Nieuwe Verkeersmaatregelen Inkomensgrens bereikt? -Qeróte óteeniscfcflncf te *~lÜióóenkerlze SCHIJNOPERATIES TEGEN STIJGENDE LASTEN c Onrustige Zenuwen? Begunstigd door zeer fraai herfstweer en in aanwezigheid van tal van genodigden, onder wijzend personeel en de school kinderen van de christelijke en openbare lagere school, werd j.l. donderdagmiddag door burge meester Van Halst de eerste steen gelegd voor de nieuwe christelijke en openbare school, een nieuw en fraai gebouw, waarin beide scho len in de naaste toekomst hun on derkomen zullen hebben. Burgemeester Van Halst wees er op, dat het bouwen van deze twee scholen onder één dak, vol doende bewijs is dat de onderlin ge verhoudingen tussen deze scho len zeer goed zijn, 30 a 40 jaar terug zou zoiets tot de onmoge lijkheden hebben behoord. Spre ker besloot zijn rede met de hoop uit te spreken dat deze beide scholen onder één dak een sym bool mogen zijn voor de toekomst. De voorzitter van het bestuur van de chr. school, de heer P. G. A. de Lange gaf een kort over zicht van de voorgeschiedenis. Het bouwen onder één dak gaf het grote voordeel dat men nu voor de verwarming gebruik kan maken van één centrale verwar ming. Woorden van speciale dank richtte hij tot het gemeentebe stuur voor haar spontane mede werking. De inspecteur van het lager on derwijs, de heer Leenhouts, ver telde op vlotte en humoristische wijze hoe het schoolwezen in sommige plaatsen van België en Frankrijk er momenteel nog voor staan, reden waarom wij ten zeer ste dankbaar mogen zijn om in een zo vrij en democratisch gere geerd land te kunnen wonen. Een nieuwe school voor een platte landsgemeente en een nieuwe school voor een grote stad maken in principe geen verschil uit. Vanzelfsprekend werden heren architecten, Rothuizen en 't Hooft en aannemer Slotema met zijn staf en werkers de nodige lof toege zwaaid. In zijn slotwoord, in hotel „De Kroon", sprak de burgemeester de verwachting uit, dat het school gebouw op tijd, februari 1962, ge reed zal zijn. Gaarne zag hij als sluitstuk van dit scholencomplex nog een nieuw gymnastiekgebouw Het nodige applaus, een tracta- tie voor de timmerlieden en met selaars alsmede een versnapering voor de schoolkinderen comple teerden deze feestelijke gebeurte- P.S. Uw verslaggever, en met hem vele andere ingezetenen, zou den gaarne aan het gewenste sluit stuk van de beurgemeester, nog een sluitstuk toegevoegd willen zien, n.l. een sportterrein. Dan pas zou men met recht kunnen spreken van een compleet scho lencomplex. Er staan ons binnenkort twee veranderingen in de verkeersvoor- schriften te wachten, beide van nogal opvallend karakter. In de "eerste plaats zal per 1 oktober a.s. het geronk van bromfietsen aan banden worden gelegd. Het la waai dat-, deze motortjes mogen voortbrengen, zal dan niet meer dan 75 decibel mogen bedragen. We kunnen u niet duidelijk ma ken hoeveel geluid dat nog be tekent, maar het is in ieder geval nog niet het minimum voor een bromfiets, want volgend jaar moet het nog een decibel minder zijn en het daaropvolgende nog weer een minder, terwijl verwacht kan worden dat er nog meer van af geknepen zal worden. Dit is een maatregel, die onge twijfeld hard nodig was. De met een bromfiets uitgeruste jongelui, waarvoor al de naam brozems is uitgevonden, vinden niets zo mooi als een motor die veel lawaai maakt. De fabrikanten hebben al gezorgd, dat hun bromfietsen zo min mogelijk geluid maken, dat origineel dan ook de ongeveer 60 decibel meestal niet overschrijdt bij de maximum toegestane snel heid van 