NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD rruitfee Plouvier heeft DE schoenen Alg. vergadering van de Vereniging voor Ziekenhuisverpleging in Zuid- en Noord-Beveland De naar Wissenkerke ^Botóte aarde met komeet De zingende cirkelzaag No. 3056 Zaterdag 9 september 1961 65e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm Enkele uitkeringen verhoogd. De voorzitter nam afscheid. Onder leiding van de voorzitter, de heer mr. dr. A. J. J. M. Me?, hield de vereniging voor Zieken huisverpleging in Zuid- en Noord- Beveland zaterdagmiddag in het Schuttershof te Goes haar alge mene vergadering. De secretaris-penningmeester, de heer A. de Lange, bracht het jaarverslag over 1960 uit. Daaraan ontlenen wij het volgende: Het jaar 1960 was vooral voor het bestuur en voor het kantoor, maar ook voor de boden een druk jaar. Dit blijkt o.m. ook uit het grote aantal vergaderingen, dat gehouden werd. Het bestuur achtte het vervol gens noodzakelijk, om voor de le den de mogelijkheid van een ver zekering tegen de kosten van huisartsen- en tandartsenhulp en geneesmiddelen open te stellen. De buitengewone algemene ver gadering, gehouden op 17 decem ber 1960, gaf haar sanctie aan dit voorstel en deze verzekering trad reeds per 1 januari 1961 in wer king. In de op 16 juli 1960 gehouden algemene vergadering werd de heer M. J. Bakker te Goes tot be stuurslid gekozen. Hij kon echter geen vergaderingen bijwonen en heeft daarom voor deze functie moeten bedanken. In de controle-commissie trad de heer J. J. van Gorsel in 1960 af. Gekozen werd de heer H. C. Flipse te Ellewoutsdijk. Het aantal leden bedroeg per 31 december 1960: vrijwillig ver zekerden: A-verzekerden 12.691 (v.j. 12.861), B-verzekerden 2.162 (v.j. 1.992), totaal 14.853 (vorig jaar 14.853). C-verzekering: C 1 2.919 (v.j. 3.249), C 2 4.227 (v.j. 4.060), C 3 1.852 (v.j. 1.262), C 4 1.811 (v.j. 961), overige C-verzekeringen 186 (v.j. 101). Poliklinische verze kering 2.298 (v.j. 1.078). Aanvul lend verzekerden 25.272 (v.j. 23.689). Sanatoriumfonds 600 (v.j. 729). Indiv. Sanatorium-verzeker den 4.970 (v.j. 4.649). Het aantal ziekenhuisopnamen bedroeg in 1960: A-verzekering 628 (v.j. 720), B-verzekering 141 (v.j. 134), Aanvullende verzekering 58 (v.j. 57). Totaal 827 (v.j. 911). Het gezamenlijk aantal A- en B-verzekerden bleef stationair. De C-, de poliklinische en de Aanvul lende verzekeringen stegen be langrijk. De poliklinische verdub belde zelfs. Ook de sterke groei in de hogere C-verzekeringen ver dient vermelding. In totaal is er voor de vereni ging een winst van f 25.596.57. Resumerend kan worden ge zegd, dat het afgelopen jaar voor de vereniging een in financieel opzicht niet ongunstig jaar mag worden genoemd. Wij zijn dankbaar, dat zij in 1960 weer haar sociale taak heeft kunnen vervullen en zich in het vertrouwen van de bevolking van de Bevelanden mocht verheugen. Gewaarschuwd moet ten slotte worden tegen maatschappijen, die soms werken met leuzen als: Geen wachttijd, geen selectie. Dat dit tot bittere teleurstelling kan lei den, is wel bij „Ahoy" in Rotter dam gebleken. De verzekerden zijn alleen maar gebaat bij een solied en verant woord beheer, bij een vereniging, die haar toezeggingen kan hono reren en die haar leden niet op een bepaald moment in de steek laat. Na kennis te hebben genomen van de rapporten van de accoun tant en van de controle-commissie keurde de vergadering de reke ning over 1960, die sloot met een winst van f 25.596.57, goed en verleende zij aan de secretaris penningmeester décharge voor het gevoerde beleid. De heer I. A. van Royen te Baarland drong er bij de besturen van de onder-afdelingen op aan een fraude-verzekering te sluiten, omdat zij tegenover de vereniging verantwoordelijk zijn voor de ge- inde gelden. De periodiek aftredende be stuursleden, de heren A. J. Heij- boer, A. de