NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD <=4. e van der <=Qeót jubileert; dus Schrijver tracteert 10 pet. Pion vier heeft DE schoenen Schrijver's Stoffenhuis Raadsvergadering Kortgene Prachtige coupons MET 50 PCT. KORTING No. 3038 Zaterdag 6 mei 1961 64e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm Dinsdagavond 7 uur kwam de raad in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van burgemeester A. A. Schuit. Het lid Marcusse was absent. In zijn openingswoord heette de voorzitter het lid Klaassen, herstellende na een operatie, van harte welkom, wenste hem alge hele beterschap toe en bood hem, namens de raad, een fraaie fruit mand aan. Zichtbaar verrast dank te de heer Klaassen voor deze at tentie. Nu het toch een ogenblik van danken en herdenken was, sprak de voorzitter woorden van blijdschap en dankbaarheid voor het feit dat wij in vrede en vrij heid de verjaardag van H.M. de Koningin hebben kunnen vieren, dat als een groot voorrecht ge zien kan worden, gelet op de honger en grote onrust die er nog op grote delen van onze wereld heersen. Een gelukwens wijdde spreker aan die personen, die bij de jaardag van H.M. de Koningin onderscheidingen waren toege kend, n.l. de heren M. de Lange, Kortgene, ere-medaille in zilver, C. Heystek en J. Brouwer te Co- lijnsplaat en J. Schrier, Kats de ere-medaille in brons. Hij memoreerde ook de heuge lijke gebeurtenis van maandag 27 april j.l. te weten, de plaatsing van de laatste caisson in het Veer- se Gat en daardoor afsluiting van de Zandkreek. Spreker noemde deze gebeurtenis een eerste scha kel in de beveiliging van Z.W. Nederland en herdacht hierbij het groot aantal slachtoffers die de ramp van februari 1953 heeft ge- eist. De notulen van de vorige ver gadering werden, behoudens een kleine correctie, onveranderd vast gesteld, waarna een aantal inge komen stukken voor kennisgeving werden aangenomen. De voorzitter deelde hierop me de, dat van Ged. Staten bericht was ontvangen, dat de bouwver ordening, vastgesteld 18 april "1961, werd goed gekeurd en dat in verband met de gebleken prak tische bezwaren b. en w. hebben besloten het eenrichtingsverkeer over de dijk bij Van Schaik op te heffen. Na een opmerking van het lid Welleman zeide de voor zitter toe, de situatie daar ter plaatse nog eens nader te zullen bekijken. In de begrotingen 1960 en 1961 van Maatschappelijk Hulpbetoon werd een eerste wijziging goedge vonden, waarna besloten werd om per 1 mei a.s. eenynaal per 14 dagen een vrije zaterdag in te voeren voor het gemeenteperso- neel. Aan de samenwerkende instel lingen op het gebied van de so ciaal-pedagogische zorg werd een subsidie van 10 cent per inwoner en per jaar toegekend. Z.h.s. werd besloten tot het bij dragen in de aanlegkosten van de weg Kortgene-weg Zandkreekdam /Veerhaven bij Kats en het afko pen van het jaarlijks onderhoud daarvan. De kosten van dat werk komen voor de gemeente op f 286.550.terwijl de uitkering ad f 23.600.uit het Gemeente fonds zal dienen om de jaarlijks terugkomende kosten van afschrij ving en rente te dekken. Over de ze kwestie zijn besprekingen ge voerd ter griffie en met een com missie uit Ged. Staten. Aanvanke lijk is geprobeerd om van de kos ten van onderhoud af te komen, evenwel zonder resultaat. De jaar lijkse kosten van onderhoud zijn begroot op f 13.241.98, terwijl de afkoopsom van dit onderhoud wordt gesteld op f 139.844.43. Het afkopen van de bijdrage in de aanlegkosten en het jaarlijkse onderhoud komt de gemeente te staan op een uitgaaf van ongeveer i 420.000.B. en w. hebben ech ter het volste vertrouwen in het college van Ged. Staten en ver wachten dan ook dat eventuele fi nanciële moeilijkheden, die voor de gemeente mochten rijzen als gevolg van de uitvoering van wer ken waarom niet gevraagd is, zul len worden opgevangen. Bij de behandeling van