Massee Zn. N.V. DERTIG JAAR GELEDEN Cordes wasmachines wasmachines en centrifuges Edy en l'Avenir wasmachines en centrifuges Liebherr koelkasten Frigibell diep vrieskisten inwijding van Wet gerestaureerde kerkorgel I KERSTBOMEN f Bloemisterij Fa. J. I. Wisse Zn. t verkochten wij reeds waarvan er vele nog in gebruik zijn Thans leveren wij van hetzelfde fabrikaat in moderne uitvoering, met roestvrij stalen kuip, in verschillende grootten Bovendien vindt U in onze showroom ook zowel afzonderlijk als gecombineerd een produkt van een der grootste fa brieken op dit gebied ontworpen door de bekende Amerikaanse Bell Telephone Co. Gaarne zullen wij u, zonder enige ver plichting uwerzijds, uitvoerig inlichten over deze apparaten Levering geschiedt door tussenkomst van uw handelaar KONINKLIJKE HANDELMAATSCHAPPIJ Afd. ijzerwaren en gereedschappen Opgericht in 1832 GOES Telefoon 01100-5140 gedaan voelen. Ook de lijdensweg met de ver warming en de vloer in het gym nastieklokaal te Kortgene geeft aanleiding tot grote ontevreden heid. De vloer, die aanvankelijk behandeld moest worden of het porselein was, blijkt niet te deu gen. Met de verwarming is het helemaal mis. De adviseurs heb ben het niet bij het rechte eind gehad. Toch moeten zij de vele kosten, hieraan besteed, niet zelf betalen. We verlangen dat bij ver nieuwing van een en ander met iets degelijkers zal worden begon nen. Het heeft de gemeente nu toch wel genoeg geld gekost. Ten slotte zou het wenselijk zijn dat ook aan de schoolgebouwen on derhoud en reparatie op tijd ge beurden. Hoewel het noodzakelijk is dat vernieuwing bij de brandweer plaats vindt, zouden we het on juist vinden dat materiaal, dat in een behoorlijke toestand is, voor een appel en een ei wordt opge ruimd. Er is nog zeer veel goed materiaal aanwezig, wat nog ja ren gebruikt kan worden. Ook achten we het noodzakelijk dat van alle korpsen op gezette tijden een rapport verschijnt bij het ge meentebestuur over de stand van zaken. Dat is indertijd besloten maar hier wordt geregeld van af geweken door sommigen. Iedereen weet altijd hoe de stand van za ken is bij de brandweer. Alleen het gemeentebestuur wordt niet op de hoogte gehouden. Een ze ker beleid is toch wel gewenst. Al heeft mevrouw Janssen vo rig jaar aan ons adres beweerd dat liet geen zin heeft om vast te stellen dat er op Kats een wijk- gebouw annex badhuis moet ko men, als men weet dat er al drie jaar aan wordt gewerkt, toch zijn we zo vrij om te informeren of er, nadat er nu vier jaar aan wordt gewerkt, al iets meer bekend is. Of het zin heeft of niet, we zijn zo vrij om te vragen waaruit die werkzaamheden bestaan. Wat de met zoveel hoop tege moet geziene en zo dikwijls be loofde nieuwe financiële verhou ding tussen rijk en gemeente be treft, het volgende: Nadat in fe bruari van 1959 het interimkabi net Beel het wetsontwerp voor een nieuwe regeling indiende, omdat er zoveel haast bij was, had niemand gedacht dat het bijna 16 maanden zou duren eer de hui dige ministers met de memorie van antwoord bij de Tweede Ka mer aankwamen. Niet erg vlug dus voor hen, die alles beter en sneller zouden doen. Uit deze me morie van antwoord bleek o.a. dat de gemeenten meer financiële armslag zouden krijgen, maar ook dat de ministers een verhoging van de straatbelasting en van rei nigingsrechten verantwoord acht ten. Öm wat meer armslag te krij gen moeten verschillende belas tingen omhoog. Dan is dat zeker het ei van Columbus waar velen op hebben gewacht. Om wat meer armslag te krijgen vindt zelfs een V.V.D.