29 april 1960 is in ie dere raadvergadering gesproken o- ver de brandweer. Van onze zijde is geregeld op de onhoudbare toe stand gewezen. Tot in het onein dige is van de zijde van het ge meentebestuur gezegd, dat binnen afzienbare tijd een oplossing zal komen. Bijna anderhalf jaar is het geleden, dat op advies van de commandanten van Colijnsplaat, Kats en Kortgene een plan is ge maakt. Het advies is gegeven en de raad heeft het plan goedge keurd. Daar heeft het gemeente bestuur rekening mee te houden. Bovendien is de gevraagde uit gaaf goedgekeurd door G.S., n.l. in november 1960. Dat buitenaf geruchten gaan dat het gemeente bestuur bewerkt is om andere plannen te maken, speelt ook geen rol. Zijn er andere inzichten, dan heeft het gemeentebestuur dit aan de raad mee te delen. Zijn die er niet, dan dient het raadsbesluit uitgevoerd te worden. Met belof ten en herhalingen is o.i. de raad afgescheept. Anderhalf jaar is een der spuiten onbruikbaar, al veel langer zijn er manschappenwagens afgekeurd. We vinden het diep treurig, dat aan deze zaak schijn baar met tegenzin aandacht is be steed. In een tijd, waarin iedereen geadviseerd wordt om op alle mo gelijkheden voorbereid te zijn in verband met de internationale toestand, ligt één der spuiten an derhalf jaar in tien stukken uit el kaar. In ons land wordt niets na gelaten als het gaat om de be scherming van de bevolking in ramptijden. In het grote geheel van beschermende maatregels speelt de brandweer de hoofdrol. Te zorgen dat de schade bij even tuele gebeurtenissen zo klein mo gelijk blijft, is de taak der brand weer. Dat de landelijke overheid prioriteit geeft aan de brandbe veiliging en hiervoor miljoenen uitgeeft, is wel een bewijs dat dit van grote betekenis wordt geacht. Daarom is het onduldbaar dat er al anderhalf jaar een lek in het beveiligingssysteem is. De hou ding van het gemeentebestuur geeft ons geen zekerheid dat hard aan deze materie wordt gewerkt. Was er voor de brandbeveiliging zoveel activiteit, en terecht, als voor sommige andere zaken, we zijn van mening dat alles al lang geregeld zou zijn. We kunnen niet langer meer genoegen nemen met vage toezeggingen. We wen sen dat het raadsbesluit tot reor ganisatie van de brandweer zo snel mogelijk wordt uitgevoerd. De inwoners van onze gemeente dienen er van overtuigd te wor den, dat alles door de gemeente raad wordt gedaan, opdat in tij den van nood hun have en goed zo goed mogelijk kan worden be schermd. Om misverstand te voorkomen, willen we in alle duidelijkheid stellen, dat het niet gaat om een of ander dorp in onze gemeente. Het gaat om de veiligheid in heel de gemeente. Het gaat er om dat anderhalf jaar geleden is geconstateerd, dat er veranderingen moesten komen bij de brandweer. Het plan, dat gemaakt is, is door de raad goed gekeurd, waarna besloten is dit ten uitvoer te leggen. Dat alles zo lang duurt, heeft ontstemming, en onrust gewekt. Vandaar dat wij op deze manier te weten willen komen, wat de oorzaak van een en ander is. Dit is het, wat we in eerste instantie hierover willen zeggen. De voorzitter antwoordde hier op o.m. het volgende: de brand weer is een nationale zaak, vooral in verband met de branden, die ontstaan kunnen door ongelukken bij de militaire en burgerlijke luchtvaart, tankschepen, opslag plaatsen van benzine en olie, in dustrie enz. De dominerende vraag is echter: hoe en op welke wijze de beste oplossing hiervoor te vinden. Vroeger jaren kostte een brandspuit honderden gul dens, thans loopt het bedrag in de tienduizenden guldens. Samenwerking, coördinatie is op velerlei gebied noodzakelijk, zeer zeker op het gebied van de brandweer. De reorganisatie van onze brandweer is destijds in han den gelegd van b. en w., die op het gebied van onderwijs e.d. tot over de oren in het werk zitten. De hoge kosten, aan deze reor ganisatie verbonden-, eisen een be hoorlijke voorbereiding. De ge dachten van b. en w. gingen in beginsel uit naar een hogedruk- nevelspuit, de brandweerinspectie was daar toen niet voor te vin den. Gedeputeerde Staten van Zeeland keurden de uitgaaf van f 50.000.voor de nieuwe brand weer goed, onder voorwaarde, dat dit bedrag uit de begrotingen ge vonden zou worden. Dat nu is geen peuleschilletje voor dat col lege, het is geen pakje sigaretten dat men aankoopt. In mei 1961 kwam de kentering, de brand weerinspectie verenigde zich toen met de aankoop van een hoge- druk-nevelspuit. B. en w. hebben daarna, na vele