*00 Kan het volk nu gaan sparen? Rubber stempels NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS SPAARBANK Tico uió Lange Delft 32 Oranjefeest op 5 mei te Wissenkerke iSmedery <~YÏ\. o$. de oó, ^ÏOióóenherhe Boekhandel Markusse U/issenkerke Spaarproblemen van de kleine man. (Van onze economische medewerker) Het kan niet worden ontkend, dat het sparen bij ons volk een belangrijker plaats inneemt dan ooit. Dit is een rechtstreeks gevolg van de gestegen welvaart. Vanzelfsprekend zijn er nog grote groepen die niet sparen en of niet sparen kunnen. Ook dit is onvermijdelijk. Er zullen altijd mensen blijven, die er eenvoudig geen weet van hebben hoe men een gedeelte van zijn inkomen kan overhouden. Vervolgens blijven de gezinsuitgaven bij de meerderheid van ons volk een zo wisselend ver loop vertonen dat er sprake zal blijven van vette en magere jaren. Dat is op zichzelf niet ongezond. In grote gezinnen zal de heer des huizes in de jaren dat zijn kinderen opgroeien, geen kans zien om reserves in kasgeld aan te houden. Dit is geen teken van on voldoend financieel inzicht. Deze huisvaders investeren hun inko men geheel in het gezin en leve ren hun aandeel in de vorm van investeringen in toekomstig pro- duktieve krachten. Zij mogen ho pen daarvan later de vruchten te plukken in de vorm van gestegen gezinsinkomen of toenemende va dertrots. In doorsnee kan echter in de gezinshuishouding meer gespaard worden. Dit heeft spaarproblemen tot gevolg, die verschillend van orde en grootte zijn. Het is zinvol daarvan enkele nader te beschou- De mogelijkheden. Wanneer er voor de gestegen spaarsom direct een bestemming wordt gekozen, is zowel de be stemming als de besteding van het spaargeld een voldongen feit. Kiest cle spaarder een lijfrente of andere verzekering, dan wordt hij premieplichtig en weet hij welke uitkomsten zijn besparing op de duur geeft. De onzekerheid ver bonden aan het verzekerde risico, brengt kosten met zich, die de be trokkenen moeten dragen. Wil de spaarder zelf zijn spaar geld beheren, dan heeft hij ver schillende mogelijkheden. Hij zal aanvankelijk de spaarbank kiezen of één der grote banken, want ook de circulatiebanken trachten de laatste tijd de spaargelden van de kleine man tot zich te trekken. Beide soorten instellingen zijn so lide. De keuze wordt bepaald door traditie, door de hoogte van de rente en door de al dan niet aan wezige noodzaak om direct over het spaargeld te kunnen beschik ken. De circulatiebanken geven in doorsnee een iets hogere rente maar eisen daartegenover soms een minimum-inlage en/of een ze kere opzegtermijn. Dit leidt er toe dat grotere bedragen over het al gemeen een aantrekkelijker beleg ging vinden bij de grote banken en de kleine bij de spaarbanken. De circulatiebanken zijn vrij in hun belegging. Kunnen daarvoor ook het aandeel kiezen en komen zo aan een hoger rendement. Zij fungeren als een soort beleggings maatschappij voor spaarders die toch erg likwide willen blijven en weinig of geen risico willen dra gen. Spaarbank in 'i nadeel. De spaarbanken vinden altijd nog de kleine spaarders voor hun loketten. Hoewel ook zij in door snee hogere inlagen zullen boe ken dan voorheen, is er voor hen in deze ontwikkeling toch een groot nadeel te bespeuren. De kleine inlagen en terugbetalingen vragen immers het meeste admi nistratieve werk en renderen dus het slechtst. Voorts zijn de spaar banken gebonden aan belegging in hypotheken, obligaties e.d. Zij zullen ten opzichte van de grote broeders altijd in het nadeel zijn en daarom ook een lagere rente moeten geven. Hun sociale taak staat steeds voorop. In de huidige ontwikkeling schuilt het gevaar, dat hun kans op goede bedrijfsuit- komsten steeds geringer