voren staande wees het lid Welleman op het grote verschil in de ge meentelijke en polderbijdragen en informeerde wat er zou ge beuren indien de gemeente die grote bedragen niet voor haar re kening zou nemen. De voorzitter gaf hierop een gedetailleerde uit eenzetting (de polders moeten en kel de rente van het verkapitali- seerd bedrag voor onderhoud be talen). Bij niet-betalen door de ge meente komt die weg er niet zei- de de voorzitter. Bovendien, de verhoging van de gemeentelijke uitkering houdt juist verband met de aanleg van die weg. Tot mijnmeester aan de vismijn te Colijnsplaat werd per 10 april 1961 benoemd de heer A. van der Hooft, die tot die datum mijn- meester te Veere was. Tot het schoonmaken van het vismijnge bouw en het beheren van de can- tine werden voor het tijdvak van Elastieken kousen Buikbanden Breukbanden Hernia gordels Steunzolen enz. aan de juiste maten Geneesmiddelen óók de Homeopathische Verbandstoffen Verplegingsartikelen Hoogtezonnen Hoorapparaten T oiletbenodigdheden Parfumerieën Schoonheidsmiddelen Massage apparaten Weegschalen enz. Dieetvoeding enz. Telef. 57 14 LANGE KERKSTRAAT 42 GOES Voor Hoogtezonnen, Hoorapparaten en Medische Bandages desgewenst ook bezoek aan huis! Telef. 57 14 HET DESKUNDIGE ADRES één jaar benoemd de heer C. J. Huissoon en diens vrouw. De grasetting van het tweede sportveld te Kortgene, werd na inschrijving verpacht voor f 86. aan de heer M. A. Noordhoek te Kortgene. Hierna werden b. en w. ge machtigd tot het verkopen van de gemeentelijke vrachtauto. Bij de behandeling van dit a - gendapunt werden woorden van lof over de nieuwe ophaaldienst van huisvuil gesproken, maar ook enige opmerkingen gelanceerd o- ver het niet meenemen van do zen enz. De voorzitter zal het la ten rijden van een extra wagen op vaste dagen nader bekijken. Op de vraag van het lid Korteknie, waarmede ook wethouder Breure instemde, waar de mensen, die niet bij die dienst zijn aangeslo ten, met hun huisvuil blijven, antwoordde de voorzitter dat dit Wij geven u maar over enkelingen gaat maar niettemin de aandacht van b. en w. zal hebben. De laatste tijd is bij herhaling gebleken dat er te weinig werk lieden in vaste dienst bij de ge meente zijn. Om hierin verbete ring te verkrijgen werd besloten over te gaan tot het oproepen van sollicitanten voor de betrekking van gemeentewerkman. De in opdracht van de Kon. muziekvereniging E.M.M. te Kort gene gemaakte film over het dorp Kortgene werd voor de kostprijs van f 73.door de gemeente o- ver gen omen. Tot slot werden enige admini stratieve wijzigingen aangebracht in de verordeningen van het ge meentelijke vismijnbedrijf. Bij de rondvraag vroeg het lid Welleman wanneer de raadsbe sluiten worden uitgevoerd betref fende de aankoop van een nieuwe brandspuit en het in orde bren gen van de torenklok te Kortge ne. De voorzitter deelde hierop mede, dat de klok voor Kortgene reeds in bestelling gegeven is. Wat de nieuwe brandspuit betreft, hierover zijn b. en w. druk bezig en 9 mei a.s. wordt hierover we derom eèn bespreking gehouden met hogere instanties, waar de brandbestrijding wordt bezien in regionaal verband. Welleman drong op spoed aan daar hij bang is voor het verlopen van de brand weer-vrijwilligers. Bij de bespreking over de slechte toe stand van de torenuurwerken merkte wethouder Breure op dat er te Colijnsplaat al 14 kg. ge wicht meer nodig is dan is aan gegeven om die klok zoveel mo gelijk de preciese tijd te doen aangeven. Volgens het lid Wel leman heeft men te Kortgene al diepe putten moeten graven om de gewichten daar verder te kun nen laten zakken. Op de vraag van het lid Welle man, of b. en w. ervan op de hoogte zijn, dat het dak van het kleedlokaal op het sportveld te Colijnsplaat bij stormweer gevaar oplevert er af te waaien, zeide de voorzitter een nader onderzoek en een nodige