NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Pion vier heeft DE schoenen al uw schoolbehoeften Boekhandel Markusse Wissenkerke Bij de vechters van het vuurfront Raadsvergadering Kortgene V/oor het vanouds bekende adres No. 2999 Zaterdag 6 augustus 1960 63e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm Openbare vergadering van de raad der gemeente Kortgene op 28 juli 1960. Afwezig zonder kennisgeving de heer J. M. Contant. Voorzitter de heer A. A. Schuit. De voorz. opende de vergade ring met een woord van welkom. Mij memoreerde dat de secretaris op 8 juli 1960, 25 jaar in over heidsdienst was. Hij wenste de secretaris met dit feit geluk na mens de raad en hemzelf en zeide te hopen dat deze nog vele jaren in dienst van de overheid werk zaam zal mogen zijn. De notulen van de vergadering van 27 juni 1960 werden onver anderd vastgesteld. Enige ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangeno men. De voorz. zei dat het brand weermateriaal in zeer slechte toe stand verkeert. Na een vraag in de vorige raadsvergadering heb ben b. en w. een bespreking ge had met de commandanten en de ondercommandanten. Na deze be spreking heeft een onderhoud plaats gehad met de waarnemend inspecteur van het brandweerwe zen. De inspecteur zal een rap port maken. Het ligt in de bedoeling in ie der dorp een slangenwagentje te stationeren voor het blussen op de waterleiding. Daarnaast zal er één brandspuit moeten komen, die standplaats heeft in één der dorpen. De kosten van de reorga nisatie zullen f -35.000.tot f 40.000.belopen. Het lid Verburg informeerde of de aan te schaffen spuit alleen voor de gemeente Kortgene is of voor het gehele eiland. De voorz. antwoordde dat de reorganisatie alleen de gemeente Kortgene betreft. B. en w. stelden voor af te wij zen de volgende verzoeken om subsidie c.q. verhoging van sub sidie: a. Koninklijke Militaire Bond „Pro Rege"; b. Militaire Matigheids Missie; c. Huma nistisch Thuisfront. Het lid Welleman zeide dat hij graag gezien had dat de subsidie aan de onder a en c genoejnde instellingen hadden kunnen wor den verhoogd of gegeven. Ten aanzien van subsidies aan katho lieke instellingen staat spreker niet meer op het standpunt, dat hij wel eens heeft ingenomen. Hij is nu van mening dat door een practisch voor 100 °/o niet-katho- lieke streek geen subsidie moet worden verleend ten behoeve van katholieke instellingen. Spreker is dus niet tegen het verlenen van subsidie aan de Mi litaire Matigheids Missie wegens financiële redenen, doch om het feit dat deze Missie een katholie ke zaak is. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. B. en w. stelden voor aan de Nederlandse Amateur Toneel Li nie een subsidie van f 25.per jaar te verlenen voor elke toneel vereniging in de gemeente, die bij deze unie is aangesloten. De voor zitter zeide dat destijds bij de sub sidiëring de eis werd gesteld dat toneelverenigingen te wier behoe ve de subsidie werd verleend deel moesten nemen aan het jaarlijks Zeeuws Landjuweel. Deze eis is onbillijk. De adviseur moet er zijn of er nu aan het Zeeuws Landju weel wordt deelgenomen of niet. Het gaat er in de eerste plaats om dat het peil van amateurtoneel uitvoeringen omhoog wordt ge bracht. Om dit te bereiken is er in de provincie een adviseur. Mevr. Janssen vroeg wat de te genprestatie is van de toneelver enigingen. Zijn deze verplicht to neelvoorstellingen te geven b.v. voor de jeugd? De voorz. zeide dat men voor een bedrag van f 25.weinig kan eisen. De subsidiëring moet wor den gezien als een stimulans. Het lid Verburg informeerde of er specifieke toneelverenigingen zijn. De voorz. antwoordde dat er momenteel niet van bestaande to neelverenigingen kan worden ge sproken. De Bond van Plattelands vrouwen heeft een groepje dat to neel speelt. Het Departement Noord-Beveland