U/aarheen na school? Afwezig De schijnheilige Hermandad Dekens uit lucht LLandel Het bureau voor beroepskeuze kan de juiste richtlijnen geven De ingehouden uitkering De bewolkte hemel en de regenbuien van de laatste dagen vormen geen ideaal weer voor de vakantieganger en de badgast Voor de amateurfotograaf zijn zij echter wel ideaal om fraaie opnamen te maken Gebruik daarvoor een GEELFILTER en een goede R O L F I L M die u gaarne geleverd worden door Wissenkerke (van onze verslaggever) Utrecht (P P) - „Het is een droevig verschijnsel, dat veel jon gelui die de school verlaten, nog geen flauw idee hebben van het beroep dat zij zullen kiezen. Er wordt tegenwoordig wel meer dan vroeger aan beroepsvoorlich ting gedaan, maar in wezen is het toch nog te weinig. Wanneer wij ons realiseren dat er ruwweg zo'n 5.000 verschillende beroepen zijn, dan is het duidelijk, dat bij de voorlichting er slechts een beperkt aantal aan bod kunnen komen. Het is echt wel begrijpelijk en verstandig, dat ouders hun kin deren voor een onderzoek sturen naar een bureau voor beroeps keuze, want daar staan weten schappelijk geschoolde vakmen sen klaar om de jongeman of het meisje te testen en zij kunnen in hun rapport belangrijke richtlij nen geven, waardoor de succesvol le keuze van een beroep voor de jonge mens aanmerkelijk eenvou diger wordt gemaakt." Wij zitten tegenover de heer H. v.d. Vlist van de Nederlandsche Stichting voor Psychotechniek te Utrecht, een van de belangrijkste instellingen in Nederland op dit gebied, die zich reeds meer dan 35 jaar bezig houdt met onder andere de beroepskeuze. Bij deze stichting heeft men al heel wat ervaring opgedaan op dit punt en de heer Van der Vlist weet hier over veel te vertellen. Niet te jong. Van het grootste belang is het dat de jongelui die beproefd zul len worden niet te jong zijn. Zij die jonger zijn dan twaalf jaar worden zelfs door de stichting niet geaccepteerd. Als redelijke leeftijd voor een onderzoek ziet onze gastheer 16 jaar en ouder al naar gelang de ontwikkeling van de persoon. „Vroeger voor 1918, toen de maatschappelijke toestanden ge heel anders waren dan nu en aan merkelijk meer jongelui op 12- of 13-jarige leeftijd zo van de school naar fabriek, atelier of dergelijke gingen, kon men eigenlijk niet spreken van puberteit. De kinde ren werden zo plotseling in het volle leven geplaatst, ontgroend enze waren kleine oude man netjes en vrouwtjes, voor het grootste deel doordrongen van de maatschappelijke en levenspro blemen. Een geleidelijke ontwik keling via de puberteit, zoals vele jongelui die nu kennen en die meer mogelijkheden biedt voor de geestelijke ontwikkeling was er toen voor velen niet. Hierdoor kon men in die tijd dergelijke jon gelui ook vroeger testen. Door de „Sturm und Drang periode" die velen nu doormaken is het ver standiger met een onderzoek te wachten, omdat men dikwijls nog niet kan zeggen hoe de persoon lijkheid zich zal ontwikkelen. Van daar dat men bij de stichting de jongelui liever op iets oudere leeftijd ziet komen, bijvoorbeeld wanneer ze in de laatste klasse van een middelbare school zitten. Wacht niet te lang. Veel jongelui en hun onders wachten echter anderzijds weer te lang. Na de examens maken velen zich nog geen zorg. „Eerst vakan tie!" is de leus. Na enige tijd gaat men echter verder denken. „Wat moet er nu gebeuren?" En dan komt men er toe om een bu reau te consulteren. Maar.dan is er dikwijls geen plaats meer voor een onderzoek, want de bu reaus zijn inmiddels volgeboekt. In september of oktober moet ie der echter weten waar hij aan toe is en dan komen de moeilijkhe den. Waarom wachten veel mensen zo lang? Men kan jongemensen toch reeds laten onderzoeken wan neer ze in het laatste jaar zijn van de school. Waarom tot het laatste nippertje gewacht? Vanaf novem ber tot en met april hebben de onderzoekbureaus het niet zo druk, dan kan er gemakkelijk con sult gegeven worden en is men bo vendien in staat om voldoende aandacht aan de proefpersoon te geven