40 km per uur. Maar de brozems knoeien wat aan de uit laat of weten het motortje wat op te voeren, zodat bij vol gas het ding toch een indrukwekkend la waai voortbrengt. Dan voelen ze zich stoere kerels, een soort kam pioenen van motorraces en rijden zo 's avonds door de drukke stra ten van hun woonplaats om te genover de kameraden wat op te scheppen. Aan de in de kom voor geschreven snelheid van 30 km per uur schijnt dè politie maar weinig de hand te kunnen hou den, zodat men niet aarzelt tel kens vol gas te geven en dus te vens het maximum lawaai produ ceert. Het is een wat kinderachtig spel maar zeer irriterend voor voorbij gangers en omwonenden. Dat er nu langzamerhand enige beper king aan het lawaaimaken wordt opgelegd, zal iedere weldenkende toejuichen. Wij moeten van de voorschriften echter nog geen op merkelijke stilte en rust verwach ten, daarvoor zijn ze nog niet stringent genoeg, terwijl het de vraag is of de politie er voldoen de de hand aan kan houden, ge zien het gebrek aan personeel. Als men bovendien weet, dat de be schaafdste en minst lawaai ma kende bromfiets ongeveer 45 de cibel geluid produceert bij volle snelheid, ziet men dat er nog een groot verschil bestaat met de thans ingaande voorschriften. De andere maatregel, die per 1 november wettelijk ingaat, be schermt de voetgangers op de o- versteekpaden. Zij: zullen op die zebrapaden dan voorrang hebben, zodat het rijdend verkeer daar voor overstekende voetgangers moet stoppen. Dit is wel een zeer ingrijpende verandering in de ver- keersvoorschriften hier te lande, want wij zijn daar nog niet aan gewend en het kan dus even du ren eer men er volledig op is in gesteld. De oversteekpaden met knipperbollen, waarbij nu sinds enkele jaren dit voorschrift gold, hebben het publiek wel enigszins op de situatie voorbereid, doch daar waren er slechts weinig van, terwijl zebrapaden op vele punten in stad en dorp voorkomen. Dat gaat van de gemotoriseer de weggebruiker zowel als van de fietser bijzonere oplettendheid vereisen. Men zal er steeds op be dacht moeten zijn, dat men een zebrapad op zijn weg vindt en dus goed opletten of daar voet gangers de rijweg willen overste ken. Die voetganger behoeft dan niet meer te hollen als hij in de verte een auto of motor ziet aan komen, want die behoort toch vóór de witte strepen te stoppen, tot de voetganger voorbij is. Vooral in den beginne zal menig een echter wel afvragen: doet hij dat ook? Nu hebben we wat dat betreft meer vertrouwen in berij ders van gemotoriseerde voertui gen dan fietsers, vooral wanneer dit jongelui zijn. Maar bovendien is het voor ons de grootste vraag of de voetgan gers zich wel goed aan de voor schriften zullen gaan houden. Men ziet maar al te vaak, dat Herziening van belastingstelsel zou tekort verminderen (Van onze soc.-econ. medewerker) De regering heeft besloten om als compensatie voor de verhoog de defensielasten in N.A.V.O.-ver- band, waarin de Verenigde Staten niet meer wensen bij te dragen, een belasting op minerale oliën in te voeren en een blijvende ver hoogde druk te leggen op de ven nootschappen, al gaat deze druk dan toch nog met enige percenten omlaag. Het is dus weer het be drijfsleven dat de lasten moet dra gen. De regering had ook kunnen besluiten de indirecte belasting in het algemeen te verhogen, met name de omzetbelasting. Hij heeft stellig reden gehad om dit niet te doen en wij lezen daarover het een en ander in de memorie van toelichting op het wetsontwerp, dat noch een verhoging van om zetbelasting in het algemeen, noch