NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen Jaap de Jonge Raadsvergadering Kortgene uw bedden- en dekenspecialist Een beter bed c4. e van der <:^eót ü@üüï5ïi Wissenkerke I Priory Court F.C. (Eng.) No. 3033 Zaterdag 1 april 1961 64e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.50 per jaar Franco per post 5.25 Advertenties 6 cent per mm De voltallige raad dezer ge meente kwam j.l. maandag in o- penbare vergadering bijeen onder leiding van haar voorzitter A. A. Schuit. Met enige welkomstwoorden opende de voorzitter deze verga dering waarna de notulen van de vorige vergadering onveranderd werden vastgesteld. Naar aanleiding van een inge komen stuk vraagt mevr. Janssen of thans kan worden begonnen met de aanleg van de jachthaven, waarop de voorzitter zeide, dat al le vergunningen binnen zijn en het uitbreidingsplan, waarin de projecten zijn opgenomen, door Ged. Staten is goedgekeurd. B. en w. hopen dat in het voorjaar van 1962 de jachthaven gereed is en het bungalowterrein bouwrijp, terwijl er naar gestreeld zal wor den dat er nog dit jaar ligplaats zal worden gemaakt voor 'n 30 tot 40-tal schepen. Het lid Verburg informeerde of er enig idee be staat over de kosten van die jacht haven. Hij had eens nagegaan wat de nieuwe haven te Kortgene zal kosten en vroeg daarom of de kos ten van die jachthaven niet aan de lage kant waren begroot. De voorzitter antwoordde hierop, dat een kostenvergelijking met een commerciële ha^en en een jacht haven niet opgaat, maar dat men voor de kosten van een jachtha ven moet denken aan een bedrag van ongeveer f 500.000.een bedrag, waartoe de deskundigen zijn gekomen. Op de vraag van Verburg of er redelijkerwijs aan genomen kan worden dat die jachthaven er komt, antwoordde de voorzitter dat hij hierover op timistisch is. Naar aanleiding van een opmerking van het lid Mar kusse zei de voorzitter dat er ver moedelijk een bedrag van f 100.000.voor rekening van de gemeente zal overblijven, doch er zou getracht worden de jachtha ven over te dragen aan de stich ting Benelux-jachthaven. Spreker kon zich best voorstellen dat er hier en daar enig ongeduld wordt geconstateerd, maar men moet niet vergeten dat pas met de uit voering van die plannen kan wor den begonnen na afsluiting van het Veerse Gat. De ingekomen stukken werden hierna z.h.s. voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelde hierop me de, dat op 16 februari 1961 het maken van de haven te Kortgene werd gegund aan de West-Neder land N.V. voor de som van f 576.000.dat de heer A. Wel- leman te Kortgene per 1 maart 1961 werd benoemd tot comman dant van de brandweer te Kort gene en de heer G. M. de Looff te Kortgene tot ondercomman dant; dat b. en w. hadden beslo ten het onderhoud van de voor tuin van de groepscommandant van de rijkspolitie te Kortgene te gen een jaarlijkse vergoeding te doen verzorgen door de gemeen te en dat de heer F. M. Klaassen, zoon van het raadslid, op 24 rnrt. a.s. zal promoveren tot doctor in de wis- en natuurkunde aan de Vrije Universisteit te Amsterdam. Öe voorzitter feliciteerde de va der van de promovendus bij voor baat. Namens de raad zal een gelukwens telegram worden ge zonden. Hierna werden enige wijzigin gen in de begrotingen van de ge wone- en kapitaalsdienst 1960 z.h.s. vastgesteld. Op voorstel van b. en w. werd de gemeenschappelijke regeling inzake de verdeling van kosten van de Zeeuwse Muziekschool e- nigszins gewijzigd. Dit voorstel was een meerderheidsvoorstel van b. en w., weth. Breure was te gen dit voorstel. Naar aanleiding van dit voorstel zei het lid Mar kusse dat hij niet tegen deze mu ziekschool is en vroeg