NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE sehoenen 0, Afscheid zuster Weststrate POLLEN Raadsvergadering Wissenkerke pemncf ico 3"tuió Zoe/e Scfi/ffe/? P. H. Coomans No. 3050 Zaterdag 29 juli 1961 64e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.50 per jaar Franco per post 5.25 Advertenties 6 cent per mm Het lid De Lange was met ken nisgeving afwezig op de openba re raadsvergadering van j.l. don derdag. De voorzitter, burgemeester Van Halst, opende deze zitting met een hartelijk welkomstwoord en voorlezing van het gebruikelij ke gebed. De notulen van de vorige ver gadering werden onveranderd vastgesteld en een aantal ingeko men stukken voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek van de Stichting Katholiek Militair Vormingscen trum, om een jaarlijkse subsidie, werd evenals vorige jaren afge wezen. Van het bestuur der Chr. Kleu terschool te Geersdijk was een Verzoek tot medewerking ingeko men voor de aanleg van een speel plaats met schuurtje, zandbak, omheining enz. en voor de aan schaf van enig buiten- en binnen- materiaal. Na enige bespreking werd dit verzoek ingewilligd, wat de gemeente op maximaal f 7800.- komt te staan. De aftredende gemeentelijke vertegenwoordigers in de Com missie van Beheer van de School- artsendienst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland (West) konden door een veto van het lid Bustraan niet bij acclamatie her benoemd worden. Bij de hierop volgende stemming bleken, op O- vezande na, allen 10 stemmen op zich verenigd te hebben, het lid Ovezande echter behaalde maar 9 stemmen. Acht sollicitanten hadden zich voor de betrekking van gemeen te-werkman opgegeven, t.w. M. Hoogerheide, L. Bakker, A. C. de Haze, N. J. Korstanje, A. Fortuin, A. Sandee, P. C. Jeronimus en A. van Gilst. Voor en aleer men tot stemming zou overgaan werd be sloten om in besloten zitting een en ander nader te bespreken. Om de pers niet nodeloos te laten wachten besloot men deze zitting na de rondvraag te houden. Hierop kwam aan de orde het verzoek van het Waterschap Noord-Beveland om een bijdrage in de kosten van verbetering van de Noordweg in de Cal. Onrust polder. Het lid De Smit merkte op, dat bedoelde weg reeds ver beterd is en men er nu pas de raad mee in kennis stelt. Het lid Bustraan had het ook beter ge vonden dat de raad er voordien over ingelicht was. De voorzitter zette uiteen, dat die weg de enige toegangsweg tot de Banjaard is en dat deze door het zware vervoer in de afgelopen natte winter to taal onberijbaar was geworden. Vele auto's liepen behoorlijke schade op en het regende klachten Bij een toevallige bespreking tus sen belanghebbenden bleek, dat de bijdrage in een verbetering voor de gemeente was vastgesteld op f 1525.Een uitstel van die verbetering was niet meer moge lijk, tijd om de raad er mee in kennis te stellen was er niet en daarom had hij eigenmachtig de gevraagde bijdrage toegezegd. Het lid Stokman merkte naar aanleiding hiervan op, dat een ieder wist dat die weg levensge vaarlijk was, terwijl het lid Bus traan wees op de mogelijke kon- sekwenties van deze bijdrage, om dat er z.i. meer toegangswegen naar de Banjaard leiden, b.v. de dijk vanaf Kamperland. De voor zitter antwoordde hem, dat de gemeente reeds bijdragen verleent in het onderhoud en verbeteren van wegen over sommige polder dijken. Z.h.s. werd hierop de ge vraagde bijdrage verleend. In de begroting 1960 werden hierop enige wijzigingen goedge keurd. Evenals in voorgaande jaren werd eervol ontslag verleend aan mej. S. L. van Splunter als onder wijzeres aan de O.L. School te Wissenkerke. Acht de minister van O., K. en W. het wederom nodig, dan wordt mej. Van Splunter weer herbenoemd. Een besluit tot voorbereiding van een uitbreidingsplan in hoofd zaak voor de gehele gemeente werd hierop, eveneens z.h.s. vast gesteld. Het voorstel van b. en w. tot aankoop van de woning Oostvoor straat 29 voor de som van f 4000.