NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE sehoenen Kwart eeuw natuurmonument Varkens enten GESLOTEN Wie gaat er mee? V. V. IMilD-gEVELMD Gaat de belastingverlaging niet door? De zaak waar u vakkundig geholpen wordt aan wat u nodig hebt voor uw lichamelijk welzijn! tegen vlekziekte C. J. Hoek, „De Kleine Bazar" - Kortgene om aardbeien te gaan plukken No. 2991 Zaterdag 11 juni 1960 63e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm Dreigend echec van kabinet De minister van defensie heeft ons verrast met een defensie-nota waarin hij aankondigt dat hij voor de jaren 1961 tot en met 1963 een defensieplafond nodig heeft van f 1850 miljoen gulden. Tot heden bedroeg dit plafond f 1650 mil joen. Er moet dus op zijn minst f 200 miljoen extra op de verde digingstafel komen. In de praktijk zal dat wel f 250 miljoen worden, want als wij het goed begrepen hebben, is in de verhoging nog niet verdiscon teerd de nu in gang zijnde salaris verhoging. Dit betekent een ver zwaring van de lasten, die wij uit veiligheidsoverwegingen op ons genomen hebben. Een grote verrassing is de nota niet, want het was al enige jaren bekend dat de minister van de fensie nauwelijks rond kon komen met de hem toegewezen midde len. Oud-minister Staf heeft daar vroeger al meer dan eens op ge wezen. Nu is het dan zo ver. Het is niet onze bedoeling de militaire noodzaak van de reorga nisatie van onze krijgsmacht te be twisten. Dit ligt buiten onze ge zichtskring. Echter is aan dit vraagstuk ook een financierings aspect verbonden en de vraag is dus hoe deze extra uitgave van ten minste 200 miljoen zal worden betaald. Dit vraagstuk eist temeer een oplossing omdat wij immers bezig zijn de rijksuitgaven zoveel mogelijk te beperken om langs die weg een belastingverlaging moge lijk te maken. Bezien wij de militaire uitgaven in het kader der politieke verhou dingen in de wereld, dan is er alle reden om zonder commentaar de extra last te aanvaarden. Dan zou den we kunnen uitroepen dat de verzwaring veel te gering is. In dit licht bezien zijn de defensie-uit gaven in een bodemloze put ge stort. Maar dan is men bezig met een oorlogsfinanciering waaraan elk economisch argument volko men vreemd is. Een verzekering. Beter kunnen wij trachten de militaire uitgaven van de vrije lan den te beschouwen als een soort verzekerings-premie voor de vrij heid. Het militaire apparaat van de bondgenoten is dan een soort onderlinge verzekering, waarin ie der naar rato van zijn kracht en belang bijdraagt. En dan moeten wij erkennen dat wij sinds het conflict in Korea naar vermogen minder tot defen sie bijdragen. Van het nationale inkomen betaalden wij toen zes procent aan de krijgsmacht. Sinds 1956 waren deze percentages tot en met 1960 achtereenvolgens 5,8, 5,2, 4,6, 4,4 en 4,2. Gerekend naar het geschatte nationale inkomen van 1961 zouden wij het volgend jaar 4,6 procent van onze nationa le inkomsten aan defensie beste den. Dat is naar verhouding geen stijging om van te schrikken. De militaire gevaren in de wereld zijn stellig wel in dezelfde mate ge stegen! Een moderne oorlog, ook de koude die wij thans voeren, draagt echter een totaal karakter. Zij woedt op het ogenblik eerder aan het economische dan aan het mi litaire front. Elke vorm van weer baarheidsversterking betekent dus een bijdrage aan de versterking van de westerse wereld. Struisvogelpolitiek? De vraag die ons moet bezig houden, is derhalve of de beste bijdrage van Nederland tot de westerse weerbaarheid op militair terrein moet liggen. Voor Ameri ka, Engeland en Frankrijk liggen wij bij een conflict in het front gebied. Onze militaire middelen, hoe sterk ook, zullen niet in staat zijn een gevaar uit het oosten af te wenden. Van de grote mogendhe den hebben wij nog steeds geen garantie gekregen dat ons grond gebied in geval van een aanval meter voor meter verdedigd zal worden. In dit licht bezien is het de vraag of de versterking van ons militair apparaat met f 200 mil joen als een verhoging van onze verzekeringsbijdrage niet hetzelf de is als de betaling van de kerke lijke belasting door iemand die niets van een kerk wil weten maar die toch betaalt als een soort ver zekeringspremie voor het hierna maals! Het is niet anders dan struisvogelpolitiek. Er zijn nog andere eisen. Als een overbevolkte natie eist onze nationale weerbaarheid bij voorrang versterking op andere punten, bijvoorbeeld op het ter rein van onderwijs en ons wegen- verkeersnet. Ons volk van de toe komst moet wat kennis betreft op peil zijn en ons transport- en ons verkeerswezen eisen eveneens dringend verbetering. Genieten de verhoging van de laatste soor ten uitgaven geen voorrang boven een verhoging van het defensie plafond? Hoe ligt onze militaire bijdra ge ten opzichte van andere naties, zoals bijvoorbeeld België, of wor den wij zonder meer door de grote mogendheden tot deze verhoogde bijdrage gedwongen? Dan is er eenvoudig geen discussie mogelijk. En de belasting? Wij zijn benieuwd hoe deze ex tra uitgaven van een kwart miljard moeten worden gezien in het licht van de voorgenomen belastingver laging. Zal minister Zijlstra deze lastenverhoging aangrijpen om ons opnieuw met vage beloften een jaar lang de belasting-woestijn van hoge tarieven in te sturen? Gaat hij de defensie-verhoging fi nancieren uit de gereduceerde in vesteringsaftrek Het komt ons voor dat de jaren lang beloofde ferme belastingver laging, die toch reeds aan een zij den draad hing in verband met de dreigende overbesteding, nu hele maal naar het rijk der fabelen zal worden verwezen. Of gaat het zo goed met de rijksinkomsten na de jongste loonsverhoging, dat die f 200 miljoen er nog wel op over schieten? Als de belastingverlaging in september niet wordt afgekondigd betekent dat een ernstig échec voor het zittend kabinet. En dat betekent innerlijke verzwakking. Het woord is aan de Tweede Ka mer. Drs. Hermes. (Nadruk verboden). De Hoge Veluwe Gemeenschapsbezit van bijzondere waarde, voor ontspanning, recreatie en natuurgenot voor het gehele Nederlandse volk. (Van onze verslaggever) OTTERLO (P P) „Onge- twijfeld zullen velen zich met ons verheugen over het feit, dat het park „De Hoge Veluwe" 25 jaar bestaat". Dit zegt ons de heer Van Tuyll, directeur van Neer- lands grootste natuurmonument, het park „De Hoge Veluwe". „Vijfentwintig jaar heeft ons park zijn diensten aan het Neder landse volk kunnen verlenen en vooral de laatste jaren hebben wij ons in een bijzondere belangstel ling mogen verheugen. De men sen komen hier graag en wanneer wij zien hoe men zich recreëert, dan kunnen we daar niets anders dan blij om zijn", zegt onze gast heer enthousiast terwijl wij lang zaam met de auto door het park rijden. Eigenlijk mogen wij niet van een park spreken, want slechts een klein deel is aangelegd, de rest is pure natuur. Hier ligt de vrije wildbaan, waar zo'n 170 herten, 200 moefflons, ongeveer 70 reeën en een gelijk aantal wilde varkens volkomen veilig en vrij leven, met niet minder dan omstreeks 7000 ha grond ter beschikking. Door dit natuurreservaat lopen prachtige wegen, die ook door au to's