of die school echter niet teveel wordt geperfectioneerd. Is het niet wat overdreven dat er lessen worden gegeven met dure instrumenten als clavecimbel en hobo? Volgens de voorzitter is deze school een unicum in den lande. Te duur is deze school niet, de kosten wor den voor een belangrijk deel ver oorzaakt door de geografische ge steldheid van de provincie. Vol gens Markusse moet iedere ge meente meebetalen, ook in de du re lessen, waarop de voorzitter zei dat met eenheden wordt gere kend. Heeft een gemeente b.v. geen hoboleerlingen, dan wordt daaraan ook niet meebetaald. Vol gens mevr. Janssen worden de al gemene onkosten omgeslagen over alle gemeenten en volgens weth. Breure is die school te duur op gezet. Weth. Bom wees er op, dat men er op moet vertrouwen dat men ten aanzien van de leer lingeneenheden van goede maat staven is uitgegaan. Naar de me ning van mevr. Janssen liggen de lesgelden te hoog en is het daar om voor iedereen financieel niet mogelijk de lessen aan die school te volgen. Bij muziekonderwijs moet men volgens het lid Welle- Volgens mevr. Janssen moet de gemeente op vele uitgaven bezui nigen omdat ze arm is. Nu gaat men de wethouderbezoldigingen en de presentiegelden verhogen, dat vond zij tegenstrijdig. Volgens haar is loonderving geen zaak voor de gemeente maar veeleer van de organisaties door wie de leden van de raad zijn afgevaar digd en voelt zij daarom niets voor die verhogingen. Het lid Ver burg deelde ook haar mening. De voorzitter zeide, dat vroe ger het ambt van wethouder een erebaan was, dit is zeer zeker nu niet meer. Het lid Markusse zeide het eens te zijn met de mening van Welleman. Volgens het lid Welleman is de mening van mevr. Janssen er naast. Zodra men ge kozen is zit men niet meer in het belang van de partij maar in die van de gemeenschap en deze dient dan ook de vergoedingen te betalen. Na nog enige bespreking waarin weth. Bom meent dat de jaarwedden van de wethouders hoog genoeg zijn en weth. Breure meende dat van armoede van de gemeente maar weinig te bemer- is onbetwist voop groot rn klein St. Adriaanstraat Telefoon 5729 Goes man niet altijd denken aan piano lessen. Zijn bezwaar is dat de mu ziekschool haar tekorten gedekt ziet door de bijdragen van de ge meenten, terwijl een eigen mu ziekgezelschap maar moet zien hoe zij haar tekorten gedekt krijgt. Het lid Contant wees er op dat de kosten van die school in de laatste jaren verdrievoudigd zijn en vroeg of dit komt door stijging van de kosten of door grotere toe loop, waarop de voorzitter ant woordde, dat de eerste jaren geen maatstaf kunnen geven. Hij hoop te in de volgende vergadering met enige cijfers te kunnen komen. Tot het nader bezien van deze zaak geeft weth. Breure in over weging het voorstel van b. en w. voorlopig in te trekken, de voor zitter handhaafde echter het voor stel van b. en w. Op de vraag van het lid Klaassen of het onderwijs met deze instrumenten niet kan worden gecentraliseerd, antwoord de de voorzitter dat dit reeds ge schiedt. Het voorstel werd hierna met de stem van weth. Breure te gen, met 10 stemmen voor aange nomen. Z.h.s. werd hierop een subsidie van f 10.verleend in de kosten van een door de Mulo te houden tweedaagse conferentie te Goes. Aan mej. H. Adriaanse werd z.h.s. eervol ontslag verleend als lid van de woonruimtecommissie 1947. Met de stemmen van mevr. Janssen en het lid Verburg tegen werd besloten geen bezwaar te maken tegen het voorstel van Ged. Staten om per 1 januari '61 een nieuwe regeling der jaarwed de van de wethouders in het le ven te roepen. Dit agendapunt ontlokte een behoorlijke bespre king. Het lid Welleman