NOORD-BE VELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Dwangbewind Hef welzijn der Plouvier heeft DE schoenen Jaap de Jonge bejaarden 'atuneujacht te (SchjnAylaal uw bedden- en dekenspecialist slaapkamernieuMtjes Pracht handen Tube9Sct Hamea-Gelei Spit, Spierpij ra 89 Jf.il Lafcl No. 3053 Zaterdag 19 augustus 1961 64e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm Nog zelden heeft een politiek bewind zo'n blamage moeten lij den als thans van Ulbricht en con sorten in oost-Duitsland. Nadat al meer dan tien jaar honderden en soms duizenden mensen naar het westen vluchtten en dit de laat ste weken door de dreigingen van Chroesjtsjow in sterk vergrote ma te het geval was, hebben de com munistische machthebbers thans geen andere uitweg meer gezien dan de grens tussen oost- en west- Berlijn eenvoudig maar voor alle verkeer naar het westen te slui ten. Behalve de geestelijke wor den ook de materiële toestanden in oost-Duitsland met de dag slechter en dat betekende voor ve le vluchtelingen de druppel die de emmer deed overlopen. De kunstmatige „Duitse Demo cratische Republiek" heeft zich met het sluiten van de grenzen voor zijn inwoners nu als het wa re tot een groot concentratiekamp gemaakt, zoals eigenlijk geheel oost-Europa gezien moet worden. Dat de bewoners van achter het ijzeren gordijn geen vrijheid heb ben, om zich zonder speciale goedkeuring naar andere landen te begeven, toont beter dan wat stemming vinden. Het westen zal zich echter toch niet bij deze maatregel van Ulbricht kunnen neerleggen. Daaruit ontstaat dan toch een winstpunt voor Chroesjtsjow, want de grenssluiting zal wellicht de aanleiding vormen om tot een conferentie over de Duitse kwes tie te komen. Die conferentie wordt vooral door Rusland ge wenst, want ook dat land verkiest helemaal geen oorlog te voeren. Het heeft daarom al vele dreige menten over de Duitse kwestie geuit, in de hoop dat het westen een conferentie er over zou voor slaan. Daarop zijn de geallieerden niet ingegaan, omdat de conses- sies, die tot een overeenstemming zouden moeten leiden, alleen van het westen worden verwacht, ze ker als dit op een conferentie zou aandringen. Om dezelfde reden kon ook Rusland de conferentie niet aanvragen, want de commu nisten zijn helemaal niet bereid om aan enig westers verlangen tegemoet te komen. Door de thans geschapen inbreuk op de viermo- is onbetwist Voor uw bungalow leuke St. Adriaanstraat Telefoon 5729 Goes Het is de Hamamelis die 't 'm doet gendhedenovereenkomst, heeft Rusland het westen nu wel tot het overleg gedwongen. Daarin steekt een groot gevaar. Zonder zo'n overleg kunnen con flicten niet uitblijven. Laat het westen zich wel door de situatie dwingen en komt er een confe rentie over, dan zal deze alleen tot een vreedzame oplossing kunnen leiden als de geallieerden bereid zijn concessies te doen. Conces sies, die aanvankelijk vrij onschul dig zullen lijken, doch die op den duur ook de vrijheid der West- berlijners zullen beknotten; dat kan niet uitblijven. Dat zal dan een groot prestige verlies voor het westen beteke nen, een triomf voor het sluipend verder gaande communistisch re gime. De geallieerden zijn dus in ieder geval in een uiterst moeilijk parket gelaveerd, waaruit alleen eensgezinde kracht en geslepen diplomatie hen (hopelijk) kunnen redden. H. van Wermeskerken. (Nadruk verboden). ook aan, hoe zwak in wezen de communistische ideologie is. Het bewijst hoe het bewind dei- machtshebbers slechts door dwang in stand kan worden gehouden en dus geen geestelijk bezit van