Tweede blad van Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 21 januari 1961 no. 3023 Verhaalsrecht Onderzoek en ter inzagelegging opgaven van kandidaten openbare zitting Bekendmaking Het verhaalsrecht is een doorn in het oog voor zeer veel Neder landers. Klopt iemand aan bij de dienst van sociale zaken voor een uitkering, omdat hij geen kans ziet met zijn inkomen rond te ko men, dan wordt het verzoek om „steun" in onderzoek genomen. Het is tot op heden zo geweest, dat in de meeste gevallen wel werd ingegaan op het verzoek om een uitkering, maar dat de" dienst van sociale zaken dan al heel gauw op bezoek kwam bij de fa milieleden van degene die om uitkering verzocht. Verhaal kon steeds worden opgelegd aan ou ders, grootouders, kinderen of kleinkinderen. Dit feit weerhield zeer velen van het aanvragen van steun, om dat het in vele gevallen tot gevolg had, dat in de naaste familiekring onenigheid ontstond, omdat de ouders, resp. de kinderen moesten meebetalen aan de aangevraagde steun. „Uitgekleed". Op grond van interne voor schriften werd dan nagegaan hoe groot het inkomen was van de on- derhoudsplichtingen. Ook dit feit op zichzelf is iets, dat bij zeer ve len weerzin wekte. In de volks mond heette het dan: „Je wordt tot op het hemd uitgekleed". Daarbij kwam dan nog de in som mige gevallen langdurige betaling van min of meer kleine of vrij grote bedragen, iedere week maar weer opnieuw. Werd de steun aangevraagd door ouden van dagen, die uitke ring ontvingen ingevolge de alge mene ouderdomswet, dan moes ten de kinderen bijspringen. Had den de oudjes het geluk, nog vele jaren te leven, dan was het geen uitzondering, dat de onderhoud- plichtigen zelf in moeilijkheden kwamen, omdat ze vele jaren ach tereen moesten blijven betalen. Al met al werd de verstandhouding tussen ouders en kinderen hoe langer hoe slechter er door, zodat in vele gevallen een verwijdering, om niet te spreken een vervreem ding tussen ouders en kinderen ontstond, een verstandhouding welke voordien niet had bestaan. Een nieuwe regeling. Nog juist vóór de kabinetscri sis echter heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal een wetsont werp aangenomen, waardoor een aanzienlijke verlichting wordt ver kregen. In de eerste plaats mogen wij dan noemen de afschaffing van het verhaal voor aan bejaarden verleende ondersteuning, tenzij de draagkracht van de kinderen een bepaalde grens te boven gaat. Deze draagkrachtgrens is voor een ongehuwde gesteld op een inko men van f 12.000.per jaar of een vermogen van f 50.000. Voor een gehuwde geldt, al naar gelang het aantal van zijn kinde ren, een evenredig hoge grens. Dit is al een grote verbetering, want zal van velen de last van een pe riodieke betaling aan sociale za ken afnemen. Maar ook zal deze maatregel voor vele anderen de weg vrijmaken tot het aanvragen van ondersteuning. Vooralsnog bestaat echter de bepaling, dat deze beperking van het verhaalsrecht voor aan bejaar den verleende ondersteuning al leen geldt voor degenen die ge boren zijn vóór 1901. Hieruit blijkt dat degenen die in 1966 of later, 65 jaar worden, van de nieuwe regeling geen profijt zullen trek ken. Verdere verlichting. Het wetsontwerp brengt nog een tweede belangrijke verande ring tot stand; wij bedoelen hier de afschaffing van het verhaal tussen grootouders en kleinkinde ren. Voorts kunnen wij noemen een derde goede maatregel, en wel de afschaffing van het verhaal op ouders of meerderjarige kinderen voor ondersteuning die aan meer derjarige verpleegden in psychi atrische en andere inrichtingen wordt verleend. Hierbij geldt ech ter het voorbehoud, dat wel ver haal kan worden genomen op de familieleden wier draagkracht de bovengenoemde grenzen te boven gaat. Wij willen er nog op wijzen, dat de voorgestelde regeling nog niet definitief is, want de Eerste Kamer heeft haar goedkeuring nog niet gehecht aan het ontwerp en dus gaat het verhaal gewoon door. (Nadruk verboden). Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter 'tHart. PREDIKBEURTEN voor zondag 22 januari 1961 Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes, voorb. H. A- vondmaal en 2.30 uur ds. Metse laar van Goes. Ned. Herv. Kerk Wissenkerkc 10 uur ds. Coenraad van Goes en 2.30 uur ds. Koole. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 2.30 uur ds. Lindeboom van Wil- helminadorp en 6.30 uur ds. Van Liere van Wolf aartsdijk. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur ds. Koole, bed. H. Avond maal en 2.30 uur de heer Kraak, dankzegging. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. Postma, bed. If. A- vondmaal en 2.30 uur ds. Postma, dankzegging. Ned. Herv. Kerk Kats 2 uur ds. Willekes, bed. II. A- vondmaal en 6 uur ds. Willekes, dankzegging. Geref. Kerk Wissenkerkc 10 en 2.30 uur ds. Mintjes van Wolfaartsdijk. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Van Aller. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Dinsdag 24 jan. 7 uur ds. P. Hon- koop van Ierseke. Geref. Gem. Kamperland 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Pleden nam de Hee- re, na een kortstondig geduldig gedragen lij den, van ons weg, on ze geliefde moeder, behuwd- en grootmoe der Lientje Leendertse (wed. van Jan Geelhoed), in de gezegende ouder dom van ruim 82 jaar. P. J. Geelhoed. J. C. Geelhoed - Provoost en kinderen. Kamperland, 16 januari 1961. De begrafenis heeft plaats gehad op don derdag 19 januari j.l. Enige en algemene kennisgeving Heden behaagde het de Heere uit ons mid den weg te nemen, on ze geliefde vader, be huwd-, groot- en over grootvader Dingenis de Vos (wedn. van Jacoba Hoogerheide), op de leeftijd van bijna 86 jaar. K. J. de Vos. N. de Vos - Hoogerheide. J. K. de Vos. G. de Vos - van Gilst. Klein- en achterklein kinderen. Colijnsplaat, 17 januari 1961. De begrafenis zal plaats vinden heden zaterdag 21 jan., des namiddags om 2 uur te Colijnsplaat. God heeft uit zijn lij den verlost, onze lieve man en zorgzame vader Adriaan Jacob Luijk, op de leeftijd van 50 jaar. „Mijn genade is u genoeg" (2 Cor. 12 9). J. Luijk - Louisse. Jankees. Piet. Adje. Kamperland, 18 januari 1961. De begrafenis zal plaats vinden heden za terdag 21 jan. om 10.30 uur te Kamperland. Heden nam God tot Zich, tot onze grote droefheid, onze gelief de zoon, broeder en zwager, de heer Adriaan Jacob Luijk, in de ouderdom van 50 jaar. Diep betreurd door ons allen: Kamperland: E. H. Luijk - Heyboer. Wissenkerke: N. G. Zuydweg - Luijk. J. H. Zuydweg. Colijnsplaat: G. A. v.d. Zande - Luijk. A. v.d. Zande. J. A. Luijk. W. M. A. Luijk - Dieleman. Kamperland: W. J. Verburg - Luijk. C. Verburg. Kortgene: J. E. v. Maldegem- Luijk. J. J. v. Maldegem. Kamperland, 18 januari 1961. Heden overleed, na een langdurig lijden, onze geachte patroon, de heer A. J. Luijk. Trooste de Heere zijn vrouw en kinderen Namens het personeel „Antonettehoeve" Kamperland, 18 januari 1961. Voor de vele bewijzen van deelneming, welke wij moch ten ontvangen na het overlij den van onze geliefde zoon, broeder, zwager en oom Willem Jan Koster, betuigen wij hiermede onze welgemeende dank. Uit aller naam, M. Koster. Colijnsplaat, januari 1961. EXAMENS Aan liet Centrum voor Kraam zorg van het Groene Kruis voor Zuid- en Noord-Beveland en Tliolen zijn geslaagd voor liet di ploma kraamverzorgster de da mes J. C. Bolier te Scherpenisse, M. Boot te Kortgene en E. P. Verhagen te 's-Gravenpolder. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de Rijkspolitie te Wissen kerke zijn inlichtingen te beko men omtrent een sjaal, een porte monnee met inhoud en een over all. Heden werd van ons weggenomen, in het Gasthuis te Goes, onze lieve zorgzame man, vader, behuwd- en grootvader Karei Jacobus Kramer, op de leeftijd van bij na 65 jaar. De diepbedroefde familie, Kamperland: J. W. Kramer - Dieleman. Renesse: J. W. Steur - Kramer. R. P. Steur. Kamperland: P. H. Kramer. P. M. Kramer - Wilderom. W. S. Kramer en klein kinderen. Kamperland, 19 januari 1961. Geen bloemen. De begrafenis zal plaats hebben maan dag 23 januari a.s., des nam. om 2 uur. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onze ge liefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder Hendrika van Boven (geboren Van Sluijs), betuigen wij onze hartelijke dank. Inzonderheid dokter Janssen en zuster Versteeg voor hun liefderijke verzor ging- Kortgene, januari 1961. Torendijk. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van mijn ge liefde vrouw Lena Pieterneila Louwerse, betuig ik mijn hartelijke dank. C. H. van Hee. Wissenkerke, januari 1961. Daar we niet in staat zijn om allen, van wie we na het overlijden van onze lieve zoon en broer Kees een bewijs van deelneming ontvingen, afzonderlijk dank te zeggen, betuigen we hun langs deze weg onze grote erkentelijkheid voor hun meeleven. A. J. Radder. H. Radder - Ypey en kinderen. Kamperland, januari 1961. De dijkgraaf van het wa terschap NOORD-BEVE- LAND maakt bekend, dat op donderdag 26 januari a.s., des namiddags te 5.00 uur, door het dagelijks bestuur van het waterschap ter grif fie een zal worden gehouden tot het onderzoeken van de op ge noemde datum ingeleverde kandidatenlijsten voor de verkiezing van een hoofdin geland voor de ongebouwde eigendommen in district III, waarvoor de stemming zono dig zal plaats vinden op 2 maart a.s. De aldus onderzochte kan didatenlijsten worden van 27 januari a.s. af, voor een ieder ter griffie ter inzage gelegd. Op 30 januari a.s., des na middags te 7.00 uur zal het dagelijks bestuur van het wa terschap in hotel „De Stads- wijnkelder" te Kortgene in een voor de stembevoegde ingelanden toegankelijke zit ting beslissen over de geldig heid der ingeleverde kandi datenlijsten en over de hand having van de daarop voor komende kandidaten. Kortgene, 21 januari 1961. De dijkgraaf voornoemd, M. W. van Arenthals. Het dagelijks bestuur van het waterschap NOORD-BE- VELAND te Kortgene maakt bekend, dat in verband met de uitvoering van werken de Kruisweg in de Soelekerke- polder, voorkomende onder no. 14 van de wegenlegger der gemeente Wissenkerke, met ingang van heden en de Stroodorpscheweg, voorko mende onder no. 32 van de wegenlegger der gemeente Wissenkerke, met ingang van 16 januari a.s. voor het door gaande verkeer in beide richtingen gesloten zullen zijn. Als gevolg hiervan zal de weg van Geersdijk naar Kam perland, bekend onder no. 17ged. van de wegenlegger der gemeente Wissenkerke, gelegen tussen de Stroodorp scheweg en de Langeweg in de Heer-Janszpolder, bekend onder no. 33 van de wegen legger der gemeente Wissen kerke, voor het doorgaand verkeer vanaf het dorp Kam perland zijn afgesloten. Kortgene, 13 januari 1961. Het dagelijks bestuur voornoemd, De dijkgraaf, M. W. van Arenthals. De ontvanger-griffier, J. J. de Looff.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1961 | | pagina 3