NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Pion vier heeft DE schoenen Au pinG 1.52.50 Raadsvergadering Kortgene elastieken kousen breukbanden buikbanden herniagordels steunzolen enz. A. C. van der Rest Welke schoenen trek ik vandaag aan divanbed Raadsvergadering Wissenkerke Ho. 2986 Zaterdag 7 mei 1960 63e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm Vrijdagavond 29 april j.l. kwam de raad in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van A. A. Schuit. Afwezig met kennisgeving de leden mevrouw Janssen en de heren Klaassen en Contant. De voorzitter opende deze ver gadering met enkele welkomst woorden en zei dank voor de blij ken van belangstelling des mor gens bij zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau ontvangen. Een van de persmen sen, C. J. van Damme, werd door hem gefeliciteerd met zijn enige dagen geleden gesloten huwelijk. Het oudste lid in jaren, de heer Korteknie, dankte de voorzitter voor diens hartelijke woorden en zeide trots te zijn op een gerid derde voorzitter, daarbij de hoop uitsprekende, dat de voorzitter nog vele jaren de leiding van de ze gemeente in handen mag heb ben. De notulen van de vorige ver gadering werden, behoudens een kleine correctie, onveranderd vast gesteld, waarna enige ingekomen stukken voor kennisgeving wer den aangenomen. Over de rap porten van de brandweer Colijns- plaat en Kortgene merkte het lid Welleman op dat het nuttig zou zijn eens een bespreking met die korpsen te hebben, temeer daar de spuit te Colijnsplaat in de prak ligt. Voorzitter kan momenteel nog geen toezeggingen doen maar beloofde zorg te zullen dragen dat die spuit zo spoedig mogelijk in orde gebracht zal worden. We kunnen ons niet veroorloven, zo zeide hij, dat het dorp Colijnsplaat van een brandweer verstoken blijft. Aan de Prov. commissie ter be vordering van Rijkswege van de veefokkerij in Zeeland werd een bedrag van f 10.beschikbaar gesteld ten behoeve van in 1960 te organiseren rundveekeuringen. De uitgaven voor het openbaar onderwijs over 1958 werden voor lopig vastgesteld op f 12.515.65 voor het openbaar gewoon lager onderwijs en f 5.073.70 voor het openbaar uitgebreid lager onder wijs. Aan de verschillende oranje verenigingen werd 75 cent per schoolgaand kind toegezegd als bijdrage in de kosten van de op 30 april en 5 mei te houden festi viteiten. De jaarlijks aan de ambachts heren van Kats verschuldigde cijn zen, f 3.64, werden voor f 91. afgekocht. Tot schoonmaakster aan de o.l.s. te Kats en de kleuterschool aldaar werd per 4 april 1960 benoemd mevrouw G. M. de Fouw-Nelisse. Aan het Groene Kruis te Co lijnsplaat zal een bedrag van f 1.323.22 worden uitgekeerd in het exploitatietekort van het bad huis, f 2.221.80 in het exploitatie- Maandagavond 2 mei j.l. kwam de raad, onder leiding van bur gemeester Van Halst, in openbare vergadering bijeen. Met kennis geving was wegens ziekte afwezig wethouder Leendertse. Met enige welkomstwoorden en het gebruikelijke gebed opende de voorzitter deze zitting, waarna de notulen van de vorige verga dering onveranderd werden vast gesteld. Enige ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangeno men. Z.h.s. werd de erfpachtscanon voor het nieuwe gedeelte van het recreatiegebied „De B an j aard" vastgesteld op f 300. De vaststelling van de erfpachts- voorwaarden voor dat nieuwe ge deelte en het voorstel tot mach tiging aan b. en w. tot de uitgifte in erfpacht, ontlokte een nogal heftige bespreking, doordat het lid De Lange in de voorwaarden wenste opgenomen te zien, dat de personen aan wie een stukje grond in erfpacht zou worden ge geven, in het bezit dienen te zijn tekort van het wijkgebouw en f 1.913.53 in het exploitatietekort van het badhuis te Kortgene. Z.h.s. werd op voorstel van b. en w. besloten met 10 aandelen B., elk groot f 1.000.deel te ne men in het maatschappelijk kapi taal van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Eveneens