Een lesje 7 z. Wie vandaag volkomen gezond is, kan morgen hulpbehoevend zijn VAN HART TOT HART A. Kastelein E. Kastelein-Baas Een arbeider gevraagd 240 man beheersen de afstand Amsterdam-Instanboel Benzine, reserve wielen en giro-enveloppen (Van onze spec, verslaggever) ERGENS IN NEDERLAND (P P) - Rustig met de ene arm op het portierraampje leunend rijdt de handelsreiziger in zijn auto. De auto is nog pas nieuw en de motor ronkt in snelle vaart een groot aantal kilometrs onder zich weg. De bestuurder kijkt op zijn horloge en rekent met een glimlach uit, dat hij over een kwartier op de plaats van bestem ming kan zijn. Hij had echter bui ten het pechduiveltje gerekend. Plotseling treft een stotend geluid ?ijn oor. Nog even luistert hij of hij zich niet vergist heeft, maar dan remt hij met een krachtige ruk, stapt naar buiten en gooit de motorkap open om te kijken, wat er hapert. Hijprutst even, maar ziet dadelijk, dat hij het zonder hulp niet verhelpen kan. Een geel motorzijspan stopt vlak achter hem, een korte groet aan de pet en direct klinkt de vraag: „Wat scheelt er aan, me neer?" Een korte uitleg volgt, de motor wordt nog eens gestart en prompt wijst de wegenwachter het defect aan. Het kan ter plaat se niet verholpen worden. Er volgt even een klein overleg, de wegenwachter stapt naar de an dere zijde van de weg, houdt een auto aan en de handelsreiziger stapt vergenoegd in, met de we tenschap dat hij toch nog zonder veel oponthoud op zijn bestem ming zal komen. Zelfs een vakman is nog geen deskundige De mening, dat een eerste klas monteur, als hij bij de Wegen wacht wordt aangenomen, maar direct het uniform aankrijgt en de weg wordt opgestuurd, is beslist onjuist. De Wegenwacht is een instelling, die een zo snel en doel treffend mogelijke hulp aan de pechvogels van de weg wil verle nen en daarom is een gedegen op leiding, die weliswaar slechts drie weken duurt, van het grootste be- lang. „Het is vermakelijk te zien zo verklaarde ons de instructeur Dijkhuis, „hoe sommige sollici tanten, die reeds een zeer lange praktijk als auto-monteur achter de rug'hebben en menen veel van het autovak af te weten, op de cursus pas beseffen welk een be droevend beetje zij eigenlijk nog maar beheersen". Wij brachten een bezoek aan het leslokaal, waar de aspirant wegenwachten hun opleiding ge geven werd. Een ontelbaar aantal onderdelen van verschillende soorten en maten lag daar uitge spreid, enkele kostbare elektrische installaties, de motoren van mo torrijwiel en de auto. Hier leren de wegenwachten ook zij die reeds langer in dienst zijn halen hun kennis op de theoretische kant van het vak. Bovendien moeten zij beschikken over het di ploma E.H.B.O., initiatief kunnen nemen en het verkeer kunnen lei den bij ernstige opstoppingen of ongevallen. Zij moeten persoon lijkheid bezitten en kunnen om gaan met mensen van allerlei slag, van diplomaat tot gewoon arbei der. De Wegenwacht als organisatie. Het geel is de kenmerkende kleur van de Wegenwacht, want zelfs bij regenachtig weer draagt de Wegenwacht een gele regen jas. De motoren en de inspectie autootjes worden in de werkplaats waar ook de afdeling spuiterij is gevestigd, gereviseerd en op hun betrouwbaarheid gecontroleerd. Daar staat ook de instructie-mo tor met dubbele bediening, een ingenieus apparaat, dat voor de instructeur een waarborg is tegen ongelukken, zodat hij niet zoals vroeger met angst en beven in het zijspan plaats neemt. Sinds april 1946 patrouilleren de wegenwachten over Neder lands wegen. De eerste zeven „ridders van de weg" worden nu terzijde gestaan door een leger van 226 man, 11 inspecteurs en 4 hoofdinspecteurs. Het traject, dat nog steeds uitgroeit, heeft een lengte van 3250 kilometer (een afstand van Amsterdam tot In stanboel) en sluit aan op de we gen waar ook de Wegenwacht in het buitenland patrouilleert. De wegenwachters, die dagelijks van half negen tot half zes en op druk ke trajecten tot 10 uur 's avonds, de zogenaamde avonddienst, op de weg zijn, hebben reeds aan on telbaar velen hun hulp verleend. Ieder lid (en het aantal omvat al meer dan 300.000) heeft recht op gratis hulp en dit aantal groeit nog dagelijks. Niet-leden worden niet geholpen, tenzij het invali den of buitenlanders zijn, in ruil waarvoor de Nederlanders die in het buitenland zijn, ook door de buitenlandse wegenwachten wor den geholpen. Vermakelijk is het geval van de Nederlandse autobestuuder, wiens auto op het veer van Denemarken naar Zweden defect raakte en die verzuchtte: „Was nu de Wegen wacht maar hier". Hij had het nog maar nauwelijks gezegd, of een Nederlandse wegenwachter bood hem zijn diensten aan, want toe vallig was hij op propagandatocht naar Zweden en die pechvogel moet wel een verbaasd gezicht hebben gehad, toen de helper in de nood zo maar uit de lucht kwam vallen. „Heb je een giro-envelop voor me?" Vele mensen, die er vaak niet bij stil staan dat het lidmaatschap zoveel voordelen oplevert, ter wijl de jaarcontributie van tien gulden praktisch van geen bete kenis is, gevenzich vaak onder weg aan de Wegenwacht op. Zij betalen direct hun tientje aan de Wegenwacht en worden meteen met de meeste voorkomenheid geholpen: een motorstoornis is veelal gauw gevonden de we genwachters ruiken als het ware, waar het foutje zit een bandje wordt snel en deskundig verwis seld of een telegram of telefoon tje wordt doorgegeven op een van de vele vaste telefoonadres sen langs de weg. Bovendien beschikken de gele rijders in het zijspan met gereed schap e.d. ook over vele kleine zaken, die de haastige automobi list vergeten kan zijn: giro-enve loppen, aanvraagformulieren voor grensdocumenten, kaarten en gidsenmateriaal en allerlei uitga ven van de A.N.W.B., die vooral in het toeristisch seizoen van groot belang zijn voor de buiten landers. Daarvoor kwamen reeds talrijke dankbetuigingen binnen, die regelmatig in De Buitenband, het orgaan van de Wegenwacht, worden afgedrukt. Bromfiets reed achteruit! Dat de wegenwacht niet voor niets op de weg rondtoert, bleek al dadelijk, toen wij de grote weg van Den Haag naar Amsterdam bereikten en na nauwelijks twee minuten rijden een wegenwach ter een jongedame met een brom fiets, die alleen maar achteruit wilde rijden zagen helpen. Het euvel was spoedig verholpen, een grapje tegen de dame, een be dankje en daar ging het weer als vanouds. Enige minuten later een grote vrachtwagen langs de weg, bela den met 14 ton tegels. Aan de linkerzijde was het wiel er af ge lopen. Het huppelde doodgemoe dereerd voor de wagen uit. De zaak was ernstig verwrongen en wegenwachter Wigman kon hier niets doen, maar ging telefoneren en kwam terug om de bestelde wielen er even op te zetten. Wij hoorden over de koelbloedigheid van wegenwachter Pals, die met gevaar voor eigen leven een echt paar uit een auto haalde, die in het water was gereden. Prima