Gratis leven Mm Qoncert V m UM cucett dienstmeisje in „De Banjaard" HET NIEUU/E SCHOOLJAAR STAAT VOOR DE DEl/R een net meisje gevraagd net meisje Haarkrullers D. Rietveld van Ëysden een weger Bruidsparen P. van de Linde (§eóloten ledenvergadering Wegens huwelijk der tegenwoordige, een gevraagd. L. L. van Halst-Wisse Wissenkerke Wissenkerke" Met ingang van september a.s. Gewone spaargelden Pk °/o Termijn-deposito's voor 6 maanden vast, minimum i 1000.- met veelvouden van f 500.- tot f 25.000.- Pk °/o Termijn-deposito's voor 1 jaar vast, minimum f 1000.- met veelvouden van f500.-tot f 25000.- 8 3/4 °/o Jeugdspaarregeling „De Zilvervloot" Pk per jaar SPAARZAAMHEID IS EEA GROTE BRON VAN INKOMSTEN te Geersdijk Boekhandel MARKUSSE te Wissenkerke zal u weer graag helpen t (Van onze sociaal economische medewerker) Temidden van het rumoer over Berlijn is er stellig onvoldoende aandacht geschonken aan het nieuwe partij-programma van de sowjet-unie. Wij weten al, dat dit programma voor de toekomstige sowjet-staat allerlei gratis ver strekkingen belooft, waar wij in de westerse wereld voor moeten betalen. Is dit een droom, een u- topia, dat alleen maar past in de communistische propaganda zon der werkelijkheidszin, of is men aan de andere kant van het ijzeren gordijn werkelijk bezig de weste lijke wereld economisch te over troeven? Het zou dom zijn, de communis tische publikaties schouderopha lend terzijde te leggen. Wanneer wij er iets van kunnen leren, moe ten wij dat beslist niet laten en wanneer wij er onwillig tegenover staan, heeft het evenzeer zin er studie van te maken omdat wij geen vijand kunnen bestrijden, die wij niet kennen. Enige eeuwen ingehaald in 40 jaar. In de twintiger jaren en zelfs daarna verzuimden velen Hitiers werk „Mein Kampf" te lezen, naar men zei omdat het onzinnig was. Het merkwaardige is, dat Hitier veel van zijn onzinnige wereld zelfs tot in het absurde heeft kun nen verwezenlijken, juist omdat zijn tegenstanders hem onder schatten. De Russische prognose is in teressant, omdat zij economisch is en in het economische zal im mers de strijd tussen oost en west gestreden worden. Het is op zich zelf frappant, dat een staat, die in 1917 ten opzichte van west- Europa een achterstand vertoonde van enige eeuwen, nog geen hal ve eeuw later het meest welva rende land van de wereld naar de kroon steekt. Over negen jaar be looft het partijprogramma een produktie per hoofd, die groter zal zijn dan die in de V.S. Bin nen dezelfde tijd zal het nationale inkomen 2Vs maal zo groot wor den. In 20 jaar tijds zal de wel vaart per hoofd van de bevolking met 250 worden vergroot. Het Russisch communisme be looft de sowjet-unie tussen 1970 en 1980 vrij wonen en vrij open baar vervoer. In fabrieken, scho len en collectieve boerderijen zal men gratis kunnen eten, gratis kle ding krijgen en het onderwijs zal gratis zijn. Na 1980 zal er voor water, gas en verwarming van woningen niets meer behoeven te worden betaald. Er zal ouder domspensioen zijn zonder tegen prestatie en de werkweek zal wor den verkort tot 34 of 36 uur. Welk een droom vooruitzicht! Hoe kan dat alles? Wij moeten er voor be talen! Westen weer de schuldige. Het aangekondigde programma belooft heel veel en wanneer er weinig wordt gegeven, omdat de communistische machine in de praktijk gedeeltelijk faalt, zijn er bij voorbaat al factoren gevonden, die daarvan de schuld zijn. De be wapeningswedloop, langdurige in ternationale spanningen en de concurrentie met het westen zul len de uitvoering kunnen vertra gen of verijdelen. Daarmee krijgt de westelijke wereld al bij voor baat de schuld van alle mislukkin gen in Rusland. Onder dergelijke voorwaarden kan elk mens zich een utopistische toekomst bouwen. Wanneer wij regelmatig grote loonsverhogingen krijgen, onze werkgevers zich op tijd bezinnen over onze promo tie, er geen ziekte of narigheid komt in onze gezinnen, er geen natuur- of andere rampen optre den, dan staan wij er over tien, twintig jaar geen van allen slecht