NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen Jaap de Jonge Yloord - ^fèevelcind in het zuiden beveiligd! uw bedden- en dekenspecialist Een beter bed Technische voorlichting aan landarbeiders Toos van Calmthout No. 3037 Zaterdag 29 april 1961 64e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs t 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm Voor de dertiende maal viert Nederland „Koninginnedag" op 30 april. Z.K.H. prins Bernhard zal deze dertiende maal ongetwijfeld als een geluksdag beschou wen, aangezien hij een speciale voorkeur heeft voor dit cijfer. Kortgeleden, 6 maart, vierde ons land het feit, dat hare majesteit I2V2 jaar aan de regering was. Op die heugelijke dag werd weer eens volkomen duidelijk wel ke bijzondere plaats onze koningin in de harten van haar landgenoten inneemt. Deze feestdag groeide uit tot een ware manifestatie van trouw en aanhankelijk heid aan het huis van Oranje. Het is echter niet alleen in Nederland dat koningin Juliana zo gewaardeerd wordt. Voor ons Nederlanders mogé het verheugend zijn te weten, dat men haar ook in het buitenland hoog acht en een bijzondere sympathie voor deze inne mende vorstin aan de dag legt. Ja, wij Nederlanders worden zelfs door vele bui tenlanders benijd om het bezit van zo'n vorstenhuis als het huis van Oranje. Daarom zal de 30ste april „koninginnedag" weer een nationaal feest zijn in ons land, een dag waarop Nederland en Oranje weer duidelijk voelen hoe sterk zij zijn verbonden, een dag waarop wij allen onze vorstin nog vele jaren in gezond heid en voorspoed temidden van haar volk toewensen. Tientallen autobussen, honder den luxe wagens en duizenden mensen waren j.l. maandag 24 a- pril 1961 te zien op het uiterste gedeelte van de nieuwe dijk aan het Veerse Gat, daar, waar die middag het invaren en plaatsen van de laatste doorlaatcaisson ga degeslagen kon worden. Het was een fantastisch gezicht, de reus achtige nieuwe dijk, de reeds ge plaatste 6 doorlaatcaissons, de voertuigen, de mensenmassa, de grote bedrijvigheid op en bij de caissons, de massa grote en klei ne schepen op het toekomstige binnenmeer en niet te vergeten, buitengaats, de zevende en laat ste caisson, in toom gehouden door 5 felle en toch zo preciese sleepboten, alles overkoepeld door een groot aantal vliegtuigen, straaljagers en helicopters. Mid den in de Zandkreek, recht voor de opening in de caissondam, lag de blanke „Piet Hein" met aan boord H. M. de Koningin met klein gevolg, alsmede de commis saris der koningin met leden van Ged. Staten en natuurlijk ook de nodige waterstaatingenieurs die voor deskundige voorlichting kon den zorgen. Op deze mooie voorjaarsmid dag volgde een ieder met span ning het tegen de ebstroom in sle pen van de grote caisson. Zo op het oog, en door lekenoog bezien, was de in gang zijnde dijksluiting een peuleschilletje. Het ging im mers van zelf. Toch namen de meesten der aanwezigen in ge dachten wel hun petje af voor al diegenen, die het presteerden ons een betonnen gevaarte van 45 me ter lang en ongeveer 18 meter hoog en breed centimeter voor centimeter op de juiste plaats in het even 50 meter brede gat te va ren en in de goede stand op de 7 meter beneden de zeespiegel liggende drempel vast te zetten. Op dat moment loeiden de sire nes van alle aanwezige schepen een oorverdovend orkest, waarbij het menselijke hoerageroep in het niet verzonk. De sluiting van de dam was met dit alles praktisch een feit geworden al restten toen op dat moment nog 2 openingen elk van ongeveer 3 meter en het op het laatst van de week sluiten van de grote openingen in de zeven cais sons. Geen der aanwezigen twij felde aan het welslagen van deze laatste slag, het was immers alles verlopen zoals door de grote he ren achter hun bureaus was uit gedokterd, de deskundigheid van allen, van