verbetering toe. Mevrouw Janssen en het lid Verburg informeerden naar het, door hen bij geruchte vernomen, voornemen van b. en w. tot ver koop van gemeentewoningen aan bewoners van deze woningen. Beiden zouden gaarne een nadere toelichting van b. en w. aan de raad ten zeerste op prijs stellen en nader overleg in de raad ho gelijk waarderen. De voorzitter zeide hun, dat er van hogerhand een mogelijkheid geschapen is be doelde woningen te verkopen. Naar aanleiding daarvan is een volstrekt informatorisch briefje naar die bewoners uit gegaan ten einde een mogelijke koop-animo te kunnen peilen. Beantwoording van deze vragenlijstjes in gunsti ge zin betekent nog niets defini tiefs, b. en w. weten geen prijs en de woningen moeten eerst nog getaxeerd worden. Wel kon de voorzitter nu reeds mededelen dat de bewoners zelf de kopers kun nen zijn en dat verkoop aan der den, b.v. voor geldbelegging uit gesloten is. Hierna kwam in behandeling een schriftelijke vraag van mevr. Janssen en het lid Verburg. Om alle fouten te voorkomen laten we het hieronder in extenso vol gen: Naar aanleiding van het verslag van de vergadering Het Veerse Meer d.d. 12 april 1961, betref fende de eventuele aanleg van een jachthaven te Wolfaartdijkse- veer, in samenwerking met de ge meente Wolfaartsdijk-Royal Yacht Club de Belgique, zouden onder getekenden het op prijs stellen te vernemen hoe de zakelijke ver houding gemeente Kortgene-Ro- yal Yachtclub komt te liggen en een nog mogelijke (of niet meer mogelijke) realisering van een jachthaven te Kortgene. Immers de gemeente Kortgene heeft voor een toekomstige ver wezenlijking van een jachthaven te Kortgene aanmerkelijke kosten gemaakt of nog te maken t.w. Ie. 15 ha schorren in erfpacht ge nomen; 2e. zonder getekende contracten, vroegtijdig 3 a 4 ha klei doen af graven door de West Nederland N.V., zonder enige vergoeding te doen betalen door die West Ne derland N.V.; 3e. kosten gemaakt voor het op stellen jachthavenplan annex bungalowterrein enz. Tevens stellen wij de vraag, komt de rijkssubsidie niet in ge vaar, nu de kans groot is of niet vaststaat dat er (geen) 300 a 400 jachten hun basis te Kortgene kie zen, daarom achten wij het nodig dat de raad te dier zake volledig wordt ingelicht, opdat men zich op eventueel te wijzigen plannen kan beraden. Immers, het oorspronkelijke plan van een haven van 4 Va ha annex bungalowterrein van 10 ha zal mogelijkerwijs minstens f 1.500.000.opeisen, gezien de kosten van een landbouwhaven met loswal van 85 meter lengte ad f 778.000.Wij vragen dus wat nu verder te doen nu de twee belangrijke „medespelers" drei gen te ontvallen, n.l. a. de West Nederland N.V., die geen verdere klei meer kan ge bruiken, het werk berooid heeft laten liggen en geen contract heeft getekend; b. de Royal Yacht Club, die waar schijnlijk en zeker ten dele andere plannen heeft, door te kiezen voor Wolfaartsdijk. Hebben b. en w. nu geen en kele grond meer om het voorlopig vastgestelde contract met West Nederland N.V. te doen herleven? Er was daar in opgenomen een periode van 5 jaar voor het weg werken van de klei door die N.V. uit het westelijk gedeelte van die haven. Was het contract getekend geweest, West Nederland N.V. had dan voor dezelfde moeilijk heden gezeten als wij nu en had daarvoor ook een uitkomst moe ten zoeken. Volgens wethouder Breure zit er voordeel in het weg halen van die klei, zoals thans op de schorren is geschied. Zo dit waar mag zijn, mogen wij dan hieruit opmaken, dat er volgens plan en tekening gegraven is? De voorzitter zeide dat de burge meester van Wolfaartsdijk in de laatst gehouden vergadering van „Het Veerse Meer" heeft medege deeld, dat hij een bespreking heeft gehad met enige bestuurs leden van de Royal Yacht Club de Belgique. Dat de banden met Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1961 | | pagina 1