-minister het verantwoord, dat de ingezetenen meer belasting gaan betalen. De praktijk van re geren is dus iets anders dan de theorie van verkiezingsleuzen. O- ver gemeentelijke zelfstandigheid is al veel gepraat vooral in verkie zingstijd. Er is echter nog niets van decentralisatie te merken, hoewel dit een van de belangrijk ste punten was in de eerste rege ringsverklaring van het ministerie De Quaij. Bij de algemene politie ke beschouwingen over de rijks begroting 1961 werd het gemeen telijk belastinggebied tot twee maal toe door mr. Burger aan de orde gesteld. De regering vond het niet nodig om hierop in te gaan, wat kan betekenen dat we er ver der vandaan zijn dan ooit. Als de gemeenten t.z.t. het hef fen van belasting in eigen hand krijgen, zal men er voor moeten waken deze niet te hoog op te voeren. Het gevaar bestaat name lijk dat men mensen naar naburi ge gemeenten drijft, waar de be lastingdruk minder zwaar is. Dat de meer financiële armslag van invloed zal zijn bij de bevol kingsafname, betwijfelen we. Toch dienen we te proberen om met de meerdere mogelijkheden het leven op het platteland aan trekkelijker te maken. We weten dat Zeeland als pro bleemgebied te boek staat. De ac- comodatie voor de sport is één van die problemen. Het ontbre ken van b.v. goede zwemgelegen- heden is iets, waar door de school artsen geregeld op wordt geatten deerd. Ook in onze gemeente is de belangstelling hiervoor, zowel van de zijde van de overheid als van particuliere zijde, gering. Wat er in het recreatiegebied gaat gebeuren weet men nog niet goed Dat moet worden aangestuurd op goede zwemgelegenheid is noodzakelijk. Goede sportacco- modatie behoort tot de aantrek kelijkheden in de samenleving. Dat geldt voor alle takken van sport, al zijn we er van overtuigd, dat de gemeente niet alles kan. De regering is echter die me ning wel toegedaan. Tijdens het debat over de sportnota op 13 juli j.l. heeft de Tweede Kamer met algemene stemmen een motie aangenomen waarin de regering wordt verzocht de gemeenten de financiële middelen te verschaf fen voor de accomodatie van ver schillende takken van sport. De regering blijft echter bij haar standpunt dat de financiering in de eerste plaats een taak van de gemeente zelf is. Hoe de gemeen ten dat moeten doen, werd er niet bij gezegd. In de toelichting bij de nieuwe begroting wordt de verwachting uitgesproken dat bij de volgende begrotingswijziging de gewone dienst sluitend kan worden ge maakt. We zouden graag willen weten of er bij het opmaken van deze begroting rekening is gehou den met de nieuwe financiële ver houding tussen rijk en gemeente. De veranderde omstandigheden voor onze gemeente in verband met de ontsluiting van ons eiland zullen hun invloed doen gelden. Een en ander zal grote financiële offers vragen. Dat is vanzelfspre kend omdat de kost nog altijd voor de baat gaat. Toch zal men de adviezen, die over een en an der worden gegeven, grondig moeten overwegen eer men iets definitiefs doet. Het verleden heeft ons geleerd dat slechte ad viezen de gemeente veel geld kos ten. De overheid moet er van uit gaan dat ze werkt met geld van de burgerij. Geen zuinigheid, die de wijsheid bedriegt, maar een gepaste zuinigheid zal de over heid sieren. Bij de nieuwe ontwikkeling dient men een gedurfde politiek te voeren en toch aan de schijn baar kleine zaken voldoende aan dacht besteden. Voor de betrok kene kan dat van zeer groot be lang zijn. Er moet evengoed aan dacht besteed worden aan de moeilijkheden van de eenvoudige burger, moeilijkheden die meestal van financiële