werd z.h.s besloten de muziektent van E.M.M. aan de Voorstraat te Kortgene, om niet, van die vereniging in eigen dom over te nemen. Breure ver klaarde zich tegenstander van dit besluit. Hij meende dat dit besluit de gemeente veel geld zal gaan kosten en het speet hem dat de muziekliefhebbers uit de gemeen te geen voldoende krachten kon den opbrengen om bedoelde tent in eigen beheer te houden. Besloten werd om aan het ver zoek van de vereniging voor chris telijk nationaal schoolonderwijs te Colijnsplaat medewerking te ver lenen tot een bedrag van f 1.317.66 voor het vernieuwen van de plafonds. Aan mevrouw J. Houtzagers- Geldof te Kortgene, voorheen schoonmaakster aan de U.L.O. te Kortgene werd per 1 januari 1960 een jaarlijkse gratificatie toege kend van f 100. Zonder enige bespreking en z.h.s. werd besloten toe te treden tot de gemeenschappelijke rege ling vuilnisophaaldienst tussen verschillende gemeenten op Zuid en Noord-Beveland. Aan de Staat der Nederlanden werd vergunning verleend voor het maken, hebben en behouden van werken ten behoeve van de aanleg van een vissershaven en daarbij behorend haventerrein te Colijnsplaat op grond, in eigen dom van de gemeente Kortgene en daarvoor als erkenning van de eigendom een recognitie te heffen van f 1. Door de Staat der Nederlanden is verzocht een stukje grond te kunnen kopen voor de aanleg van een toegangsweg naar de vissers haven te Colijnsplaat. Z.h.s. werd besloten bedoelde grond ter groot te van 490 m2 voor de prijs van f 1.per m2 te verkopen, onder voorwaarde dat de uitkomende klinkers eigendom van de gemeen te blijven. Ten behoeve van het personeel in dienst van deze gemeente werd een spaarverordening 1960 vast gesteld. Na beantwoording van enkele rondvraagvraagjes sloot de voor zitter deze vlotte vergadering en nodigde de aanwezigen ten zijnen huize ter viering van zijn benoe ming alsmede van een jaardag van een zijner zonen. Tot slot dankte C. J. van Dam me met enige vlotte en welgeko zen woorden voor het hem aan geboden cadeau en gelukwensen. van de Nederlandse nationaliteit. De voorzitter wist op dat moment niet of zo een bepaling wel rechtsgeldig zou zijn en betwij felde of men hierop de goedkeu ring van Ged. Staten zou verkrij gen, bovendien, de grond wordt niet aan duitsers verkocht, deze verkrijgen daardoor geen eigen domsrechten en kan er daardoor ook nimmer sprake zijn van een duits gebied. Het lid De Lange uitte zich als een fel tegenstan der van deze gedachtengang. Hij noemde als voorbeeld, dat neder- landers daar op die gronden bun galows bouwen en deze daarna aan de duitsers verkopen, daarom wil hij opgenomen zien dat niet aan buitenlanders verkocht mag worden. Hij zeide, niet overtuigd te zijn dat een dergelijke bepaling niet opgenomen zou mogen wor den. De voorzitter was persoonlijk eenzelfde gedachte als van De Lange toegedaan maar als voorzit ter van de raad moet hij niet zijn eigen gevoelens naar voren bren gen maar bedacht zijn op het wel en wee van deze gemeente. Het hier behandelde onderwerp heeft overal in den lande veel stof doen opwaaien, maar nergens heeft hij kunnen lezen, dat een verbod, zo als door De Lange voorgesteld, rechtsgeldig zou kunnen zijn. Hij betreurde het dat De Lange niet eerder zijn bezwaren had kenbaar gemaakt, dan immers had hij een defenitief antwoord kunnen ge ven, nu wist hij het maar voor 99 °/o zeker. Dat het met die duit- se aankopen hier niet zo een vaart loopt als door sommigen wel wordt voorgesteld bewees het feit, dat van de ruim 50 nu te bouwen bungalows er slechts 3 in duitse handen zijn. Het lid De Lange noemde dit nog maar het begin, volgend jaar zijn er misschien wel 30 duitse eigenaars. De voorzitter heeft dit alles in eigen hand, de raad in haar geheel zou zich hierover moeten uitspre ken meende hij. Het lid Stokman wees er op, dat de bewuste grond eigendom van de gemeente blijft en dat deze daardoor