voor. Afgezien van het te grote voor behoud, dat in het rode program ma wordt gemaakt, is haar verwe zenlijking mogelijk. In beginsel behoort in een sowjet-staat immers de gehele produktie aan de staat. In de z.g. kapitalistische maat schappij behoort al hetgeen door prestatie verkregen is, aan het in dividu dat die prestatie verricht heeft. Voor de staatstaak, publieke werken, de handhaving van de orde, de herverdeling van het in komen, staat het individu een deel af aan de staat. In een commu nistische wereld behoort alle op brengst van prestatie aan de staat en deze bepaalt, welk deel daar van door de enkeling mag worden verbruikt. Hoeveel krijgt ieder? In het eerste geval hangt de welvaart van de enkeling af van hetgeen er over blijft na betaling van alle verplichtingen aan de staat, in .het tweede geval moet er worden afgewacht wat men uit de staatsruif krijgt toegeschoven. In de kapitalistische wereld bepaalt het geld als ruilmiddel hoeveel welvaart er voor de enkeling is. De communistische staat kan ook geld uitdelen, maar evengoed al leen goederen of deels geld en deels goederen. De sowjets zijn voornemens brood, kleding, on derwijs, verwanning en vervoer in natura te verstrekken. Het gaat er nu maar om, hoe veel andere goederen de sowj et- burger daarnaast in de toekomst kan krijgen of kopen. De z.g. vrije goederen zullen wel niet onbe perkt voorhanden zijn. Het lijkt ons vrij onverschillig of hiervoor geld of een bon nodig is. Geeft men bepaalde goederen in natura, dan is de consument verplicht ze af te nemen en te verbruiken, ook wanneer hij gedacht heeft zijn verbruik anders te regelen. Dit leidt al naar zekere verspilling, want al hetgeen men krijgt zon der dat men er behoefte aan heeft, wordt met nonchalance gebruikt. Die verspilling zou ook de com munistische staat leren kennen. Voor het overige is het nog du bieus of die gratis verstrekking aan allen of alleen aan partijleden of aan bewoners van collectieve boerderijen, internaten en grote fabrieken zal geschieden. Wel heeft een massale gratis verstrek king invloed op de geldhuishou ding, maar zij zal zeker het ver krijgende individu geen voordeel brengen, wanneer hiermee bij de overige beloning rekening wordt gehouden. Wie niet werkt, zal niet eten. Wanneer wij in Nederland zien naar het netto-loon ofwel het be drag dat werknemers „schoon" ontvangen, dus na aftrek van loon belasting en sociale lasten, dan kunnen wij zeggen dat zij dus „gratis" sociale voorzieningen hebben in de vorm, van A.O.W., ziekenfonds, ongevallen- en ziek tewetverzekering. Het is maar een kwestie van systeem. In werke lijkheid wordt er stellig voor be taald. Ook de sowjets ontkomen niet aan het loon naar prestatie. Ook in hun programma blijft beloning naar werken het voornaamste middel om in de materiële en cul turele behoeften van de arbeiden de bevolking te voorzien. Verge ten wij ook niet, dat in de sowjet- unie de plicht tot werken bestaat. Niemand heeft de keus om te werken of niets te doen. Er is een arbeidsplicht en hoever die gaat, wordt door de staat bepaald. Economisch gezien wordt uit propagandistische overwegingen de tegenstelling tussen de z.g. ka pitalistische en de z.g. socialisti sche maatschappij veel te scherp getrokken. In het Russisch socia lisme wordt gebruik gemaakt van economische instrumenten uit de vrije-markthuishouding. Ander zijds is het kapitalistisch stelsel niet meer vrij van socialistische in jecties. De schoonheidsfoutjes Betekent nu het Russisch pro gramma een ondubbelzinnige ma nifestatie van het veel sneller tem po waarin het sowj et-systeem de welvaart verwezenlijkt? Stellig niet. Hoe groter de ach terstand ten opzichte van een hoogontwikkelde maatschappij, hoe markanter het inhalen schijnt te verlopen, wanneer men daar aan eenmaal begint. In de bete kenis waarin het Kremlin enkele onderdelen van „gratis-leven" an nonceert, zouden de westelijke landen al jaren op hun lauweren kunnen rusten. Nog twee opmerkingen. Wan neer wordt aangekondigd, dat de sowjet-kameraden gratis gekleed en gevoed zullen worden, vragen wij ons af waarom dit nog niet even wordt uitgesteld ten behoeve van de ondervoede broedervolken uit het koloniale tijdperk en ver volgens waarom men voornemens is de werkweek in het paradijs der werkende klasse op 3436 uur per week te stellen, terwijl de on derontwikkelden nog jaren zullen hunkeren naar het noodzakelijke. Maar och, in elk programma zit wel een onvolkomenheid Drs. Hermes. (Nadruk verboden). Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter 't Hart. PREDIKBEURTEN voor zondag 20 augustus 1961 Ned. Herv. Kerk Kats 10 en 2 uur dienst. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 2.30 uur ds. Dijkmeijer, bed. H. Doop en 6.30 uur ds. Dijkmeijer. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. Koole. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur de heer Louwerse en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 uur ds. Dijkmeijer en 6 uur ds. Koole. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur de heer Allewijn uit Goes en 2.30 uur ds. Metselaar uit Goes Geref. Kerk Wissenkerke Geen opgaaf ontvangen. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. S. van Wou- we te Serooskerke. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Van Aller. Geref. Gem. Kamperland 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur ds. H. van Gilst van Lisse. Heden, zaterdag 19 augustus 1961, hoopt ons aller vriend Kees Ketelaar zijn 80ste verjaardag te vieren. Door hem persoon lijk de hand te gaan drukken maakt ge deze dag voor hem tot een onvergetelijke feestdag Enige vrienden die hem nog vele jaren toewensen. Wissenkerke. EXAMENS Dezer dagen slaagde de heer W. Verburg uit Kortgene voor het diploma woningstoffering en wo ningtextiel en de heer J. Nijssen uit Kortgene voor het diploma schoenhersteller. J. de Bruine en A. de Bruine - de Waal zeggen hartelijk dank voor de blijken van belangstelling, voor en bij hun huwelijk ontvangen. Kortgene, augustus 1961. Torendijk 105. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen tij dens de ziekte en na het o- verlijden van onze geliefde vader, behuwd- en grootva der P. van de Plasse, betuigen wij onze oprechte dank. Namens de familie, J. van de Plasse. Kats, augustus 1961. Verloren: op of rond bunga lowdorp „De Banjaard", tus sen zondag 6 en woensdag 9 aug. j.l. gouden ring met parel Tegen beloning terug te be zorgen aan MEVR. BRUIN, Banjaard 139. Na 20 aug.: Mevr. Bruin, Lef de Mon- tignylaan 105, Rotterdam. Wegens huwelijk der tegenwoordige bij SLOTEMA, Wissenkerke Gevraagd, voor huishouding en winkel: voor 5 dagen per week D. KOOMAN, Hoofdstraat 36, Kortgene. in alle maten en prijzen Kapper Lange Kerkstraat 40, Goes Tel. 6666 ENORME SORTERNIG TJV'l Aan de WEEGBRUG TE GEERSDIJK wordt gevraagd Sollicitaties vóór 30 augustus a.s. aan de voorzitter H. C. DE KATER, landbouwer te Wissenkerke. Zie onze nieuwe speciale BRUIDSOPNAMEN in de etalage op de hoek Papegaaistraat - Lange Vorststraat, Goes Foto v/h De Soomer Telefoon 6783 van zaterdag 26 augustus vanaf 1 uur tot woensdagavond 30 aug. 6 uur KAPPER POLDERMAN WISSENKERKE VERENIGING VOOR ZIEKENHUIS- VERPLEGING ONDERAFDELING KATS Uitnodiging tot bijwoning van de welke zal worden gehouden op maandag 21 augustus des avonds om 7.30 uur bij J. S. Versprille. Het bestuur. Hedenavond, bij gunstig weer door „Ons Genoegen" van Kamperland op het parkeerterrein „Kamperduin" Aanvang plm. 7 uur Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank te Colijnsplaat Telefoon 01199-228 Postrek. 316389 te Kamperland Telefoon 01107-325 Postrek. 365567 wordt de rente-vergoeding voor spaargelden als volgt: (Cicero) Hedenavond, aanvang 7 uur door het muziekgezelschap „Apollo" van Wissenkerke en de Kon. Harmonie E.M.M. van Kortgene met drumband. en de dear -van onze zaak staat steeds voor u open om u dat jaar steeds van dienst te zjjn met alles wat u voor de school nodig hebt

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1961 | | pagina 2