wordt omdat zij voor de vettere hapjes meer met de algemene banken moeten concurreren dan vroeger. Bij een stijgend spaarsaldo zal bij de spaarder de wens boven ko men naar een meer duurzame be legging. Het aandeel biedt de meeste risico's in gunstige en on gunstige zin en daarom is de klei ne spaarder daarvoor minder ge schikt. Kiest hij de obligatie, dan moet hij geldontwaarding ver wachten. Zoekt hij participatie in beleggingsmaatschappijen, dan treft hem deels een aandelenrisico, terwijl hij als spaarder dient te weten hoe de beleggingsmaat schappij functioneert. Andere be leggingsmogelijkheden liggen in huizen, maar dan dient men ver stand te hebben van de huizen markt en de daaraan verbonden risico's. Bij dit alles voegen zich thans de systemen van premié-sparen. Dit wordt aangetroffen bij parti culiere ondernemingen en bij de overheid. Spaarbanken, schoolbe sturen en de financiers van het bedrijfsleven krijgen er meer werk door. Naar de maatschappelijke kosten van die systemen kan men slechts gissen. Die kosten zijn ech ter niet gering en wij vragen ons af of zij opwegen tegen de maat schappelijke voordelen. Adviseurs gevraagd. Hoe het zij, zeker is dat de spaarproblemen toenemen. In de eerste plaats bij de spaarders zelf en vervolgens bij degenen, die een rol spelen bij de inhouding van besparingen en de belegging daar van. Met de stijging van de al dan niet gedwongen spaarlust, men denke aan de premie, zal de be hoefte aan goede en objectieve beleggingsadviezen toenemen. Het zal zaak zijn van de financiële in stellingen om hier haar sociale taak te zien en de spaarders geen weg te doen kiezen, die voor hen niet verantwoord is. Vervolgens hebben de vakverenigingen en hoofden van tal van instellingen hier een belangrijke taak. Er is behoefte aan goede beleg gingsadviezen voor het legioen spaarders dat zich bezig is te vor men. De sociale afdelingen van bedrijfsleven, overheid en de fi nanciële instellingen krijgen een verantwoordelijke taak. Van hun adviezen zal het voornamelijk af hangen of het volkssparen een succes wordt. Van de spaarservice zal het afhangen bij welke instel lingen het grootste deel van de kleine spaarders zijn geld onder brengt. Drs. Mierlo. (Nadruk verboden). JEUGDACTIE-COMITE De opbrengst van het Jeugd- actie-comité te Wissenkerke be droeg f 1250. In dit bedrag is o.m. begrepen de opbrengst van een door 4 meis jes gemaakt en opgevoerd toneel stukje. De entree bedroeg 5 cent en de opbrengst f 2.65 ACTIE 4 X Z N LEVERDE F 1121.25 OP Dank zij verschillende acties werd in Wissenkerke bovenge noemd bedrag bijeen gebracht. Croquetten f 315.poppen- actie Chr. Nat. School f 353.50, babbelaarsactie mevr. Heijboer f 146.25, Herv. vrouwenvereniging f 125.—, N.C.V.B. f 56.50, Wim Meulenberg en Paul Kleppe (oud papier) f 31.Jan Heuseveldt f 21.50, mevr. Heijboer f 22.50, mevr. Mieras f 30.Geref. vrou wenvereniging f 20. COLLECTEN De Simavi-collecte te Wissen kerke bracht op f 156.45, de bus collecte te Kamperland f 88.60. PREDIKBEURTEN voor zondag 24 april 1960 Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 uur ds. Postma en 2.30 uur ds. Koole. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Strating van Goes, jeugddienst, medewerking kerk koor en 2.45 uur ds. Nijsse uit Goes. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. A. Nauta van St. Jo- hannisgee en 2.30 uur ds. Postma. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 2.30 uur ds. Veldman, H. Doop en 6.30 uur ds. Veldman, jeugddienst, medewerking kerkkoor. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur ds. Koole, bed. H. Avond maal en 2.30 uur de heer Kraak, dankzegging. Ned. Herv. Kerk Kats 10 en 2 uur dienst. Voorganger ds. