NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonrier heeft DE schoenen Raadsvergadering Wissenkerke Een beter bed uu/ bedden- en dekenspecialist No. 3026 Zaterdag 11 februari 1961 64e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm 6 februari. Het jaar 1960 is weer achter de rug en de agenda voor de eerste raadsvergadering ligt voor ons. Voor we met de be handeling hiervan aanvangen, wil ik eerst nog een ogenblik stil staan bij en terugblikken op het afgelo pen jaar en tevens enkele aspec ten aanstippen die ons wachten in het komende jaar 1961. Elk jaar heeft zo zijn eigen voor en tegen, doch ik zou willen op merken dat het afgelopen 1960 toch wel van zeer bijzondere be tekenis voor ons is geweest. Wat is er in dat jaar al niet gebeurd en veranderd. Wat staat er te ge beuren in dit jaar; welke veran deringen, die van zeer ver strek kende betekenis kunnen zijn, gaan zich voltrekken. 1 oktober van het vorig jaar kreeg ons eiland zijn eerste vaste oeververbinding. Dit betekende voor ons eilandbewoners verlos sing uit ons isolement; geen haas.- ten meer om de veerboot te ha len; ook geen .teleurstelling meer" omdat wij die juist misten, met het gevolg dat we een uur moes ten wachten. Met feestelijkheden is dit feit gevierd, door alle in woners van ons eiland, een echt Noord-Bevelands feest dus. Dit jaar hopen wij weer een af sluiting mee te maken en wel de dam door het Veerse Gat, een feit dat ons niet alleen een vaste ver binding, doch ook een gevoel van meer beveiliging geeft. Ook deze afsluiting zal op- passende wijze gevierd worden. Hoe en op welke wijze weten wij nog niet, omdat dit van verschillende factoren af hangt, b.v. samenspreking met het gemeentebestuur van Vrouwen polder. Door al deze veranderin gen komt onze gemeente in een bijzondere positie te verkeren. Dit stelt ons dagelijks bestuur vaak voor moeilijke problemen, die wellicht door velen onder schat worden. Wij gaan een tijd tegemoet waarin veel zal veran deren en wij allen zullen ons moe ten aanpassen. Wij als gemeente maar ook en vooral de gemeen- tenaren, dus alle burgers van on ze gemeente en in hoge mate de middenstanders. - Wij als dagelijks bestuur der gemeente hebben tot taak voor bereidingen te treffen om deze veranderingen in onze gemeente zoveel mogelijk op te vangen b.v. door het maken van uitbreidings plannen om alles zoveel mogelijk in goede banen te leiden. Wil dit echter goed zijn en ten volle tot zijn recht komen dan zullen allen, in elk geval velen van onze bur gerij, moeten meewerken om de moeilijkheden die deze verande ringen meebrengen het hoofd te bieden. Veel van onze bakens zullen moeten worden verzet in deze sterk veranderende toestand. Onze landbouw vraagt steeds minder arbeidskrachten tengevol ge van de al meer en meer door gevoerde mechanisatie. Laten wij trachten hier in elk geval iets te genover te stellen om onze bevol king -op peil te houden. Als dagelijks bestuur zijn wij van mening, een geringe compen satie gevonden te hebben in de recreatie. Onze gemeente verkeert hiervoor in een bijzonder bevoor rechte positie. Willen wij de druk te kunnen opvangen dan zullen ook allen moeten meewerken en voor onderdak moeten zorgen voor die velen die straks een be roep doen op ons allen, om een rustige slaapgelegenheid of pen sion te bemachtigen. Wij hebben hier in een paar jaar een recreatiegebied gekregen waar bijzondere belangstelling voor be staat en wat bijzonder in trek is, doch wij moeten onze gasten ook kunnen onder brengen en juist dat punt is onze grote zorg. Deze zorg is overbodig wanneer allen die hiervoor voelen en in de gele genheid zijn, kamers willen ver huren. Nu kan het nog rustig ge regeld worden, straks zal het te vlug moeten gaan. In het komen de seizoen verwachtten wij naar schatting het dubbele aantal gas ten van het vorige jaar en waar brengen wij deze onder dak? Ik heb er lang over nagedacht om' dit op deze raadsvergadering te zeggen doch ik meen er goed aan te doen dit alles over uw hoof den heen aan de bevolking in onze