Een slechte zomer is heel gewoon Boekenbon Bloemencorso Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 26 augustus 1961 no. 3054 ULO-school Kortgene Wed. Job. Verburg MAISGN ALBERT dienstmeisje gevraagd Autohusi'it «aar het te Zimdert SCHAATSKAMPIOENE begroet WIELERKAMPIOEN Bij jubileum of verjaardag is een altijd een weikom geschenk Op Noord-Beveland alleen verkrijgbaar bij BOEKHANDEL MARKUSSE Van ons klimaat mag men niet meer verwachten, wanteen goede zomer is een uitschieter. „Nou, 't was me 't zoinertje wel!" zullen vele vakantiegangers die in eigen land bleven, zeggen aan het einde van augustus. Een zeer groot deel van ons heeft dit jaar een verregende vakantie ge had en moppert daar over. Maar waarop mopperen we? Wanneer wij als Nederlanders het landje kennen waar we leven, dan ken nen we toch ook het klimaat en dan weten we, dat we weinig goeds te verwachten hebben. Het Nederlandse klimaat be hoort tot het type der maritieme gematigde regenklimaten. Het wordt bepaald door Nederlands ligging vlak bij een oceaan, aan de oostkant daarvan, in de gema tigde luchtstreken en in de zone der trekroutes van veelvuldige, overwegend uit westelijke richtin gen komende, depressies. Deze factoren garanderen de regenrijk dom in alle jaargetijden. Terwijl de winden overwegend westelijk zijn en dus zeelucht aan voeren, is tijdelijke aanvoer van lucht uit oostelijke richtingen, waar het uitgestrekte vasteland van Europa en Azië ligt, voldoen de om af en toe een overgang naar vastelandsweer (strenge kou de of sterke hitte) te veroorzaken. Het overwegend maritieme ka rakter van het klimaat bewerkt echter, dat de gemiddelde zomer- temperaturen niet hoog zijn. Het feit dat Nederland in het trekgebied van oceaandepressies ligt lage-drukgebieden die ont staan boven die delen van de oce aan waar warme en koude lucht elkaar ontmoeten houdt in, dat wij volop genieten van de verras singen die deze depressies met zich brengen, te weten veel wind en zware bewolking. Let eens op de cijfertjes. Praten we eerst eens over de wind. Die komt hier overwegend uit westelijke richtingen en doet zich over het algemeen behoorlijk gelden, zeker wanneer we zien dat Nederland per jaar gemiddeld hoogstens 3 tot 4 dagen windstilte kent (maar dan komt er vaak mist) terwijl we gemiddeld zo'n acht tien dagen per jaar wind van stormachtige kracht hebben. Op de overige dagen van het jaar doet de wind zich in meer of mindere mate gelden en vooral langs de kust is deze goed merkbaar. Aan de scheefgegroeide bomen kun nen wij zien, welke strijd zij te gen de wind te voeren hebben. Wat de temperaturen betreft, zien we duidelijk dat Nederland een typisch zeeklimaat heeft, waarin de winters niet bijzonder koud en de zomers ook niet lek ker warm zijn. De cijfers wijzen het duidelijk uit. De gemiddelde minimumtemperaturen in de maand januari liggen voor ons land rond de 0° en +1° C, dus heus niet zo koud voor deze koud ste maand van het jaar. De maxi mum temperaturen in de warm ste maand van het jaar, juli, lig gen van 19° tot 20° C voor het wekten en tot 21° en 23° C voor het oosten en zuiden van ons land. Deze cijfers zijn gemiddelden, dus hierin zijn zowel de warme als de kille zomers verrekend. Bijna een meter water per jaar. Ons land kent ook veel bewol king. Gemiddeld is '2hi van de he mel bewolkt, terwijl we slechts Va van het aantal daguren zonne schijn hebben. Over het algemeen is het aan de