besprekingen, een chassis aangekocht en een 6-tal fabrieken prijsopgave verzocht voor de bovenbouw. Bereids is van één fabriek een aanbieding ontvangen. Dat door b. en w. in deze zaak niet de nodige activi teit was ontplooid, sprak de voor zitter ten stelligste tegen, boven dien is volgens hem de brandspuit van Colijnsplaat nog goed bruik baar en kunnen de brandweren van Wissenkerke en Goes assis tentie verlenen. Tot in de fines ses vertelde hij daarop het verloop van deze langdurige brandweer- geschiedenis en kon tot slot me dedelen, dat b. en w. nu einde lijk in de gelegenheid zijn het be nodigde materiaal te bestellen. De levertijd hiervan zal ongeveer acht maanden bedragen. Het lid Welleman zeide hier op van mening te zijn dat andere zaken te veel voorgaan. Had b. en w. de raad meer op de hoogte ge houden van deze kwestie, de in terpellatie ware niet nodig ge weest. Van een afspraak tot sa menwerking met andere gemeen ten, zeide spreker niets af te we ten. Wanneer die samenwerking er nu nog is, dan zou men ook geen spuit meer nodig hebben. De voorzitter zeide, de aanschaf van een nevelspuit biedt nog geen algehele oplossing. Vraagt men hierover het oordeel van de brandweercommandanten uit de grote steden, drie van de vijf zou den er tegen zijn. Hij sprak er zijn spijt over uit dat b. en w. de raad in deze zaak te weinig hebben in gelicht. Het lid Welleman ant woordde hierop, dat het hem vol doening geeft de voorzitter zijn spijt te horen uitspreken, 't Gaat hem niet om een bepaalde ge meente, maar om de beveiliging van alle gemeentenaren, zeker ook thans in verband met de gevaar lijke internationale toestand. Spre ker sprak de hoop uit, dat b. én w. in de toekomst aan de raad meer inlichtingen zullen verstrek ken. Het lid Markusse kon het niet goedkeuren dat Welleman tevoren in de dagbladen deze interpellatie had aangekondigd. Het dreige ment met het aftreden van de vrij willige brandweer noemde hij een stok achter de deur plaatsen te gen b. en w. Welleman noemde hierop publiciteit de kurk waar op de democratie drijft. De ge houden interpellatie heeft in ieder geval gezorgd dat deze zaak in de openbaarheid en in behandeling kwam. Volgens wethouder Breure heb ben b. en w. alles in het werk ge steld om een spoedige oplossing te vinden voor deze brandweer kwestie en wenste hij hiervoor geen boetekleed aan te trekken. Was er geen interpellatie aange kondigd en gehouden, we zouden nu even ver geweest zijn, geen uur verder. Tot slot gaf de voorzitter toe, dat er op het gebied van de voor lichting was tekort geschoten, maar zeer zeker niet in het wer ken. Het volledige verslag van deze vergadering kunt u in het num mer van 11 november a.s. vinden. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter Bruynzeel. PREDIKBEURTEN voor zondag 5 november a.s Ned. Herv. Kerk Kats 10 uur de heer Dronkers en 2 uur ds. Koole. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 uur ds. Postma en 2.30 uur ds. Postma, Oogstpreek. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. Koole en 2.30 uur ds. Dijkmeijer. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Dijkmeijer en 2.30 uur ds. Van Cruiningen. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Nauta en 2.30 uur ds. Nauta, voorb. H. Avondmaal. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Heijnes te Hein- kenszand. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Van Aller. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kamperland 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. SLAGERIJ VERBURG biedt u a.s. dinsdag 2 pond worst van 3.80 nu voor 3.00 UITSLUITEND DINSDAG! Slagerij A. A. VERBURG Kaaistraat 19, Kortgene Telefoon (01108) 3 04 Ieder jaar gaan ongeveer 55000 jongeren in militaire dienst. Hebt u er wel eens over nagedacht welk een verandering dit in het hart van deze jongelui brengt? Zij gaan dan uit de besloten heid en de sfeer van het gezins leven naar de kazerne, naar een typische mannengemeenschap, die voor de meesten hunner geheel onbekend is.. Wat is het dan een rijkdom als zij hun vrije tijd kunnen door brengen in een Protestant Chris telijk Militair Tehuis, waar zij ge zelligheid en sfeer kunnen vinden, waar ze kunnen studeren, waar ze verschillende spelen kunnen beoefenen en waar zij en dat is toch wel het voornaamste in aanraking komen met het evan gelie van Jezus Christus. Natuurlijk hebt u wel van dit werk gehoord en weet u er iets van. Maar kent u werkelijk dit mooie