NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD In de schaduw van de welvaart Plouvier Steeft DE selioeneii HET EILAND DER VERSCHRIKKING No. 3058 Zaterdag 23 september 1961 65e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm Professor Querido: Onze welvaart vertoont geen regelmatig profiel. Het gezicht van de Nederland se economie ziet er blozend en welvarend uit. Nooit is de wel vaart in ons land zo groot ge weest als nu. Tezamen met de fa briekscomplexen groeien de flat gebouwen. De winkels zijn over vol met de lekkerste dingen en met klanten, die al die heerlijk heden kopen. Auto-eigenaren rui len hun wagen in tegen een nog mooiere, nog duurdere. En de res ten van het blanke brood, waar voor wij in de bezettingstijd heb ben gebeden, liggen in het vuilnis vat. En toch is het de vraag, of deze welvaart een voller en rijker leven geeft, zoals de advertenties van koelkasten en televisietoestel len ons willen doen geloven. In de roes van de welvaart zijn wij geneigd zelfvoldaan te worden en onze ogen te sluiten voor toestan den, die een hoon betekenen voor onze technische en wetenschappe lijke ontwikkeling. Eens was armoede vanzelfsprekend. In de vorige eeuw was armoede een gewoon verschijnsel, even na tuurlijk als regen, sneeuw of zon neschijn. Was het niet Multatuli, die „de ellende des volks" aan de orde wilde stellen in de Staten- Generaal? Vele Nederlandse ar beiders waren tengevolge van ernstige ondervoeding en slechte behuizing eigenlijk te zwak om behoorlijk te kunnen werken. Alle artsen, geestelijken en maatschap pelijk werkenden uit die tijd ken den deze wantoestanden, maar ze werden als een vaststaand gege ven beschouwd en als vanzelfspre kend aanvaard. Ze pasten geheel in het sociale beeld van deze tijd. De wetenschap van de econo mie stond toen nog in haar kin derschoenen. Het spel van maat schappelijke en economische krachten, van vraag en aanbod, van productie, prijzen en lonen, werd nog slechts door enkele ge leerden bestudeerd. Arbeid werd als koopwaar beschouwd. Het loon kon dus alleen bepaald wor den door de waarde van de ar beidskracht op de markt en niet door de behoeften van de arbei der. Arbeid beschermde niet te gen nood en het logisch gevolg van de ijzeren wetten der toenma lige economie was, dat een ge deelte van de bevolking armoede moest lijden. Hieraan viel niets te doen, dit gegeven werd als onver anderlijk beschouwd en aanvaard, ieder moest maar tevreden zijn met de staat, waarin God hem had gesteld. Een zwarte plek. Wij kunnen ons er over verba zen, dat een eeuw geleden vele Nederlanders zelfgenoegzaam ver kondigden dat er welvaart en volksgeluk in ons land heerste. Waren zij dan blind voor de el lende om hen heen? Hadden zij een blinde vlek, een hiaat in hun gezichtsveld? En hieraan knoopt zich een veel penibeler vraag vast: werpt misschien ook onze wel vaart van vandaag een schaduw, die ons gezichtsveld belemmert? Deze vraag heeft prof. dr. A. Querido, hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de Gemeentelij ke Universiteit te Amsterdam, in het jongste nummer van het „Tijdschrift voor maatschappelijk werk" aan zijn lezers voorgelegd. Een eeuw geleden werd maat schappelijke ellende als onvermij delijk aanvaard. De loop der his torie heeft echter duidelijk aan getoond, dat deze opvatting on juist was. De geesteshouding van onze overgrootvaders kan men niet met onze hedendaagse verge lijken. Onze opvattingen zijn toch wel fundamenteel gewijzigd. Aan het begrip sociale rechtvaardig heid is in onze tijd inhoud gege ven, door een aantal rechten aan alle leden van de gemeenschap toe te kennen. Hierdoor wordt voor vrijwel ieder de zekerheid van materieel bestaan en vervul ling van essentiële behoeften ge waarborgd. Ook nü achterstand! Maar dat neemt niet weg, dat er ook in onze welvarende staat