- werd z.h.s. aangenomen. Deze woning met de daarbij behorende 400 m2 grond kan de gemeente gebruiken om een doorbraak te maken naar de stra ten aan de westzijde van het dorp. Mogelijk kan dit een ontlasting betekenen voor het steeds druk ker wordende verkeer in de hoofd straten van het dorp. Hoe het ver keer zich verder zal ontwikkelen is nog onbekend, evenals de nieu we weg die aansluiting zal moe ten geven op de weg Banjaard - Hoge Hoeve. Wel weet de voor zitter dat het steeds toenemende verkeer onmogelijk door Wissen kerke kan blijven komen. Er zal een andere weg gevonden moe ten worden, ook in verband met het ontbreken van fietspaden langs de wegen. Bij de rondvraag informeerde het lid Bustraan of b. en w. al iets bekend is over de verbetering van de Veerweg te Kamperland. De voorzitter antwoordde hem, dat de Veerweg mogelijk dit jaar nog voor de helft verbeterd zal worden en de andere helft in 1962 De gedachte zebra-overgangen in tegels zullen nu geschilderd wor den aangegeven. De mogelijkheid om dit jaar die Veerweg in haar geheel te verbeteren is geen on wil van b. en w., maar is financi eel onmogelijk. Op de vraag van het lid Mar- cusse naar de toekenning van een premie voor woningverbetering antwoordde de voorzitter dat dit gewoon doorgaat, het potje is nog niet eens op. Het lid Zuijdweg wees op de noodzaak van demping van de sloten onder langs de dijk van Geersdijk en de daarmede verband houdende rattenverdelging. De voorzitter vertelde hierop uitvoe rig de gang van zaken. Direct bij de aanvang van de graafwerken had hij grond gevraagd voor de demping van die waterleiding- sloot. Die grond was hem zeer be reidwillig toegezegd, er was grond genoeg. Hierop vertrouwend was er geen verder werk meer van gemaakt en nu blijkt dat er geen grond meer voor demping be schikbaar is. Dit ligt dus niet aan b. en w., die overigens nog wel de volle aandacht voor dit pro bleem hebben. In de hierop volgende besloten zitting werd bij een derde stem ming L. Bakker tot gemeente werkman benoemd. Bij de eerste stemming verkreeg Hoogerheide 3, Karstanje 3 en Bakker 4 stem men. Bij de tweede stemming Karstanje 4, Bakker 4 en Hooger heide 2 stemmen en bij de derde stemming tussen Bakker en Kar stanje verkreeg Karstanje 4 en Bakker 6 stemmen. van de Groene Kruis wijkgebouwen te Wisssenkerke en te Kamperland Vrijdag 21 juli 1961 was een blijde dag voor het bestuur van het Groene Kruis te Wissenkerke, Kamperland en Geersdijk door de opening van de wijkgebouwen te Wissenkerke en Kamperland. Een groot aantal genodigden was die namiddag, met het be stuur, aanwezig in hotel „De Kroon". De voorzitter van de Groene Kruis-vereniging, dokter J. L. J. Bruynzeel, opende met enige goedgekozen welkomstwoorden deze enigszins feestelijke bijeen komst en deed voorlezing van e- nige ingekomen felicitaties en/of berichten van verhindering, o.m. van de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. In zijn openingsrede heette hij speciaal b. en w. van Wissenker ke welkom alsmede de secretaris van de Provinciale