en uitgebreid overleg te plegen met de onderzoekers over de resultaten. Er is heel wat veranderd. Bij een groot deel van het pu bliek is nog maar weinig bekend over de moderne methoden van onderzoek die tegenwoordig wor den toegepast. Bij vele leken han gen nog begrippen van zo'n vijf entwintig jaar geleden. Vooral na de laatste wereldoorlog is er veel veranderd en heeft men bij het onderzoek ook meer de sociologie betrokken. Het gaat er niet al leen om of iemand intelligent is, maar ook of hij of zij die intelli gentie gebruikt. Daarnaast is men ook tot de conclusie gekomen, dat iemand eerst goed in een be paald beroep past, wanneer hij of zij er zich geheel in kan aanpas sen. Het gaat er dus niet meer al leen om, of iemand er de vaktech nische capaciteit voor heeft of althans aanleg heeft om die te leren, neen, door een uitgebreid onderzoek ook in andere delén van de menselijke psyche wordt onderzocht of de betrokken per soon ook sociaal in dit beroep zal passen. Zo kan iemand, die bijvoor beeld heel geschikt zou zijn voor machinebankwerker, althans wat zijn aanleg voor handvaardigheid betreft, een afschuw hebben van vuil, stof of dergelijke. Hierdoor kan hij zich moeilijk of in het ge heel niet aanpassen en zal hij nooit een honderd procent kracht worden die bevrediging vindt in zijn werk. Wordt diezelfde per soon in een andere omgeving ge plaatst, waar hij wel kan aarden, dan voelt hij zich daar thuis en zal tevreden zijn en daardoor een betere werkkracht. Specialistische wetenschap. De onderzoekingen die door het team worden verricht zo'n team bestaat minimaal uit drie personen worden in een rap port neergelegd. Maar voordat het zover is, komen de proefleiders bijeen in vergadering en depone ren daar de resultaten van hun onderzoek aangevuld met even tuele mondelinge verklaringen. Aan de hand van die resultaten wordt het totaal omvattende rap port opgesteld. Het is duidelijk, dat de onder zoekers wetenschappelijke spe cialisten moeten zijn. Zij komen bijvoorbeeld als psycholoog in dienst van de stichting, maar dan hebben ze nog drie tot vijf jaar in de praktijk nodig om zover te komen, dat zij dit bijzonder ver antwoordelijke werk zelfstandig kunnen verrichten. Ten eerste moeten zij leren te werken vol gens de methode die de stichting bij het onderzoek volgt. Zelf moe ten zij zich psychologisch hierbij aanpassen. Zij moeten hun eigen zwakke punten en fouten leren kennen en corrigeren, want dit zou anders een funeste invloed hebben op de resultaten van het onderzoek. En klopt het dan? Indien het even mogelijk is, volgt men bij de stichting graag de ver dere ontwikkeling. Hier kan men later conclusies uit trekken aan gaand het toegepaste onderzoek. Men kan dan controleren of men juist geoordeeld heeft of dat er fouten werden gemaakt en door wie. De gerenomeerde bureaus voor beroepskeuze in ons land voeren hun opdracht met de grootste nauwkeurigheid uit, dikwijls aan de hand van jarenlange ervarin gen. Zij kunnen zeer belangrijke richtlijnen geven voor de verdere ontwikkeling of beroepskeuze van de onderzochten en dit is van bijzondere waarde voor de mens en de maatschappij. (Nadruk verboden). Ziekengeld en drankmisbruik Iedere werknemer die zieken geld geniet, is onderworpen aan bepaalde voorschriften, waaruit blijkt wat hij mag doen of moet nalaten. Dat is natuurlijk vanzelf sprekend. Nu weten we wel, dat niet ie dere Nederlander alle wetten op zijn duimpje kent, maar dat neemt niet weg dat hij geacht wordt die wetten toch te kennen. Het zal voor vele lezers dus wel geen ver rassing zijn, te horen, dat een be drijfsvereniging de uitkering van ziekengeld aan een bepaalde per soon mocht stopzetten op grond van drankmisbruik. De verkeerde gedragingen. Deze interessante kwestie werd uitgevochten tot in hoogste in stantie en kwam zo tenslotte in behandeling bij de „Centrale Raad van Beroep". Na ampele overwegingen blijkt uit de geno men beslissing, dat deze raad de bedrijfsvereniging die met dit ge val te maken had, bevoegd ver klaarde om de uitbetaling van het ziekengeld stop te zetten. Het gaat hier om artikel 44, punt 1, lid f van de ziektewet, dat alsvolgt luidt: „Het bestuur ener bedrijfsvereniging en het bestuur ener afdelingskas zijn bevoegd de uitkering van ziekengeld te weigeren: f indien de verzekerde gedurende de ongeschiktheid tot werken zich schuldig maakt aan gedragingen waardoor zijn gene zing wordt belemmerd of, zo bij opneming in een inrichting voor zieken of een gesticht, zich daar onbehoorlijk gedraagt". In de genezing belemmerd? Het was de taak van de Centra le Raad van Beroep te onderzoe ken of het drankmisbruik van ei ser (dat is dus degene wiens uit kering werd stopgezet) is aan te merken als „een zijn genezing be lemmerde gedragingen" in voren- omschreven zin. Verder overwoog de raad, dat „in het algemeen moet worden aangenomen, dat van een hande ling, waardoor de genezing is be lemmerd sprake is, wanneer naar algemeen geldende medische maatstaven een zodanige hande ling in het betrokken geval de strekking heeft de genezing te belemmeren, zijnde met name daartoe niet vereist, dat overtuigd is aangetoond, dat door die han deling de genezing daadwerke lijk is belemmerd." De eiser had twee medische verklaringen overgelegd, bij zijn protest tegen de stopzetting, waaruit bleek dat het gebruik van alcohol houdende dranken niet schadelijk is voor reumatische aandoeningen. De Centrale Raad van Beroep wees die verklarin gen echter af, omdat het niet ging over het gebruik maar over het misbruik van alcoholhouden de dranken. Bittere nasmaak. Tenslotte sprak de raad als haar oordeel uit, dat „drankmis bruik schadelijk is voor de gene zing en dat niet daadwerkelijk belemmerd is". Ziedaar een gevolg van drank misbruik, dat een zeer bittere nasmaak nalaat, namelijk verlies van ziekengeld, dus verlies van inkomsten voor de instandhou ding van de huishouding. In het kort komt de beslissing van de raad dus hierop neer, dat het niet eens nodig is, overtuigd aan te tonen dat de genezing wordt belemmerd, maar dat het bewezen misbruik voldoende re den is, een uitkering stop te zet ten. Tenslotte willen wij er nog op wijzen, dat een andere bepaling in de ziektewet het een bedrijfs vereniging toestaat bij chronisch drankmisbruik in plaats van zie kengeld, een andere gelijkwaar dige uitkering in de vorm van verstrekkingen in natura te doen, dan wel het ziekengeld op ande re wijze aan te wenden ten be hoeve van de verzekerde, b.v. op name in een inrichting, of van de genen wier kostwinner hij is. (Nadruk verboden). De Amsterdamse politie heeft zich de laatste weken van een ge heel andere zijde laten zien dan wij (gelukkig) gewend zijn van de onaantastbare, heilige Herman dad. Eerst koos een agent de par tij van enkele zware jongens van de beruchte „walletjes" en bracht een gemolesteerde op inplaats van diens aanvallers. Dit had een ver gissing kunnen heten, indien de getuigen toegelaten waren om de onverkwikkelijke misgreep recht te zetten, doch dat gebeurde niet. Er klonken scheldwoorden aan het adres van de onschuldige arre stant en de deur van het bureau bleef gesloten voor degenen, die voor hem kwamen pleiten. De hoofdcommissaris verklaarde na „nauwkeurig" onderzoek, geen aanleiding te zien tot vervolging van de betrokken agent. Maar de zélfde politiedienaar heeft nu een chauffeur mishan deld, die niet anders deed dan het bevel van een verkeersagent op volgen. En dat niet alléén, maar geassisteerd door een aantal ze nuwachtige collega's. Ook dit slachtoffer werd opgebracht. Naar de getuigen wilden de agenten niet luisteren. Derde voorval in de zelfde stad is de scheldpartij van een andere verkeersregelaar tegen een rijks ambtenaar, die plotseling een vloekende en stompende over heidsdienaar op zich af zag ko men omdat hij zich volgens aan wijzing van een andere gezags drager rechtuit voortbewoog. Op het bureau zei men „U moet dat niet zo ernstig opvatten". Wij vatten deze incidenten wel ernstig op. Als een agent zich misdraagt, verliest het gezag aan waarde. Als een bepaalde beamb te zijn boekje te buiten gaat, dan behoort deze man niet thuis in het korps, dat moet waken over onze veiligheid. Als een hoofd commissaris dergelijke mensen de hand boven het hoofd wil hou den, moet hij dat doen buiten de dienst en niet er in. En als bij de hoofdstedelijke politie de lin ker politiehand niet weet wat de rechter doet, dan zal er eens grondig schoon schip gemaakt moeten worden, opdat er geen „misverstanden" meer voorkomen. P.P. De zomer is volop bezig en toch durven wij het aan een praatje te houden over dekens! Telken jare moeten er dekens worden (bij)gekocht. De weten schap staat niet stil en ook ten op zichte van bedverwarming heeft zij niet stil gestaan, zij heeft ge zocht naar warme en toch lichte dekens, flink wanntehoudend. Er zijn thans dekens in de han del welke gemaakt zijn uit een polyacrylvezel. Dit is een voor treffelijke grondstof, die o.a. uit de lucht wordt gemaakt, dus geen nylon is. De dekens gemaakt van deze vezels nu, zijn zo licht als een veertje! U kunt ze met één vinger optillen. U voelt ze bijna niet op het bed, maar niettemin zijn ze erg warm, u behoeft dus nu geen vracht dekens meer op het bed te hebben om warm te kunnen liggen en te blijven. Deze dekens worden gemaakt in prachtige kleuren, al laat u uw keuze vallen op een lichte kleur, zoals tegenwoordig zo graag ge wenst is, u behoeft toch niet bang te zijn voor knoeiende kinderen. Het hindert niet als een dergelijke deken voortijdig vuil wordt, want het wassen is in een wip gebeurd, 's Morgens zet u de deken in een sopje en met een beetje geluk ligt hij 's avonds weer netjes schoon op uw bed. Daar komt nog bij dat deze deken niet krimt. Ook blijven de motten en de tapijtkever, deze vraatzuchtige dieren, uit uw deken, want ze houden er niet van. De dekens worden gemaakt in 5 afmetingen en ook in baby- en kindermaten. Om u over het wassen niet in de onzekerheid te laten, laten wij hier het voorschrift volgen: Zeer vuil geworden plekken worden eerst met zachte zeep of waspoeder ingewreven. Daarna laat u de deken in een vet, lauw warm sop 5 minuten voorweken. Laat de machine dan uw deken wassen in de tijd die daarvoor staat aangegeven. Vervolgens drukt u het sop er zo veel moge lijk uit; de deken mag niet ge wrongen of gedraaid worden, dus uitknijpen. Het gebruik van een centrifuge is mogelijk. Twee maal moet er gespoeld worden in lauw water, totdat het spoelwater tenslotte helder blijft. Dan drogen, maar niet direct in de zon. Tenslotte moet de deken voorzichtig in de richting van het dek worden opgeborsteld. (Nadruk verboden). Op bijna elke winkeldeur: VAKANTIETIJD: GESLOTEN; De loodgieter: in Regensburg (Het heeft er plens gegoten). De ijsco is aan de Noordkaap Van ijsjes aan 't genieten, De frietjesman in Belgenland, De bakermat der frieten. De bakker zit in Griekenland En „kokteelt" in Athene, De slager walst een Weense wals Met Weib en Wein in Wene. Mijn vriend'lijke sigarenman Zit aan de Costa Brava, De melkboer loopt met zijn gezin Bij d'Etna in de lava. Een Mokumse politieman Staat heel tevree te Knokke (En als het hele corps daar zat. Had Mokum minder brokken!) En veel doktoren zijn er ook Aan hun vakantie bezig, Zie d'adver ten ties in de krant: Van dan tot dan afwezig. Veel professoren zijn dat vaak, al krijg je 't niet te lézen, Daar zij, zelfs als z'aanwezig zijn, Afwezig kunnen wezen. CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden). Niet ieder automobilist is een autotechnicus. Er behoeft maar weinig te ha peren aan de rem- of stuurinstallatie en uw wagen kan plotseling verande ren in een onbestuurbaar voortstuwend moordwapen, dat uw en andermans leven in gevaar brengt. Laat het niet zover komen, dat uw auto verandert in een rijdende doodkist. Stap regelmatig naar de garage. Luister naar de raad van Veilig- Verkeersmannetje Wouter Wegwijs: Onderhoud is zelfbehoud.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1960 | | pagina 3