NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD l t Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken G.A. FLINKE ARBEIDERS Plouvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Wissenkerke A. C. van der Rest gevestigd te DINTEL00RD I 4 Op onze fabrieken te STAMPERSGAT, ROOSENDAAL en ZEVENBERGEN l 4 i No. 3054 Zaterdag 26 augustus 1961 64e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs i 2.50 per jaar Franco per post i 5.25 Advertenties 6 cent per mm Welke gevoelens wellen er in ons op, nu op de laatste dag van deze maand „de Moeder des Vaderlands" haar 81ste verjaardag in haar familiekring hoopt te vieren? In de eerste plaats is er het gevoel van vreugde over de goede gezondheid die H.K.H. naar omstandigheden nog geniet en de hoge leeftijd, die Zij thans hoopt te bereiken. Maar daarnaast denken wij toch ook aan „die goede oude tijd", toen hare majesteit het land be stierde. Een lange tijd van opbloei van techniek en wetenschap, met de gehele ontwikkeling van auto- en motorverkeer, van telefoon- en radiotechniek, van uitbouw onzer spoor- en autowegen, van de grote bruggenbouw, van de inpoldering van de Zuiderzee, de opkomst van onze industrie en van de coöperaties, de komst van het elektrisch licht en daarmede van de lichtreclames en de elektrische trams en treinen, ja ook de gboorte van de luchtvaart, de verbetering van de arbeidsverhoudingen en de leerplicht, ja noem maar op. Reeds in haar eerste regeringsdaad van allure getuigde koningin Wilhelmina van haar grote moed en persoonlijke vastberadenheid: wie juichte niet, toen Zij Haar oorlogsbodem „Gelderland" ten tijde van de Boerenoorlog naar Zuid-Afrika zond om Paul Kriiger uit han den van de Engelsen te redden? Tal van herinneringen komen weer boven. Ook aan moeilijke dagen als de november- revolutie van P. J. Troelstra, mislukt door de oranjeliefde van het volk, en de bange oorlogs jaren van 1940 tot 1945. Maar zoals Zij in 1919 bewust in open rijtuig het Haagse Malieveld opreed, zo koos Zij in de meidagen van '40 een plaats bij het geallieerde hoofdkwartier in Londen. Achteraf zijn wij Haar dankbaar voor deze beslissing. De Voorzienigheid heeft Haar tot op heden voor Haar familie en Haar volk gespaard. Wij hopen, dat H.K.H. nog een mooie en rustige levensavond beschoren moge zijn. P.P. In de j.l. maandagmiddag ge houden openbare raadsvergade ring was het lid Zuijdweg met kennisgeving afwezig. Na het welkomstwoord van voorzitter Van Halst en het ge bruikelijke gebed werden de no tulen van de vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Secretaris Van Hekken deed hierop voorlezing van enige inge komen stukken, waarbij o.a. een Koninklijk Besluit van 13 juli 1961 tot herbenoeming van de heer J. van Halst tot burgemeester van Wissenkerke, zulks met ingang van 16 augustus 1961. Het lid De Smit zeide in de dagbladen gelezen te hebben, dat de burgemeester per 1 september a.s., wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, zijn ontslag had aangevraagd en nu volgt hierop de mededeling, dat de burgemeester per 16 augustus weer herbenoemd werd. Deze schijnbaar tegenstrijdige berich ten bevreemdden hem, toch moest hem een welgemeende felicitatie van het hart. De voorzitter zette hierop de wettelijke gang van zaken uiteen, waaruit het lid De Smit duidelijk werd, dat de burgemeester tegen 1 september zijn ontslag had aan gevraagd, maar nog herbenoemd werd voor de tijd vanaf 16 augus tus. Een oproep voor een nieuwe burgemeester is reeds gedaan, maar tot op heden is er nog geen voordracht opgemaakt, zodat het mogelijk is dat de burgemeester nog enige tijd zijn functie moet blijven waarnemen. Z.h.s. werd hierna besloten tot het aangaan van een vaste geld lening van f 100.000.met de Stichting Bedrijfspensioenfonds voor de kleine metaalnijverheid te 's-Gravenhage tegen een rente van 3V4 en een aflossing in 30 ge lijke jaarlijkse termijnen. Gedeputeerde Staten hebben te kennen gegeven aan de burge meester, naast de vaste autover goeding van f 1200.per jaar, nog te willen toekennen een ver goeding voor elk kerndorp wat tot de betreffende gemeente behoort. Bij deze vergoeding wordt onder scheid gemaakt tussen kerndorpen gelegen op een afstand van min der dan 4 km en meer dan 4 km van de burgemeesterswoning. Voor deze gemeente zou dit, in dien „De Banjaard" als kerndorp wordt aangemerkt, een bedrag zijn van f 500.Aangezien „De Banjaard" niet voldoet aan de door Ged. Staten gestelde normen voor een kerndorp, stellen b. en w. voor aan Ged. Staten te ver zoeken ook „De Banjaard" als kerndorp aan te wijzen, aangezien de burgemeester in verband met de ontwikkelingen aldaar, zeer veel autoritten daarheen moet ma ken. Hierop en hierover voerden de leden Filius, De Smit en Bustraan het woord, niet omdat zij tegen deze vergoeding waren, maar meer omdat deze regeling nogal omslachtig blijkt te zijn en zij lie ver een vast bedrag zagen gesteld. De voorzitter zette uiteen, dat de eerste regeling voor een autover goeding er een was met een vast bedrag, dat volkomen zijn goed keuring kon wegdragen. Ged. Sta ten hebben sindsdien die regeling gewijzigd en nu komen zij weder om met een wijziging, waarbij de burgemeester de dienstreiskilome ters buiten de gemeente in reke ning kan brengen, wat een hele administratie vereist. Z.h.s. werd hierop het voorstel van wethouder Leendertse aange nomen. Ged. Staten zullen namens de raad verzocht worden het re creatiegebied als kerndorp aan te wijzen of er dat bedrag voor te willen vergoeden. Hierna deelde de voorzitter me de dat de bestaande riolering van de- Spuidijk en de Westhavendijk te Kamperland door de diverse grote Deltawerken funest is ge worden voor de omwonenden. Teneinde hierin een afdoende ver betering te verkrijgen, hebben b. en w. daarvoor een bestek en te kening laten maken. Zonder nu nog cijfers e.d. te kunnen noemen vroeg de voorzitter machtiging om met deze plannen door te gaan. Voor de gemeente zijn daaraan zekere financiële konsekwenties verbonden, temeer omdat dit werk uitgevoerd dient te worden, wat ook Ged. Staten zullen beslissen. B. en w. verkregen de gevraag de machtiging, waarbij het lid Bustraan nog op grote spoed aan drong. Hierna verkregen b. en w. de vrijheid om op de ingeslagen weg voort te gaan voor wat betreft het dempen van de sloot onder langs de dijk bij „De Banjaard" en het aanleggen van een weg daar ter plaatse. Het gedeelte van „De Banjaard" tot bij „Flip" zal wor den verhard en geteerd.. De oprit, destijds door de Z.L.M. aangelegd voor haar tentoonstellingsterrein, zal kunnen blijven liggen, terwijl het grote plateau op de dijk als parkeerplaats kan worden gebruikt Op het eerste gedeelte van deze werken is reeds een subsidie ver kregen van 85 °/o, terwijl eerst daags een bespreking met het Wa terschap Noord-Beveland over de verdeling van de nog overblijven de kosten zal plaats vinden. Tot slot deelde de voorzitter nog mede, dat de heer C. de Smit Gz. als ambtenaar ter secretarie is aangesteld. Bij de rondvraag zei het lid Bustraan, dat het nu met de vele regens weer hommeles is in de Veerweg te Kamperland. Hij in formeerde wanneer er met de ver betering begonnen zal worden. De voorzitter antwoordde hem, dat dit nog wel een poosje zal aanlo pen, de stratenmaker is nog aan een ander werk bezig. Het lid De Smit wees op de te schuine treden in het nieuwe te geltrapje aan de Dorpsdijk en het ontbreken van een leuning daar aan. De voorzitter zegde een ver betering toe. Het lid Bustraan vroeg of de di verse verbeteringen aan de toe gangswegen naar „De Banjaard" niet beter ten laste van de exploi tatie van „De Banjaard" op de begrotingen konden worden ge bracht. Vroeger werden toch ook de toegangswegen tot de haven ten laste van de havenexploitatie gebracht. De voorzitter ontkende dit laatste ten stelligste en voor wat het eerste gedeelte van de vraag betrof, was het volgens hem ondoenlijk daarmede de Banjaard- exploitatie te belasten, daarvoor dienen de hoofdstukken straten en pleinen. Wethouder Leendertse zette hierop uiteen dat de ont vangst van diverse rijksbelastingen over „De Banjaard" nu reeds de Voor Elastieken spataderkousen Steunkousen (zonder elastiek) Buikbanden Herniagordels Breukbanden Steunzolen enz. aan juiste maten naar de bekende Geneesmiddelen- Bandagezaak met de grote afdeling Parfumerie van Lange Kerkstraat 42 - Goes gemeentebegroting behoorlijk ont lasten. Het lid De Smit vroeg naar de verdere vernieuwing van de straatverlichting. Van de voorzit ter kreeg hij ten antwoord dat b. en w. hopen dat nog deze winter alles verlicht zal zijn. Op de vraag van het lid Stok man of er al wat naders bekend is omtrent het nieuwe recreatiege bied, antwoordde de voorzitter, dat hierover nog steeds vele be sprekingen worden gevoerd, maar dat er nog niets definitiefs te ver tellen valt. Het lid Bakker informeerde naar een nachtbrander aan de X kunnen voor de a.s. campagne nog worden geplaatst: X X X X X x in 3-ploegendienst. X y Op onderstaande zittingsavonden kunt u zich opgeven, terwijl u dan ook geheel •j. vrijblijvend alle gewenste inlichtingen kunt verkrijgen: Ijl Woensdag 30 augustus 1961 te KAMPERLAND in hotel „Havenzicht" van de f. Ijl heer J. C. van de Vreugde, Westhavendijk 1. X X Donderdag 31 augustus 1961 te KATS in café „Het Wapen van Kats" van de Ijl heer J. Blok, Dorpsstraat 9. Ijl f Vrijdag 1 september 1961 te COLIJNSPLAAT in café „Juliana" van de heer J. Verburg, Havenstraat 30. Maandag 4 september 1961 te KORTGENE in hotel „De Korenbeurs" van de f. X heer J. P. de Regt, Kaaistraat 12. X Dinsdag 5 september 1961 in WISSENKERKE in café „Wielersrust" van de heer Ijl •j. J. J. Beije, Voorstraat 1. X X Alle zittingen vinden plaats op de genoemde dagen van 7 tot 9 uur 's avonds. V Het loon dat betaald wordt is natuurlijk afhankelijk van beroep en prestatie; voor alle leeftijden geldt als minimum 121.50 en als maximum 158.bruto I per week van 7 dagen. Na het einde van de campagne ontvangt u nog 4 va- X kantietoeslag en verrekening van verlofdagen. 'j* f Ganze poortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1961 | | pagina 1