baas in ei gen huis blijft. Door het aanne men van het plan De Lange zou heel het recreatieplan in diggelen kunnen vallen. Het lid Zuijdweg gaf als zijn mening te kennen, dat men door het weren van duitsers andere pro blemen schept. Komen er in de naaste toekomst nog meer bun galows, of mindert het welvaarts peil, dan hebben we misschien die duitsers weer hard nodig. De voorzitter wees er op, dat men bij dit alles consequent moet blijven, we spreken hier nu over duitsers, maar het verbod zou dan moeten gelden voor alle buiten landers. Bij de uitgifte van die gronden gaan onze eigen mensen voor, daarom wordt aan de Noord- Bevelandse mensen ook alles toe gewezen wat zij hebben aange vraagd. Op de vraag van het lid Bus- traan of er nog meer aanvragen voor het bouwen van een winkel in het recreatiegebied verwacht worden, antwoordde de voorzitter dat er maar voor 1 winkel ge pland is, zouden er meer winkels mogen komen, dan zou dat de winstmogelijkheden voor allen te niet doen. Uitdrukkelijk verklaar de hij daarop, dat iedere midden stander het recht heeft, middels een rijdende winkel op het bun galowterrein zijn waren te verko pen. Bustraan vroeg naar de toe passing van de winkelsluitingswet, waarop de voorzitter antwoordde, dit in naburige gemeenten te zul len onderzoeken. Hierna sprak Bustraan er zijn bevreemding over uit dat Nederland zo door duitse vakantiegangers wordt over stroomd en vroeg of er dan geen ondernemende nederlanders meer waren. Hierop gaf de voorzitter ten antwoord, dat de Nederlanders vóór de oorlog b.v. België over stroomden en sommigen met meer geld terugkwamen dan waarmede zij weggegaan waren. Het koers verschil speelt hierin een grote rol. Op de vraag van de voorzitter of meerdere leden het denkbeeld van De Lange ondersteunden, kwam geen enkele reactie. Wel opperde het lid De Smit de ge dachte, het geven van toewijzin gen en vergunningen niet door b. en w. te laten nemen maar daar voor de raad in te schakelen. De voorzitter zeide dat dit een ver traging in de afwikkeling zou ge ven en een blijk van achterdocht tegenover het beleid van b. en w. zou zijn. Het lid De Lange blijft bij de mogelijkheid zijn voorgestelde be paling op te nemen. Hij hoopt dat hij in deze verkeerd is, maar ge looft het niet, waarop de voorzit ter zeide, graag voorbeelden te zien, maar dat De Lange met geen feiten komt. Het lid Zuijdweg merkte op dat men zeer voorzichtig te werk moet gaan met het opnemen van verbodsbepalingen daar een bun galow- en recreatiecentrum tegen woordig een internationale aan gelegenheid is waaraan in de pers behoorlijke aandacht wordt ge schonken. Het lid De Lange merk te hierna op, dat hij pertinent ge looft dat het door zijn voorgestel de verbod door de Nederlanders i—mnu i muur— op zeer hoge prijs zal worden ge steld. Zij zullen het ten zeerste waarderen en zeggen: „Daar kun nen wij nog terecht". Hierop ant woordde de voorzitter dat dit on derwerp in b. en w. reeds ver scheidene malen terdege is be sproken. Wethouder Scheele bracht naar voren, dat alles en ie der bezig is om in Benelux, E.E.G. of ander verband te proberen om samen te werken en nu zouden wij hier de buitenlanders gaan weigeren. Zouden we De Lange volgen, gemeente, provincie en ons land zouden we er geen dienst mede bewijzen. Het lid Marcusse sprak er zijn volle vertrouwen over uit dat b. en w. in deze geen buitenlanders voor eigen volk zullen trekken. Volgens de voorzitter zijn bij de uitgifte van de percelen geen buitenlanders in aanmerking ge komen. Voor de 90 percelen wa ren reeds 150 aanvragen binnen. Na deze bespreking werd het voorstel van b. en w. z.h.s. aange nomen, alleen het lid De Lange zeide tegen te stemmen. Z.h.s. werd hierna besloten tot aankoop van een stukje grond van P. van Haperen op de hoek Kerk- straat/Oostsfcraat voor de prijs van f 500.Het is de bedoeling om de bocht van genoemde hoek te verbreden en het overblijvende