Vereniging, de heer A. de Lange. Bij de opening van onze wijk gebouwen gaan onze gedachten in de allereerste plaats terug naar de ramp, die onze gewesten trof op 1 februari 1953, die verschrikke lijke nacht en volgende dagen, toen zo veel mensen jammerlijk verdronken zijn. Daar de materi ele schade zo groot was, besloot de regering om de gedupeerden zelf schadeloos te stellen en de gelden die het buitenland zond, om de nood te lenigen, te beste den om de getroffen streken te helpen op sociaal en cultureel ge bied. Zo is het mogelijk geworden dat onze wijkgebouwen tot stand zijn gekomen, gedeeltelijk uit de Nieuwzeelandse gift, aangevuld met een belangrijke bijdrage van de Stichting Herstel Zuid-West- Nederland. Onze grote erkente lijkheid gaat dan ook uit naar de heer Commissaris der Koningin en de burgemeester van onze ge meente, die zeer veel hebben moeten strijden om dit doel te verwezenlijken. In de kom Wissenkerke is ja renlang C.B. gehouden, schoolon derzoek door de schoolarts plus tandverzorging door de tandarts in het Groene Kruis-gebouwtje in de Zuidstraat, hetgeen gebouwd werd als om een centraal maga zijn te hebben en niet voor het doel waar het later vele jaren voor werd gebruikt; het was wer kelijk een behelpen. In Kamper land had de gemeente voor ons gezorgd dat wij C.B. konden hou den in het gemeentegebouwtje en dit ging wel, hiervoor nog onze dank aan de gemeente. Twee jaar geleden werd echter dit gebouw tje door de gemeente verkocht aan de Gereformeerde Gemeente en toen waren wij te Kamperland dakloos. Gelukkig heeft toen de Gereformeerde Kerkeraad haar pas gerestaureerde consistorie voor ons geheel belangeloos ter beschikking gesteld; wij waren daar zeer goed gehuisvest en de kosteres, mevrouw Goulooze, zorgde voor prima verwarming. Wij betuigen, namens het bestuur, onze hartelijke dank aan de Geref. Kerkeraad en aan mevr. Gouloo ze. Het materiaal van het Groene Kruis te Kamperland was opge slagen ten huize van de heer P. G. Leendertse, terwijl zijn zoon, de heer M. Leendertse, de materia len uitleende. Nu kan het mate riaal in het wijkgebouw te Kam perland worden opgeslagen, ter wijl de heer Leendertse voor de uitlening wil blijven zorgen. On ze dank aan de heer Leendertse voor de goede zorgen voor het materiaal en voor het mogen op bergen in zijn huis. Bovendien hebben wij behalve een wijkge bouw in Wissenkerke, een mooie zusterwoning gekregen. U kunt begrijpen dat het voor ons een blijde dag is, dat wij deze mooie, gemakkelijke wijkgebou wen hebben gekregen. Uit eigen middelen had het bestuur deze nooit kunnen bekostigen, daarom heeft het bestuur ook gemeend, dat het goed was om in beide ge bouwen een gedenksteen te plaat sen waarop staat: Dit wijkgebouw werd gesticht met behulp van gelden uit het Rampenfonds. Na tuurlijk blijft nu de zorg over om alles financieel te laten draaien. Voor het onderhoud, verwarming, verlichting, voor rente en aflos sing der lening zal heel wat nodig zijn en het bestuur heeft dan ook gemeend om verhoging van de subsidie aan de gemeente te moe ten vragen om dit alles te kunnen financieren. Zuster Weststrate heeft keurig gezorgd voor de verhuizing van het materiaal naar de nieuwe wijkgebouwen, zelf zal zij echter niet verhuizen, daar zij met 1 au gustus haar ontslag heeft aange vraagd. Verder wil ik van deze plaats zuster Koster in ons midden har telijk welkom heten in onze ge meente. Verder dankte spreker architect en aannemers alsmede hun werk nemers en alle