H. HOLLESTELLE BEDDEN P. J. Verburg Kortgene nieuwe cursus E.H.B.O. rondgang „Nicoleen" door Kamperland SCHOENEN P. Schoonmaakattractie Wisse, Kortgene De zomer is voorbij Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 30 september 1961 no. 3059 MAISON AURERT D. Rietveld van Eysden verkoop van de staatsloterij peebotter gevraagd verwarmings ketel i. VERBURG leremiasse - §oes 7-je (§root mantels Modieuze japonnen Centr. Kleding Magazijn Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst doktei Janssen en dokter 'tHart. PREDIKBEURTEN voor zondag 1 oktober 1961 Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Koole en 2.30 uur ds. Morreau. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 uur ds. Postma en 2.30 uur ds. Postma, voorb. H. Avondm. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Dijkmeijer. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kats 10 uur dienst, voorb. viering H. Avondmaal en 2 uur ds. Koole. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Van Liere van Wol- faartsdijk en 2.30 uur ds. Janssen uit Goes. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2 uur ds. Bakker van Rot terdam. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Van Aller. Geref. Gem. Kamperland 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Maandag 2 okt. 7.15 uur ds. G. A. Zijderveld van Capelle a.d. IJssel. Voor de betoonde belang stelling voor en bij ons huwe lijk ondervonden, onze har telijke dank, inzonderheid aan de heren autobezitters voor het beschikbaarstellen van hun auto's. J. H. Deesker. J. L. Deesker-de Moor. Maarsbergen, sept. 1961. Voor de vele blijken van deelneming, ons betoond na het overlijden van onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder Fielernella Karreman (wed. van Jan Verhulst), betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam, J. Poortvliet - Verhulst. J. Kesteloo - Verhulst. Kortgene, september 1961. Bij ons vertrek naar de Noord-Oost-Polder, zeggen wij al onze klanten hartelijk dank voor het zo vele jaren genoten vertrouwen. Tevens zeggen wij hiermede alle lid maatschappen en donaties op Familie D. C. Dijkman. Emmeloord, september 1961. Lijsterbesstraat 37. Van Galenstraat 14a (zijstr. v.d. Goudse Rijweg) Rotterdam, tel. 010-130235 40 jaar gevestigd. Patent-Geneesmiddelen Gummiwaren Vr. gratis inl.: toez. onder blanco couvert. Gratis spreekuur dag. van 108 uur. BLETT de ideale pre shave Kapper Lange Kerkstraat 40, Goes Telefoon 6666 AANSTAANDE MAANDAG Oost-Kerkstraat 5, Colijnsplaat Telef. (01199) 2 72 Mevr. H. Dobbelaar Terstond een A. HENDRIKSE Wissenkerke Centrale te koop Lange Kerkstraat 40, Goes, telefoon 6666. Regering begint met voorlichting bevolking zelfbescherming in geval van oorlog Om maar meteen met de deur in huis te vallendat deze voor lichtingsactie van de regering juist in deze, van spanningen zware tijd valt, is een coïncidentie, een samenloop van omstandigheden. De plannen voor deze voorlich tingsactie, die verleden jaar werd aangekondigd, zijn thans rijp voor openbaarmaking. Maar..dat is een geluk bij een ongeluk, ook de openbare me ning is er op het ogenblik méér rijp voor om van die voorlichting kennis te nemen. Reeds jarenlang ook minis ter Toxopeus deelde dit mede tij dens de persconferentie, ter voor bereiding van deze voorlichtings actie belegd is langs allerlei wegen het Nederlandse volk voor gelicht onder het motto: Bescher ming Bevolking begint bij u zélf! Die voorlichting heeft plaats ge had via pers en radio, door de Organisatie Bescherming Bevol king, de Stichting B.B.B. en de Vrouwen organis aties Thans is het de regering zelve, die op grote schaal deze actie be gint. En zoals gezegd, eigenlijk had zij geen beter ogenblik kun nen kiezen. Want het moet ge constateerd het overgrote deel van het Nederlandse volk, dat de voorlichting tot nu toe niet seri eus nam, en eigenlijk een beetje struisvogelpolitiek volgde, blijkt thans wel degelijk belangstelling te hebben. De berichten, met na me over kernexplosies en veront reiniging van de atmosfeer door radio-activiteit, gevoegd bij de he den ten dage bestaande spannin gen, doen allerwegen de vraag rijzen: hoe kunnen wij in geval van een oorlog onszelf bescher men, vooral wanneer die oorlog gevoerd wordt met kernwapen?? Thuis het best. De gevolgen van een oorlog met kernwapens, zo