zeide, dat hij aanvankelijk moeilijk zijn standpunt kon bepalen. De jaar wedde wordt vrij hoog en spre ker vreest dat bij volgende verkie zingen iedereen wethouder zal willen zijn. Aan de andere kant brengt het wethoudersschap veel werk mee en kan het daardoor ook veel verlet meebrengen en dat verlet moet worden betaald. Hij is voor het voorstel. ken is, gezien de agendapunten van deze vergadering. Volgens mevr. Janssen blijkt de armoede uit de verwarmingsmisère in het gymnastieklokaal te Kortgene. Weth. Bom zei, dat er hier spij kers op laag water worden ge zocht, mevr. Janssen is toch niet van mening dat de verwarming van het gymnastieklokaal afhangt van de hoogte van de wethouders salarissen. Volgens de voorzitter is de ver warming van die school niet in de eerste plaats van financiële aard maar meer, hoe de kwestie technisch moet worden opgelost. Een nieuwe voorziening zou 1 12.000.kosten. Hierna kwam aan de orde het voorstel van b. en w. om aan de Coöp. Landbouwver. Noord-Be- land het erfpachtsrecht van onge veer 2260 m2 haventerrein over te dragen. Na enkele door het lid Verburg gestelde vragen werd het voorstel z.h.s. aangenomen, waar na een nieuwe bouwverordening voor deze gemeente werd vastge steld. Aan de Prot.Chr. Stichting voor Maatsch. Werk ten behoeve van doofstommen werd een subsidie verleend in de kosten van nazorg van een in deze gemeente ge vestigde oud-leerling van Effatha. Het voorstel van b. en w. om een subsidie van f 250.te ver lenen in de kosten van een op 21 juni a.s. te geven concert door het Rotterdams Philharmonisch Or kest kwam daarna aan de orde. Weth. Breure stond ook ditmaal niet achter dit voorstel. Alvorens dit punt nader te behandelen wil de het lid Welleman graag eerst weten of dit concert staat in ver band met de Z.L.M.-tentoonstel ling of houdt het verband met de sluiting van de zee-armen en bo vendien, is het concert voor ieder een toegankelijk. De voorzitter antwoordde, dat het concert moet worden gezien als een voor ieder een toegankelijk volksconcert. Dit zal in de toegangsprijs tot uiting moeten komen. Het concert wordt georganiseerd door een comité dat van het feit, dat de Z.L.M. haar jaarlijkse tentoonstelling in een Elastieken kousen Buikbanden Breukbanden Hernia gordels Steunzolen enz. aan de juiste maten Geneesmiddelen óók de Homeopathische Verbandstoffen Verplegingsartikelen Koogtezonnen Hcorapparaten T oiletbenodigdheden Parfumerieën Schoonheidsmiddelen Massage apparaten Weegschalen enz. Dieetvoeding enz. Telef. 57 14 LANGE KERKSTRAAT 42 GOES Tclef. 57 14 Voor Hoogtezonnen, Hoorapparaten en Medische Bandages desgewenst ook bezoek aan huis! „HET DESKUNDIGE ADRES" grote tent houdt, dankbaar ge bruik maakt. Het concert moet worden gezien als een uiting van dankbaarheid voor het sluiten van de zeegaten. Op de informatie van het lid Welleman, antwoordde de voorzitter, dat het comité is sa mengesteld uit vertegenwoordi gers van de Z.L.M., het Dept. van 't Nut van 't Algemeen, de Z.V.U., de Zeeuwse Culturele Adviesraad en de beide burgemeesters, waar op Welleman zei, dat hij gaarne had gezien dat daarin ook men sen zitting hadden uit de georga niseerde vakbeweging. In verband met de aanvragen van subsidies heeft men zich bij de samenstelling beperkt tot de culturele organisaties was het ant woord van de voorzitter hierop. Het lid Verburg wilde nog eens beklemtoond zien dat het concert geen onderdeel is van de Z.L.M. manifestatie, waarop de voorzit ter zei, dat alleen de tent wordt gebruikt. Plet lid Markusse meen de dat er op dit eiland weinig be hoefte bestaat aan het doen spe len van een groot orkest. In Goes is het ook al eens mislukt. Vol gens de voorzitter was dit laatste te wijten aan de samenstelling van het programma. De financiën zijn hier niet meer het knelpunt, een goed gevulde tent is belangrijker. Het lid Markusse noemde het con cert een experiment. Het risico van dit concert mag niet op de gemeente worden afgewenteld, temeer daar het comité niets voelt voor de dorps verenigingen. Weth. Breure zeide, dat de f 250.