Lange, A. J. Veer man en J. S. Visscher werden her kozen, terwijl tot bestuursleden werden gekozen (vacature mr. dr. Mes) de heer J. Huige te Nieuw- dorp, (vacature A. J. van Liere) de heer J. Burger te Wemeldinge en (vacature M. J. Bakker) de heer G. Krekelberg te Goes. Tot lid van de controle-com missie (vacature I. A. van Royen) werd benoemd de heer D. W. Lindenbergh te 's-Heer Arends- kerke. Vervolgens werd besloten om de contributie ongewijzigd te laten, maar om de uitkeringen uit de B-, de C- en de poliklinische verzeke ringen te verhogen, en wel als volgt: B-verzekering met f 1. per verpleegdag, de C-verzekering van f 125.op f 150.van f 250.op f 300.enz. en de po liklinische verzekering van f 150.- op f 175.van f 300.op f 350.enz. Deze verhogingen bleken mo gelijk te zijn op grond van de uit komsten van deze verzekeringen. Vervolgens werd een nieuw huishoudelijk reglement vastge steld. Tot slot werd afscheid genomen van de heren A. J. van Liere en mr. dr. A. J. J. M. Mes, die bei de niet meer voor een herbenoe ming in aanmerking wilden ko men. De voorzittter sprak de heer Van Liere in hartelijke en waar derende bewoordingen toe en dankte hem voor alles wat hij in grote trouw voor de vereniging gedaan heeft. De tweede voorzitter, de heer S. Balkenende, richtte zich daarna namens bestuur en vereniging tot de voorzitter, die van de oprich ting af tot nu toe (33 jaar lang) de vereniging geleid heeft en dat altijd op een prettige, vriendelijke manier. Aan de hand van cijfers toonde spreker aan, hoe de vereni ging in deze 33 jaar is gegroeid. Spreker dankte de heer Mes har telijk voor alles, wat hij voor de vereniging is geweest. Op voorstel van het bestuur werd de heer Mes onder applaus tot ere-voorzitter benoemd. Als blijk van dankbaar heid en waardering bood de heer Balkenende de heer Mes een pla tenspeler in koffer aan, vergezeld van een platenbon. Hierna sprak de heer A. de Lan- ee, die al deze 33 jaar met de voorzitter in het dagelijks en in het algemeen bestuur had mogen samenwerken, enkele persoonlijke woorden van hartelijke dank voor de ondervonden vriendschap en voor de uitstekende verhouding, die in al deze jaren nooit is ver stoord. Steeds is bij het beleid uitgegaan van het principe, dat de vereniging een onderlinge ver eniging is, die zo goedkoop mo gelijk moet werken. De heer Mes erkende dat hij met de vereniging in zo'n lange periode is vergroeid. Klein is de vereniging begonnen, maar zij is tot een bedrijf uitgegroeid. De toestanden zijn veranderd, maar een vereniging als deze is nog al tijd onmisbaar. Node neemt hij afscheid, maar hij is er van over tuigd, dat hij de vereniging in vertrouwde banden achterlaat. Hij wenst haar in alle opzichten het beste toe en dankt hartelijk voor de benoeming tot ere-voor zitter en voor de aangeboden ge schenken. 40-jarig jubileum van mej. J. F. M. Wolse te Kortgene als procuratiehoudster bij de Rotterdamsche Bank op vrijdag 1 september j.l. in „De Stadswijnkelder", Kortgene Meer dan tweehonderd harer relaties en vrienden waren op de gehouden receptie vrijdagmiddag in hotel „De Stadswijnkelder" aanwezig om mej. J. F. M. Wolse, procuratiehoudster der Rotter damsche Bank, hunne gelukwen sen aan te bieden ter ere van haar 40-jarig jubileum. Ook waren o.a. aanwezig de burgemeesters van Kortgene en Wissenkerke, de heer K. G. van Spaandonk, districtsdi recteur der Rotterdamsche Bank, de heer Jung, directeur Rotter damsche Bank "Goes, de oud-di recteur de heer Van den Bergh, de oud-districtsdirecteur de heer Schreuder en vele vertegenwoor digers van de bevriende groot banken en verzekeringsmaatschap pijen, en velen van het bankper soneel der Rotterdamsche Bank te Goes. Als eerste spreker, typeerde bur gemeester Schuit van Kortgene met welgekozen woorden mej. Wolse, zoals wij haar in ons mid