NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 1932 -1960 1 I L M-424 ZOMERSTOFFEN - - FESTIVAL Plouvier heeft DE schoenen HET ANTWOORD OP 3 VRAGEN VERGEUNGSZIEKTE over de BESTRIJDING van bij SUIKER- en VOEDERBIETEN N.V. AGRO CHEMIE ARNHEM Depothouder A. Verburg, Colijnsplaat elastieken kousen breukbanden buikbanden berniagordels steunzolen boorapparaten zonnebrillen enz. A. 0. van der Rest Opleiding Ziekenverzorgster No. 2987 Zaterdag 14 mei 1960 63e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs i 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm In de zomer van 1932, nu 28 jaar geleden, heeft ons blad door enige artikelen de aandacht geves tigd op het isolement van ons ei land, speciaal op de toen nog ge brekkige en ook dure verbindin gen met overig Nederland. Be doelde artikelen wezen allen, als enig middel tot verbetering van deze wantoestand, in de richting van een vaste oeververbinding. Aan een dam, of dammen, werd toen nog niet gedacht, wij zagen de oplossing in een brug. Veel is er over deze gedachtenuiting op ons eiland te doen geweest, vooral in de kringen van de toenmalige middenstand was er weinig geest drift voor op te brengen. Toch leefde bij vele Noordbevelanders de zucht naar een vaste verbin ding zodanig, dat in het daarop volgend jaar een openbare verga dering te Kortgene kon worden belegd met als spreker-propagan dist de heer M. W. van Arenthals. Resultaat: oprichting van de thans nog bestaande vereniging „De Noord-Bevelandse Brug", met als voorzitter de heer G. F. Maris. Het werken en strijden van deze vereniging zullen we nu hier niet nader uiteenzetten, we achten dit voor velen nog zo bekend, dat we het gerust achterwege kunnen la ten. Eén ding kunnen we wel ver klappen, zonder dat de buitenwe reld er wat van vermoedde, is er destijds veel geschreven en ge wreven, conferenties bijgewoond en besprekingen gevoerd. Van een leien dakje ging dit alles niet, o- veral werd de actie van „De Noord-Bevelandse Brug" betrek kelijk tegemoetkomend ontvangen maar een brug van en naar Noord- Beveland, ho maar, dat was des tijds te hoog gegrepen en stuitte op schijnbaar onoverkomenlijke bezwaren. Toch, als een langzaam werkend middel, kwam er einde lijk beweging in de hoge autori teit, met als eindresultaat: aanbe steding van de zolang en fel be geerde brug, enkele dagen voor het uitbreken van de onzalige oor log 19401945. Noord-Beveland bleef die jaren een eiland. Het on verwachte en gevaarlijke Arden nenoffensief van Von Rundstedt in december 1944 bezorgde ons eiland bijna een brugverbinding, zij het dan een baileybrug van de commandotroepen. De daarvoor benodigde materialen lagen opge slagen in de onmiddellijke nabij heid van het Wolfaartsdijkse veer. De krijgskansen keerden gelukkig en spoedig daarop was Wereld oorlog II tot een voor ons allen gelukkig einde gebracht. Langzaam maar zeker hernam het leven weer zijn gewone gang en ook het houden van vergade ringen kwam weer in zwang. „De Noord-Bevelandse Brug" begon weer te activeren en wist met een, met medewerking van de heer G. M. F. Bom ontworpen plakplaatje, de aandacht op de moeilijke Noordbevelandse veerverbindin- gen te vestigen. Verscheidene ver beteringen waren bereids bevoch ten, tot eindelijk de nieuwe veer boot „Noord-Beveland" éen tijde lijke verlossing en verbetering gaf. Vele van deze verbeteringen zijn verkregen door de taaie vol harding van „De Noord-Beveland se Brug", maar vooral ook door de begrijpende medewerking van de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De ramp van 1 februari 1953 schudde met ongehoorde kracht diegenen wakker die het, alleen voor ons eiland gesproken, voor ons te zeggen hadden. Het drie eilanden-plan en het delta-plan, reeds jaren een studie-object, zou worden gerealiseerd. Hoge en zware dijken zouden de diverse delen van zuidwest Nederland met elkander verbinden en de zo drin gend nodige bescherming moeten waarborgen, bovendien, deze dij ken zouden tevens dienstbaar wor den gemaakt aan het steeds inten siever wordende