een magazijnbediende Wettelijke aansprakelijkheid TlilJ-willig Koning Vlieger AATRICHON AADIPON P. J. van der Moere Vakantiewerkers kunnen loonbelasting terughalen Regen, storm een hulp in de huishouding bossen stro van wintertarwe half Engelse kinderwagen kosteloze inenting tegen pokken 'tVEERHUIS, Kortgene Jeugdige personen krijgen geen premie a.o.w. terug De vakanties behoren weer tot het verleden en zoals telkenjare het geval is geweest, zijn er nu ook weer veel jongeren geweest, die naast een zekere tijd „lekker niets doen" toch ook gewerkt heb ben om de vakantiekas wat te spekken. Zoals deze „vakantiewerkers" bemerkt zullen hebben, is in vele gevallen van het door hen ver diende loon, loonbelasting en pre mie a.o.w./a.w.w. ingehouden. In veel gevallen maakt het ver diende loon geen hoog bedrag uit, en verkeert betrokkene in de me ning dat hij ten onrechte deze belasting en premie betaald heeft. Hoe zit dit nu en hoe krijg ik het weer terug, aldus luiden dan de bij ons binnengekomen brieven Alleen de loonbelasting. Er dient onderscheid gemaakt te worden tussen loonbelasting en premie a.o.w./a.w.w. De ingehou den (betaalde) premie wordt nooit teruggegeven. Dat is dus hier mede voldoende omschreven. Wat de ingehouden loonbelas ting betreft, ligt de zaak anders. Hiervoor geldt een inkomensgrens van f 1.500.per kalenderjaar. Indien de jeugdige studerende werknemer in zijn vakantie dus een inkomen verworven heeft van minder dan f 1.500.kan hij in het voorjaar van 1962 bij de in specteur der belastingen een ver zoek indienen om teruggave van de betaalde loonbelasting, mits dit bedrag ligt boven f 15. Zo omstreeks februari/maart 1962 moet hij dan het hiervoor vereiste formulier aanvragen of afhalen bij de inspectie der belas tingen. De afdoening kan bevorderd worden door zowel op de enve loppe als op de brief (links bo venaan) te vermelden „teruggave voorheffing" (loonbelasting is een voorheffing op de inkomstenbe lasting). De kinderaftrek in gevaar. Hierbij aansluitend willen wij ons ook even richten tot de vader van de jeugdige werknemer en wel in verband met de kinderaf trek. Deze kan n.l. in gevaar ko men, als zoon- of dochterlief in het jaar 1961 heeft bijverdiend. Enig verschil kan dit weer maken" als het gaat om een kind dat stu derende is aan ëèn „dure" school, b.v. een universiteit. Het is n.l. zo, dat recht op kin deraftrek voor pleegkinderen jon ger dan 16 jaar en een recht op dubbele kinderaftrek voor inwo nende studerende kinderen van 16 jaar of ouder alleen bestaan in dien de kinderen grotendeels ten laste komen van de (pleeg)ouders. „Grotendeels" wil zeggen, vol gens de geldende rechtspraak, meer dan 50 °/o. Van geval tot geval moet dit beoordeeld wor den, daar alle bijzondere omstan digheden meetellen. Drievoudige kinderaftrek voor studerende kin deren die niet tot het huishouden behoren, kan alleen worden ver kregen wanneer de kinderen ge heel of nagenoeg geheel (en dat wil zeggen, voor meer dan 90 °/o) ten laste komen van de vader. Een uitzondering. Verdient de zoon f 500.bij, en kost hij in het zelfde kalender jaar geen f 5000.