stelde minister Toxopeus, zijn veel ernstiger dan die van een oorlog, gevoerd met conventionele wapens, al moeten wij met het gebruik van de laatste ook terdege rekening houden. Bij een directe explosie zijn die ge volgen weliswaar alleen maar in omvang en uitwerking groter, maar we hebben ook rekening te houden met een nieuwe dreiging, die van de radio-actieve straling, de „fall-out", gevolg van een a- toomexplosie op grotere afstand. Bij een voltreffer zijn de kansen op overleven uitermate gering, maar in wijde kringen daarom heen zullen velen die, al of niet gewond, al of niet dakloos, over leven. Met nadruk maakte de mi nister een einde aan de zo vaak gehoorde opvatting „Eén water stofbom en heel Nederland is van de kaart". De zeer velen, die ongetwijfeld een overlevingskans hebben, zul len echter die kans dienen te be nutten. Met name waar het gaat om de hierboven genoemde „fall-out" zullen zij de bescherming bij voorkeur dienen te zoeken in de eigen woning, aangezien het mo gelijk is, dat men daarin meer da gen achtereen, van de buitenwe reld afgesloten, zal moeten ver blijven, voedsel en drinken ter be schikking moeten hebben, een voudige medische hulp kunnen verlenen (dokter en verpleegster komen er evenmin door) en de radio-actieve straling zo goed mogelijk buitensluiten. Richtlijnen worden thuisbezorgd. Per 25 september heeft de PTT een aanvang gemaakt met de huis- aan-huis bezorging in alle Neder landse gemeenten van de „richt lijnen", welke men daarbij nodig heeft. Voorts wordt aangeraden te zorgen voor een kleine „ijzeren" voorraad (bij voorkeur geconser veerde) levensmiddelen, zodat men het ongeveer een week zal kunnen „uitzingen". Pakketten noodvoedsel in gecomprimeerde vorm, een soort scheepsbeschuit, worden eveneens in de handel ver- krijkbaar gesteld. Met al even grote nadruk stel de de minister, dat deze voorzie ning niet moet worden getroffen uit vrees voor een mogelijk voed seltekort, maar omdat de moge lijkheid bestaat, dat men gedu rende enige tijd geen leverancier kan bereiken en ook geen winkel geopend vindt. Het heeft dus niet de minste zin voedsel te gaan hamsteren. Iedere huisvrouw kan het best zelf bekijken hoe zij deze voorraad kan samenstellen en re gelmatig verversen, en ook daar voor geven de hiervoor genoem de „richtlijnen" de bevolking aan wijzingen. Vanzelfsprekend denkt men bij dergelijke gevaren aan schuilge- legenheden. Die kunnen er echter alleen zijn voor het publiek op straat, dat plots door alarm zou worden overvallen. Zou men, zo zei minister Toxopeus, voor heel de Nederlandse bevolking schuil kelders hebben willen bouwen, aangenomen dat zulks al mogelijk zou zijn, dan had men na de oor log de woning-, fabrieks- en scho lenbouw practisch moeten stop zetten. De allereerste en belangrijkste maatregelen moet ieder zelf ne men voor eigen gezin, in eigen huis. Daarnaast heeft de regering een uitgebreid apparaat opge bouwd in de Organisatie Bescher ming Bevolking, de BB, dat niet alleen in geval van nood hulp ver leent, maar ook thans reeds door advies en raad de bevolking bij het nemen van maatregelen wil dienen. (Nadruk verboden). WINTERDIENSTREGELING A.M.Z. Omdat de treinenloop gelijk wordt aan die van de winter 1960- 1961 lijkt ook de A.M.Z.-dienstre- geling veel op die van de vorige winter. Wij merkten op dat de markt- dienst Noord-Beveland - Middel burg zal worden opgeheven zodra de weg langs de dam Kamperland- Vrouwenpolder zal worden open gesteld. Ook de tijden van de dienst Noord-Beveland - Goes zijn ge wijzigd, terwijl reeds rekening werd gehouden met de aansluitin gen naar en van Middelburg, die zullen ontstaan na de openstelling van de dam Kamperland - Vrou wenpolder. De sneldiensten Kam perland - Wissenkerke - Geers dijk - Kortgene - Goes zullen een kortere rijtijd krijgen door de o- penstelling van de nieuwe weg tussen Goes en de Zandkreekdam op 4 oktober a.s. De rijtijd Kam perland - Goes zal worden terug gebracht tot 29 minuten, terwijl dezelfde reis nauwelijks een jaar geleden nog 1 uur en 10 minuten duurde! Zeeuwsche Collecte 1 t/m 7 oktober a.s. Het dagelijks bestuur van de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk heeft in overleg met het Provin ciaal Bestuur van de Ned. Fede ratie voor Vrouwelijks Vrijwillige Hulpverlening in Zeeland beslo ten de opbrengst van de Zeeuwse