aard zijn, dan aan de grote toekomstplannen. De o- verheid draagt voor alle inwoners dezelfde verantwoordelijkheid. Tenslotte menen we dat met de komst van de vissershaven en wat daaraan vast zit en met de aan leg van een jachthaven, men de toekomst van onze gemeente met optimisme tegemoet kan zien. Het was hard nodig dat er iets ging gebeuren. Het is de taak van het gemeentebestuur om die gebeur tenissen zo goed mogelijk uit te buiten. Na onze erkentelijkheid te heb ben uitgesproken voor de bereid willigheid van, het secretarieper- soneel in het afgelopen jaar, ho pen we dat het onze gemeente in de toekomst in alle opzichten goed zal gaan. Namens b. en w. beantwoordde de voorzitter de in die beschou wing naar voren gebrachte pun ten. Hij begon er mee, door te wij zen op het feit, dat zolang de nieu we bijdragewet nog niet defini tief is vastgesteld, het voor de ge meente een moeilijk voortsukkelen zal blijven. Wat de huisvuilrech- ten betreft, het raadsbesluit daar toe is reeds in een vorige verga dering genomen. Door de inwer kingtreding van die nieuwe dienst zullen er zeer zeker gemeente werklieden vrij komen, die dan gebruikt kunnen worden bij het onderhoud van wegen en straten. De opmerking over het vele wa ter op straten en wegen kan hoofdzakelijk teruggebracht wor den op de vele regenbuien van de laatste tijd. De opmerking over leegstaande woningen beantwoor dende, bracht spreker als zijn me ning naar voren, dat het eigen domsrecht voorrang diende te hebben. Wat het onderwijs be treft, b. en w. hopen in 1961 tot verbouwing van de school te Kats te kunnen overgaan. De verwar ming van diverse lokalen is een vraagstuk op zichzelf, hiermede zitten b. en w. ook en moeten bo vendien met bescheiden middelen tot een oplossing zien te komen. Het vrijkomende oude, maar nog deugdelijke materiaal van de brandweer, zal in de nieuwe dienst worden ingeschakeld, wat reeds in een vorige vergadering is toegezegd. Een wijkgebouw voor Kats zal men proberen te verkrij gen door het ter sprake te bren gen in de z.g. commissarissen- commissie. Wij blijven nog steeds hopen op een spoedige nieuwe fi nanciële regeling rijk en gemeen ten, waardoor aan een onzekere toestand van de gemeente een einde gemaakt zal worden. Spre kende over sport en spel in deze gemeente wees de voorzitter er op, dat het particulier initiatief in deze teveel ontbreekt. Gaat de o- verheid zich met dergelijke za ken bemoeien, dan komt dit meestal duurder uit. Alle gemeen ten zijn de laatste jaren sterk af hankelijk van het rijk en daarom moet men de toekomst op een niet te verre afstand zien Wat de ze week nog maar een gedachte is, is soms volgende week reeds wer kelijkheid. Bij de artikelsgewijze behande ling van de begroting werden e- nige vragen gesteld, o.m. door mevr. Janssen, die informeerde of de post onderhoudsreserve van de woningwetwoningen groot genoeg is om de percelen in de nieuwe wijk dit begrotingsjaar te doen opschilderen. Hierop kreeg zij ten antwoord, dat dit bedrag door het rijk wordt bepaald. Wethouder Breure merkte daarbij op, dat de j.l. zondag gestutte woning het eerst aan de beurt zal komen. Het is met het onderhoud van die woningen steeds een wikken en wegen. Het lid Contant wees op de vier woningen te Kats en zei dat deze er zeer schunnig bijstaan Wethouder Breure gaf te kennen, dat de opdracht tot opknappen hiervan, reeds enige tijd geleden gegeven is. Mevr. Janssen vroeg of het wel standstoezicht in deze gemeente nog enig nut heeft en vroeg of de ze post van f 250.niet van de begroting