-, dan bestaat slechts aanspraak op tweevoudige aftrek in plaats van drievoudige kinderaftrek, hetgeen ongeveer gelijk staat met een verhoging van het inkomen met f 700. Ook hierop geldt echter weer een uitzondering, n.l. wanneer door de bijverdiensten van het kind de uitgaven niet verminde ren, b.v. doordat het kind het ex tra verdiende besteedt voor een vakantie waarvoor anders geen uitgave zou zijn gedaan, zodat een en ander voor papa financieel het zelfde blijft, dan behoudt hij n.l. wel recht op drievoudige kinder aftrek. In dit geval zijn de kinderen zelf premieplichtig en de vader niet. De inkomstenbelasting. Ook voor de inkomstenbelas ting wordt dat loon niet tot zijn inkomen gerekend. Wij vestigen nu reeds uw aan dacht op deze materie, met de be doeling dat u aantekening kunt houden van het genoten loon, zo wel bruto als netto, en van de werkgevers. De juiste bedragen en adressen worden anders zo licht vergeten. In februari a.s. moet voor het kind dan een aangifte biljet voor de inkomstenbelasting worden aangevraagd, dat volledig moet worden ingevuld. Blijkt dan, dat het inkomen be neden de belastbare grens van f 1.500.ligt, dan volgt terug gave van de loonbelasting, indien dit bedrag althans meer dan vijf tien gulden bedraagt. J. Holtslag. (Nadruk verboden). De schade veroorzaakt door verkeersongevallen kan men te genwoordig gevoeglijk schatten op 300 miljoen gulden. Al schrijven wij thans „anno 1961" en al lopen „honderddui zenden gemotoriseerde voertuigen op de weg", het is zo dat „wette lijke aansprakelijkheid" voor zeer velen nog een vaag, ten dele nog onbekend begrip is, hoe gek het ook moge klinken. De Nederlandse wetgeving werkt doorgaans traag en zo kan het gebeuren, dat er al vele ja ren gesproken wordt over een ver plichte w.a.-verzekering, en dat het bij denken en,praten gebleven is, ongeacht het feit dat in vele, ons omringende landen die ook door Nederlanders veelvuldig be zocht worden, de verplichting al hebben ingevoerd. Wanneer de toerist niet in het bezit is van een w.a.-verzekering met buitenlandse dekking, kan hij volstaan met aan de grens een „tijdelijke" verzekering af te slui ten. Blijft hij echter binnen Neder lands grenzen rijden, dan kan hij zonder verzekering rondtoeren. W.a.-verzekering is zeer be langrijk voor de bestuurders van motorvoertuigen en eigenlijk voor iedereen. In de praktijk kan men vele gevallen aanwijzen waarbij een w.a.-verzekering de financiële gevolgen van het ongeval had kunnen verlichten of geheel had kunnen opvangen. Om nu maar een klein voor beeld aan te halen: een kleuter in de box heeft vaak de neiging te gaan gooien met alles wat hem in de handen komt. Hij werpt een stuk speelgoed door de ruit. Glas gerinkel klinkt op en de ruit is stuk. Voorbijgangers krijgen de scherven op hun hoofd, wonden ontstaan en wat al niet meer. Pa pa is verantwoordelijk en het kan hem geld kosten. Wij zullen in dit artikel geen opsomming geven van alle teks ten van de wetsartikelen welke de aansprakelijkheid voor scha den die men een ander toebrengt, regelt. Het zijn de artikelen 1401 tot en met 1407 van het Burgelijk Wetboek. Deze artikelen op zich zijn niet zo lang, maar wij zijn er niet mee. De juridische uitlegging hiervan is te ingewikkeld om ze in kort bestek te kunnen behandelen. De bestuurders van motorvoer tuigen lopen, naar onze mening, wel de meeste kans een ander let sel toe te brengen en daarnaast schade aan andermans eigendom te veroorzaken. En dat moet ver goed worden als de schuld vast staat. Voor wat eventuele slachtoffers betreft, willen wij wijzen op de artikelen 1406 en 1407 van het Burgelijk Wetboek. Artikel 1406 luidt: „In geval van moedwillige of onvoorzichti ge doodslag, hebben de overblij vende echtgenoot, de