van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, die momenteel „slaapt". Wethouder Breure zeide tegen het voorstel te zijn om principiële redenen. Spreker achtte het niet juist dat de overheid het toneel steunt. Hij is verder de mening toegedaan dat het bedrag van de subsidie ten bate van de N.A.T.U. is en niet aan de vereniging ten goede komt. De voorz. zeide dat het de bedoeling is de N.A.T.U. te steunen om deze unie mogelijk te maken een adviseur in de pro vincie te hebben. Wethouder Breure zeide ver der van mening te zijn dat de los lating van de eis tot deelneming aan het Zeeuws Landjuweel een achteruitgang van de kwaliteit van het amateurtoneel tengevolge zal hebben. De voorz. zeide dat de verenigingen ook zonder deelne ming aan het Zeeuws Landjuweel door inschakeling van de toneel adviseur het peil van hun uitvoe ringen kunnen verhogen Mevr. Janssen zeide te vrezen dat niet de kwaliteit maar de kwantiteit van de verenigingen groter zal worden. De voorz. betwijfelde dit. Iedere toneelvereniging, die zich aansluit bij de N.A.T.U. moet daarvoor contributie beta len. Mochten er meer toneelgroe pen komen, dan is dit nog geen bezwaar. Het kan de ontwikke ling maar bevorderen. Alle po gingen om het culturele leven te plattelande te steunen, moeten worden aangewend. Het lid Welleman zeide dat de meeste af wijzigingen van verzoe ken om subsidie worden gemoti veerd met verwijzing naar de slechte toestand van de financiën der gemeente. Als er veel vereni gingen komen, zal dit de gemeen te geld gaan kosten. De voorz. zeide dat hij niet vreest dat er veel verenigingen komen. Het lid Welleman vroeg of een toneelvereniging verplicht is van de diensten van de toneel adviseur gebruik te maken. De voorz. antwoordde dat men moei lijk kan gaan verplichten. Men moet zich alleen maar afvragen of het gewenst is het culturele le ven in Zeeland op hoger niveau te brengen. Vindt men dit niet, dan moet men tegen de subsidie zijn. Men moet dan echter ook geen subsidie verlenen aan b.v. de Zeeuwse Muziekschool. Be antwoord men de vraag bevesti gend dan houdt dit in dat er sub sidie moet worden verleend. Het lid Markusse zeide dat het hem wenselijk voorkomt dat de to neeladviseur zich inderdaad met de toneelverenigingen bemoeit. Welk nut heeft anders een subsi die. De voorz. zeide dat het geen zin heeft lid van de N.A.T.U. te zijn als de vereniging geen gebruik wil maken van de diensten van de adviseur. Het lid Welleman zeide dat de N.A.T.U. in haar schrijven bedankte voor de in het afgelopen jaar genoten subsidie. Hoe kan dat? De voorz. antwoord de dat bij zijn weten geen subsi die is uitbetaald. Plet lid Welle man zeide dat hij voor het voor stel van b. en w. is als de vereni gingen verplicht worden gebruik te maken van de toneeladviseur. Wethouder Bom zeide zich moeilijk te kunnen voorstellen, dat de verenigingen lid van de N.A.T.U. zouden worden en geen gebruik zouden maken van de diensten van de adviseur. De voorz. zeide dat reeds eerder een toneelgroep te Kortgene was aan gesloten bij de N.A.T.U. en ook gebruik maakte van de adviseur terwijl een toneelgroepje van de plattelandsvrouwen zich wel liet voorlichten door de toneeladvi seur, doch geen lid van de N.A.T.U. was. Voor deze laatste groep waren de kosten wegens advies hoger. Wethouder Brpure vroeg zich af voor wie de raad nu moet opkomen, voor de N.A.T.U. of voor de plaatselijke vereni gingen. De voorz. zeide dat be vordering van het culturele leven in de gehele provincie voorop dient te staan. Dit is te verwe zenlijken o.a. door steun aan de N.A.T.U. Het lid Verburg opperde het idee te subsidiëren met f 25. voor elke vereniging die van de diensten van de adviseur gebruik maakt. Dan beantwoordt de sub sidie aan haar doel. De voorz. zeide dat de instandhouding van het instituut van toneeladviseur op deze manier zou afhangen van de activiteit van