afgevoerd kon worden. Volgens de voorzitter moet van deze dienst gebruik gemaakt wor den bij nieuwbouw en gevelver nieuwing. Het lid Welleman zag gaarne de wederinvoering van de subsi dies op woningverbetering. B. en w. zegden dit toe zodra de moge lijkheid weer aanwezig zal zijn. Zo mogelijk zullen de aanvragen dan in volgorde van binnenkomst worden behandeld. Mevr. Janssen vroeg waar b. en w. de begrote 1600 m2 straatver betering hebben geraamd. Deze waren volgens de voorzitter ge pland in een gedeelte van de Hoofdstraat en de Kaaistraat te Kortgene en hierbij kunnen de vrijkomende mensen van de huis- vuildienst best ingeschakeld wor den. Wethouder Breure noemde nog enige miserabele, gedeelten te Colijnsplaat en Kortgene, maar kon niet beloven dat die in 1961 aan de beurt zouden komen. Nu de winter voor de deur staat achtte mevr. Janssen het noodzakelijk dat een spoedige op lossing van het verwarmingspro bleem van het gymnastieklokaal gevonden wordt. De voorzitter zei, dat dit probleem de volle aandacht van b. en w. heeft, maar niet zo eenvoudig is, de capaciteit van de tegenwoordige verwar ming is te klein om er nog een lo kaal bij te nemen, terwijl een nieu we installatie naar schatting een f 8000.zal kosten. Op de vraag van mevr. Janssen welke plannen er zijn voor de post van f 1300. voor de instandhouding van schoolgebouwen en terreinen kreeg zij ten antwoord, dat dit bedrag voor het normale onder houd is geraamd. Bij de post kolentoeslag vroeg het lid Welleman naar de moge lijkheid om het aantal toegeken de hectoliters kolen te verhogen. De voorzitter gaf ten antwoord, dat dit in het licht van de weers omstandigheden en het geraam de bedrag nader bekeken zal wor- den. Begonnen om 3.55 uur en ein digend om 4.10 uur was deze be groting in 15 minuten afgehan deld en werd zij z.h.s. goedge keurd, waarbij het lid Breure te kennen gaf, dat hij tegen alle verzekeringsposten was. Uit de toelichting van b. en w. ontlenen wij het volgende: Uit de recapitulatie aan het eind van de model-begroting valt te constateren, dat de gewone dienst aan uitgaven vertoont f 852.173.20 en aan inkomsten f 832.173.20. De post onvoorzie ne uitgaven is groot f 5.029.37. Het nadelig slot van de gewone dienst is bijgevolg f 20.000. groot. De kapitaaldienst geeft aan uitgaven f 1.962.630.79 en aan in komsten f 1.717.685.52. Een na delig slot dus van f 244.945.27. Dit nadelig slot wordt mede ver oorzaakt door de doorwerking van kapitaalsuitgaven, die in 1960 in de begroting werden opgeno men t.w. f 50.000.voor brand weermateriaal en f 12.000.voor verbetering van de openbare school te Kats. In 1959 werd een verhoging van de algemene uitkering uit het ge meentefonds gevraagd. Ged. Sta ten hebben bij hun schrijven van 25 oktober 1960 bericht dat hun nerzijds zal worden geadviseerd met ingang van 1959 de algemene uitkering uit het gemeentefonds te verhogen met een zodanig be drag, dat de gemeente Kortgene nieuwe middelen toevloeien tot een totaalbedrag van f 5370.en met ingang van 1960 de algemene uitkering nog verder te verhogen met een zodanig bedrag dat de gemeente bovendien nieuwe mid delen toevloeien tot een bedrag van f 60.240. Ged. Staten wijzen er met na druk op dat zij, in verband met de hoeveelheid middelen in het gemeentefonds, geen enkele ze kerheid hebben of voormelde be dragen te zijner tijd ook inderdaad zullen worden toegekend. Intussen hebben zij er geen bezwaar te gen dat met genoemde bedragen de begrotingen sluitend worden gemaakt, echter in het vertrou wen, dat bij de tenuitvoerlegging er