nog toestanden heersen, die een hoon zijn voor onze technische en wetenschappelijke ontwikkeling. Prof. Querido meent, dat er van echte welvaart pas dan ge sproken kan worden, wanneer het levenspeil op een gegeven ogen blik zó is dat men kan zeggen dat alle technische, wetenschappelij ke en culturele mogelijkheden die voorhanden zijn, volledig worden gerealiseerd. Daarvan is op dit o- genblik, volgens de Amsterdamse hoogleraar, nog geen sprake. Het gestegen welvaartspeil in ons land vertoont geen regelma tig profiel. Allerlei voorzieningen blijven bij de stijging van het le venspeil ten achter. Ernstige lacu nes constateert men volgens prof. Querido vooral op het terrein der gezondheidszorg. De tekortko mingen betreffen gebrek aan plaats in ziekenhuizen, gebrek aan aan alle hygiënische eisen beant woordende werkplaatsen, een ge brekkige bejaardenzorg, gebrek aan voorzieningen voor geestelijk gestoorden en voor lichamelijk misdeelde kinderen, onvoldoende voorzieningen voor asthmatici en invaliden, enz. Voorts wijst prof. Querido op de gebrekkige wijze, waarop de ge zondheidszorg in de particuliere sector wordt gefinancierd door een verouderd subsidiestelsel, dat de verenigingen dwingt, van de hand in de tand te leven. En dit alles vindt plaats in een samenle ving, waar de advertenties zingen van welvaart. Niet alleen taartjes. Veranderingen in het maat schappelijk bestel hebben veel ar moede en gebrek doen verdwijnen Maar ook nu constateren we ern stige lacunes, kwantitatief en kwa litatief anders dan honderd jaar geleden, maar evenzeer geken merkt door het feit, dat het le venspeil beneden de gegeven mo gelijkheden ligt. Vele van deze la cunes hebben geen andere oor zaak dan gebrek aan middelen, gebrek aan geld om de voorzienin gen te bekostigen en om deskun dige krachten op te leiden. Moeten we van sleur, van- ge brek aan sociale bewogenheid spreken, zo vraagt prof. Querido zich af, wanneer wij meer uitge ven aan alcohol, tabak en taartjes dan aan de gezondheidszorg? Wij letten alleen maar op de hoge. lo nen en de verhoogde productie. Maar sociaal onderzoek, waarvoor weinig geld beschikbaar wordt ge steld, kan even belangrijk zijn als de ontwikkeling van een kernre actor. Eén goed jeugdgebouw is soms meer nodig dan honderd zo merhuisjes. Er zal met alle mo gelijkheden die ons ten dienste staan, een klimaat moeten wor den geschapen die de mens nodig heeft om op zijn manier mens te zijn. Prof. Querido wijst op het ge vaar, dat onze voldoening over de gestegen welvaart tot zelfvol daanheid wordt, waardoor wij het vermogen kunnen verliezen de o vergebleven problemen te blijven zien. De uitgangspunten voor de voorzieningen met betrekking tot de gezondheidszorg, alsook de principes voor de sociale opbouw, hebben een eigen waarde, die afwijkt van andere, maar min stens gelijke aandacht vragen in het geheel. Nu dreigen tal van problemen, die in feite een aan fluiting zijn voor onze welvaarts staat, over het hoofd te zien of te onderschatten. Het is goed dat prof. Querido hierop nog eens zo nadrukkelijk Leeft gewezen. Prijsbeleid in discussie. De melk- en broodprijzen heb ben de laatste tijd de gemoede ren in ons land nog al eens in be weging gebracht. Brood kwam on langs nog weer in de aandacht toen de Bosse en Haagse bakkers, die hun personeel juist een loons verhoging van 5 °/o hadden toe gestaan, zonder toestemming van het ministerie van economische zaken de prijs van het brood ver hoogden, wat in strijd was met de praktijk op prijzen gebied zoals die de laatste jaren gebruikelijk is. De bakkers hadden goede ar gumenten om de prijs van het brood te verhogen. Wij noemden de loonsverhoging van de bak kersbedienden al en daarnaast na tuurlijk de invoering der verkor te werkweek en de (kostbare) mo torisering van de bezorging. Zij werden nochtans bij