verkeer. Machtige machines, bergen ma teriaal, een vloot van schepen en kranen en een leger van ingeni eurs, technici en werkmensen stre ken op en rond ons eilandje neer en zo kon het gebeuren dat in slechts vier maanden tijd een gi gantische 1700 meter lange dijk werd gebouwd aan de Onrustpol der, een gedeelte dijk van de ver- bindingsdam Noord-Beveland - Walcheren. Dit jaar wordt daar aan nog een 400 meter gebreid, waarvoor woensdag 4 mei een reusachtige caisson is geplaatst, die als beveiliging voor het sluit gat moet dienen. Volgens geruchte zou mei 1961 de definitieve slui ting geven. Teneinde de stroomwerking zo klein mogelijk te' doen zijn werd bij Kats een dam met sluis ge bouwd, voor Noord-Beveland e- veneens een machtig werk. Dezelf de woensdag 4 mei werd die dam definitief gesloten. Duizenden mensen hebben aan de Noord- en Zuidbevelandse oever getuige ge weest van een groots gebeuren, dat werd uitgevoerd alsof een huisvrouw een kastdeur sloot. Be doelde dam was aan weerszijden opgebouwd uit caissons, door het bij wantij tegenaandrukken van een tweetal aan elkaar gekoppel de caissons werd de opening ge sloten. Klaar was Kees. Het staat hier met enkele woorden geschre ven, maar een ieder, die deze slui ting met eigen ogen aanschouwde, kwam onder de indruk en bracht stilzwijgend hulde aan de knappe ingenieurs en taaie werkers die het presteerden om van ons ei land een schiereiland te maken. Men is nu geneigd om te zeg gen: Noord-Beveland is uit haar isolement verlost. Ja zeker, we zijn een grote stap dichter bij dit ide aal, maar een zeer voorname scha kel ontbreekt nog, n.l. de aanslui tende wegen op Noord-Beveland. Blijven de hoge omes vasthouden aan hun 60/40 °/o, dan kan er nog heel wat water in de Zandkreek vloeien voor en aleer een vaste verbinding een oplossing geeft aan de steeds wassende stroom van het verkeer. We laten de moed niet zakken, een dam zonder aansluitende we gen is een onding en dat weten de heren in Den Haag evengoed als wij dat weten. r Heus, ut C^utdetella Lituitoudaoed heeft Jaap de Jonge goede keus 't Bedden- en dekenhuis Jaap de Jonge - Goes Korte Kerkstraat 13 - Telef. 3774 virusoverbrengende bladluizen, zoals de gevaarlijke PERZIKBLADLUIS en de zwarte bone- of bieteluis waartegen waarmee I META-ISO-SYSTOX waarom META-ISO-SYSTOX heeft een bijzonder snelle, direkte werking de langste werkingsduur en is belangrijk minder giftig De Wetstraat 10 Telefoon 08300-31447 De bétere haalt u in de bekende geneesmiddelenzaak Lange Kerkstraat - Goes Lid „Orthobanda", de Ned. ver. van vakkun- digen op dat gebied! Aangesloten onder telefoonnummer C. VAN DAMME Lz. Hoofdstraat 34, Kortgene Het juiste adres voor uw biezen stoelen te iaten matten is St. Jacobstraat 30, Goes (§root BLOEMENHUIS ST. ADRIAANSTRAAT 23 - GOES Telefoon 2609 is uw adres voor alle voorkomende bloemwerken bloemstukken bruidsboeketten tafelversieringen grafbloemstukken enz. Tevens verzorgen wij uw bloemengroet in het .binnen land, maar ook over de gehele wereld In de vooropleiding voor de in september aanvangen de cursus ziekenverzorgster, kunnen meisjes geplaatst worden vanaf 16 jaar. Zij moeten op 15 september 1960 de leeftijd van 17 jaar hebben bereikt. De op leiding heeft plaats in de verpleeginrichtingen met reaktiveringscentrum „Der Boede" „Ter Poorte" te Koudekerke. Ook ouderen kunnen aan de cursus deel nemen. Salaris als le jaars-leerling 118.46 bruto kost en inwoning. Meisjes vanaf 15 jaar kunnen ge plaatst worden als huishoudelijk assistente. Aanbie dingen Stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Midden- Zeeland", Dam 73, Middelburg. Een overweldigende collectie van de meest moderne stoffen uit Frankrijk, Italië, Zwitserland, Nederland. Als steeds prachtige kwaliteiten. Een keus zo groot als nooit te voren. Kom naar het stoffen-festival en vergelijk prijzen en kwaliteit. Een leest om te kopen Een Inst om te dragen GANZEPOORTSTRAAT GOES Ganzepoortstraat 21, Tel. 2048 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1960 | | pagina 1