bereden mogen worden en de inzittenden voeren door de mooi ste stukjes natuur die men zich denken kan. Daarnaast zijn er di verse schitterende rijwiel- en wan delpaden. Het ligt voor de hand, dat de wandelaars natuurlijk in de gelegenheid zijn het diepst in de natuur door te dringen, terwijl de automobilist er eigenlijk alleen aan de buitenkant tegenaan kijkt. Dat neemt echter niet weg, dat ieder er tenvolle kan genieten op zijn eigen wijze, mits hij er zich correct als gast gedraagt. Wij vragen de heer Van Tuyll naar zijn ervaringen op dit gebied Zijn antwoord valt ons mee. Met uitzondering van een enkeling ge draagt men zich op „De Hoge Ve luwe" netjes. Dat is verheugend te horen, want wanneer het pu bliek zich niet netjes zou gedra gen en het natuurschoon zou be schadigen en verontreinigen, dan zou het personeel voor een schier bovenmenselijke taak staan. Het is namelijk ondoenlijk om een ter rein van zo'n 7000 ha te reinigen. „De Hoge Veluwe" is bezit van het gehele Nederlandse volk en juist in een tijd als deze, waarin er steeds meer natuur verdwijnt in ons land, moeten we bijzonder zuinig zijn op de delen die ons nog resten. Privé bezit. Aanvankelijk was dit uitgebrei de landgoed privé bezit van de fa milie Kröller Müller. Zij heeft geld noch moeite gespaard om haar ge bied te verrijken met de mooiste stukjes natuur die er op de Velu we te vinden waren. Dat hier spra ke was van een zuiver-idealisti- sche instelling bleek wel duidelijk, toen de familie tenslotte het ge hele landgoed inclusief de schitte rende kunstcollectie in handen van de staat wilde overdragen, om op die manier haar schepping in dienst te stellen van het Neder landse volk. Wanneer we nagaan, dat de kunstcollectie alleen al voor niet minder dan vijf miljoen verzekerd was en dat de vraagprijs aan de staat slechts f 800.000. bedroeg, dan mogen we toch wel geloven dat de familie Kröller- Müller het goed bedoelde. Het was de enige mogelijkheid boven dien om dit levenswerk te bewa ren, want anders zou het landgoed naar de eisen van een maximaal economisch rendement zijn verka veld en..bebouwd. Gelukkig zijn er in de crisistijd van de dertiger jaren middelen en wegen gevonden, waardoor dit droevig en onwaardig einde van veel werk, geld en illusie kon wor den voorkomen. Op 26 april 1935 kwam de stichting tot stand. „De Hoge Veluwe" bleef ongeschon den behouden, waarbij aan de staat de verzameling van de Kröl- ler-Müller Stichting werd ge schonken. De aanvaarding van een derge lijk omvangrijk natuurmonument in gemeenschapsbezit bleek een daad van grote culturele en ideële betekenis. Veel zorgen. Het publiek kan zich beslist geen beeld vormen van alles wat er wel komt kijken om een derge lijk natuurreservaat in goede toe stand te houden. Reeds tijdens on ze tocht naar „De Hoge Veluwe" bemerkten wij, dat we kilometers lang onafgebroken langs de afras tering van het park reden. De heer Van Tuyll vertelt ons, dat deze afrastering een totale lengte heeft van niet minder dan 60 kilometer. Wanneer u weet, dat die gehele afrastering na vijf jaar geheel ver nieuwd moest worden, hetgeen dus neerkomt op een vernieuwing van niet minder dan twaalf kilo meter per jaar, kunt u begrijpen welke kosten er komen kijken. Maar daar blijft het niet bij. On derhoud van gebouwen vergt ook grote sommen. Dan komen het personeel, de jonge aanplant en wat al niet meer. Een groot deel van het jaar kun nen de dieren in het park zich voeden met dat wat zij in de vrije natuur vinden, maar wanneer de winter zijn intrede heeft gedaan, dan moet