de massa is, zoals de vrije democratie dat bij ons wel is. Deze sluiting van het vrije ver keer voor alle Oostduitsers en zelfs van telex-, telegraaf- en tele foonverbindingen tussen de beide delen van Berlijn vormt een in breuk op de overeenkomst van Potsdam gesloten tussen Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland. Het betekent tevens een vooruit lopen op het vredesverdrag dat Chroesjtsjow eenzijdig met de Oostduitse republiek wil sluiten. Er wordt dus door de westelijke geallieerden bij Rusland tegen ge protesteerd. Het valt te betwijfelen of deze protesten enig effect zullen sorte ren. Voor de getroffen maatregel heeft Ulbricht ongetwijfeld toe stemming van Moskou ontvangen. Het was hard nodig, wilde het e- conomisch leven in de D.D.R. door de massale uittocht niet vol ledig in de war lopen. Ook uit prestige-overwegingen kan men de grenssluiting dus niet zo maar weer ongedaan maken. Dat zou nieuwe stromen vluchtelingen ten gevolge hebben. Aan de westelijke eis tot het weer openstellen van de zone- grens in Berlijn zal dus geen ge volg worden gegeven. Het is ook nauwelijks te verwachten, dat het westen met geweld zijn eis zal willen doorzetten, al zal er wel licht van weerszijden dreigende taal over worden geuit. Een oor log riskeren ten bate vooral van de thans nog niet gevluchte Oost duitsers zal zeker niet aller in- is niet alleen afhankelijk van de A.O.W, Een van de moeilijkste dingen in 't leven van een mens is wel het oud worden. Dit is niet alleen een lastig te verteren verandering in het lichaam en in de levensloop van de mens zelf, doch ook een maatschappelijk en sociaal, ja zelfs een nationaal probleem. Er zijn momenteel op elke 100 Nederlanders al 8 personen boven de 65 en geleerden hebben uitge rekend, dat dit er over tien jaar niet minder dan twaalf zullen zijn Honderd jaar geleden liep de gemiddelde leeftijd in ons land zo tegen de 35 jaar, vijftig jaar geleden bedroeg dit al 50 jaar en nu is de gemiddelde leeftijd van een Nederlandse vrouw al 74 en van een man 71 jaar. Uit deze cijfers blijkt wel, dat het dringend nodig is, dat er voor zieningen worden getroffen om bejaarden van een onbezorgde ou de dag te verzekeren. Wij staan aan gebrekkig begin. Natuurlijk, wij erkennen het graag, wordt er al veel gedaan voor de oudjes. Allerwegen wor den pensioenvoorzieningen getrof fen, de A.O.W. deed reeds zijn in trede, en al wordt er door een onbegrijpelijke opvatting van on ze regeringsautoriteiten vreemd omgesprongen met de diverse uit keringen (men denke aan de kor tingen op de pensioenen als men tegelijkertijd A.O.W. geniet; aan het inhouden van de „toeslagen" op renten, waardoor met de ene hand wordt gegeven, om dit met de andere hand weer in te pal men) het neemt niet weg, dat reeds vele oudjes een beter be staan hebben gekregen, dan voor heen het geval was. Er verrijzen bejaardentehuizen als paddestoelen uit de grond; verzorgingsflats, verpleegtehuizen zagen het licht, maar hiermede zijn yve er niet. Vele bejaarden werken zo lang mogelijk door, deels omdat zij geen afstand kunnen doen van hun werk, deels omdat zij het er financieel beter door hebben, deels ook omdat zij wel verplicht zijn om te blijven werken om de belastingdienst tevreden te kun nen stellen. De dreigende navordering. Van A.O.W. en/of pensioen is immers belasting verschuldigd en als de zekerheid niet bestaat dat de bejaarde werknemer het nog een jaartje kan blijven volhouden hij kan immers plotseling met een of andere kwaal komen te suk kelen dan zal hij beginnen eerst aan