den kennen Jo die steeds zelfs buiten de kantooruren voor haar relaties klaar stond. Ook memoreerde spreker dat zij veel voor de dorpsgemeenschap heeft gedaan, bijv. Groene Kruis en andere verenigingen. Onder grote bijval van de ge nodigden deelde burgemeester Schuit haar mede dat het hem een eer was, haar de ere-medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau namens hare majesteit de Koningin te mogen uitreiken. Namens de Rotterdamsche Bank werd door de heer van Spaandonk waarderende woorden gericht aan het adres van mej. Wolse, vooral daar zij een pionier voor de Bank op Noord-Beveland is geweest en zodoende veel baanbrekend werk heeft moeten verrichten. Door haar toedoen beschikt de Bank o- ver een uitgebreide kring relaties. Hij bood haar naast een bloem stuk een enveloppe met inhoud aan. Vervolgens sprak de heer M. K. Verburg te Kortgene haar na mens de gezamenlijke bankrelaties toe. In een passende toespraak schetste spreker haar grote ver diensten voor de bank en publiek, zodat het haar gelukt is door deze eigenschappen van hoofd en hart een goed fundament voor de Rot terdamsche Bank te leggen t.w. een uitgebreide kring van bank relaties. Als bewijs daarvan deed het spreker een genoegen haar te kunnen overhandigen een kostbare kleinbeeldcamera, een hartewens van de jubilaresse, en daar hare relaties zo spontaan hadden bij gedragen voor dit geschenk, was het zelfs nog mogelijk aan dit ge schenk een talencursus Frans toe te voegen. Na dezen dankte mej. Wolse allen nog onder de indruk van dit alles de uitgereikte onder scheiding, de fraaie geschenken, de vele bloemen voor de over weldigende belangstelling. Donderdagmiddag a.s. zal ook Wissenkerke zich in de belang stelling van de fruitfee kunnen verheugen. Via Kortgene en Geersdijk voeren de hofauto's haar allereerst naar het fruitteelt- bedrijf van de heer R. J. Scheele, alwaar de burgemeester van Wis senkerke, de heer J. van Halst, haar en haar hofdames te 2 uur zal verwelkomen. Vervolgens zal een bezoek worden gebracht aan de in aanbouw zijnde corso-wa gen, welke opgebouwd wordt op het bedrijf van de heer J. C. van den Berg. Ook te Wissenkerke zal zij zich haar naam van fruitfee eer aan doen door te plm. 4.00 uur in huize „Vredestein" aan de be jaarde inwoners fruit uit te rei ken, hetgeen door de fruittelers uit de gemeente Wissenkerke gra tis ter beschikking wordt gesteld. Met een bezoek aan de afsluit- dam bij „De Banjaard" wordt dit bezoek aan Noord-Beveland be sloten. Er hangt nog steeds een myste rieuze waas over het merkwaar dige gebeuren van juni 1908, toen een reusachtige vuurbal langs de hemel raasde, die ergens in Si berië in het stroomgebied van de Jenissei in botsing kwam met de aarde. De sowjet academie voor we tenschappen treft voorbereidingen om een grote expeditie uit te rus ten, die tot opdracht heeft dit raadsel op te lossen. Want nog steeds staat niet vast, wat voor mysterieus hemellichaam het nu wel geweest is, dat toen de aarde raakte en zulke enorme verwoes tingen aanrichtte. Raadselachtige verschijnselen. Nu, na ruim vijftig jaar, is de plaats waar dit treffen plaatsvond, nog steeds een oord der verwoes ting. Tien miljoen bomen, waar onder geweldige woudreuzen, lig gen er als luciferhoutjes geknapt door een onbekende geweldige kracht. Uitgebroken bosbranden hebben dit gebied tot een grauwe troosteloze woestenij gemaakt met een oppervlakte van niet minder dan zestienhonderd vierkante ki lometer. Het lijkt alsof een gloei end hete reuzenvuist de aarde met kracht geraakt heeft. Over de halve aarde zag men het licht van de vuurkogel die op die 30ste juni 1908 aan de hemel verscheen, en even later werd o- ver een gebied van duizenden ki lometers een zware aardbeving waargenomen. Nog enige dagen lang zag men over de gehele we reld 's nachts een merkwaardig