een opheffing van bestaande vrijstellingen is aan te bevelen. In de eerste plaats zou een al gemene verhoging een te grote opbrengst geven. Vervolgens zou intrekken van vrijstellingen een te grote nadelige invloed uitoefe nen op het gezinsbudget, omdat die vrijstellingen juist zijn gege ven voor goederen die in de ge zinsconsumptie een belangrijke plaats innemen. Nu heeft de over heid ontdekt dat over 't algemeen in andere landen van de Benelux en de E.E.G. reeds een zware be lasting op. olie wordt geheven. Bovendien zou de belasting op olie over een zeer breed vlak wor den verdeeld omdat deze in grote hoeveelheden door de industrie -wordt gebruikt. Gezinsbudget ontzien. Ook nu weer zal het gezins budget zoveel mogelijk worden ontzien want voor huisbranddoel einden zal ontheffing worden ver leend van de oliebelasting. Hiermee is de regeringspolitiek ten voeten uit getekend. Zij heeft er naar gestreefd de gezinsuitga ven zoveel mogelijk te laten als zij zijn, omdat een verzwaring van gezinslasten politiek toch al moeilijk te verkopen is en voorts omdat in het bijzonder in Neder land aan de bescherming van het grote gezin aandacht wordt be steed met name door de Katholie ke Volkspartij, die zoveel hoofden van grote gezinnen onder haar aanhangers telt. Het is duidelijk dat hier per sal do een struisvogelpolitiek wordt gevoerd. Wanneer het bedrijfsle ven via de nieuwe belasting en de blijvende verhoging van de ven nootschapsbelasting de benodigde 135 miljoen gulden moet opbren gen, dan zal dit bedrag ergens in de eindprijzen van produkten wor den doorberekend. Vergeten argument. Wanneer de overheid zich be roept op een hoog belastingtarief voor olie over de grenzen, dan vergeet zij er bij te vernielden dat gens op het belastingbudget en zij houden dus de inkomstenbelasting op een te hoog niveau, zij oefe nen druk uit op de vennootschaps belasting en worden via een door berekening weer elders op moge lijk andere groepen van belasting betalers verhaald. Onnatuurlijke ontwikkeling. Misschien is dit noodzakelijk uit een oogpunt van sociale politiek. Economisch schept zij daarente gen nadelen. In de eerste plaats is de rege ring hierdoor gedwongen een veel actiever conjunctuurpolitiek te voeren dan anders nodig zou zijn. Die conjunctuurpolitiek is er im mers op gericht om het verbruik zo veel mogelijk te leiden of ten minste in de hand te houden. Maar zowel de productie als de consumptie van woonruimte en zuivelproducten ontwikkelt zich juist onnatuurlijk omdat er subsi dies worden verstrekt. Vele deskundigen wijten aan de huursubsidies de noodtoestand op de woningmarkt en de slechte kwaliteit van de té bouwen hui zen. Een volgend economisch na deel ligt in de onnatuurlijke en onjuiste ontplooiing van de indu strie. Die baseert zich bij haar planning en calculatie op het be staande loonpeil. Door de subsi dies en het verzuimen van econo misch gezien juiste drukverdeling gaan zich misschien industrieën ontwikkelen, die bij een hoger loonpeil niet zouden kunnen be staan. Juist door het door de over heid aangestipte fiscale beleid in andere E.E.G.-landen is het on waarschijnlijk dat wij nog langdu rig de toonverschillen met het buitenland kunnen volhouden. Zou het dan niet de voorkeur ver dienen wanneer nu de koe maar bij de horens werd gevat? Dan zou een juister inzicht in kost prijsverhoudingen binnen E.E.G.