Interview met Sint Markusse Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 3 december 1960 no. 3017 door Clinge Doorenbos Plan van uitbreiding D. Rietveld van Eysden P. J. Verburg een vaste arbeider gevraagd melkzaak en wijk melkzaak en wijk zijn café heeft overgedaan het café overgenomen <~üoor ^iobinóon-Laarzen P. J. Verbyrg, Kortgene op woensdag 7 december KAPSALON SCHERP om 1 uur gesloten „O, komt u mij intervjoe- wen? Da's een kwaal van deze tijd! Vraagt u maar wat u wilt weten", zei de Sint, „ik ben be reid". „Sint", vroeg ik, „wat is uw leeftijd? Waar bent u geboren, Sint? Was u daags na uw geboor te al direct 'n „bijzonder" kind? Bent u naar een kleuterklasje en de h.b.s. gegaan? Hebt u na de Klazen-cursus uw Sint-Middel baar gedaan? Bent u met die baard geboren? Of kreeg u hem uit uw keel? Waar hebt u paard leren rijden? De huzaren van Bo- reel?" „Och", zei Sint, „schei uit met vragen, 'k word er daas van in mijn kop; 'k zal 'teen en ander fzeggen, steek éérst een sigaartje op. Hij's nog uit een héél oud kistje, 'kweet, dat je een kenner bent: ruikt naar Fidel Castro's Cuba, banderolleloos, drie cent.... Ik zal je in 't kort vertellen hoe het mij is gegaan: ik heb géén ge boortedatum, 'k heb al vóór die tijd bestaan, 'k Ben een vriend van alle mensen en kijk niet naar rang of stand, ik bereis de héle wereld en ben graag in Nederland Want ik voel mij het plezierigst als ik onder kind'ren ben; en het Nederlandse volk is 't kinderlijk- ste dat ik ken. Hoe méér of december nadert, hoe méér .g'loven ze in mij en zelfs mensen met een cultus ple gen dichte en rijmerij. Da's be- smett'lijk, epidemisch; een paar dagen in het jaar rijmen ongerijm de rijmen, die niet rijmen, op el kaar. Maat is veelal vér te zoe ken, kniesoor is wie daar naar kijkt, zodat 'tvers vaak op een dichtwerk van moderne dichters lijkt. Wat in lang vervlogen eeuwen eens een Griekse wijsgeer zei (hij zei: „tempora mutantur" in 't latijn) geldt óók voor mij. Als 'k alleen maar denk aan 't speelgoed! Vroeger was 't een blokkendoos, tegenwoordig: thun- derjetjes, kinder-tele-radio's. Vroeger strooide 'k pepernoten als er even niemand keek; nu: in een hiezjéénis zakje strooi ik 't snoepje van de week. Piet ging vroeger door de schoorsteen, ondanks vuil en roet en rook; als hij 't nu zou doen, dan stond hij midden in de olie- stook. Vroeger reed ik op mijn schim mel op de daken rond, ijskoud; 'k hoef dat nu niet te proberen, daar zo'n dak mij niet meer houdt Ze zijn niet meer zo solide en ze worden gauw ontwricht; en ver geet niet, dat er meestal 'n zware hypotheek op ligt. Op de gladde asfaltwegen is 't gevaarlijk, slipt mijn paard en met Piet heb 'k véél gepieter: zie kenfonds en rentekaart. Over heidsbemoeienissen dringen zich in mijn bestaan, alle sinten zul len vrees ik in een sintenvakbond gaan. Ook de jeugd is erg veranderd: vrij vroeg rijp en vrij vroeg wijs: laatst voeg 'n joggie van vijf ja ren mijn identiteitsbewijs. En het is mijn ondervinding: kinders van vier, vijf, zes jaar g'loven sóms aan mijn bestaan nog, bijna nóóit aan d'ooievaar! Hoe ik altijd weer aan geld kom? Dat is geen bezwaar voor mij: ik doe als de mééste men sen in de grote maatschappij. Als ik mijn begroting klaar heb, con stateer ik het te-kort, waarmee dan wat ik te kórt kom, keurig aangezuiverd wordt. Weet je, wat óók is veranderd? Vroeger was ik Klaas alléén; nu zie ik op