zichzelf te denken en dan aan de belastingdienst, dus geeft hij zijn vermoedelijke in komsten zo laag mogelijk op. De aanslag is dan weliswaar lager, maar indien hij het wederom een vol jaartje heeft kunnen uithou den, heeft hii nog een behoorlijke navordering te goed, ondanks de f 624.ouderdoms aftrek, als het een echtpaar betreft en ondanks het rangschikken in tabel II als hij alleen staat. En wat gaat hij doen? Speelt het financiële deel wel een grote rol, er moet ook reke ning worden gehouden met de verpozing. Men kan nu eenmaal niet ie mand, dit 't grootste deel van zijn leven actief is geweest, zo maar meens tot niets doen dwingen als het met werken gedaan is. De nog goed ter been zijnde bejaarde kan er nog eens een uurtje uit trek ken en een wandelingetje maken, maar ons grillige klimaat laat dit niet altijd toe en vrijwel iedere bejaarde heeft wel een of ander ongemak. Het is daarom maar gelukkig, dat er televisie is uitgevonden en dat vele tehuizen tot aanschaf van een (liefst grootbeeld) ontvanger zijn overgegaan. Het is opvallend te zien met hoeveel genot de bejaarde naar een uitzending zit te kijken. Al zullen er velen bij zijn, die in nor male gevallen een bepaald pro gramma niet zouden aanzetten, nu blijken ze er wel naar te kijken; het is voor hem immers een pret tige aanvulling op het nieuws uit het krantje en een aangename ver-1 pozing. Geen afzondering. Met de radio zijn de ervaringen heel anders, want het valt voor velen niet mee, alles te verstaan wat er wordt uitgezonden, als het toestel in een gemeenschappelijke zaal moet worden beluisterd. Er zijn immers altijd mensen die b.v. een luisterspel of lezing niet waarderen en dan gaat een groot deel van het behandelde verloren door het gepraat onder ling in de zaal. De bejaarde kan zich dan te rugtrekken op zijn kamer, maar hij doet er goed aan zich niet af en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met te zonderen. Hij moet onder de mensen blijven, zoals hij dat voor heen ook gewoon was of mis schien zo lang heeft gemist. Naast de duizenden die hun in trek (hebben moeten) nemen in een bejaardentehuis zijn er nog honderdduizenden die op zich zelf wonen. Velen van hen moeten het doen met het ouderdomspensioen- tje aangevuld met een bedrag van sociale zaken. Slechts een-kleine groep van deze mensen heeft zich de weelde kunnen veroorloven een radio en/of televisie aan te schaffen. We zijn er niet ver naast als we stellen dat 60 °/o van het miljoen bejaarden het zonder t.v. moet doen, omdat zij tot de groep met het laagste inkomen behoren. Geen afbetaling. Zelfs een aankoop op afbeta ling is er voor deze mensen niet bij, nog afgezien van het feit dat het aanbetalingsbedrag hoe langer hoe hoger wordt gesteld. Hoe een maatschappelijke wer ker of werkster belast met de con trole zou reageren op de aanschaf van een dergelijke luxe, zullen we maar in het midden laten als we hierbij bedenken, dat degenen die sociale steun van staat of kerk ge nieten in bepaalde plaatsen des lands al op de vingers getikt wor den als zij op een door de weekse dag een koekje etc. presenteren. Wat dergelijke opvattingen be treft, leven we nog in het tijdperk van 25 a 30 jaar geleden, toen een steuntrekker om zo te zeggen een minderwaardig iemand was. Vrijheid gaat voor alles. Al wordt er veel gedaan voor onze bejaarden; we zijn er nog niet. In de eerste plaats moet hij een vrij mens zijn, die niet op de kop krijgt als hij iets doet wat niet naar de zin is van de directrice of personeel van het tehuis. Dat er op tijd gegeten