- verband worden bevorderd. Bewapening en handel. Tenslotte laat een andere vraag zich horen. In hoeverre legt een defensielast van ruim twee miljard een te zware druk op ons econo mische leven? Misschien wordt onze militaire kracht er door ver- - sterkt, maar wanneer anderzijds onze economie daar onder gaat lijden, is het nadeel dan niet gro ter dan het voordeel? Het valt in onze regering te prij zen dat wij stipt onze N.A.V.O.- -verplichtingen nakomen, maar wordt het practisch effect van eenzijdig nagekomen verplichtin gen niet tot een illusie wanneer in andere sterkere N.A.V.O.-lan den een achterstand bestaat? Opnieuw is een soort belasting toegevoegd aan de lange lijst van reeds bestaande heffingen. Dat vraagt nieuwe administratieve in spanning en werkkracht, waar wij zo zuinig mee moeten omgaan. Op fiscaal terrein kunnen wij in Nederland zeker niet spreken van- de hoogst mogelijke efficiency en het komt ons voor, dat bij een al gehele herziening van ons belas tingstelsel nog een belangrijk deel van de f 135 miljoen, waar men nu zo om verlegen zit, zou kunen nen terugvinden. Drs. Hermes. (Nadruk verboden). Evenals zovele andere dieren oriënteert hij zich anders dan met de ogen Het is reeds lang bekend dat de diepzee niet dat rijk der stilte is, zoals men vroeger meende. De be woners van deze wereld zijn niet stom, zij produceren alle mogelij ke geluiden vanaf hoge fluittonen, tot trommelende en sissende klan ken. Deze geluiden spelen een zeer belangrijke rol bij het vinden van de partners voor de voort planting. Maar ook op ander ter rein zijn ze van nut en wel waar- het gaat om het vinden van voed sel. Bijvoorbeeld bij de dolfijnen heeft men dat proefondervindelijk kunnen vaststellen. Gewoon, lekker of oneetbaar. Amerikaanse zoölogen brachten deze proefdieren in een heel groot bassin, gevuld met donker troebel "Pit dè. tYianfkr VTRB.vgIWvfPKgc? voetgangers midden op een zebra pad blijven stilstaan, omdat er rij dend verkeer aankomt. Nu is dat begrijpelijk dat men het eerst wil laten passeren, al is dit ook thans niet nodig, maar na 1 november is men als voetganger eigenlijk verplicht om door te lopen, omdat men anders het verkeer zou op houden. De bereden weggebrui ker moet immers stoppen voor de witte strepen; aarzelt de voetgan ger echter, dan betekent dit on nodige stagnatie, want achter de rijder kunnen zich weer anderen ophopen. Het zal zeker wel enige tijd kos ten eer dit nieuwe voorschrift vol ledig is ingeburgerd, vooral bij de bejaarden en de vaak wat roeke loze jongelui. H. van Wermeskerken. (Nadruk verboden). Mijnhardfs Zenuwtabletten daar in het algemeen de indirecte belastingen veel hoger zijn. Met dit motief in handen kunnen ons nog heel wat verhogingen te wachten staan. Anderzijds is het niveau van de directe belastingen elders dikwijls lager dan in Ne derland. Een vergelijking met het buitenland gaat dus beslist niet op. Wij mogen in dit verband ook nog wel eens wijzen op de nog al tijd bestaande prijssubsidies op melk en huren, die samen een be drag van een half miljard over treffen. Ook hier een paar posten van het gezinsbudget die met op zet worden ontlast om zodoende het loonpeil te kunnen beïnvloe den. De leidende gedachte is hier dezelfde als bij de invoering van de belasting op olie. De bedragen die hier zoge naamd aan de consumenten ten geschenke worden gegeven, wor den langs andere weg toch weer op de verbruikers verhaald. Want deze bedragen drukken toch er water. Nadat men de dieren vol doende tijd had gegeven te wen nen aan hun nieuwe milieu, be gonnen de proefnemingen. Men wierp van alles in het water, zo wel voedsel als ook niet eetbare zaken van hout en metaal. Het bleek dat de dolfijnen zelfs nog