andere ambachts mensen, die hebben medegewerkt aan de bouw en inrichting van de gebouwen. Met de wens dat het Groene Kruis, haar leden en alle gezinsleden het in de toekomst goed moge gaan, besloot de voor zitter zijn rede. Hierna verkreeg de heer De Lange, secretaris van de Prov. vereniging het woord. Deze wees op de totstandkoming van vele wijkgebouwen in Zeeland, speci aal na de ramp. Behalve Kats heb ben nu alle dorpen op Noord-Be veland hun wijkgebouw, laten we hopen dat ook daar spoedig de nodige voorzieningen getroffen kunnen worden. Hij noemde het Groene Kruis het symbool van die nende liefde en barmhartigheid. Om de vereniging „bij de tijd" te doen zijn, bood hij namens de Prov. vereniging twee fraaie klok ken aan. Hierna sprak dokter Jans sen namens het bestuur van het Groene Kruis te Kortgene en Co- lijnsplaat, ds. Postma namens de Herv. Gemeenten van Wissenker ke, Geersdijk en Kamperland, ds. Radder namens de Geref. Kerk van Kamperland, Geersdijk en Wissenkerke. Na een slotwoord van. de voor zitter en een dankbetuiging aan alle gevers van de fraaie bloem stukken begaf het gezelschap zich naar het nieuwe gebouw te Wis senkerke. Burgemeester Van Halst verrichtte daar de eigenlijke ope ningsplechtigheid. Allereerst sprak hij de volgende woorden: Het doet me bijzonder genoe gen in de gelegenheid te worden gesteld de Groene Kruis-gebou- wen te Wissenkerke en Kamper land officieel te openen. Ik wil beginnen met de ver zuchting „eindelijk is het dan zo ver". Na een terugblik op vele ja ren (ik zou haast zeggen in de geschiedenis), waarbij ik in ge dachten vele vergaderingen de re vue laat passeren, moeten we tot de slotsom komen, dat het toch wel heel lang heeft geduurd. Het is niet de bedoeling om hier verder op in te gaan. De gebouwen staan er en ik zou wil len zeggen welkeOnze ge meente bezit nu twee wijkgebou wen, Wissenkerke én Kamperland zijn geholpen. Het kan niet mooi er en nog steeds is het spreek woord waarheid: Geduld overwint alles. Meneer de voorzitter, ik felici teer u dan ook van harte met deze prachtige wijkgebouwen. De mogelijkheid om tot de bouw van deze Groene Kruis-ge- bouwen te geraken is niet in ge ringe mate te danken aan de Commissaris der ^Koningin, waar voor ik hem vanaf deze plaats hartelijk dank zeg voor de spon tane medewerking, vooral ook als het ging om de benodigde gelden binnen te halen, welke de bouw van deze gebouwen mogelijk moesten maken, waardoor nu én Kamperland én Wissenkerke bei de geholpen zijn. Het gemeentebestuur van Wis senkerke is dan ook met de ope ning van deze gebouwen bijzon der verheugd, temeer omdat nu vele moeilijkheden zijn weggeno men en we nu van de onvoldoen de accomodatie over kunnen stap pen in deze, naar de eisen des tijds ingerichte gebouwen, zodat de heren doktoren en zusters van de wijkverpleging nu in de ge legenheid kunnen worden gesteld hun werk te doen in deze moder ne omgeving. Ook voor de moeders met de babies is het een grote verande ring. Nu kunnen de kleintjes in de kinderwagen blijven liggen en zo binnen rijden, waardoor vele ongemakken opeens zijn verdwe nen. De moeilijkheden, die van 1953 tot 1961 overwonnen moesten worden, waren vele, doch het re sultaat zien we nu hier voor ons. Twee schitterende Groene Kruis-gebouwen, één te Kamper land en één te Wissenkerke. We zijn dankbaar. Meneer de voorzitter, geacht bestuur, met de wens dat u, na zoveel moeilijke jaren, nog zeer veel goede moogt tegemoet gaan, wil ik eindigen en verklaar