van rekening zal worden ge houden met een mogelijke ver mindering van de door hen ge adviseerde bedragen. Bij de berekening van de ver hoging voor 1960 is o.m. rekening gehouden met de volle rente en afschrijvingslast, voortvloeiende uit de kostën van aanschaf van een frankeermachine, de kosten van aanschaf van brandweerma teriaal en de kosten van verbete ring van de openbare school te Kats. Voorts houden Ged. Staten er bij hun advies rekening mede dat wegens verbetering van de weg Kortgeneweg Zandkreekdam/ haven Kats een kapitaalslast van f 23.600.op de gemeente zal ko men te drukken en wegens de aan passing en verbetering van de ha ven te Kortgene een kapitaalslast van f 20.640. De totaalkosten van de wegs- aanleg worden geraamd op een bedrag van f 1.668.000.welk bedrag in verband met de aanleg van een parellelweg zulks ter vervanging van de in het ontwerp begrepen aanleg van een rijwiel pad globaal met een bedrag groot f 100.000.moet worden verhoogd. Van de 4665 meter waarop dit wegsproject betrek king heeft, is 3280 meter bij de gemeente Kortgene in onderhoud. De bijdrage zal globaal-bedragen f 295.000.verhoogd met het aandeel van de gemeente in de kosten van aanleg van een parel lelweg. De Rijkswaterstaat Deltadienst bericht bij schrijven van 23 no vember 1960, zulks naar aanlei ding van een schrijven van ons gemeentebestuur, waarin werd gewezen op de bezwaren van voor-financiering, dat het rijk, in afwachting van de totstandko ming van de wettelijke regeling Deltawet, bereid is tot volledige voor-financiering van de werken, die nodig zijn voor de aanpassing van de haven te Kortgene aan de gewijzigde situatie. Uiteraard heeft deze voor-financiering slechts betrekking op de aanpas- singswerken en niet op de verbe tering van de haven. Bij de defi nitieve vaststelling van de rijks bijdrage in de aanpassingswerken zal eventueel rekening worden ge houden met een aftrek wegens vervanging van oud door nieuw werk. Resumerende menen wij wel te mogen concluderen, dat bij een volgende begrotingswijziging de gewone dienst sluitend kan wor den gemaakt. Dat de aanpassingswerken, zo als de weg en de haven, uiteinde lijk door de gemeente zelve moe ten worden betaald was een moei lijk te verwerken tegenvaller. De nieuwe financiële verhouding tus sen het rijk en de gemeente stelde de gemeente namelijk een niet on aanzienlijke verhoging van de uit keringen in het vooruitzicht, wel ke verhoging nu voor een groot gedeelte weggaat aan de aanpas singswerken. Het behoeft geen betoog dat bij ons college nog verschillende wensen leven ten aanzien van ka pitaals werken en dat enkele on- derhoudsposten in de begroting 1961 aan de lage kant zijn ge raamd. Al met al zit. er in de voorge legde begroting weinig ruimte voor eigen initiatieven. Wij mo gen echter niet vergeten dat een tweetal wensen, namelijk een nieuwe brandweer en verbetering van de school te Kats, binnen kort zullen kunnen worden ver wezenlijkt. Bij de rondvraag vroeg het lid Welleman of b. en w. bereid zijn bij de A.M.Z. stappen te onderne men die er toe kunnen leiden dat er een dienstregeling komt met als aankomst van de bus om 8.15 uur te Goes, dit in verband met de aanvang van scholen en kan toren aldaar. De voorzitter durft met deze vraag niet bij de A.M.Z. aan te komen, het verschil is te miniem, ongeveer 10 minuten maar. De tegenwoordige diensten géven aansluiting op boot en trein en hebben nog enige noodzakelij ke speling, b.v. slechte wegen of een open brug. Volgens het lid Wolse moeten de schoolkinderen nu soms drie kwartier