op twintig meter afstand nauwkeurig konden vaststellen of het hier gewoon voedsel, iets lek kers of niet te eten materiaal gold Ze bleken een en ander zo goed te kunnen onderscheiden, dat ze zelfs het verschil vaststelden tus sen een heel lekker hapje en iets waar ze nu niet zo dol op waren. Dit experiment lukte even goed in een volslagen donkere nacht, als overdag. De onderzoekingen wezen uit, dat de dolfijnen zeer hoge tonen uitstoten, die zij gebruiken als o- riënteringssignalen. Het zijn to nen van zeer hoge frekwentie, voor de mens onhoorbaar en van een duur van slechts enkele dui zendste seconden. Hun oriënte ringssysteem werkt ongeveer zo als men in de zeevaart het echo lood kent. Een vis stoot zijn neus niet! Om er zeker van te zijn, dat de ogen van de dieren bij de oriën tering geen rol spelen, werd in het bassin een in het water staand net opgericht met mazen zo groot, dat een dolfijn er door kon. Het bleek, dat de dieren er feilloos doorzwommen. Maar, nu ging men om de andere de mazen slui ten met plexiglas, dat zo door zichtig was, dat de dieren het in ieder geval niet met het oog kon den onderscheiden. Weer werden ze door het net gejaagd en geen enkele dolfijn kwam met zo'n af dekking van plexiglas in botsing. Ze kozen alle de open mazen. Men verwisselde de schijven en plaatste ze voor andere mazen. Meer dan honderd proeven wer den zo genomen, doch geen en kele maal stootte één dolfijn zijn neus tegen het glas. Een ander oriënteringssysteem gebruikt de blinde holenvis. Hij heeft bijzonder gevoelige tastor- ganen, die op iedere, zelfs zeer kleine, reflex van de drukgolven van zijn eigen zwembeweging re ageren en waardoor hij in staat is alleen door middel van zijn tast- organen zich een beeld te vor men van zijn omgeving. Hierdoor is deze vis in staat elke hindernis of wat ook te omzwemmen. Vogels met radar. Eigenlijk is het oriënteren zon der de ogen iets dat we reeds op andere wijze ook kennen. We den ken bijvoorbeeld aan de salanga- nen, vogels die wanneer het vol ledig donker is op zoek gaan naar voedsel. Zij produceren door mid del van hun tong korte knalgelui den, waarvan de echo's Worden opgevangen en die op die manier oriëntatie mogelijk maken. Het hoogst ontwikkelde systeem op dit gebied vinden we bij de vleermuizen. Zij gebruiken hun zeer beperkt gezichtsvermogen nauwelijks, maar oriënteren zich zuiver op hun gehoor. Het is be wezen, dat wanneer men een vleermuis de oren verstopt, hij zelfs op klaarlichte dag tegen dui delijk waarneembare grote hinder nissen opvliegt. De vleermuis maakt bij zijn o- riëntering gebruik van een vorm van echopeiling door middel van het uitzenden van een voor de mens onhoorbaar geluid van zeer hoge frekwentie. Deze echopei ling werkt zo fantastisch, dat het dier in volslagen donker in staat is tussen dunne gespannen draden, die niet verder van elkaar staan dan zijn vleugelwijdte is, door te vliegen. Beter nog, het vangt in volslagen donker heel kleine in- sectjes als buit, die het dus ook ontdekt via zijn peiling, want zien kan de vleermuis niet. Hij jaagt op deze diertjes door de stromen de regen, dwars door dicht bebla- derde bomenkruinen, zonder zich te stoten en uiteraard met grote snelheid. Zenden cn ontvangen. Prof. dr. Franz Peter Möhres uit Tübingen, die een speciale stu die maakt van de hoefijzervleer muizen (Rhinolophidae), heeft ge constateerd, dat deze dieren hun hoefijzervormige neus als een soort megafoon gebruiken. De voor de plaatsbepaling uitgestoten tonen worden in de kop van de keel gevormd en over