en zegenrijke werk onder onze militairen? Hebt u er wel eens over nagedacht dat wij allen een taak hebben tegenover onze militairen, die toch een groot of fer voor ons allemaal brengen. En waarvoor we toch allen graag iets willen terugdoen. U bent nu in de gelegenheid wat over dit werk te zien en te horen. Donderdag 9 november zal in het verenigingsgebouw te Wis senkerke een avond worden ge geven door „Pro Rege". U zult de mooie film „Waarom NAVO" zien met vele gebeurtenissen uit de naoorlogse jaren. De heer Sterk uit Utrecht vertelt u over en toont u de militaire tehuizen en tot slot de prachtige kleurenfilm „Met Prinses Beatrix naar de Verenig de staten". De avond begint om 8 uur. Houdt u nu die avond eens vrij. U zult er beslist geen spijt van hebben. A Op donderdag 9 no- vember a.s. hopen onze X geliefde ouders, be- X huwd-, groot- en over- grootouders J. van Gilst X .j. A. van Gilst-Koster, echtvereniging 's* te herdenken. X Ps. 116 7 en 10 (berijmd). hun 50-jarige Namens hun dank- X bare kinderen G. A. de Vos- van Gilst. J. K. de Vos. A. G. Hollestelle- van Gilst. J. Groenleer- van Gilst. D. Groenleer. M. van Gilst. T. J. van Gilst- Verdoorn. Klein- en achter kleinkinderen. Colijnsplaat, 9 november 1961. X Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond tij dens de ziekte en na het o- verlijden van onze geliefde zuster, behuwdzuster en tan te Elisabeth Jannetje Lamain betuigen wij onze oprechte dank, inzonderheid aan dok ter 't Hart voor de medische hulp aan haar verleend. Fam. A. Lamain. Kamperland, november 1961. Heden overleed, na een geduldig gedragen lijden, onze geliefde zuster en schoonzuster Geertruida Vogelaar (weduwe van Jac. van Maldegem), in de ouderdom van 75 jaar en 5 maanden. Uit aller naam, Joh. Vogelaar. Kortgene, 30 oktober 1961. Hoofdstraat 28. Heden overleed zacht en kalm, onze lie ve moeder, behuwd- en grootmoeder Geertruida Vogelaar (weduwe van Jac. van Maldegem), in de ouderdom van 75 jaar. Kortgene: J. J. v. Maldegem. M. G. v. Maldegem- Davidse en kinderen. Nagele: H. M. Steendijk- v. Maldegem. Corn. Steendijk en kinderen. Kortgene: J. v. Maldegem. J. E. v. Maldegem- Luyk en kinderen. Kortgene, 30 oktober 1961. Torendijk 47. De begrafenis heeft plaats gehad te Kortge ne op 2 november j.l. Heden is in het zie kenhuis Oostwal te Goes, na een langdurig lijden, in haar Heer en Heiland ontslapen, on ze geliefde en zorgza me vrouw en moeder Domina Adriana Bouterse (geboren Kempe), op de leeftijd van ruim 41 jaar. Psalm 23 1-6. Haar diepbedroef de man, zoons en dochtertje, J. A. Bouterse. Jaap en Johanna. Adrie. Rinus. Jan. Piet. Kees. Ko. Henk. Johan. Mieneke. Gertjan. Kamperland, 31 oktober 1961. De begrafenis heeft plaats op heden zater dag 4 november 1961, te Kamperland. Heden nam de Here tot zich, na een langdu rig lijden, onze geliefde dochter Domina Adriana Bouterse (geboren Kempe), op de leeftijd van ruim 41 jaar. Haar diepbedroefde ouders, M. Kempe. J. Kempe- v.d. Kreeke. Kamperland, 31 oktober 1961. Gevraagd: met ingang van 20 november M. H. VOGELAAR Wilhelminastraat 23 Kortgene, telef. (01108) 2 53 Heden overleed plot seling, onze geliefde en zorgzame moeder, be huwd-, groot- en over grootmoeder Wilhelmina Korteknie (weduwe van David Cornelis Hage), in de ouderdom van ruim 73 jaar. Chr. C. Hage en verdere familie. Colijnsplaat, 3 november 1961. De begrafenis zal plaats hebben D.V. op maandag 6 nov. a.s., des nam. om 2 uur te Colijnsplaat. Hierbij betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele gelukwensen, bloemen en ge schenken, ontvangen bij ons 40-jarig huwelijksfeest en in het bijzonder het muziekge zelschap „Wilhelmina". C. A. Fortuin. J. Fortuin - Brouwer. Colijnsplaat, november 1961. Mede namens wederzijdse ouders zeggen wij hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling, voor en bij ons huwelijk ondervon den. Ook de heren autobezit ters hartelijk dank. G. A. de Fouw. J. C. S. de Fouw - de Looff. Kloetinge, november 1961. ARONAL vitamine tandpasta voedt en sterkt het tandvlees Kapper Lange Kerkstraat 40, Goes Telefoon 6666 niooL&te BRUIDSBOEKET voor de mooiste dag We laten ze u zien Bloemenmagazijn Lange Delft 55 Middelburg Telefoon 26 09 Bescherm nu uw kippenloop, volière enz. met ons glashelder weerbestendig plastic, reeds vanaf 1.10 p.m., zware kwaliteit 2.25 p.m. Korte Noordstraat 1115, Middelburg, telefoon 3733

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1961 | | pagina 2