de mi nister op het matje geroepen en hun werd de eis gesteld de prijs verhoging weer ongedaan te ma ken. De enige troost voor de bak kers: de minister zal de brood prijskwestie nog eens bespreken met de Nederlandse Bakkerij Stichting. De onrust om de melkprijs had een andere oorzaak. In Breda schaften de melkboeren de losse melk af en gingen alleen flesse- melk verkopen, die duurder is. De huismoeders klaagden niet. Maar weer kwam het ministerie van e- conomische zaken in het geweer, dat er een verkapte prijsverhoging in zag en toen de drie landelijke organisaties van melkhandelaren ook hun afkeuring uitspraken, moesten de Bredase melkboeren de losse melk wel weer in hun as sortiment opnemen. Het ziet er naar uit, dat het be leid van het kabinet gericht blijft op stabiele prijzen. Minister De Pous heeft dit onlangs tijdens een bijeenkomst van de C.H.U. in het Drentse Zuidlaren nog eens uit drukkelijk verklaard. Toch is het de vraag of de prijzen op het hui dige niveau kunnen worden ge handhaafd. En dat geldt stellig niet alleen voor de melk- en bak kersbranche. De lonen in ons land zijn globaal genomen meer geste gen dan de productiviteit, waar door de kosten per eenheid pro- dukt opliepen en dus de onderne mingswinsten inkrompen. Vorig jaar stegen de arbeidskosten reeds met 3 Als de ontwikkeling zo voort schrijdt, zullen prijsverho gingen in de naaste toekomst toch onvermijdelijk worden. Vijfdaagse in Frankrijk. In Nederland is de vrije zater dag nog lang niet algemeen, maar dat zelfde geldt voor verschillen de andere landen der Europese E- conomische Gemeenschap, met na me voor België en Frankrijk. Of ficieel bestaat in België sinds 1921 zelfs nog steeds de 48- urige werkweek, hoewel vooral in het laatste jaar veel c.a.o.'s zijn afgesloten die een kortere werk week voorschrijven. In het alge meen werkt men 45 uur per week met een rouleringssysteem, zodat de meeste bedrijven toch'zes da gen kunnen doordraaien. In rege ringskringen wordt op het ogen blik overwogen de 45-urige werk week wettelijk verplicht te maken Ook in Frankrijk werken de meeste arbeiders zeker niet langer dan 45 uur per week. De meeste fabrieken en werkplaatsen zijn in Frankrijk des zaterdags gesloten. De winkels en warenhuizen zijn des zaterdags de gehele dag open, De meeste zaken zijn echter des maandags de gehele dag gesloten, sommige alleen op maandagoch tend. Het grootste deel van het ad ministratieve personeel in Frank rijk kent echter de vrije zaterdag nog niet. Nu is de invoering van de vijfdaagse werkweek voor deze groep ook niet eenvoudig. Zeker in Frankrijk niet, waar de kan toorklerken gewoon zijn niet eer der dan een uur of half tien aan de slag te gaan en een lange mid dagpauze zeer op prijs stellen. Een dergelijke traditie valt moei lijk te passen in het patroon van de vijfdaagse werkweek. De Fran se bankinstellingen zijn sinds kort wel des zaterdags gesloten. Men heeft zich daarbij gericht naar Belgisch en..Nederlands voor beeld. De wereld behoeft niet te hongeren. Het schrikbeeld, dat Malthus ons voor ogen heeft getoverd, houdt nog immer de geesten be zig. Zal er steeds voldoende voed sel beschikbaar zijn voor de we reldbevolking? Sommige geleer den geloven van niet en willen daarom b.v. in de laboratoria vol ledig synthetische proteïnen fabri ceren. Andere geleerden menen echter, dat moeder aarde haar kin deren nog eeuwenlang kan voe den, wanneer althans alle moge lijkheden ten volle worden geëx ploiteerd. Dat is nu nog niet het LONDEN (P P) Lord Ce cil Maugham, verwant aan het Britse koningshuis, heeft opnieuw opschudding verwekt in de toon aangevende kringen van zijn land. Reeds in 1959 baarde deze edel man groot opzien, toen hij zijn gedocumenteerde uiteenzetting gaf over de nog bloeiende slaven handel in Noord-Afrika. Toen een speciale commissie van