lichtschijnsel. In weerwil van al deze raadsel achtige verschijnselen duurde het nog vele jaren, alvorens de eerste wetenschappelijke expeditie de plaats van de catastrofe bezocht. Tot ieders grote verwondering vond men niets anders dan de hierboven beschreven woestenij, die duidelijk toonde dat men op de juiste plaats was. Nergens viel er iets te ontdekken, dat kon lei den tot de oplossing van het raad sel wat-voor hemellichaam het nu wel geweest kon zijn. Een lege krater. Wel bevond zich in het cen trum van het rampgebied een ge weldige krater, maar hoe men ook zocht, daarin waren geen brokken van meteorieten, geen steentjes en geen meteoorijzer te vinden die een bewijs zouden kunnen vormen dat het hemellichaam een mete oor zou zijn geweest, zoals men aanvankelijk veronderstelde. De eerste wereldoorlog, de Russische revolutie en de tweede wereldoorlog kwamen en gingen. Pas in 1958 zond de sowjet aca demie voor wetenschappen een speciale expeditie naar dit gebied, die tot opdracht had met alle haar ter beschikking staande middelen naar sporen van de meteoor te zoeken, want nog steeds geloofde men, dat slechts een meteoor deze catastrofe veroorzaakt kon hebben Inmiddels was de belangstelling van de wetenschap vooral van de astronomen met betrekking tot meteorieten veel groter dan voorheen en dat was ook begrij pelijk, want er werd al hard ge werkt aan de voorbereidingen voor de eerste ruimtevlucht. De Russen wensten in de kortst mo gelijke tijd zoveel mogelijk te we ten te komen over alles wat met de ruimte te maken had, dus ook over die geheimzinnige meteorie ten, die dikwijls miljoenen jaren in de kosmos tussen de planeten zweven om dan soms plotseling te verdwijnen. Een ruimteschip? In weerwil van het feit, dat de ze tweede expeditie over een gro tere kennis en over een betere uit rusting met betrekking tot meteo rieten beschikte, vond zij nog geen spoor van het hemellichaam, dat zo'n vijftig jaar daarvoor de aardkorst had doen sidderen. Het gevolg hiervan was, dat ve len hun fantasie de vrije loop lie ten en tot de wonderlijkste verkla ringen van het verschijnsel kwa men Zo werd onder anderen be weerd dat een ruimteschip van een andere planeet verongelukt en op die plaats in Siberië zou zijn neergestort. Maar tenslotte waren er ook mensen die toch zuiver weten schappelijk bleven redeneren, zo als de geleerden Krinow en Fe- senkow, die tot een interessante hypothese kwamen over dit Sibe risch raadsel. Zij menen, dat de aarde in die juninacht niet door een meteoor getroffen werd, maar door een komeet! Een stoot zonder materie. Kometen bestaan in tegen stelling tot de compacte meteo ren uit ijs en bevroren gassen en waarschijnlijk wat kosmisch stof. Deze „zwerfsterren", die met enorme snelheid door de we reldruimte razen, kunnen een ge wicht hebben van enige tiendui zenden tonnen. De materie van de kometen is vergankelijk en kan zelfs reeds bij het binnendringen van de aardse atmosfeer door de wrijving ver dampt zijn. Dit zou de verklaring kunnen zijn voor het feit, dat er geen resten van het hemellichaam worden gevonden. Blijft het raadsel van de ge weldige verwoestingen. Deze ver klaren de geleerden als volgt. Bij het binnendringen van de komeet in onze dampkring ontstaat voor aan de kop van de massa een „stootgolf", die zich naar de aar de voortplant, ook al verdampt de komeet. Deze stootgolf heeft met een gigantische kracht het aard oppervlak getroffen. Staart bleef branden. Ook werd een verklaring gege ven van het merkwaardige licht dat men nog enige nachten na de inslag waarnam. Dit zou veroor zaakt kunnen zijn door het lang zaam verbranden in onze damp kring van het kosmisch stof uit de staart van de komeet. Deze nieuwe theorie wordt door het volledig ontbreken van meteo rietmateriaal op de plaats van de ramp schitterend gesteund. De nieuwe