ik de ze Groene Kruis-gebouwen te Wissenkerke en Kamperland voor geopend. Nelleke de Lange en Anneke Prins boden hierop de burgemees ter de sleutel aan, waarop het ge zelschap zich naar binnen begaf. Lof en bewondering van allen was te zien en te horen bij de nu volgende rondgang. Mocht men wel eens een blik geworpen heb ben in het oude wijkgebouwtje, dan was deze lof en bewondering ook alleszins begrijpelijk. Na het bezichtigen te Wissen kerke begaf men zich naar het nieuwe wijkgebouw te Kamper land. Daar waren het de meisjes Marijke Tange en Tony 't Hart die de sleutel aanboden. Burgemeester Van Halst ver richtte ook hier de opening. Dit gebouw, kleiner van opzet dan te Wissenkerke, waar een zuster-wo- ning op en een garage naast ge bouwd was, oogstte dezelfde lof en bewondering. Zaterdagmiddag j.l. waren de beide zalen van „De Kroon" we derom geheel gevuld, nu niet met genodigden, maar thans met be langstellenden. Zuster Weststrate stond thans in het middelpunt, daar zij afscheid als wijkverpleeg ster nam. De meisjes De Lange en Prins boden een fraai boeket bloemen aan de scheidende zus ter Weststrate en aan de nieuwe zuster, mejuffrouw Koster. Dokter Bruynzeel leidde weder om deze bijeenkomst, terwijl me vrouw Bruynzeel, als tolk vah de Groene Kruis-leden, na een kort doch dankbaar gestemd toespraak je, zuster Weststrate een mooi te levisietoestel en een rijwiel aan bood. De secretaris van het Groe ne Kruis, de heer A. J. van der Maas, dankte de zuster in dicht vorm, onder aanbieding van de gebruikelijke enveloppe. Namens de afdeling Wissenkerke van de E.H.B.O. sprak de heer G. van Hekken woorden van waardering en dankbaarheid. Namens de bur gerlijke gemeente voerde burge meester Van Halst het woord, ter wijl dokter 't Hart, mede namens patiënten, enige dankwoorden sprak en wees op de dubbele taak van verpleging en preventieve ge neeskunde. Dokter Janssen van Kortgene, de derde geneesheer, die met de scheidende zuster ook dikwijls moest samenwerken, ver kreeg hierop het woord, terwijl Joh. Remijnse, namens de kring Noord-Beveland van de E.H.B.O. de rij van sprekers sloot. Alle sprekers waren het er una niem over eens dat zuster West strate op de haar toegedachte plaats, en dikwijls ver er buiten, goed en nuttig werk had ver richt, velen tot zegen. De mees te sprekers heten hun woorden vergezeld gaan van een waarde vol cadeau, terwijl aan zuster Kos ter de scheidende zuster als voor beeld werd gesteld. Zichtbaar aangedaan dankte zuster Weststrate hierop allen voor deze spontane huldiging en ongedachte cadeau-regen. Tot slot heette dokter Bruyn zeel zuster Koster van harte wel kom. Van de gelegenheid om zuster Weststrate te danken werd door alle aanwezigen een dankbaar ge bruik gemaakt. Zuster Koster, hierbij aanwezig, kon tegelijker tijd kennis maken met een flink aantal leden van haar vereniging. Speciaalzaak voor Trix en Marklin elektrische treinen Lange Delft 32 Telefoon 01180-4034 Middelburg Uw adres voort Dinky Toys - Meccano Wildebraspoppen - Jumbo-spelen tjtC&Lpof/'eK en tfotferc/am. Zoete schillen per fles 5.80 Zoete Voorburg per fles 5.45 F rambozenbrandewijn per fles 5.10 Advocaat per fles 4.60 Boerenjongens per literpot 5.75 Boerenmeisjes per literpot 6.75 Martini-Vermouth rood en wit per literfles 6.95 per Vs liter 3.55 Diamant likeur per V2 fles 2.95 Constantino port rood en wit per fles 6.60 Colijnsplaat, Telef. 01199-226 Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1961 | | pagina 1