verenigingen. Men dient te bedenken dat de adviseur regelmatig zijn salaris wil hebben. Het voorstel werd hierna in stemming gebracht. Vóór het voorstel stemden mevr. Janssen, de heren Verburg en Bom. Tegen stemden de heren Markusse, Geel hoed, Welleman, Klaassen, Korte- knie, Wolse en Breure, zodat het met 7 tegen 3 stemmen is verwor pen. Op voorstel van b. en w. werd met algemene stemmen de burge meester aangewezen tot vertegen woordiger van de gemeente in het bestuur van de centrale werk plaats „De Bevelanden". B. en w. stelden voor met de firma Gebr. van der Weele te Co- lijnsplaat een nieuwe overeen komst aan te gaan ter zake van het gebruik van een lijkauto en het bedrag van de vergoeding per 1 oktober 1960 te verhogen van f 1.000.— tot f 1.250.—. De mo torrijtuigenbelasting zal voor re kening van de gemeente worden genomen. De voorz. zeide dat de verho ging van het bedrag billijk is, ge zien de stijging van de kosten en het voornemen van de firma een nieuwe auto aan te schaffen. Spreker is van mening dat voor het voertuig vrijstelling van de motorrijtuigenbelasting kan wor den verkregen, indien de gemeen te de auto huurt. Het lid Markusse informeerde of de termijn van 10 jaren niet erg lang is. De voorz. zeide dat in verband met de te verwachten in vestering moeilijk een kortere tijd kan worden genomen. Het lid Klaassen zeide dat tus sentijdse wijziging altijd mogelijk moet zijn als de exploitatiereke ning daartoe aanleiding geeft. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Z.h.s. werd op voorstel van b. en w. besloten in te trekken het raadsbesluit van 29 april 1960 voor wat betreft de jaarlijks te be talen recognitie van f 1.door de Staat der Nederlanden. Op voorstel van b. en w. werd z.h.s. besloten medewerking te verlenen aan het verzoek van de vereniging voor christelijk natio naal onderwijs te Colijnsplaat tot het vernieuwen van het plafond van de gang in de school. B. en w. stelden voor vast te stellen de derde wijziging van de gewone dienst en de tweede wij ziging van de kapitaaldienst van het dienstjaar 1960. Het lid Welleman vroeg of het nodig is drie leerkrachten voor de duitse taal aan te trekken aan de U.L.O. De voorz. antwoordde be vestigend. Door het bestaan van een vacature is het vak Duits in de knel geraakt. Het is niet mo gelijk deze taal door één leer kracht te doen onderwijzen. Spre ker zeide verheugd te zijn een voldoend aantal leerkrachten te hebben kunnen aantrekken om het onderwijs te geven. Voor de drie leerkrachten wordt rijksver goeding genoten, zij het niet voor het gehele bedrag van het uitbe taalde salaris. Het verschil in sa laris, veroorzaakt door de stand plaats wordt niet vergoed, even min als de reiskosten. In de va cature zal worden voorzien door aantrekking van een jong onder wijzer, die voor het vak Duits nog onbevoegd is. Het lid Welleman zeide buiten twijfel te willen stellen dat hij de oplossing de beste vind. Als men een en ander in een begroting leest komt het vreemd voor dat voor één vak drie leerkrachten nodig zijn. De voorz. zeide niet te verwachten dat met de aantrek king van een onbevoegde leer kracht ineens alle tijdelijke on derwijzers overbodig zijn. Het lid Klaasen maande tot voorzichtig heid met betrekking tot het be danken van de bevoegde leer krachten. Het onderwijs mag geen schade lijden. Plet voorstel werd z.h.s. aange nomen. Z.h.s. werd op voorstel van b. en w. besloten vast te stellen een wijziging van de leges verordening 1958. Het lid Welleman vroeg of het niet mogelijk is het terrein waar het bejaardencentrum zal worden gebouwd, van onkruid te zuiveren. Wethouder Breure zei de dat het onkruid indertijd ken nelijk niet goed doodgesproeid is. Er zal onderzocht worden wat moet worden gedaan. Het lid Verburg informeerde of reeds goedkeuring is verkre gen van G.S. voor de overdracht van erfpachtsrechten van de 5 Va ha. aan de Stichting Benelux- jachthaven. De voorzitter ant- Veluwe (P P) „Het is nu gelukkig helder weer en daardoor kunt u ver zien. Kijk, daar in de verte ligt Harderwijk en daar aan uw linkerhand Putten", wijst ons een van de vrijwilligers van de Veluwse bosbrandweer, als wij een bezoek brengen aan zijn eenzame post, hoog in een uitkijktoren er gens op de Veluwe. Uiterst behoedzaam zijn we de lange ijzeren ladders opgeklom men, die ons naar het topje van de enige tientallen meters hoge toren brachten. Daar doken we door een luik in de vloer en ston den in het ongeveer twee bij twee meter kleine kamertje met rond om ramen, waarin zo'n vrijwilli ger in droge tijden waakt over ons natuurschoon. Het schitte rende uitzicht over deze prachti ge zomerse omgeving is de klim partij toch wel waard. „Zo staan er verschillende in heel Nederland, overal temidden van de vrije natuur", vervolgde de brandwacht. „Wanneer ik nu ergens rook of vuur zie, dan kan ik de richting er van ten opzichte van mijn toren bepalen door deze pijl op dit tableau". De peilroos. Hij toont ons een ronde schijf met een 360° verdeling die op een hoge voet in het midden van het huisje staat. Daarop draait een wijzer. Door de wijzer op de brand te richten, kan de brand wacht het aantal graden aflezen. Hij grijpt de telefoon, die in het hokje aanwezig is en die hem in verbinding brengt met de bos brandweer, en hij meldt de brand en de richting in graden. Zo ko men er ook meldingen binnen van andere uitkijkposten en wanneer men de opgegeven richtingen als lijnen op een kaart uitzet, weet men precies waar de brand woedt. Dan kan men in actie komen, en de bosbrandweer pakt aan. De groepscommandant, de tech nische leider en de brandweer van de dichtstbijzijnde post of posten rukken uit en zonodig, wanneer het een ernstige brand is, wordt er overal vandaan hulp gehaald. En zo is men door erva ring van jaren in staat het drei gende monster, dat bos- en hei debrand heet, te bestrijden en in te tomen, zodat de schade tot een minimum beperkt wordt. Snel en doeltreffend optreden is daarbij natuurlijk van het grootste belang. Daarom is het belangrijk, dat de woordde ontkennend. Het lid Verburg vroeg naar aan leiding van het afgraven van de schorren of hiervoor toestemming bestaat. Hij vermoedde van wel. Hoe is het met de toestemming voor het te baggeren jachthaven bassin. De voorz. zeide dat er ver gunning bestaat ingevolge het baggerreglement. De vergunning voor het maken van het bassin is er nog niet. Spreker zeide niet te kunnen ingaan op de overige vra gen van het lid Verburg, zoals de ze schriftelijk zijn gesteld, daar de tijd van voorbereiding te kort is om deze vragen uitgebreid te beantwoorden. Het lid Geelhoed wees er op dat een plaats in de Voorstraat door werkzaamheden wat dras sig is. Kan hieraan iets worden gedaan? Wethouder Breure zal een onderzoek instellen evenals naar de toestand van de Achter straat te Kortgene, op welke toe stand mevr. Janssen de aandacht vestigde. De voorz. sloot de vergadering. mannen op de uitkijkposten steeds paraat zijn en met zo groot moge lijke snelheid melding maken van een ontdekte brand. Hoe eerder men ter plaatse is en het vuur kan aanpakken, hoe groter de kans is, dat men zoveel mogelijk natuur schoon voor verwoesting kan be hoeden. Modern en primitief materiaal. Pas sinds 1930 is men in ons land tot een georganiseerde bos brandweer gekomen. De ver schrikkelijke bosbranden van 1929 gaven hiertoe de stoot. Dit is de enige methode om tot behoud van ons natuurschoon te geraken en het was zeker dringend, wanneer we bedenken dat Nederland voor slechts 6 °/o met bos en heide is bedekt. In de loop der jaren heeft een groot aantal vrijwilligers zich aan gesloten bij de bosbrandweerver- enigingen. Kan men het vuur met eigen mannen bestrijden, dan ko men