uitgerust. Terwijl de monteur rap een re paratie uitvoert, kijken we eens in dat zijspan. We zien de EHBO-verbandkist om zonodig direct eerste hulp te kunnen ver lenen. Daarachter hangen de di verse sleutels en schroevendraai ers, allemaal met een vaste plaats. In de achterste punt ontwaren we de benzine en het water en het dagrapport. Bovendien voert hij een aantal vlaggen met zich mee om bepaalde weggedeelten af te zetten, een brandblusapparaat, het HO-STOP-sein, waarschuwings borden, een rode lamp en langs kanalen en vaarten een reddings- lijn, die reeds dikwijls goede diensten heeft bewezen We vragen of dat baantje in weer en wind hem wel bevalt en of hij niet van betrekking zou willen veranderen. Hij zal u ver tellen van zijn collega, die chef monteur werd in een garage, maar na drie maanden weer graag te rugkwam en van zijn collega, die emigreerde naar Canada, maar na zes maanen reeds aan zijn voor malige baas schreef of hij nog eens mocht aankloppen als hij te rugkwam. En hij antwoordt: „me neer, ik zou niet anders willen. Niet alleen kom ik met veel men sen in aanraking, maar boven dien hebben wij nog eens afwis seling en variatie, die wij nergens anders gauw zouden vinden!" (Nadruk verboden). Kleurpastels Kleurpotloden Kleurkrijtjes Boekhandel Markusse VERENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING IN ZUID- EN NOORD-BEVELAND Bovengenoemde vereniging be sloot tot het invoeren van een huisartsenverzekering. In een za terdag j.l., onder voorzitterschap van de heer S. Balkenende in „De Prins van Oranje" te Goes gehou den buitengewone algemene ver gadering van de vereniging, werd met algemene stemmen besloten tot de invoering per 1 januari '61 van een verzekering tegen de kos ten van huisartsenhulp, genees middelen en tandartsenhulp. Het bestuur wil deze nieuwe verzekering in de eerste plaats be schouwen als een service aan de leden. Zij, die geen lid van de vereniging zijn, kunnen dus ook niet de huisartsenverzekering slui ten. Maar anderzijds wil het de ziek tekostenverzekering rond maken. Na de ziekenhuisverzekering (3d<ï en 2de klas), de klinische en poli klinische verzekering en de sana toriumverzekering volgt dan nu nog de huisartsenverzekering, zo dat men het gehele verzekerings pakket bij deze vereniging kan verkrijgen. Een zeker bedrag als eigen risico ligt niet in de bedoe ling. De premie is maar voor twee kinderen beneden de 16 jaar ver schuldigd. De overige kinderen beneden 16 jaar zijn vrij van be taling. Verder ontving het bestuur machtiging van de algemene ver gadering om met ingang van 1 januari 1961 de extra-uitkering van f 5.(resp. f 3.per dag aan aanvullend verzekerden die voor rekening van de vereniging in ziekenhuizen worden verpleegd alleen toe te kennen in gevallen waarin inderdaad sprake is van gederfde inkomsten of van extra- kosten voor waarneming in gezin of bedrijf. Het bestuur zegde soe pele toepassing van deze machti ging toe en wil alleen enkele ex cessen afsnijden. De Interkerkelijke Stichting voor maatschappelijk werk en ge zinszorg is op Noord-Beveland geleidelijk aan een volkomen in geburgerd stuk sociale zorg ge worden. In perioden van grote moeite en ongemak in de gezinnen, wan neer de huisvrouw door ziekte of anderszins haar huishoudelijke taak en de zorg voor het gezin niet kan waarnemen, is daar de Stichting die de huisvrouw tijde lijk kan laten vervangen door het zenden van een