gemeente mede te delen. De ontwikkeling van de recreatie gaat te vlug, in verhouding tot het verkrijgen van hotel- en pen sionruimte. Helpt daarom mee dit dreigende tekort op te lossen. Tot hen die zeggen: „Het loopt zo'n vaart niet", wil ik zeggen vergis u niet doch help mee, op dat wij de velen die nu reeds om pensionruimte vragen niet teleur moeten stellen. De bouw van de pasveersloot te Kamperland is bijna voltooid. Hij zal zo spoedig mogelijk in werking worden gesteld. Het le gedeelte van het recreatiegebied „De Banjaard" is gerealiseerd. Het uitbreidingsplan voor het 2e gedeelte is in de loop van het vo rige jaar goedgekeurd en met de bouw van de woningen op dit ge deelte is reeds een aanvang ge maakt. De geprojecteerde winkel op dit gedeelte is reeds in gebruik genomen! Bovendien is men volop bezig om dit gedeelte bouwrijp te maken. We hebben woningwet woningen aangevraagd maar het is de vraag of we iets zullen krij gen. Bovendien hebben we bouw volume aangevraagd ten behoeve van de industrie. Er is nu in deze gemeente een bedrijf, waarop 35 mensen werkzaam zijn. Ver schillende van deze mensen willen gaan trouwen en hebben oin een woning gevraagd. Wanneer we hiervoor geen bouwvolume zou den krijgen is de kans groot dat deze mensen trachten werk te krijgen in een andere gemeente, waar ze wel vlug een woning künnen krijgen. De gemeente wordt, wanneer geen bouwvolu me wordt toegekend, steeds meer ontvolkt, terwijl zo'n bedrijf op die manier gebrek krijgt aan goed vakpersoneel met het gevolg dat het bedrijf zijn werk niet meer goed kan uitvoeren. De bouw van het Groene Kruis- gebouw te Kamperland is bijna voltooid, terwijl dit eveneens het geval is met het gebouw te Wis senkerke. De gedeeltelijke 'ver nieuwing van de straatverlichting is voltooid. We hopen dat "we dit jaar met de verdere vernieuwing kunnen beginnen. De nieuwe chr. kleuterschool te Wissenkerke zal binnenkort kunnen worden geopend. In deze vergadering zal een voorstel be handeld worden tot het aangaan van een geldlening voor de bouw van een christelijke- en een open bare lagere school te Wissenkerke en de bouw van een christelijke kleuterschool te Kamperland, zo dat zo spoedig mogelijk met de houw van deze scholen kan wor den begonnen en in de loop van dit jaar hopelijk nog in gebruik zullen worden genomen. Het „Drentehuis" te Geersdijk is in de loop van het vorige jaar. feestelijk in gebruik genomen en tot onze vreugde kunnen we me dedelen, dat er een druk gebruik van wordt gemaakt. Op ons verlanglijstje voor 1961 staan het maken van een pasveer- sloot voor de kom Wissenkerke, de bouw' van een gymnastieklo kaal te Wissenkerke en de ver nieuwing van de toren. De haven van Kamperland is aanbesteed, zodat men binnen zeer korte tijd met de aanleg daarvan een aan vang zal maken. I Er zijn in het afgelopen jaar 22 premies voor woningverbetering toegekend, waarvan 20 voor de verbetering van het tonnenstel sel. De totaal uit te betalen pre mie zal ongeveer f 6450.bedra gen, waarvan ongeveer f 2150. ten laste van de gemeente zal ko men. Er werden 93" bouwvergunnin gen verleend tot een totaal be drag van f 1.437.406. Moest ik vorig jaar mededelen, dat de heer Smits, hoofd van de openbare lagere school in mili taire dienst was, thans kan ik me dedelen dat dit gelukkig niet lang- heeft geduurd, want op 1 maart 1960 is hij weer in dienst getre den van de school, zodat het on derwijs weer geregeld voortgang heeft. Het inwonerstal op 1 januari 1960 was 1739 m. en 1616 vr. Er werden geboren: 17 m. en 33 vr. Er vestigden zich: 17 m. en 21 vr. 1773 m. en 1670 vr. Er overleden 23 m en 16 vr. 1750 m. en 1654 vr. Er vertrokken 39 m. en 54 vr. 1711 m. en 1600 vr. Het inwonerstal op 1 januari 1961 bedroeg derhalve 3311. Op 1 januari 1960 was dit 3355, zo dat de bevolking in het afgelo pen jaar is verminderd met 44 personen. Er is 1 persoon geëmi greerd en 1 persoon is vertrokken naar het buitenland, terwijl 2 personen zich uit het buitenland hier vestigden. Er werden 15 hu welijken voltrokken en geen