- niet in rekening worden ge bracht wanneer Wissenkerke om een bijdrage vraagt, terwijl weth. Bom genoemd bedrag wel als een deel van die bijdrage zag. De voorzitter was het hierover met Bom niet eens, en zei dat tot op heden nog niets bekend is van die bijdrage. Weth. Bom vond het opmerkelijk dat weth. Breure niet uitkwam voor de ware reden van zijn afwijzing. Hij vond het niet correct dat andere motieven dan de ware werden aangevoerd. In antwoord hierop zeide weth. Breu re, dat hij principieel tegen het voorstel is, er schuilt mensenver- goding achter. Volgens hem moet het concert worden gezien als een introductie op de Z.L.M.-tentoon stelling, waarom is anders de C.B.T.B. niet gevraagd in het co mité. Het gehele concert noemde hij een Z.L.M. aangelegenheid en heeft niets met de beveiliging te maken. Weth. Bom zeide hierop, dat, naar de woorden van de voor zitter, dit concert wel degelijk verband houdt met de afdamming en ziet dit komen in de plaats van b.v. een vuurwerk. Op de vraag van het lid Markusse of er naar kan worden gestreefd de C.B.T.B. en de bonden in het comité op te nemen antwoordde de voorzitter dat daartegen geen bezwaren be hoeven te bestaan. Als toegangs prijs tot het concert noemde spre ker een bedrag van f 2.50. Dit bedrag werd door vorengenoem de sprekers niet te hoog gevon den en zij spraken dan ook de hoop uit dat de tent vol komt. Na nog enige discussie werd op verzoek van weth. Breure het voorstel in stemming gebracht. Met de stem van Breure en Klaas sen tegen werd het met 9 stem men voor aangenomen. Z.h.s. werd besloten f 1400. j te voteren voor de aanschaf van 2 begraaftoestellen en f 1000. beschikbaar te stellen voor de premies wegens kleine woning verbeteringen (z.a. w.c.'s). Met de stem van mevr. Jans sen en lid Verburg tegen, werden de presentiegelden voor de raads leden vastgesteld op f 15.voor een vergadering overdag en f 10.- voor een vergadering des avonds. Z.h.s. werd besloten f 5000. beschikbaar te stellen voor de de bouw van 5 z.g.n. abri's (wachthuisjes). De voorzitter is met Goesse zakenmensen in on derhandeling teneinde reclame ruimte te verhuren om zodoen de de gebouwtjes rendabel te krijgen. Met algemene stemmen werd besloten de volgende verkeers maatregelen te nemen: 1. bij de weg onderlangs de mo len, waar deze de provinciale weg raakt, zal een bord worden ge plaatst aanduidende dat het ver keer in de richting Molendijk verboden is; 2. bij het Molenpad zal, daar waar dit pad de Hoofdstraat raakt, een bord worden geplaatst, aandui dende dat het verkeer in de rich ting Molendijk verboden is; 3. aan de Oostdijk zal, daar waar deze de Molendijk raakt een bord worden geplaatst, aanduidende dat het verkeer in de richting Oostdijk verboden is. Op de daartoe geschikte plaat sen zal worden aangegeven dat bedoelde wegen éénrichtingswe- gen zijn. Er is ook overwogen het par keerverbod in de Hoofdstraat en in de Kaaistraat te verzachten. B. en w. achtten het evenwel beter deze kwestie onder ogen te zien, zodra de nieuwe wegen er liggen. Het lid Wolse wees er op, dat voor de begraafplaats vaak wordt geparkeerd. Dit lijkt spreker niet de geschiktste plaats en hij ver zoekt het hekwerkje weer te plaat sen bij de