hoofdingenieur tot hem, die met een meetstok op de wal stond, was onze waarborg. Na dit heroieke gebeuren vroeg een ander historisch moment ve ler aandacht. Burgemeester Van Halst van Wissenkerke reikte op de laatste caisson, op een plank die een 3 meter brede opening overbrugde, de collegiale vrien denhand aan de nu buren gewor den burgemeester De Kam van Vrouwenpolder, alsmede aan bur gemeester De Beer Poortugael van Veere. Aller ogen werden daarna ge richt op de naar de wal koersen de „Piet Hein". Direct na het me ren stapte H. M. de Koningin aan wal waar zij door burgemeester Van Halst werd begroet en waar H.M. door Laurina van Halst, een kleindochtertje van de burgemees ter, een boeket bloemen werd aangeboden. Marijke Leendertse en Eske Scheele, dochtertjes van de beide wethouders, boden haar een mandje met meeuweneieren en een mandje met lamsoren aan. Vlug en parmantig stapte de ko ningin hierna de lange loopplank op, waar op het eind daarvan de raadsleden aan haar werden voor gesteld. De muziekgezelschappen „Apollo" van Wissenkerke en „Ons Genoegen" van Kamperland alsmede het pijperkorps „Nico- leen" van Kamperland, zorgden om beurten voor de muzikale om lijsting, terwijl en de schoolkinde ren en de volwassenen uit volle borst het Wilhelmus zongen. Het hoerageroep van de duizenden was niet van de lucht, spontaan en vreugdevol werd de koningin een hartelijke ovatie gebracht, die zij verrast en blijde glimlachend in ontvangst nam. Hierop begaf de koningin zich naar de caissondam. Onvervaard beklom zij de hoge en smalle lad der om, staande op deze 10 meter boven het water uitstekende cais son, het grootse werk van dichtbij te kunnen bezien. Vlot en onge dwongen stapte de landsvrouwe tussen de opeengepakte menigte en tussen de rijendik staande schoolkinderen naar de kruin van de geweldige nieuwe dijk waar zij met interesse kennis nam van de in op gang zijnde en nog op uitvoering wachtende recreatie- werken. Burgemeester Van Halst gaf enthousiast de nodige voor lichting. Via Wissenkerke, Geers- dijk en Kortgene verliet Hare Ma jesteit het rijkbevlagde Noord- Beveland. Het was een dag om voor de Noordbevelanders nooit te verge ten, het spontane en ongedwon gen bezoek van Hare Majesteit de Koningin en het sluiten van de dam tussen Noord-Beveland en Walcheren. Deze dam bete kent voor Noord-Beveland niet alleen straks een meerdere en be tere verlossing uit haar isolement, maar in de allereerste plaats de zo hoognodige beveiliging van de zuidkust van het voormalige ei land. Door de op 1 oktober 1960 o- pengestelde dam te Kats was Noord-Beveland reeds aan het vaste land verbonden, eind 1961 zal zij vennoedelijk door de nieu we weg over de pas gesloten dam met Walcheren verbonden zijn, de moeilijkheden op het gebied van het verkeer zullen door de dan nog niet aangepaste W^gen grote problemen scheppen, die nu reeds om een spoedige en afdoen de oplossing schreeuwen. Hoe het straks moet gaan bij de aanvang van het toeristisch seizoen en bij de grote Z.L.M.- tentoonstelling is voor velen on zer nog een groot raadsel. De vrij wel waterpas liggende bovenkant van de caissondam lijkt ons een betere rijweg dan de nu soms aan gewezen weg in de Onrustpolder en door het Banjaarddorp. Laat ons in dat opzicht niet wanhopen, Keulen en Aken zijn ook niet op één dag gebouwd. is onbetwist voor groot en klein St. Adriaanstraat Telefoon 5729 Goes Sinds enkele jaren verzorgt de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst de technische voorlichting aan landarbeiders. In de winter worden er voor lichtingsavonden georganiseerd voor de afdelingen van de land arbeidersorganisaties. Tijdens de zomermaanden wor den er enkele demonstraties ge houden, die betrekking hebben op de werkzaamheden van de land arbeiders. De tentoonstelling met goed handgereedschap, die