echt scheidingen ingeschreven. Aan behoeftige personen werd door het burgerlijk armbestuur uit gekeerd f 29.710.43. Het aantal krankzinnigen, voor rekening der gemeente verpleegd, bedroeg 7, waarvoor een bedrag werd be taald van f 23.221.21. De begroting voor het dienst jaar 1961 werd op 29 november vastgesteld, voor wat de gewone dienst betreft in ontvangst en uit gaaf op f 899.000.99 met een post voor onvoorziene uitgaven van f 6.000.en voor wat betreft de kapitaaldiens t in uitgaaf op f 2.695.975.57 en in ontvangst op f 1.981.976.27 en alzo met een na delig slot van f 713.999.30. De nieuwe financiële verhou dingswet tussen het rijk en de gemeente is. nog steeds niet tot stand gekomen. Er is voor 1961 geen subjectieve verhoging aange vraagd omdat te verwachten is, dat dit jaar de nieuwe financiële verhoudingswet tot stand komt en er goede hoop bestaat, dat de ge meente dan meer financiële arm slag zal krijgen. Het aantal in en uitgaande schepen van de haven te Kamper land bedroeg in 1960 285 met een gezamelijke tonnenmaat van 55.884. De bruto opbrengst van de haven was f 12.580.50. Na deze wel wat breedvoerige uiteenzetting wil ik aan de agen da beginnen, doch slechts na eerst namens ons college, u, heren raadsleden, secretarie- en gemeen- tepersoneel allen een gezegend jaar toe te wensen. Mogen wij dit jaar tesamen ons werk voortzet ten in dezelfde geest als voorheen, in saamhorigheid d.e belangen der gemeente dienende. Met dank aan u allen, zowel raadsleden als secretarie-perso neel voor al de werkzaamheden in het belang der gemeente ver richt en voor de prettige samen werking in 1960. In het volle ver trouwen dat u deze zelfde samen werking ons college ook in 1960 zult willen schenken, eindig ik en wens u allen met uw gezinnen Gods onmisbare zegen toe. Bovenstaande rede werd door burgemeester Van Halst uitge sproken bij de opening van de eerste raadsvergadering in 1961. Deze vergadering werd j.l. maan dagmiddag gehouden, waarbij met kennisgeving afwezig was het lid J. H. Zuijdweg. Het oudste lid in jaren, C. J. de Smit, beantwoordde deze rede met de volgende woorden: Allereerst dank ik u, namens de raad, voor de goede wensen voor 1961 en biedt u de onze weder kerig aan, hierbij de wens uit sprekende, dat u veel kracht en wijsheid geschonken mag worden om uw gemeente op rechtvaardi ge wijze te besturen. Ik kan mij indenken, meneer de voorzitter, als u thans een terugblik werpt op het voorbij gegane jaar, dat u met genoegen, zij het niet hele maal bevredigd, datgene wat tot stand kwam zult bekijken, een stukje arbeidsvreugde, en geluk kig hem, die nog een stukje ar beidsvreugde ondervindt. En nu is het burgemeestersambt, een ambt dat degene die het beoefent, er niet mee kan volstaan, dat hij zelf over zijn werk voldaan is, maar lllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllll,; hij heeft een hele gemeente met mensen achter zich, waarvan hem de publieke opinie niet onver schillig kan zijn, hoe of die al dan niet te zijne gunste uitvalt. Van daar meneer de voorzitter, dat ik u veel sterkte toewens om de ge meente rechtvaardig te besturen. Overigens ziet de agenda voor de eerste raadszitting in 1961 er niet onaardig uit, scholenbouw en aan koop van één der sta in de weg van een mestput in de gemeente, vernieuwing van de dorpstoren, al met al een moedgevend begin in 1961. Ik hoop dan ook dat, en b. en w. en de gehele raad en het gehele personeel, ook voor 1961 gezondheid en kracht zullen mo gen worden geschonken, om, nu dit jaar al direct zo enthousiast begint, weer tot een goed einde te mogen brengen. De notulen van de vorige ver gadering werden onveranderd vastgesteld. Een aantal ingeko men stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Z.h.s. werd besloten een wijzi ging in het uibreidingsplan in on derdelen voor de kom Wissenker ke vast te stellen. Deze wijziging is nodig in verband met de bouw van een christelijke school, een openbare school, een gymnastiek lokaal en een vierde lokaal aan de chr. Uloschool. Het kruispunt