toegangspaden tot de begraafplaats. De voorzitter zeide dat hieraan onmiddellijk aandacht zal worden besteed. Z.h.s. werd f 280.beschikbaar gesteld voor de kosten van afras tering van het sportterrein te Kats. Aan de C.B.T.B. werd vergun ning verleepd op de z.g.n. Kaai- vaat een tent te plaatsen waar de jaarlijkse vergadering gehouden kan worden. De Judovereniging Noord-Beve land verkreeg z.h.s. toestemming tot het gebruiken van het gymna stieklokaal van de o.l.s. te Kort gene tot het houden van een we kelijkse oefenavond. Eveneens werd z.h.s. aan de V.V.V. Noord-Beveland een bij drage van f 216.60 verleend in de kosten van het plaatsen van weg wijzers op Noord-Beveland. Op voorstel van b. en w. werd z.h.s. besloten f 0.75 per leerling aan de lagere scholen en de kleu terschool te Colijnsplaat beschik baar te stellen voor een te houden koninginnefeest. Bij de behandeling van het voor stel van b. en w. om f 2000.be schikbaar te stellen voor het doen maken van een verplaatsbare mu ziektent, merkte de voorzitter op, dat de muziektent te Colijnsplaat in een vervallen toestand verkeert. Een verplaatsbare tent, zoals zij in de handel is, kost 7 a 8000 gulden en vergt bovendien veel tijd om op te zetten. Bij b. en w. is daarom de gedachte opgeko men een wagen op autobanden aan te kopen en daaraan uitklap bare vloeren te maken. Welleman merkte op dat de idee niet slecht is, maar de ervaring heeft ge leerd, dat er op een muziektent een dak moet zijn, daar er anders te veel klank verloren gaat. Het voorstel werd hierna z.h.s. aangenomen, waarbij rekening wordt gehouden dat het bedrag met f 2000.in verband met het dak, verhoogd moet worden. De exploitatievergoedingen e.d. voor de diverse kleuterscholen in de gemeente werden z.h.s. vast gesteld. Op de vraag van het lid Korteknie of er al iemand gevon den is om de leiding van de kleu terschool te Kats op zich te ne- riien, antwoordde de voorzitter, dat dit een particuliere zaak is, al ziet de gemeente belangstellend toe. Bij de rondvraag informeerde het lid Welleman of er nog geen plannen zijn om het dijkje langs de spuikom met de weg gelijk te maken. Als dit zou gebeuren zou de breedte van die weg verdub belen, hetgeen een grote verbete ring ten behoeve van het verkeer zou betekenen. De voorzitter zei de dat reeds meer over dit dijkje werd gesproken. Aangezien dit dijkje 2e waterkering blijft, kan er niets aan worden gedaan. Het lid Welleman informeerde of het mogelijk is de sportterrei nen op tijd te maaien. Het is niet doenlijk om te voetballen als het gras veel te hoog staat. De voor zitter zeide dat er enkele keren op gewezen is dat de sportvelden moesten worden gemaaid. On danks gedane beloften is er niets gebeurd. Het wordt echter tijd dat er regelmatig wordt gemaaid. Het lid Klaassen informeerde waarom er aan de gemeente Kort gene geen woningen zijn toege-' wezen uit het contingent. De voorzitter antwoordde dat Ged. Staten de toewijzing doen. Op een vraag van het lid Klaassen naar de woningen voor de vissers, zei de de voorzitter, dat de gemeente oir de nominatie staat voor 15 wo ningen. Het wachten is op bericht. Het lid Markusse vroeg of er al een plaats gevonden is voor de puffabriek. De voorzitter zeide, dat deze kwestie juist is bespro ken met de directeur van de puf fabriek te Veere. B. en w. hebben sterk de indruk gekregen dat er veel aan kan wor den gedaan om de kwalijke lucht aanmerkelijk te doen verminde ren. De voorzitter sloot hierna de vergadering. Hedenmiddag voetbalwedstrijd Aanvang 4 uur Medewerk. „Apollo" Ganzepoortstrant 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1961 | | pagina 1