Collecte 1961 te bestemmen voor: 1. polio- en spastische kindereja, 2. vakantie huisvrouwen, terwijl ook dit jaar weer 18 °/o van de plaatselijke netto-op brengst ter beschikking wordt ge steld voor plaatselijk maatschap pelijk werk. Polio- en spastische kinderen. Zoals u zich wellicht nog her innert, hebben we in 1958 ook voor dit doel gecollecteerd, met dien verstande dat het beschik bare bedrag toen is besteed aan die kinderen, die in de Zeeuwse inrichtingen Zonneveld en Iepen oord werden verpleegd. Het bleek echter, dat er in on ze provincie ook tal van deze ge handicapte kinderen thuis ver pleegd worden en zo kwam de ge dachte bij ons op, om dit jaar een deel van de opbrengst van de col lecte ten goede te doen komen aan deze kinderen, een doel, dat naar ik meen zeker uw aller instem ming heeft. De zorg voor polio-patientjes beoogt, zoals u wel weet, het be strijden van kinderverlamming en haar gevolgen; de zorg voor spas tische kinderen richt zich op kin deren, die gehandicapt zijn, door dat ze niet op normale wijze hun spierstelsel beheersen. Als er een gezin in uw buurt is, waar men een polio- of spastisch kind heeft, vraag dan eens wat men zich ontzegt, óm aan dat éne kind te kunnen geven,wat het no dig heeft Wie zelf gezonde kinderen heeft moet eens trachten zich in te denken hoeveel geduld, toewijding en geld er nodig zijn om deze kinderen op weg naar het herstel te helpen! Vakantie huisvrouwen. Het begint er op te lijken, dat dit doel een vast programmapunt gaat worden op ons collecteplan. De belangstelling voor deze va kantieweken was dit jaar zo groot, dat er zeven weken georganiseerd moesten worden, waaronder één voor dieetpatiënten. U begrijpt het al: wij kunnen eenvoudig niet met dit werk op houden en dus gaan we weer col lecteren voor de vakantieweken. U doet toch ook weer mee? Het geldt hier immers: Hulp door Zeeuwse vrouwen aan Zeeuwse vrouwen! En zo zullen de leden van alle vrouwenorganisaties de eerste week van oktober met hun collec tebussen weer uitzwermen over onze hele provincie, omdat zij sa men iets willen doen voor hen, die hun hulp zo dringend nodig heb ben. Welnu met groot vertrou wen zien wij dan ook de resulta ten van deze collecte tegemoet, wetend dat ze gedragen wordt door u allen. Met de beste wensen voor de organisatie van de collecte, dan ken wij u bij voorbaat zeer voor uw hartelijk medeleven en spon tane medewerking. Met de meeste hoogachting, Namens het bestuur, S. C. de Casembroot - van der Feltz. De nieuwe najaarscollecties rollen weer binnen. De kleuren en modellen zijn fantastisch. Komt ze zien en passen bij SCHOENHANDEL KORTGENE HEDENMIDDAG m.m.v. Excelsior, Goes AANVANG 3.30 UUR GEZAMENLIJKE MARS OM 6.00 UUR Gedurende a.s. week bij aankoop van: 1 plastic emmer 5 liter a f 0.79 MET SPONS GRATIS 1 plastic emmer 10 liter a 1.89 MET SPONS GRATIS I prima zeem a 4.95, kwaliteit A MET 1 PAKJE SCHUUR- LINNEN GRATIS en de herfst is weer in aantocht met zijn storm en regen Geen nood, in onze lederen en regenkleding blijft u warm en droog, heerlijk gevoerd en absoluut wind- en waterdicht Jassen en mantels, kort en lang, in verschillende kleuren en kwaliteiten ook broeken, laarzen, handschoe nen, helmen en regenbrillen Wij zullen u gaarne van dienst zijn Oostwal 21 De specialist voor uw fiets, bromfiets, scooter en motor BLOEMENHUIS ST. ADRIAANSTRAAT 23 - GOES Telefoon 5556 is uw adres voor alle voorkomende bloemwerken bloemstukken bruidsboeketten tafelversieringen grafbloemstukken enz. Tevens verzorgen wij uw bloemengroet in het binnen land, maar ook over de gehele wereld Wij tonen u met en zonder bont, gedistingeerde modellen in nieuwe stoffen. in aparte najaarstinten Magdalenastraat 7, Goes Wij zijn ruim gesorteerd in SCHUIMPLASTIC BINNENVERING en KEURKAPOK-BEDDEN Deze laatste worden zeer aanbevolen tegen rugklach ten. Wij hebben deze keurkapok-bedden in elke af meting. Wij doen ook uw bed bijvullen of vernieuwen. Woninginrichting Telefoon (01108) 2 25 Wij staan steeds voor u klaar Het bestuur van de E.H.B.O. te Wissenkerke maakt bekend dat bij voldoende deelname dit jaar weer een zal worden gegeven. Voor deze cursus kunt u zich opgeven bij de heren A. Versluijs, Noordeindstraat 16 en G. van Hekken, Julianastraat 12. Het bestuur voornoemd.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1961 | | pagina 3