gezinsverzorgster. Dit zijn gediplomeerde jonge vrouwen, die zodanig zijn opge leid, dat zij de gewone gang van zaken in de gezmnen zoveel mo gelijk kunnen latèn doorgaan. Dit kan een zeer grote druk van de gezinnen afnemen, want het uit geschakeld zijn van de huisvrouw is vqplal een bron van zorg en narigheid. Het is dus ook geen wonder dat de Stichting in de loop der jaren een goede naam gekregen heeft, en dat in vele gezinnen met dank baarheid gedacht wordt aan de in moeilijke dagen ontvangen hulp. Toch komt het nog regelmatig voor dat de Stichting door gebrek aan voldoende gezinsverzorgsters niet altijd direct de hulp kan ver lenen die gewenst zou zijn. Daar om wordt sterk de behoefte ge voeld aan aanvullende krachten, die zo nodig tijdelijk kunnen wor den ingeschakeld als gezinshulp. Dit kunnen zowel gehuwde als ongehuwde vrouwen zijn, die be reid zijn om in gezinnen waar geen gezinsverzorgster voor be schikbaar is, tijdelijk huishoudelij ke hulp te verlenen. Dit zal dus meestal voor een betrekkelijk kor te periode zijn, op aanwijzing van de leidster van de Stichting. De vergoeding die vöor dit werk door de Stichting betaald wordt is f 1.30 per uur, terwijl bij langere duur der hulpverlening ook de bepalingen van de sociale wetge ving van kracht worden. De gezinnen welke geholpen worden betalen niet meer dan de volgens de retributieschaal ver schuldigde bedragen, die het voor niemand bezwaarlijk maken om de hulp van de Stichting in te roe pen. Ten zeerste hoopt de Stichting dat er op ieder dorp één of meer vrouwen gevonden kunnen wor den, die zich geroepen voelen om aan dit liefdewerk hun krachten te geven. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door Zus ter Krello te Kortgene, terwijl de aangesloten diaconieën in de ver schillende dorpen ook graag aan meldingen zullen ontvangen. Overigens mag er zeker nog wel eens op gewezen worden, dat de opleiding voor gezinsverzorgster zeer aantrekkelijk is voor meisjes die enig begrip hebben voor so ciale zorg. Het werk van een ge zinsverzorgster is uitermate dank baar en gevarieerd. En een niet te vergeten factor is, dat de salari ëring zodanig is, dat ook in dit opzicht de keuze van deze werk kring gemotiveerd is. Het salaris beweegt zich al direct na de op leiding in de orde van grootte van f 3000.per jaar, waar periodie ke verhogingen op volgen. Daar naast bestaan er kostenvergoedin gen en de gewone sociale verzor ging. De opleiding geschiedt in Eindhoven gedurende een half jaar, terwijl de kosten daarvan vrijwel geheel gedragen worden door de Stichting. Mochten er meisjes zijn die na der willen worden ingelicht, dan is Zuster Krello te Kortgene graag bereid alle vragen te beantwoor den. Het bestuur. Tienduizenden mensen ontvan gen jaarlijks bloedtransfusie! Le vens, die bedreigd worden door ongeval of ziekte worden in vele gevallen gered. Deze bloedtrans fusies worden voorafgegaan door een wetenschappelijk onderzoek. Een wetenschappelijk onderzoek kost veel geld. Maar wij hebben een waarborg, dat door dit mid del van dit onderzoek het beste gegeven wordt hetgeen mogelijk is. Het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst or ganiseert een grote nationale lo terij in het tijdvak van 7 januari tot en met 15 februari, van welke opbrengst de lijders aan oogtuber- culose (Stichting Beerschoten) ook een deel zullen ontvangen. Steun aan deze financiële actie heeft te betekenen steun aan ei gen zaak. Het jaar 1961 is zojuist begonnen. Wie kan zeggen of wij zelf het niet zijn of één van onze dierbaren, die door middel van nodige bloedtransfusie(s) dit jaar in leven blijven? De gift (loten kosten f 1.en zijn in 5 verschillende kleuren ver krijgbaar bij winkeliers, kenbaar aan raambiljetten of giro 510.000 ten name van HART TOT HART Rotterdam) is controleerbaar, want voor elke gulden ontvangt men een „aandeelbewijs". 