in februari 1961 te Kortgene en Kamperland gehouden is, vormde ook een on derdeel van het werk wat de laat ste jaren in Zeeland gedaan wordt om de landarbeiders te bekwamen in hun vak. Waarom voorlichting aan landarbeiders? a. De laatste jaren neemt het aan tal landarbeiders sterk af. De werkzaamheden die op de land bouwbedrijven verricht moeten worden komen dus voor rekening van een steeds kleiner aantal ar beiders. b. De mechanisatie neemt de laat ste jaren hand over hand toe. Al deze ingewikkelde landbouw werktuigen moeten nu en in de toekomst bediend worden door landarbeiders. c. Het gebruik van bestrijdings middelen is na de oorlog enorm uitgebreid. Ook de landarbeiders dienen op de hoogte te zijn van de gevaren die het gebruik van deze bestrijdingsmiddelen met zich medebrengen en hoe men zich op de meest doelmatige ma nier tegen deze gevaren kan be schermen. d. Wil de landarbeider zo doel matig mogelijk blijven werken, dan zal hij zich op de hoogte moeten stellen van de nieuwe ar- beidsmethoden die de laatste tijd ontwikkeld zijn. Al deze factoren tesamen vorm de de aanleiding dat ook de voor lichting aan landarbeiders een nieuwe taak geworden is van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. De landarbeider moet er van doordrongen zijn dat er in de naaste toekomst hoge eisen ge steld zullen worden aan zijn vak bekwaamheid. In de industrie is het een heel gewoon iets dat het personeel cur sussen volgt om hen in hun vak te bekwamen. Ook de landarbei der zal cursussen moeten gaan volgen, demonstraties gaan bezoe ken, voorlichtingsavonden bijwo nen om zich theoretisch en prak tisch in zijn vak te bekwamen. Het beroep landarbeider zal dan niet meer zo maar een vak zijn, maar een specialistenvak, net zo als dat van bankwerker of schil der. Willen deze plannen slagen om ook op Noord-Beveland de tech nische voorlichting aan landar beiders ingang te doen vinden, dan moeten indien nodig, de land bouwers hun medewerking verle nen om een bepaalde activiteit te doen slagen. Op Noord-Beveland onderzoekt sinds enkele jaren een sub-com missie van het agrarisch vakonder wijs, in Zeeland de mogelijkheden om in dit gewest cursussen te or ganiseren. In deze sub-commissie zijn zowel landbouwers als arbei ders vertegenwoordigd en staat onder voorzitterschap van de heer G. P. van der Weele te Colijns- plaat. Deze sub-commissie is be reid gevonden om ook te onder zoeken welke wegen bewandeld moeten worden, om de techni sche voorlichting aan landarbei ders zo goed mogelijk te doen slagen op Noord-Beveland. Tijdens de eerste vergadering is besloten om een excursie met landarbeiders te organiseren naar de kon. mij. „De Wilhelminapol- der". De laatste jaren wordt er door verschillende instituten en diens ten veel onderzoek verricht om de verzorging en het opéénzetten van de bieten te vereenvoudigen en te verlichten. In de Wilhelminapolder liggen enkele proefvelden waar de ver schillende methoden van verzor ging en opéénzetten met elkander vergeleken worden. Tevens zal u tijdens de rond leiding de methode met de lange hak gedemonstreerd worden, die al enkele jaren met succes in de Wilhelminapolder wordt toege past. Natuurlijk zijn ook de landbou wers van harte welkom en kunnen misschien zorg dragen voor het vervoer van hun personeel. Elders in dit blad vindt u na dere gegevens over deze excursie. Wij hopen dat deze excursie er toe zal mogen bijdragen dat de voorlichting aan landarbeiders de aandacht zal krijgen, die nood zakelijk geacht wordt. J. Vroon. Spec. landarbeid(er)s voorlichting. DAMES Wij ontvangen regelmatig nieuwe zendingen hoeden, zodat u bij ons zeker uw keuze kunt doen Keizerstraat Goes bij de Kade (naast Sport- en Rijwielhuis Pieterse) Ganzepoortstraat 21, Tel. 6S35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1961 | | pagina 1