expeditie naar het Siberi sche gebied zal tot taak hebben met gebruik van alle beschikbare middelen een nieuw onderzoek in te stellen en deze nieuwe theorie aan de praktijk te toetsen. Vermoedelijk zal men nu wel in staat zijn dit raadsel op te lossen. Dr. H. Petersen. (Nadruk verboden). De cultuur-kring op het dorp bestaat al sinds 1900, maar in de loop der jaren zijn er zeven krin gen bijgekomen, zodat men het gezelschap heeft omgedoopt in cultuur-cirkel; de voorzitter, die als kringleider de aanwezigen maandelijks doorzaagt, heet sinds dien cirkelzaag. Elke winter worden er hoog staande culturele avonden geor ganiseerd, want aan zulke dingen heb je behoefte als je zo ver van de beschaving woont. In de grote steden is dat anders, maar daar krijgen ze dan ook subsidie. Daar om wordt elke derde vrijdag van de maand de televisie afgezet om plaats te maken voor de ware cul tuur. De leden van de cirkel le zen elkander voor uit nieuwe boe ken en oude tijdschriften, en na afloop worden de recensie-exem plaren van het culturele van-tijd- tot-tijdschrift verloot. Vrijdag j.l. declameerde Clara D. met gesloten ogen verzen van experimentele dichters, terwijl de aanwezige dames van schrik haar likeurtje vergaten, en de heren een extra oude klare naar binnen goten om de schok te verwerken. Er klonk na afloop een uiterst ma ger applaus, en daarna stond de cirkelzaag op. Hij zou ook een experimentele brengen, zei hij, terwijl Klaartje met een hoogrode kleur naar haar plaats ging. Daar na kuchte de voorzitter, dronk in één teug een vers glas leeg, kuch te nog eens, en begon: Waer werd beroerder kou Dan de voeten van mijn vrou Ter waereld oyt gevonden? Twee ijsco's, waterkoud gelijk 'theet Sodat ze echt niet kouder konden Sij sijn mijn leed. Het applaus klonk stormachtig, vooral van de kant van de aanwe zige heren. De kastelein wiste zich zelfs een traan uit de ogen, en schonk zichzelf in teneinde zijn vreugde te verbergen. Clara D. echter toonde zich het diepst ge troffen. Zij greep de tekst van „Ote, Oteboe" die zij net had voorgelispeld, smeet die op de grond en stampvoette. Daarna zei ze luid en hardgrondig „Ba" en ging weer zitten. „Nu mag ik alle aanwezigen wel op mijn kosten een verfrissing aanbieden", riep de cirkelbaas o- lijk. „Kastelein, een verfrissing voor iedereen. Zet het raam maar open!" En hartelijk lachend sloeg hij zich op de knieën. Hij was die avond echt een avondje uit, want zijn vrouw moest op de kinderen assen. Er was geen baby-sitter te rijgen die dag. De andere heren sloegen zich eveneens op de knie- en, dronken hun glazen leeg, en zeiden dat de voorzitter een echte olijkerd was, een „schalk", zoals de notaris het noemde. Daarna lieten zij de glazen vullen en gin gen over het Voetballen praten, terwijl enkelen zelfs de jas uit trokken en het biljard weer op de plaats probeerden te schuiven. Nu echter bleek hoe geweldig de beroemde man zich vergist heeft, die beweerde dat er zonder cultuur geen leven mogelijk is. Er ontstond een leven, zoals dat er tijdens de bijeenkomsten van het genootschap nimmer is voorgeko men. Clara D. trapte tot drie maal toe driftig op de tenen van de cir kelzaag, daarbij telkens kort en duidelijk het woord „Ba" uitspre kend. Dit werd te erg. De heren staak ten onmiddellijk hun voetbalover zicht en gingen ernstig overleg gen. Zij besloten tenslotte, dat de cirkelzaag wel voorzitter mag blij ven, maar dan moet zijn vrouw voortaan mee komen naar de bij eenkomsten. Klaartje echter heeft zich bij deze beslissing niet neergelegd. Die is terstond weggelopen en is nog dezelfde avond begonnen met het aanwerven van leden voor een nieuwe cirkel, die „De Experi mentele Dichters Fanclub" zal he ten. Dat is dan de negende cultuur kring. (Nadruk verboden). Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1961 | | pagina 1