kinderen of de ouders van de neergeslagene, die door zijn arbeid plegen te worden onderhouden, een rechts vordering tot schadevergoeding, te waarderen, naar gelang van de wederzijdse stand en de fortuin van de personen, en naar de om standigheden". Artikel 1407 handelt over moed willige of onvoorzichtige kwet sing of verminking van enig deel des lichaams, enz. Artikel 1406 handelt dus over de schade ontstaan door de dood van het slachtoffer, terwijl artikel 1407 bepalingen bevat omtrent de schade die voor het slachtoffer is ontstaan, door diens verwonding. Deze twee artikelen nu spelen in de rechtspraak en in de juris prudentie een belangrijke rol, maar in het bijzonder met het oog op de vele verkeersongevallen, waarbij doden en gewonden te be treuren zijn. Zij, die aan het verkeer deel nemen en niet verzekerd zijn te gen w.a., lopen de kans dat zij vandaag of morgen voor het feit komen te staan, dat er grote be dragen betaald zullen moeten worden. Uit statistieken blijkt, dat ruim de helft van de bromfietsrijders niet verzekerd is en men vraagt zich af waar ze de moed vandaan halen, zich zonder behoorlijke dekking in het drukke verkeer te storten, terwijl vele van deze on- voorzichtigen bovendien nog heel goed weten, dat ze niet eens op de hoogte zijn van de verkeers- voorschriften. Smartegeld. Er wordt de laatste jaren nogal veel geschreven en gesproken o- ver „smartegeld". Wat is dat voor geld? Smartegeld kan men beschou wen als de vergoeding voor pijn, ellende, verdriet of gemis, dan wel narigheid. Het is dus een recht op vergoeding van niet-ma- teriële schade die in feite niet in geld uit te drukken is. Wij vragen ons echter af, wie in staat is te zeggen „voor hoe veel gulden pijn" hij heeft gehad? Wie kan berekenen hoe groot het bedrag in klinkende munten is, omdat hij z'n geliefde sport niet meer kan uitoefenen? Is hij scha deloos gesteld met een bedrag van f 10.000.voor het verlies van een baan? Het is naar onze mening niet goed mogelijk in geld uit te druk ken hoeveel pijn, leed en blijven de invaliditeit iemand heeft (ge had). De vraag of, en zo ja hoeveel, smartegeld toegekend moet wor den, is niet zo gemakkelijk te be palen. In 1943 heeft de Hoge Raad een uitspraak gedaan over „smarte geld". De Hoge Raad oordeelde, dat de toekenning van vergoeding voor ideale schade (bij kwetsing of verminking) redelijk en billijk is. Op grond van artikel 1407 B.W. kan smartegeld dus wel gevorderd worden; maar e§n vraag blijft „wanneer" en „hoeveel" en „wie kan vorderen"? Smartegeld-tarie- ven bestaan niet! Smartegeld kan alleen gevorderd worden door het slachtoffer zelf, dat is dus hij die smart lijdt. Een rechter heeft be paald, dat wanneer een slachtof fer overlijdt, de smartegeldvorde- ring niet overgaat op de erfgena men. Terecht, zouden wij zeg gen, want het gaat niet aan dat de erfgenamen mooi weer gaan spelen van de pijn, die niet zij, maar het slachtoffer heeft gele den voor zijn dood. Een algemeen belang. Resumerende komen wij tot de slotsom, dat een wettelijke aan sprakelijkheidsverzekering een al gemeen belang is. Het w.a.