aan de oprit te gen de Veersegatdam zal in het kader van de aan te leggen nieu we weg, verlicht worden. De stroomkosten van die lichtmasten en de verkeerszuil werd z.h.s voor rekening van de gemeente geno men, zulks op verzoek van Ged. Staten. Het lid Bustraan merkte hierbij op, dat Ged. Staten deze kosten voor hun rekening moes ten nemen, zij toch brengen al deze vernieuwingen te weeg. De periodiek aftredende leden van de commissie tot wering van schoolverzuim te Wissenkerke, Kamperland en Geersdijk werden allen z.h.s. herbenoemd. Het verzoek om een subsidie van 4 cent per inwoner van het initiatiefcomité „De Bevelanden" werd, met de stem van het lid Bustraan tegen, ingewilligd. Dit lid drong er op aan dat als voor waarde werd gesteld, dat de rust op de zondagen niet in het ge drang zou komen. Op de vraag van het lid De Lange of alle ge meenten dit comité steunen, ant woordde de voorzitter: „Op één gemeente na, maar die komt er ook nog bij". Op voorstel van b. en w. werd besloten niet deel te nemen aan de Volkscredietbank te Goes. Z.h.s. werd hierna besloten tot het aangaan van een geldlening van f 307.000.met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. De ze transactie is nodig voor de fi nanciering van de bouw van de openbare en chr. lagere school en de uitbreiding van de chr. Ulo school te Wissenkerke, alsmede voor de bouw van een chr. kleu terschool te Kamperland. Het lid De Lange sprak er zijn blijdschap over uit, dat de gemeente deze lening kon verkrijgen, maar het z.i. te grote verschil in de bouw kosten van de openbare en Ulo school kon hij niet best begrij pen. Voorzitter Van Halst gaf hierop een nadere uiteenzetting, daarbij opmerkende, dat deze bouwwerken door de bouwkundig hoofdingenieur uit Den Haag wa ren goedgekeurd. Op voorstel van b. en w. werd besloten de bouw van de o.l.s. te Wissenkerke onderhands aan te besteden aan R. Slotema voor een bedrag van f 51.700.Dit be drag is gelijk aan de raming. Het lid Bustraan vroeg, of gezien het klein aantal leerlingen, het nog wel verantwoord was deze nieu we school te laten bouwen. De voorzitter wees hem er op dat de oude o.l.s. is afgekeurd. Elke ge meente moet gelegenheid geven voor het geven van openbaar on derwijs, de bouw van deze school moet daarom geschieden, ook al waren er maar 12 leerlingen. Bus traan vond dit indroevig, de voor zitter was dankbaar voor de in goede samenwerking gevonden oplossingen, ware dit niet zo ge weest, dan was de bouw van deze scholen financieel hopeloos ge weest. Aan het bestuur van de chr. kleuterschool te Kamperland werd 1565 m2 grond verkocht voor de totaalprijs van f 13.985. De vergoeding voor de auto van de burgemeester werd op nieuw vastgesteld en wel zodanig dat een vast bedrag wordt betaald voor het rijden in de gemeente en voor het rijden buiten de ge meente per gereden km een vast gesteld bedrag kan worden gede clareerd. Een en ander moest wor den vastgesteld ingevolge het be- zoldgingsbesluit 1962. Aan de heer L. L. van Halst te Wissenkerke werd een vergoeding toegekend van f 2039.voor het verplaatsen van diens houten zo merwoning. Destijds werd door b. en w. vergunning verleend voor de bouw van die zomerwo ning, maar nu is deze woning ko men te staan op een strook grond van 50 meter in „De Banjaard", waarop niet mag worden ge bouwd. Op de vraag van het lid De Smit, waarom dan destijds die vergunning werd verleend, ant woordde de voorzitter, dat even goed gevraagd kon worden, waar om daar „De Banjaard" verrezen is. Ten tijde van die vergunning verlening was er nog geen plan voor een recreatieoord daar, er werd zelfs nog niet aan gedacht. Op de vraag van het lid De Lange, wanneer deze woning daar weg moet zijn, kreeg hij van de voorzitter ten antwoord, dat zij al weg is, ook de andere houten woningen. Voor de P.Z.E.M. en de Waterleiding Maatschappij wordt nu gezamenlijk een mate- rialenbergplaats gebouwd in bun galow vorm, waarin de gemeente gratis een gedeelte is toegewe zen. Op voorstel van b. en w. werd z.h.s. besloten de schuur