vijf december klusjes Klazen om mij heen; grote Kla zen, kleine Klazen, al die Klazen doen verbaasd, maar bij 't zien van and're Klazen voel je je ver- sinterklaast. Vroeger reisde ik per stoom boot, omdat dat in 't liedje staat; nu kom ik per constellation, om dat dat veel vlugger gaat. Zou mijn schimmel bromfiets worden? Het is niet te g'loven haast! Waar zal ik dan moeten rijden? Op het fietspad of er naast? Ja, er is héél veel veranderd se dert ik als Sint begón; ieder jaar, als ik hier t'rugkom, is er nieuws onder de zon. 'k Heb nu 'n ouder domspensioen tje, dok omzet-be- lasting mee, en Den Haag (Soci ale Zaken) regelt voortaan mijn tournée. Maar. .wat nimmer zal ver- and'ren, ook niet in het vér ver schiet: ZIE DE MAAN SCHIJNT DOOR DE BOMEN, dat kan zelfs een kunstmaan niet. En wat óók niet is veranderd en wat altijd zo zal zijn is de 5 december- stemming: straaltje winter-zonne- schijn. Mensen hebben een behoefte en een gróte harte-wens: ééns per jaar een goed-bedoelend, onbaat zuchtig, vriend'lijk mens (Nadruk verboden). Gaarne zouden wij, naar aanlei ding van de vraag, gesteld door het raadslid Korteknie tot afras tering van het sportterrein te Kats, dit punt nog even onder de loep nemen. In het raadsverslag van de j.l. gehouden raadsvergadering brengt de voorzitter o.m. te berde, dat het reeds een eeuwigheid is geleden dat de sportvereniging toegangsbewijzen had aangeschaft Welnu, op Kats duurt een eeuwig heid toch altijd nog langer dan 17 maanden, want toen zijn n.l. de laatste kaarten aangekocht. Ook stuit men op de weinige belang stelling, waaruit blijkt dat men geen aandacht schenkt aan de 22 spelers, die op zaterdagmiddag hun sport beoefenen. Hoe kan men overigens een gote belang stelling verwachten op een dorp van nog geen 500 inwoners? Waarom dan ook deze afwijzing? Wij wensen niets méér maar ook niets minder dan de andere dor pen. Op de aanmerking van de heer Marcusse, dat de sportver eniging nergens voor zorgt, willen wij dit nog bijvoegen. Het maaien b.v. van het terrein is tot de aan schaf van de nieuwe maaimachine nraktisch steeds door de sport vereniging gedaan. De enige goe de opmerking die men er over kon lezen, kwam van de heer Wel- leman, n.l. het gezegde: gelijke monniken, gelijke kappen. Men schijnt echter op Kats nog een te klein hoofd te hebben voor zo'n kap. Hopende dat het gemeente bestuur wat meer aandacht aan de sport wil besteden, besluiten wij met dank aan de redacteur voor de plaatsing van dit artikel. Het bestuur der S. V. Kats. PREDIKBEURTEN voor zondag 4 december 1960 Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur de heer Louwerse en 2.30 uur ds. Warffemius van 's-Heer Abtskerke. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes en 2.30 uur ds. Willekes. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Postma. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur ds. Koole en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. Koole, bediening H. Doop. Ned. Herv. Kerk Kats 10 en 2 uur ds. Van Liere. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Van Aller. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. P. Homburg van Vlissingen. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. Radder. Geref. Gem. Kamperland 10, 2.30 en 6.30 uur student A. Kok van Rotterdam. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Colijnsplaat Woensdag 7 dec. 7 uur ds. A. F. Honkoop van Goes. Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Janssen en dokter 'tHart. Heden overleed plot seling, tot onze diepe droefheid, in huize „Ter Mantelinge" te Domburg, onze gelief de moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder Jacomina Karelse (geboren De Kam), in de ouderdom van bijna 78 jaar. M. L. Wisse - Karelse. L. L. Wisse. Klein- en ach terkleinkinderen Kamperland, 29 november 1960. Condoleantie-adres Onrustpolder 11, Kamperland. De begrafenis heeft plaats gehad op vrijdag 2 december j.l., des na middags 2 uur te Kam perland, vanaf Molen weg 49. P. M. Jille en P. M. Jille - Filius zeggen, mede namens hun ouders, hartelijk dank voor de zeer vele blijken van be langstelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. In zonderheid de heren auto bezitters voor het beschik baar stellen van hun auto's. Bergen op Zoom, nov. 1960. Van Overstratenlaan 9. Voor de vele bewijzen van deelneming, betoond bij het overlijden van onze innig ge liefde vrouw, moeder, be huwd- en grootmoeder Maatje de Fouw - Hoogerheide, betuigen wij onze hartelijke dank. C. de Fouw. Kinderen en klein kinderen. Colijnsplaat, nov. 1960. Drukkerij en boekhandel Wissenkerke Het hoofd van het gemeen tebestuur van Wissenkerke maakt bekend, dat het door de gemeenteraad op 29 no vember vastgestelde uitbrei dingsplan in onderdelen voor het noordelijk gedeelte van de Anna-Frisopolder, in uit voerige kaart met bebou wingsvoorschriften ter secre tarie der gemeente voor een ieder ter inzage ligt van 5 december tot en met 19 de cember 1960. Belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, kunnen vóór 16 januari 1961 hun be zwaren tegen het plan indie nen bij Gedeputeerde Staten. Wissenkerke, 3 dec. 1960. Het hoofd van het ge meentebestuur voor noemd, J. van Halst. De nieuwe PRODENT TANDPASTA PLUS - X en verschillende andere tandpasta's Kapper Lange Kerkstraat 40, Goes Telefoon 6666 KORTGENE Deelnemer winkelweek Per 1 maart 1961 bij J. VAN MALDEGEM- LUIJK, Prinsendijk 3, Kort gene. Hiermede bericht ik het geachte publiek van Kortge ne, dat ik met ingang van 5 december 1960 mijn heb overgedaan aan de heer B. Vos. Ook namens mijn kinde ren dank ik u allen voor het vertrouwen dat u ons vele jaren zo ruimschoots hebt ge schonken en beveel mijn op volger in ieders gunst aan. Hoogachtend, Wed. E. Zandee - Verburg. In aansluiting op boven staande geef ik u kennis van de overname van de van Wed. E. Zandee - Ver burg. Hopende door een vlugge en nette bediening uw vertrouwen waardig te worden. Hoogachtend, B. Vos. Kortgene, december 1960. Hoofdstraat 14. Aan hetzelfde adres z.sp.m. HULP GEVRAAGD voor huishouding en wijk. Ondergetekende maakt hiermede het geachte publiek van Geersdijk en omstreken bekend, dat hij met ingang van maandag 5 december 1960 aan de heer Jac. Filius. Dankend voor het zo vele jaren genoten vertrouwen beveelt hij zijn opvolger be leefd in ieders gunst aan. G. FLIKWEERT. Geersdijk, 3 december 1960. Mij aansluitende aan bo venstaande, bericht ik hier mede met ingang van maan dag 5 december 1960 van de heer G. Flikweert te Geersdijk te hebben Door een prompte en net te bediening hoop ik mij het vertrouwen van een ieder waardig te mogen maken. Beleefd aanbevelend, JAC. FILIUS. Geersdijk, 3 dec. 1960. naar Deelnemer winkelweek X Wegens huwelijk x

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1960 | | pagina 3