leden uit het Hogerhuis hierover met de lord van gedachten wilde wisse len, werd lord Cecil Maugham in Marokko door agenten van een Noordafrikaanse organisatie van slavenhandelaars, door middel van vergif vermengd met spijsolie, aan het ziekbed gekluisterd. Men vreesde voor zijn leven en het duurde nog tot het midden van I960, voordat Lord'Maugham zijn werkzaamheden Icon hervatten. Thans heeft deze vijftigjarige,' vechtjas voor het recht, van zich doen spreken door zijn onthullin gen over de handel in vluchtelin gen, in kinderen en in valse pas sen in Plongkong. De „Geurige Haven" poel van verderf. In deze „stad van het zijden masker", aldus lord Maugham, is één op de drie inwoners een vluchteling en één op de zes ge bruikt verdovende middelen (opi um, heroïne), terwijl er voorts een bloeiende handel wordt gedreven in minderjarige jongens en meisjes Daarnaast bestaat er een uitge breide handel in paspoorten. Er bestaan geheime organisaties die honderdduizenden guldens verdienen aan kinderen, die die nen als „ruilobject" van leeftijd genoten, die anders achter moeten blijven in de Chinese volksrepu bliek. In Macao, op het kantoor van een advocaat van kwade za ken, worden aan „belanghebben den" voor veel, zeer veel geld, paspoorten verschaft. Voorts gel den meisjes met grote staarogen, om duidelijk te zijn blinde meis jes, in Hongkong voor andere doeleinden als een zeer gewaar deerde aanbieding. En dit ajles gaat schuil achter het „zijden masker" van de welstand, van de Chinese welstand wél te verstaan. Deze meisjes wonen normaliter op kleine, benauwde zolderkamer- geval, helaas, zoals we onlangs konden lezen in het Amerikaanse tijdschrift „Foreign Agriculture". Slechts 10 °/o van het vaste land is tegenwoordig in cultuur. Weliswaar bevindt 60 van de niet geëxploiteerde grond zich in streken die permanent met ijs zijn bedekt of in streken met uitge strekte woestijnen en hoge ber gen, zodat zij buiten beschouwing moeten blijven als landbouwgrond Maar er blijft dan nog 30 °/o be bouwbare grond over, wat drie maal zoveel is als wat er nu be bouwd wordt. In vele streken, vooral in het Verre Oosten, Latijns-Amerika en Centraal-Afrika, stuit men even wel op moeilijkheden door tradi ties, die van oudsher in de geest van de landbouwers ingeworteld zijn. De doorsnee-landbouwer is conservatief van aard en is niet licht geneigd andere landbouw methoden in zijn bedrijf toe te passen. Toch zou men, zo meent het Amerikaanse tijdschrift, met verbetering van de cultuurmetho des kunnen bereiken, dat de mensheid nog vele eeuwen lang voldoende te eten zou hebben. Over de ontginning van de nu nog niet bebouwde grond kun nen we ernstig denken, maar we hebben daar nog even de tijd mee. Over een jaar of driehonderd zal daar wel meer over gepraat wor den (Nadruk verboden). tjes van de armelijke woningen, dicht opééngepakt in de smalle straatjes van de achterbuurten van de stad, kunstig aan het oog van de toerist en van de haastige bezoeker onttrokken door op de voorgrond tredende pompeuze ge bouwen. Over de Parelrivier. Voor geld, voor veel geld, voor zeer veel geld, gaan in Hongkong naar „klasse" de gewenste poor ten open, welke koopwaar er ook gevraagd wordt: een meisje of een jongetje als „ruilobject", een zien de of een blinde vrouw van „het leven", verdovende middelen, communistische pamfletten in kis ten tegelijk, een dozijn machine pistolen of een Portugees pas poort, tot in de puntjes afgewerkt met de personalia en een foto van de koper. In elke nacht komen er vluchte lingen aan in Hongkong: mannen, vrouwen, kinderen; armen en rij ken; alléén of in groepen. Zij ste ken het lauwwarme water van de Parelrivier over met slechts één doel: Hongkong, „de geurige ha ven", de poort naar de vrijheid. Mensen, die het regiem van Mao Tsje Tsjoeng hartgrondig beu zijn. De