er worden bijgevoederd. Onze gastheer somt het netjes voor ons op: 20 ton eikels, ongeveer 8 ton hooi, 35 ton voederbieten en aardappelen en dan nog enorme hoeveelheden andere voedings middelen. Ook aan de gevederde bewoners wordt aandacht besteed en dit jaar werden niet minder dan ongeveer 500 nestkastjes van het nieuwste type in het park uitgezet. De wegen in dit natuurmonu ment vergen ook veel zorg. Zij hebben in het drukke seizoen heel wat te lijden en moeten regelma tig bijgehouden worden. Men moet de kneepjes kennen. Er zijn mensen die denken dat ze naar een dierenpark gaan en die lieden komen bedrogen uit, want het kan heel goed voorko men, dat ze geen dier te zien krij gen. Wie naar het park „De Hoge Veluwe" gaat, moet komen om van de natuur te genieten. Deze gelegenheid krijgt ieder volop. Het feit, dat er ook zoveel wild in het park woont, is een prettige bijkomstigheid. De dieren zelf krijgt u alleen te zien, wanneer u de kneepjes kent. Wie met de auto door het park rijdt, heeft weinig kans. De fiets biedt betere perspectieven, doch te voet is het ideaal, vooral voor degene, die veel geduld heeft en in staat is om onbeweeglijk en ver dekt opgesteld de dieren te obser veren die zich toevallig vertonen. Wie de gewoonten der dieren beter kent, behoeft niet op een gelukkige toevallige omstandig heid te wachten. Die weet, dat de dieren uit de schemering van het bos te voorschijn komen in de vroege morgen en bij het vallen van de avond. Doordat het park het gehele jaar geopend is vanaf 's morgens 8 uur tot zonsonder gang heeft de ware liefhebber kansen, maar hij moet ze weten te grijpen. Voor duizenden landgenoten, zelfs voor velen, die beslist niet in de naaste omgeving van het park wonen, betekent dit natuurmonu ment met al zijn bijzonder leuke plekjes en interessante aantrekke lijkheden een dorado. En voor hen die er nog geen kennis mee maak ten, is het alleszins de moeite waard om er een bezoek aan te brengen. Zij zullen er zeker geen spijt van hebben. (Nadruk verboden). LANGE KERKSTRAA! 42 GOES TUEFOOH 2468 Geneesmiddelen, verplegingsartikelen, instrumenten, medische bandages, breukbanden, buikbanden, herniakorsetten, elastieken kousen en spataderkousen zonder rubber, steunzolen, hoorapparaten, zonnebrillen, toiletartikelen, schoonheidsmiddelen en veel ter voorkoming van zonnebrand. Opgave voor 18 juni a.s. Dierenarts, Kortgene, telelefoon 01108-308 In verband met onze vakantie is onze winkel vanaf maandag 13 juni tot en met zaterdag 18 juni Voor storingen en andere boodschappenSnellenstraat 4 of Wissenkerke telefoon 01107-279 Gelegenheid voor jongens, meisjes en vrouwen om mee te gaan naar Kapelle op Zuid-Beveland Prettig werk en goede verdiensten. Aanmelding bij de heer L. van de Heijde, Dwarsstraat 7 te Kamperland, Telefoon 417. Willen de leden van V.V.V. Noord-Beveland zo spoedig mogelijk hun secretaris laten weten welke zomerwoning, bungalow, pension of kamer zij nog voor de verhuur vrij hebben? Schriftelijke aanvragen komen er nog regelmatig bin nen, zij allen worden met een folder beantwoord. Wat het moeilijkst voor de secretaris te beantwoor den is, dat zijn de telefonische aanvragen. Dat komt omdat hij geen gegevens heeft. Werkt allen nu eens direct mede, het is niet alleen voor het gemak van uw secretaris, maar in de eerste plaats voor uw voor deel. Volledige opgaven, graag met prijs, tijd, aan tal personen enz. enz. aan Julianastraat 5, Wissenkerke. Ganzepoortstraat 21, Tel. 2048 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1960 | | pagina 1