moet worden, spreekt van zelf, maar als een be jaarde zijn eigen kleren kan ko pen, moet hij daarin vrij zijn en ook al zou het tehuis hem een bedrag voorschieten en al moet hij dit beetje bij beetje terugbetalen. Ook moet hij vrij zijn in zijn godsdienstige opvattingen. Zijn welzijn hangt niet alleen af van/ godsdienstige plichten, maar ook van het aangename dat de wereld hem kan geven. Hij moet zijn ei gen mening kunnen behouden en er voor uit kunnen en mogen ko men, zonder nu bepaald kwezelig of eigenzinnig, schijnheilig of ket ters te worden genoemd. Er zijn verpleegsters en hulpen in de huishouding die de gasten en patiënten helemaal naar hun hand willen zetten en de oudjes commanderen dit te doen of dat te laten. Er zijn familieleden die weinig stoffelijks bijdragen tot het welzijn, maar die wel geeste lijk komen bedillen. Ook de be jaarde is een mens en hij wil, ja hij móét een vrij mens blijven. J. Holtslag. (Nadruk verboden). Op zaterdag 26 augustus gaat voor de 7de maal de Patrijzen jacht te Colijnsplaat van start. Deze wedstrijd begint uit te groeien tot één der belangrijkste criteria van Zeeland, met een steeds groeiende belangstelling van de zijde der renners maar ook het Nederlandse bedrijfsleven en de industrie heeft het oog op de ze wedstrijd laten vallen, en het is dan ook zeer waarschijnlijk dat het volgend jaar alleen fabrieks- ploegen en ploegen die geadop teerd zijn door groot-bedrijven aan de start zullen komen. De ploegen die dit jaar geadop-' teerd zijn, de winnaar van het vo rig jaar Kennemerland uit Bever wijk door North State, Limburgse combinatie door het schildersbe drijf Jan Blom uit 's-Gravenpol der, Middelkamp A, de Fiat-ploeg door de firma Schipper uit Goes. Verder officiële fabrieksploegen van Houthandel Brabant uit Bre da en de ploeg van de Drie Hoef ijzers-bieren uit Breda. Tevens starten nog de ploegen Mathieu Cordang uit Geleen, Middelkamp B, Helpt Elkander uit Oud Gastel, een groot rennersveld, waarin we bekende namen tegenkomen zoals Bart Zoet, Raf Gijzeis, Miel Ver- straete, Cees Lute en ook de beide Noordbevelandse renners De Kor te en Verburg uit Kortgene. Een bijzondere medewerker dit jaar is de Coca Cola fabriek. Deze verzorgt de gehele organisatie, waarin begrepen het gehele ren nersveld, muziekkorpsen, drum band, politie enz. met gratis Coca Cola. Wat de wedstrijd zelf betreft, deze is aantrekkelijker gemaakt, zowel voor de renners als voor het publiek, door de strijd om de gro te visserijpremie van f 50. Hiervoor moeten acht sprints ver reden worden en wel in de 5de, 10de, 15de ronde enz. en waarvan telkens de nummers 1, 2 en 3 ge- classeerd worden en waaruit dan de uiteindelijke winnaar tevoor schijn komt. Met alle bovengenoemde me dewerking is het een wedstrijd ge worden, waarin voor de renners goed te verdienen valt en dit houdt dan ook in dat de ploegen in hun sterkste formatie aan de start zullen komen. De voorwedstrijd zal bestaan uit een wedstrijd voor adspiran- ten over 25 km, waarvoor flinke belangstelling bestaat, o.a. komt aan de start de ex-Zeeuw Minne- boo, thans wonende te Heenvliet. Deze adspirant is werkelijk een klasse-renner, die dit seizoen al zeer vele overwinningen behaalde. Met iliooi weer zal niet alleen Colijnsplaat, maar geheel Noord- Beveland en omstreken van een zeer goed wielerprogramma kun nen genieten, waarna de avond uren gevuld zullen worden met het optreden van het pijperscorps Nicoleen en de beide plaatselijke muziekcorpsen. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1961 | | pagina 1