gedeelte te beplanten. Aan het verzoek van de bestu ren van de oranjeverenigingen om subsidie voor het tracteren van de schoolkinderen ter gelegenheid van de herdenking van de bevrij ding, werd z.h.s. voldaan door 75 cent per schoolkind te voteren. De gemeenterekening 1958 werd vastgesteld op een ontvang in de gewone dienst van f 632.882.09, een uitgaaf van f 633.412.78 en een nadelig slot van f 530.69. De ontvangsten in de kapitaaldienst bedragen f 1.259.825.97, de uitga ven f 1.268.696.06, het nadelig slot f 8.870.09, terwijl de rekening van het burgerlijk armbestuur over dat jaar bedroeg in ontvang en uitgaaf f 23.436.31. Ingevolge meerdere inkomsten en hogere uitgaven was een wijzi ging in de begroting 1959 en 1960 noodzakelijk. Ook dit geschiedde z.h.s. Bij de rondvraag informeerde het lid Bakker of de aangekochte grond bij Van Haperen afgeras terd zal worden. De voorzitter antwoordde, dat, zodra er goed keuring van Ged. Staten ontvan gen is, met het in orde brengen zal worden begonnen. Op de vraag van het lid Filius of het definitief zeker is dat de z.g.n. Kamperlandsedijk zal wor den geteerd antwoordde de voor zitter bevestigend. Het lid Marcusse informeerde o.m. nog naar een mogelijke oestervisserij bij de nieuwe ver- bindingsdam. De voorzitter gaf in zijn antwoord te kennen dat hij daarvan niets meer hoort en er zelf ook niet meer aan gelooft. De vraag van het lid Stokman of er al een nieuwe brandweer commandant was benoemd, moest de voorzitter ontkennend beant woorden. Het lid De Lange vestigde er de aandacht op, dat zondag, dus na de jaardag van H.M. de Koning in, de vlag van de toren niet be hoorlijk naar binnen was gehaald maar op een hoopje onder aan de stok was neergesmeten. Hij vroeg meer eerbied voor onze vlag. De voorzitter had dit geval on derzocht en hem was medege deeld dat die vlag niet beter kon worden ingehaald, omdat het touw tussen het katrol was geko men. De slechte toestand van de toren maakte het onmogelijk des avonds nog verder te klimmen. De Lange vond deze uitleg onbe grijpelijk daar de vlag reeds bin nen de omheining lag. De voor zitter antwoordde hem dat hij de ze uitleg van betrokkenen had ge kregen en dus moeilijk kon zeggen dat het geen waar was. Op de vraag van het lid Bustraan of er al iets naders omtrent de.ha- ven bekend was, moest de voorzit ter ontkennend antwoorden. Het lid Zuijdweg riep de mede werking van b. en w. in voor de haven van Geersdijk, waaraan door verscheidene inwoners van Geersdijk een boterham wordt verdiend. Zou door de deltawer ken deze haven, die een gebied bedient van ongeveer 700 ha, ko men te vervallen, dan zou Wis senkerke de beschikking hebben over slechts één haven, terwijl Kortgene er dan nog 3 zou heb ben. De voorzitter zette uiteen wat er door hen voor het behoud van beide havens werd gedaan en beloofde, als er iets tot behoud van die haven gedaan kan worden, hij het zeer zeker zou doen. De concessie voor een ha ven wordt door de Kroon ver leend, hij zou echter trachten daarvoor een weg te vinden. Wet houder Scheele wees op een mo gelijk samenspelen van gemeen te, waterschap en belanghebben den, terwijl het lid Zuijdweg ten slotte wees op het simpele verlan gen van een goede loswal aan be doelde haven, de rest kunnen we zelf wel financieren. Met eerj woord van dank en het gebruikelijke gebed sloot de voorzitter deze avondvergadering. De bétere haalt u in de bekende geneesmiddelenzaak Lange Kerkstraat - Goes Lid „Orthobanda" de Ned. ver. van vakkun- digen op dat gebied! Natuurlijk ..Cristall" schoenen. Deze schoentjes zijn niet alleen modieus, maar je kunt er uren op lopen zonder moe te worden DE MODIEUZE GEMAKSCHOEN Schoenmagazijn FA. L. 13. VAN ftOUTE ZN. Nieuwe Burg 18 - Middelburg Steeds gaarne tot uw dienst J. VAN HALST ZONEN U/issenkerke, telefoon 262 Ganzepoortstraat 21, Tel. 2048 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1960 | | pagina 1