jongeren pogen hun doel al zwemmend te bereiken en aan de sterken lukt dit. De ouderen en zij die niet zwemmen kunnen, proberen de eindstreep drijvende te halen en maken daarbij gebruik van met lucht gevulde oude auto binnenbanden, of zij knopen con necties aan met vissers of smok kelaars en voor geld komen zij ook liggende op de bodem van de jonken in de meeste geval len behouden in de „geurige ha ven" aan. Je geld en je kinderen. De vluchtelingen, opgejaagde wezens, vreemdelingen in Hong kong, ontvangen behalve eten, drinken en een tijdelijk onderko men een zogenaamd „startgeld", dat wordt verstrekt door de Britse autoriteiten, die het immers voor het zeggen hebben in de kroonko lonie. Het „startgeld" (in Neder landse valuta omgerekend onge veer f 11.is noodzakelijk voor de aanschaf van allernoodzakelijk ste kleding en van schoeisel. Aan het licht is gekomen, dat dit „startgeld" in negen van de tien gevallen in handen kwam van lieden, die aan de vluchtelingen hun diensten aanbieden. Deze „tipgevers" opereren zowel indi vidueel als in georganiseerd ver band. Zij die voorgaven „menslie vende helpers" te zijn, ontpopten zich echter als schurken, maakten zich meester van jongens en van meisjes en lokten deze uit puur winstbejag weg bij hun ouders. In weer andere gevallen, aldus vervolgt lord Maugham zijn ver haal van verschrikking, worden door deze „tipgevers" kinderen in Hongkong als het ware „opgevan gen", om te dienen als „ruilob ject" van in de volksrepubliek achtergebleven soortgenootj es, waarvan de ouders naar Hong kong waren gevlucht. De ouders wensen immers het gezin verenigd te zien in het vrije Hongkong en zo komen zij er ten slotte toe zich te wenden tot een bemiddelaar, die voor geld en goede woorden, voor de hereniging wil zorgdra gen. Door het communistische re giem in de volksdemocratie is ech ter verordend, dat tegen een zo danige hereniging geen enkel be zwaar bestaat, mits de ouders in vrijheid maar zorgdragen voor een vervanger van dat kind... Onbegrijpelijk snel. De autoriteiten in Hongkong waren tot op heden niet bij mach te, de hiervoor geschetste feiten te keren en of zelfs maar afdoende te bestrijden en de daders er van te arresteren. De politie stuit bij voorbaat al op een menselijke muur van zwijgende Chinezen. Lieden met een nietszeggende blik in de ogen. Lieden welke on der alle omstandigheden niets hebben gehoord, niets hebben ge zien en schouderophalend huns weegs gaan Ook misdadigers die door de Britse politie of door Interpol worden gezocht, communistische infiltranten, geheime agenten en mensen, uit de Chinese volksde mocratie die in de westelijke we reld een nieuw leven willen be ginnen, komen nog steeds bij de „tipgever", in de meeste gevallen een inwoner van Hongkong en of van Macao en altijd van Chinese afkomst of herkomst, terecht. De ze brengt zijn klant, zo nodig bij een advocaat, die de belangen van de onderwereld-figuren in de kroonkolonie en in Macao behar tigt. Is er een paspoort nodig, dan blijkt, dat het vereiste drietal ge tuigen, ook alweer lieden met nietszeggende ogen, onbegrijpelijk snel ter plaatse kan zijn. Met die „getuigen", gaat de „belangheb bende" naar de Britse autoritei ten, die daarop de getuigen ge hoord een geboortebewijs afge ven. Veertien dagen later heeft de betrokkene zijn paspoort, een of ficieel document, met echte stem pelafdruk en zegels. Kosten dezes bedragen, in Nederlandse valuta omgerekend, vijftienhonderd en negentig gulden, waarvan aan elk der getuigen een bedrag van rond vijf en twintig gulden moet wor den uitbetaald. (Nadruk verboden). In Hongkong worden gestolen kinderen verkwanseld voor levering aan rood China Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES IN00RDSTR.6 TEL. 2443 MIDDELBURG

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1961 | | pagina 1