-risico is een risico geworden dat van daag u of morgen ons lelijk par ten kan gaan spelen. Bestuurders van motorvoertui gen, ontdoe u van een groot risi co, u kunt dit bereiken via een aansprakelijkheidsverzekering, die een steeds groter terrein gaat be strijken. Zorg er voor dat voor u niet geldt: „kleine oorzaken kunnen grote gevolgen hebben". J. Holtslag. (Nadruk verboden). Nauwelijks is de vijfdaagse werkweek voor de meeste werk nemers in den lande ingevoerd, of er wordt door de ijverige vrij- zoekers al gespeurd in de kalen derblaadjes, of er geen week is, waarin de vrije zaterdag aanlei ding kan geven de werktijd nog enigermate extra te bekorten. En inderdaad hebben de (vrij willige) minder-werkwilligen al een prachtige tijd gevonden, om hun ondermijnende krachten op te beproeven. Zij hebben uitgere kend, dat zij tien dagen vakantie kunnen bewerkstelligen als ze hun werkgevers zo gek krijgen drie da gen (extra) verlof te geven op 27, 28 en 29 december a.s. Dan strekt zich, dank zij die meergenoemde vrije zaterdagen, de normale zon dagen, de kerstdagen, oud- en nieuwjaar en de extra verlofdagen een verlof uit van 23 december tot en met 1 januari 1962. Maar wij vragen ons af, waar het in die tien dagen met de Ne derlandse economie naar toe moet als alle bedrijven en waarschijn lijk ook de overheidsinstellingen, met de P.T.T. incluis, zo lang achtereen het bijltje er bij neer leggen, omdat het personeel vrij af heeft. Juist het genot van de vrije za terdag legt ons thans beperkin gen op in onze eisen. Waarom zouden nu wel vrije dagen moe ten worden gegeven met Kerst mis? Vallen die drie zondagen achtereen, aangevuld met een vrije zaterdag ervoor, al niet gun stig genoeg? Andere jaren ken den we zo'n lang week-end nog niet. Willen wij Nederland niet he lemaal laten afglijden naar het lui lekkerland van de nietsdoeners en naar het oorkussen van de duivel dat ledigheid heet, dan zullen wij er juist met zo'n hap uit de week in de overblijvende dagen een schepje op moeten leggen. Ter- wille van ons economisch bestaan en ten bate van onze eigen porte monnee!! P.P. Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter 't Hart. BURGERLIJKE STAND Wissenkerke Geboren: 4 aug. te Goes. Mari- nus, z.v. E. M. de Regt en C. M. Israel. 12 aug. Cornelia Anne, d. v. L. C. Westerweele en C. L. de Moor. 19 aug. Pieter Johannes, z. v. W. A. Versluis en C. Dinge- manse. Ondertrouwd: 8 aug. Jan Hen drik Deesker, 33 jr. te Maarn en Jacomina Leuntje de Moor, 34 jr. 8 aug. Ludovicus Franciscus Berk man, 28 jr. en Maria Margaretha Bakker, 23 jr. 18 aug. Pieter Wa genaar, 21 jr. te Wolf aartsdijk en Marie Zwemer, 19 jr. Getrouwd: 24 aug. Ludovicus Franciscus Berkman, 28 jr. en Ma ria Margaretha Bakker, 23 jr. Overleden: 2 aug. Nicolaas Ver burg, 85 jr., weduwnaar van C. J. de Ridder. 28 aug. te Goes. Louis Marinus de Vos, 78 jr., echtgenoot van S. Israel. Kortgene Geboren: 2 aug. Willem Jan, z. v. Marinus A. van der Weele en Jacoba J. van Koeveringe. 4 aug. Adriana Pieternella M., d.v. Jaco bus J. Ridderhof en Margaretha L. de Waard. Ondertrouwd: 11 aug. Jacobus J. Goulooze, 23 jr. en Maria Su- zanna van der Heijde, 20 jr. te Wissenkerke. Getrouwd: 2 aug. Iman J. Hen- drikse, 24 jr. te Wissenkerke en Leuntje L. Markusse, 19 jr. 9 aug. Jan de Bruine, 30 jr. te Wissen kerke en Adriana de Waal, 22 jr. 16 aug. Pieter Cornelis Bijl, 24 jr. te Tholen en Joppa G. Geel hoed, 23 jr. 23 aug. Jacobus J. Goulooze, 23 jr. en Maria S. van der Heijde, 20 jr. te Wissenkerke. Overleden: 1 aug. Pieter van de Plasse, 84 jr., weduwnaar van Neeltje Meulbroek. 4 aug. Lena van Goudswaard, 66 jr., echtgeno te van Dingenis van Gilst. 18 aug. Pieter H. Blok, 73 jr., ongehuwd. 