het neusop- pervlak als het ware uitgestraald. Het openen en sluiten van de hoefijzerneus werkt volgens het principe van richtingstraling. Het maakt een nauwkeurige instelling op een bepaald object mogelijk. Prof. Möhres neemt aan, dat ook de hoog opstaande oren van de vleermuis, oren die constant in een draaiende beweging zijn, een belangrijke rol spelen als antenne in het oriënteringssysteem en di rect de echo's van de uitgestoten tonen opvangen. Ook vermoedt men, dat de ver andering in de frekwentie van de echo van de uitgezonden toon van bijzonder belang is bij de o- riëntatie van de vleermuis. (Nadruk verboden). Vrijwillige ziekenfonds-verzekerden moeten oppassen Wij vestigen de aandacht van de als vrijwillig aangesloten zie kenfonds-verzekerden op de inko mensgrens welke voor deze cate gorie van ziekenfonds-rechtheb benden geldt. Bij de ziekenfondsen kunnen slechts zij vrijwillig verzekerd worden of blijven, wier inkomen niet meer bedraagt dan 8.000.- per jaar. Dit bedrag kan evenwel worden verhoogd met 225.- per kind beneden de 16 jaar, of be neden de leeftijd van 27 jaar als zij studerende of invalide zijn. Indien het inkomen deze bedra gen te boven gaat, is er sprake van ten onrechte verzekerd zijn en een ten onrechte verzekerde persoon (en zijn gezinsleden) kan geen aanspraak maken op hulp voor rekening van zijn zieken fonds. Betrokkene dient zelf, zodra zijn inkomen de bovenvermelde bedragen overschrijdt, direct zijn ziekenfonds daarvan in kennis te stellen. De betaalde premie over de periode, dat de verzekerde ten onrechte was verzekerd, wordt door het fonds niet gerestitueerd. Er is nog een mogelijkheid. Afgezien hiervan, dus dat pre mie wordt betaald zonder dat er aanspraken zijn, is voor degenen, die hun verzekering door over schrijding van de inkomensgrens niet meer kunnen voortzetten, van groot belang, dat zij zich onver wijld met de administratie van hun ziekenfonds in verbinding stellen. Hoewel voortzetting der verze kering voor huisartsenbezoek en de door deze voorgeschreven me dicijnen niet meer onder de zie kenfondsverzekering kunnen val len is er toch een mogelijkheid zelfs als zij ziek zijn zich op redelijke wijze te kunnen dekken tegen ziek zijn. Deze dekking is dan een tegen ziekenhuisopname en poliklinische behandeling. En ieder weet het: verblijf in een ziekenhuis kost handen vol geld en is bij een vrij langdurige opname niet te beta len, ook niet door iemand die 9.000.- per jaar verdient. Studerende kinderen. Nu we het toch over 't zieken fonds hebben, willen we nog even aandacht vragen voor de stude rende van 16 tot en met 26 jaar. Dezer dagen "ontvangen de ou ders (of de kinderen op school) een formulier voor het verkrijgen van een verklaring van het hoofd van de studie-inrichting betreffen de de studie in het aanstaande jaar. Plet gaat hier dus over kin deren die studeren en die op de ziekenfondskaart der ouders staan ingeschreven als indirect-verze- kerde. Dit heeft ook betrekking op kinderen van vrijwillig-verzeker- den, eveneens in de leeftijd van 16 tot en met 26 jaar. Deze laat ste categorie kan dan voor een re ductie op de ziekenfondspremie in aanmerking komen. Vergeet het formulier niet en vul het met spoed in, waarna di rect opzending aan 't ziekenfonds moet plaats hebben. J. Holtslag. (Nadru^k verboden) BEVORDERING BIJ DE RIJKSPOLITIE De heer J. Dijke, reserve wacht meester der Rijkspolitie te Wis- senkerke, is bevorderd tot „Bui tengewoon geoefend man".

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1961 | | pagina 2