van J. J. van den Berge aan te kopen, voor een bedrag van f 2750.De bij de schuur behorende mestput, zal in verband met de volksgezond heid zo spoedig mogelijk worden afgebroken. Op de vraag van het lid De Smit wat b. en w. voor nemens zijn met die houten schuur en met de andere door hen gekochte bouwvallen te doen, ant woordde de voorz. dit voorlopig nog niet te weten. De Smit is zelf raadslid, laat hij dan eens met voorstellen komen. Wel kon hij vertellen dat deze aankopen ge schieden in verband met een toe komstig saneringsplan, mogelijk dat men het binnen een aantal ja ren beter zal kunnen begrijpen. Het lid De Lange zeide blij te zijn met deze aankoop maar drong aan op meer haast met het afbre ken. Hierna kwam aan de orde het voorstel van b. en w. tot het bou wen van een nieuwe toren aan de Ned. Herv. Kerk te Wissen kerke. De kosten hiervoor zijn geraamd op 20 a 25000 gulden en met de vernieuwing van het uurwerk zullen de kosten globaal f 30.000.bedragen. De thans bestaande toren verkeert in een desolate toestand, door de archi tect is medegedeeld dat de to ren niet meer gebouwd kan wor den op de kerk, zij drukt te zwaar op de muren daarvan, zodat die steeds meer en meer gaan uilwij- ken. De kerkvoogdij is voorne mens de kerk te laten restaureren, b. en w. werden daarom gemach tigd een samenspreking met hen te houden om te kunnen komen tot een gezamenlijk bouwpro gramma. Wethouder Scheele op perde het denkbeeld om de toren maar te laten afbreken, indien de besprekingen lange tijd in beslag zouden nemen, zij zou dan geen gevaar meer kunnen opleveren voor de kerk en omwonenden. Op het verzoek van de mid denstandsvereniging te Kamper land, om in verband met de sterke toeneming van het toeristisch ver keer, de winkels in het zomersei zoen, 1 juni t.e.m. 15 septt?mb(?ÏT tot 9 uur 's avonds geopend te houden, werd gunstig beschikt. De winkelsluitingsverordening werd daarom in die zin gewijzigd en zal gelden niet alleen voor Kamperland maar ook voor Wis senkerke en Geersdijk. Op voorstel van b. en w. werd een wijziging in de begroting 1961 vastgesteld ten bedrage van ongeveer f 14.000.Dit bedrag is nodig voor de in verband met de bouw van de nieuwe scholen noodzakelijk te verlengen Juliana- straat en de daarin aan te bren gen riolering. Het lid De Lange zeide blij te zijn met deze uit breiding maar had bezwaren te gen de z.i. te ruim opgemaakte begroting van dat werk. Hij noem de zulk een begroting „een be groting van niks" omdat volgens hem een begroting, die op enkele guldens na niet het juiste bedrag aangeeft, geen deugdelijke begro ting is. De voorzitter zeide hem, liever met een wat hogere begro ting te moeten werken dan met een, die aan de lage kant is. Men moet dan soms op werk en ma teriaal beknibbelen wat de kwa liteit kan beinvloeden en tenslot te toch nog met een begrotings wijziging komen. Op de opmer king van De Lange: „De Raad moet maar voteren", zeide de voorzitter: „maar behoeft het niet uit te geven". In verband met de jaarwedde- verhoging van de burgemeester werd diens pensioensgrondslag gewijzigd. Hiermede was de agenda af gehandeld. Voor men tot de rond vraag overging deelde de voorzit ter nog mede in zijn nieuwjaars rede de vuilnisophaaldienst te hebben vergeten. Hij kon nu ech ter mededelen dat deze dienst bij zonder goed werkt en dat de angst die sommige raadsleden bij het begin koesterden, voorbarig bleek te zijn. Nu reeds kan men zeggen dat die dienst groeiende is, steeds meer mensen sluiten zich er bij aan. Bij de rondvraag antwoordde de voorzitter het lid Koole op zijn klacht over de slechte toestand van de Nieuwe Achterweg te Kamperland, dat deze ten spoe digste nader bekeken zal worden. Op de vraag van Koole hoe of het met de gunning van de nieuwe haven te Kamperland stond, ant woordde de voorzitter hem, dat Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES ■voor groot en klein JAAP DE JONGE is onbetwist St. Adriaanstraat - Telefoon 5729 - Goes

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1961 | | pagina 1