5005 van die aandeelbewijzen zullen dato 15 februari door notaris mr. M. J. Meijer als prijsbepalend worden aangewezen. Het prijzen- bedrag bedraagt f 235.000.De loterij betreft dus een controleer bare collecte. Controleerbaar ook voor wat betreft aanvraag, inza meling en besteding. Laat uw HART spreken na het lezen van deze opwekking en wees barmHARTig en groot- HARTig in de VAN HART TOT HART-actie. BURGERLIJKE STAND Kortgene Geboren: 1 dec. Sara Klazina, d.v. Leendert J. de Looff en An na Joppa Boot. 2 dec. Elisabeth, d.v. Marinus de Smit en Clemen tina L. Janse. 6 dec. Marina Wil- helmina, d.v. Willem van Sluijs en Maatje H. Westerweele. 13 dec. Ingebord Maria C., d.v. Ja cobus Bakker en Liselotte I. Stef- fens. 16 dec. Cornelis, z.v. Jan van Gilst en Cornelia M. Zuijd- wegt. 29 dec. Jerina Krina, d.v. Huibert A. den Engelsman en Pie- ternella Korsuize. Ondertrouwd: 5 dec. Adrianus de Schipper, 24 jr. te Haarlem en Elza A. Abrahamse, 21 jr. 19 dec. Johannes van den Dikkenberg, 29 jr. te Nieuwerkerk en Lena Corbijn, 25 jr. 22 dec. Abraham M. van der Weele, 29 jr. en Le- vina A. Kallewaard, 18 jr. Getrouwd: 7 dec. Cornelis van Bremen, 27 jr. te Goes en Jannet je K. Visser, 21 jr. 7 dec. Roeland M. van der Loo, 32 jr. te Nieuw Lekkerland en Huigtje M. Maas, 28 jr. 14 dec. Zeger C. van Dam me, 28 jr. en Jacoba I. M. van Hee, 26 jr. 28 dec. Adrianus de Schipper, 24 jr. te Haarlem en Elza H. Abrahamse, 21 jr. Overleden: 7 dec. Johanna Wolse, 88 jr., wed. van Daniël Gillisse. 20 dec. Willem J. Kos ter, 48 jr., man van Jaapje Rebel. 27 dec. Barend Korsuize, 71 jr. te Goes, wedn. van Cornelia van der Weele. RECTIFICATIE Zeer tot onze spijt is in ons nummer van 2 januari j.l. een sto rende fout geslopen. Bij de nieuwjaarswensen van Kortgene is abusievelijk een nieuwjaarswens van C. Vogelaar en echtgenote geplaatst. Waar de echtgenote van ge noemde Vogelaar reeds sinds e- nige maanden overleden is, was deze advertentie voor hem een te leurstellende fout, waarvoor wij gaarne onze excuses aanbieden. De uitgever. Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter 't Hart. PREDIKBEURTEN voor zondag 8 januari 1961 Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur de heer Malipaard, jeugd dienst en 2.30 uur de heer Mali- paard. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10. en 2.30 uur ds. Postma. Ned. Herv. Kerk Kats 10 uur ds. Morreau en 2 uur mej. Stok. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 2.30 uur ds. Van Cruyningen en 6.30 uur ds. Kluiver. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Koole en 2.30 uur ds. Koole, voorb. H. Avondmaal. Geref. Kerk Wissenkere 10 uur leesdienst en 5 uur ds. J. van de Leek te Kapelle. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Van Aller. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kamperland 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Woensdagavond 7.15 uur ds. P. Honkoop van Ierseke. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de politie te Colijnsplaat zijn inlichtingen te verkrijgen om trent een kinderpolshorloge, een hamer, spiegel met kam, dames handschoenen, sjaal en das. Bij de rijkspolitie te Geersdijk zijn inlichtingen te bekomen over 2 muntbiljetten van f 2.50 en een paar blauwe lederen gevoerde da meshandschoenen. Met vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze zoon Abraham Jan Markus (Bram) M. P. A. Markusse. M. Markusse - Ornée. Wissenkerke, 28 dec. 1960. Voorstraat 7. Dankbaar en blij berich ten wij u de geboorte van on ze tweede zoon en derde kind Abraham. M. de Smit. J. Th. de Smit- Buijze. Jaap. Hendrien. Colijnsplaat, 2 jan. 1961. Noordlangeweg 23. Voor de vele blijken van medeleven, ontvangen tij dens de ziekte en na het o- verlijden van onze geliefde man, vader, behuwd- en grootvader Cornelis Gillis de Kam, betuigen wij onze hartelijke dank. Wed. C. J. de Kam - de Mol en kinderen. Kamperland, januari 1961. Geersdijk. g-n- DE BURGEMEESTER van WISSENKERKE en mevr. VAN HALST zeggen harte lijk dank voor de bij de jaar wisseling ontvangen geluk wensen en bieden wederke rig de hunne aan. Wissenkerke, januari 1961. Voor alle soorten rolfilnns Boekhandel Markusse De heer en mevr. BRUYN- ZEEL-SCHURINK zeggen hartelijk dank voor de ont vangen nieuwjaarswensen en bieden wederkerig de hunne aan. Wissenkerke, januari 1961. ZUSTER WESTSTRATE zegt hartelijk dank voor de ontvangen nieuwjaarswen sen en biedt wederkerig de hare aan. Wissenkerke, januari 1961. Oud-burgemeester J. J. VAN DER MAAS en mevr. VAN DER MAAS - NOORD- HOEK zeggen hartelijk dank voor de bij de jaarwisseling ontvangen gelukwensen. We derkerig wensen zij allen een goed en gezond nieuwjaar toe. Wissenkerke, januari 1961. DF, BURGEMEESTER van KORTGENE en mevrouw SCHUIT zeggen hartelijk dank voor de vele op 24 dec. en bij de jaarwisseling ont vangen gelukwensen. Weder kerig bieden zij voor 1961 hun beste wensen aan. Kortgene, januari 1961. De heer en mevr. JANS SEN - SYTEMA danken har telijk voor de ontvangen ge lukwensen bij de jaarwis seling. Gaarne bieden zij al len hun beste wensen aan voor een gelukkig 1961. Kortgene, januari 1961. De Heer en mevrouw KLOP- SMIT te Kortgene zeggen hartelijk dank voor de bij de jaarwisseling ontvangen wen sen en bieden wederkerig de hunne aan. De heer en mevr. KROM MENHOEK - REIJNIERSE zeggen hartelijk dank voor de ontvangen gelukwensen en bieden wederkerig de hunne aan. Kortgene, januari 1961. De heer en mevrouw MULLIE-VAN DE ZANDE danken hartelijk voor de ont vangen gelukwensen en bie den wederkerig hun beste wensen voor 1961 aan. Kortgene, januari 1961. De heer en mevrouw MAAS MAAS betuigen hun hartelij ke dank voor de met nieuw jaar en 4 januari, ontvangen gelukwensen en bieden hun beste wensen aan voor 1961. Colijnsplaat, januari 1961. ZUSTER ADRIAANSE dankt allen hartelijk voor de ontvangen gelukwensen bij de jaarwisseling en biedt we derkerig de hare aan. Colijnsplaat, januari 1961. De familie VAN ARENT- HALS te Kats dankt harte lijk voor de ontvangen ge lukwensen bij de jaarwisse ling en biedt wederkerig de hare aan. Kats, januari 1961. De heer en mevr. MAR KUSSE - CAPELLE zeggen hartelijk dank voor de geluk wensen, door hen bij de jaar wisseling ontvangen. Zij wen sen wederkerig aan allen een gelukkig en voorspoedig jaar toe. Leiden, januari 1961. bij J. A. REMIJNSE, Kam perland.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1961 | | pagina 2