de takken, schoppen en stok ken er aan te pas. Elkaar aflos send, werkt en slaat een groep personen en tracht het vuur met behulp van zand te doven. Lukt het niet, of heeft de brand direct een grote omvang gekregen, dan legt men een tegenvuur aan ten einde een kale strook te verkrij gen, waar de grote brand geen voedsel meer vindt. Men roept de hulp in van de provinciale brand weer, die met de zogenaamde ne velspuiten de brand bestrijdt. Men beschikt over tankwagens met een inhoud van vele duizen den liters water. De garnizoen commandanten van de legerplaat sen in de omtrek zenden in zo'n geval dadelijk militairen, die snel in hun vrachtwagens ter plaatse kunnen zijn en die de vrijwilligers in hun zware taak bijstaan. De hitte en de dorst vormen een ware kwelgeest voor deze werkers, maar zij zetten door en het is vaak aan hun arbeid te danken, dat het vuur niet verder om zich heen vreet, al doet de aanblik van de enorme vuurmas sa's hen vaak de moed verliezen. Mens en vuur. U moet ze daar zien zwoegen al die kerels aan het vuurfront. Veelal is het warm en droog weer en dan staan ze bij dit weer bloot gesteld aan de verzengende gloed van een bos- of heidebrand. Te gen de wind in wordt het vuur aangepakt en de mannen verzen gen in de gloed en stikken in de rook en toch moet er schouder aan schouder, gewapend met tak ken, stokken en vuurzwepen ge vochten worden tegen de steeds verder opdringende vlammen en vonken. Belangrijk is, dat de mannen er voor zorgen, dat zij niet door de rook bedwelmd worden. Plotse linge windvlagen kunnen daaren boven de vlammen ver naar vo ren doen schieten, met het gevaar dat hun kleding in brand geraakt of zelfs een man door het vuur in gesloten wordt. Het is een tita nenstrijd, waarvoor men een ge weldig respect moet hebben, doch die niet nodig zou zijn, wanneer men in bos en heide voorzichti ger zou zijn met vuur. Ondanks alle waarschuwingen via radio, door middel van span doeken, borden enz., blijven de mensen volharden in hun non chalance en werpen achteloos brandende sigaretteneindjes en lucifers weg. En kleine oorzaken hebben grote gevolgen. Ondanks de moed en volharding van de mannen van de bosbrandweer en hun helpers, toont dan een afge brand gebied de zwarte plek, een triest beeld van wat had kunnen blijven bestaan, indien men zich het genot van rookgerei zo lang ontzegd had, om dan nog niet te praten over de geweldige risico's die aanwezig zijn bij het stoken van open vuur in de natuur, bij kamperen of picknick en. Werk mee! Natuurlijk stelt men graag het publiek in de gelegenheid om ge bruik te maken van de recreatie gebieden, het is een levensnood zaak, maar men mag van dit zelf de publiek toch ook medewerking en verantwoordelijksgevoel ver wachten en dat blijkt bij velen niet aanwezig te zijn. Wanneer onverhoopt brand mocht ontstaan, tracht deze dan dadelijk met inspanning van al uw krachten te doven, het strekt u tot eer. Vlucht niet lafhartig, met als gevolg, dat de brand de kans krijgt zich over een uitge strekt gebied te verbreiden, al vorens bestrijders aanwezig zijn. Beter is natuurlijk er voor zorg te dragen, dat er door uw schuld helemaal geen brand kan ont staan, want de vrijwilligers van de bosbrandweer hebben stuk voor stuk zoveel liefde voor de natuur, dat zij liever op non-ac tief staan, dan in actie te moeten komen. Al die naamlozen doen vrijwil lig hun plicht om zoveel moge lijk van ons natuurschoon te be houden. Zij geven hun krachten voor een doel, waarmede in feite het gehele Nederlandse volk ge baat is, laten we dit bedenken wanneer we ons in bos en heide verpozen. (Nadruk verboden). Dc bosbrandweer is een onmisbare organisatie tot het behoud van ons natuurschoon (Van onze verslaggever) m w i 1111 Mauw—ka m Ganzepoortstraat 21, Tel. 2048 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1960 | | pagina 1