kust het minst be wolkt, terwijl deze bewolking naar het oosten toeneemt. Het is .vrij somber in ons land, wanneer we zien dat op gemid deld 139 dagen van het jaar de hemel voor meer dan 4/s bewolkt is en het gemiddelde aantal dagen zonder zon niet minder dan 82 per jaar bedraagt. Daar komt dan nog bij, dat we rekening moeten houden met gemiddeld 30 tot 40 dagen mist per jaar. Een somber en triest klimaat! Ook met neerslag, of populair gezegd regen, is ons land rijk ge zegend. Er valt zóveel regen, dat wanneer deze regen niet zou weg zakken in de bodem, het water aan het einde van een jaar 72 cm (in sommige jaren wel een meter) hoog zou staan. Men moet er rekening mee hou den dat het gemiddeld een derde van het jaar, dus vier maanden, regent in ons land, hetgeen er op neerkomt dat we per seizoen, len te, zomer, herfst en winter, één van de drie maanden regen heb ben. De feiten wijzen uit, dat au gustus de regenrijkste maand is in ons land, alleen in de kuststreek valt de meeste regen in oktober. Waar valt de meeste regen? Toch maakt het nog verschil waar men woont in ons land in verband met de hoeveelheid regen die men te incasseren krijgt. De natste delen van ons land zijn een smalle strook vlak achter de duinen zo van Den Haag tot Schoorl, de omgeving van het K.N.M.I. in De Bilt tussen Utrecht en Amersfoort, de streek rondom Winterswijk en het uiterste zuiden van Limburg, terwijl de minste regen valt in het gebied rondom Kampen en in midden-Limburg. De rest van Nederland hangt er tussenin. In Limburg, de buurt van Zwolle en enkele stukjes langs de Duitse grens valt de meeste regen in juli. Al met al heeft Nederland geen bijzonder aantrekkelijk klimaat. Wie behoefte heeft aan een zon nige, liefst regenloze vakantie, heeft helaas in ons land weinig kans op succes en zal naar het zonnige zuiden of naar Zweden moeten gaan. Het is jammer ge noeg niet anders! Drs. K. Hildebrand. (Nadruk verboden). Aanvang van de lessen op 4 september a.s. voor klas 4 9.00 uur voor klas 3 9.45 uur voor klas 2 10.30 uur voor klas 1 11.15 uur Vele huishoudelijke artikelen van plastic zoals: wasmanden emmers schalen enz. Licht in gebruik en toch degelijk en niet duur bij Veerweg 144 Kamperland Wij hebben steeds belang stelling voor uw overtollige boekenvoorraad. Wij kopen ook bibliotheken op. Ook op wetenschappelijk gebied. Boekhandel VAN BEN- THEM 6 JUTTING. Lan ge Delft 64, Middelburg. Van Galenstraat 14a (zijstr. v.d. Goudse Rijweg) Rotterdam, tel. 010-130235 40 jaar gevestigd. Patent-Geneesmiddelen Gummiwaren Vr. gratis ink: toez. onder blanco Couvert. Gratis spreekuur dag. van 108 uur. Wegens huwelijk der tegenwoordige terstond een J. J. VAN MALDEGEM - LUIJK, Prinsendijk 3, Kort gene. op zondag 3 en maandag 4 september a.s. Vertrek Goes 10.45 uur op zondag en 14.45 uur op maandag. Prijs 5.50 per persoon vanaf Noord-Beveland. Kaarten hiervoor verkrijgbaar bij A.M.Z. -Kamperland. Sjoukje Dijkstra, onze nationale schaatstrots, die reeds geruime tijd op Noord-Beveland in „De Banjaard" verblijft, zal, zo verne men wij, het startschot lossen van „De Patrijzenjacht" te Colijnsplaat en de winnaar van deze ronde met de traditionele overwinningskus en een tuiltje bloemen belonen. Wij twijfelen er niet aan of de ze vriendelijke geste van Sjoukje zal door deelnemers en publiek zeer op prijs worden gesteld. ■ÜBÉMI

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1961 | | pagina 4