zo maar lo pen in Goes, maar volgens de voorzitter is dat euvel toch nooit geheel op te lossen, omdat de scholen ongeregelde aanvangsuren hebben. Mevr. Janssen kwam nog met het volgende: zoals u bekend, heeft de secretaris-penningmees ter van de Stichting Rust- en ver zorgingshuis Noord-Beveland zijn functie vrijwillig neergelegd. Dit zou m.i. niet geschied zijn, ware hij in deze niet met klem gesug gereerd door enkele leden van het college van b. en w. Zijn de ze leden niet van oordeel dat hun wijze van optreden niet in een de mocratisch bestel thuis hoort, maar dictatoriaal aandoet. Het aanblijven immers van genoemde secretaris-penningmeester dreigde met geen enkel wetsartikel in con flict te komen. Hierop volgde een uiteenzetting door de voorzitter en door wet houder Bom, waaruit bleek, dat zij de mening zijn toegedaan, dat bij een afwijkende houding van een bestuurslid op een sleutelpo sitie, dit nooit de volledige inzet van dit lid kan verkrijgen. Wet houder Bom zette nader uiteen, dat hij, zachtjes en eigenlijk on officieel, in die zin op een vorige vergadering tegen Verburg ge sproken heeft. Men kan hem nu verwijten, dat zoiets niet in de raad behoorde en dan aanvaardt hij dat verwijt direct, maar dicta toriaal waren zijn woorden zeer zeker niet zo bedoeld. Beiden zei den het voorgevallene te betreu ren. Het lid Geelhoed informeerde naar de plaats waar de puffabriek beter geplaatst zou kunnen wor den dan op het noord-haventer rein, waarover te Colijnsplaat een zekere deining is ontstaan. Vol gens de voorzitter is er over de definitieve plaats nog geen be slissing gevallen, het was nog maar een beginsel-besluit, maar zeker is het, dat zo een fabriek op open water geloosd moet kun nen worden. Wat de grieven van het publiek betreft: momenteel moet men zich daar nog weinig van aantrekken, zij willen wel de vissershaven met de mogelijke verdiensten aan dien, de bijbeho rende konsekwenties dienen zij dan ook te aanvaarden. Wat de stankverspreiding betreft, een en ander wordt ter dege onderzocht. Een plaatsing van die fabriek op een terrein verder van de be woonde kom, geeft altijd nog geen verbetering. Het lid Geelhoed vraagt naar een bushalte bij het rusthuis. Vol gens de voorzitter en wethouder Breure zal dat wel niet mogelijk zijn, er is een halte in de Tonnen- buurt en een in de Havelaarstraat. Het lid Marcusse informeert naar de vroegere eigen woningen aan de Torendijk. Deze zijn na de februariramp in de Julianastraat met voorschot van de gemeente opgebouwd. Volgens de secretaris zijn deze gevallen, op 2 of 3 na, definitief afgewerkt. Hierna sloot de voorzitter deze vergadering, echter niet, dan na dat hij de leden en het secretarie- personeel bij deze vermoedelijk laatste vergadering in 1960, zijn beste wensen aanbood, ook voor hun gezinnen en hen tevens dank te voor de prettige samenwerking. Namens de leden sprak Korte- knie een dank- en felicitatie woord. HEDENAVOND TE 8 UUR van de Ned. Herv. Kerk te 's-Heer Hendrikskinderen, met een orgelconcert door de heer Commert de Kok, organist te Goes. ALLE BELANGSTELLENDEN WELKOM X X* Bestelt thans uw KERSTBOMEN telefonisch of per briefkaart vóór 20 december a.s. Ze worden dan gra- ;j; tis thuisbezorgd. Verder voorradig: kerstbakjes, mandjes, schalen enz. X Hulst en takkengroen. X Clara'spad 25 - Heinkenszand. •j* Telef. 01106 - 392, liefst 's avonds tussen 7 en 8 uur i' ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦«♦♦♦«♦♦♦♦♦«♦♦♦♦♦♦♦♦«♦♦♦♦♦WWW

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1960 | | pagina 2