19 aug. Dignus Tazelaar, 82 jr., weduwnaar van Janna de Regt. PREDIKBEURTEN voor zondag 10 september 1961 Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Dijkmeijer. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Postma. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Koole. Ned. Herv. Kerk Kats -10 uur dienst en 2 uur ds. Linde boom Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Nijssen, jeugddienst en 2.30 uur ds. Morreau, bed. H. Doop. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. J. H. Zelle van Leeuwarden. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Koers van Den Haag. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Gem. Kamperland 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Donderdag 14 sept. 7.15 uur ds. W. Hage uit Middelburg. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Donderdag 14 sept. 7.15 uur ds. P. Honkoop van Ierseke. Na een kortstondige ziekte, is in het Ge meente Ziekenhuis te Dordrecht van ons heengegaan, onze lie ve vader, behuwd- en grootvader, de heer Hendrik Verburg (weduwnaar van Cornelia van Gemert), in de ouderdom van 78 jaar. 's-Gravenhage: D. C. Verburg. H. Verburg - Kievith. Dordrecht: C. M. Schrier - Verburg. A. P. Schrier Ing. Hardinxveld: M. C. Verburg en kleinkinderen. Dordrecht, 4 sept. 1961 Korte Scheidingsw. 5. De begrafenis heeft inmiddels plaats gehad Enige en algemene kennisgeving Heden overleed, na een kortstondig lijden, nog onverwacht, onze innig geliefde moeder, behuwd-, groot- en o- vergrootmoeder Pieternella Karreman (weduwe van J. Verhulst), in de ouderdom van bijna 71 jaar. Middelburg: P. D. Poortvliet - Verhulst. J. Poortvliet. Kortgene: D. P. Kesteloo - Verhulst. J. Kesteloo. Klein- en achter kleinkinderen. Kortgene, 6 sept. 1961. De begrafenis zal plaats hebben heden middag om 2 uur te Kortgene. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze moe der Hendrika Verhulst - Kramer, betuigen wij onze hartelijke dank. Familie Verhulst. Familie Goulooze. Colijnsplaat, september 1961 Doosjes luxe post, schrijfmappen, enveloppen Boekhandel Markusse Wissenkerke HUIZE „VREDESTEIN" vraagt per 1 november a.s. Goed loon verzekerd. Aanmelding bij de heer A. J. VAN DER MAAS, Voor straat 36 te Wissenkerke. Te koop: J. A. KOSTER, Kamperland. Te koop: in goede staat zijnde Colijnsplaatseweg 2, Colijns plaat. Opleiding diploma Midden stand, Boekhouden, Nederl. handelscorrespondentie. Clubs en privé. PANTEKOEK, Havelaarstr. 97, Colijnsplaat, tel. 310. De burgemeester van Kort gene maakt bekend, dat ge legenheid tot zal worden gegeven te Kort gene op donderdag 14 sep tember a.s. van 14.0015.00 uur in het wijkgebouw. Kortgene, 7 sept. 1961. De burgemeester voornoemd, A. A. Schuit. Schoolvulpennen, ballpennen, potloden, gum, klad- blocs, inktlappen, tekenpennen, tekeninkt, schriften, boekhoudschriften, decimeters, puntenslijpers, drie hoeken, passers, gradenbogen en nog veel meer arti kelen voor de school vindt u bij Boekhandel Markusse Dat is allemaal niet zo erg als een dag zonder een glaasje DUJARDIN Verkrijgbaar per glas of fles bij ZAADHANDEL TE GOES ZAAGMOLENSTRAAT 21 vraagt voor directe indiensttreding (desgewenst in los verband gedurende de wintermaanden). Aanmelden overdag op het bedrijf of 's avonds aan het adres: 's-Heer Hendrikskinderendijk 58, Goes. BESTRIJDT NU KWEEK EN ANDERE GRASACHTIGE ONKRUIDEN MET en Beleefd aanbevelend, Kortgene, telefoon 200

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1961 | | pagina 2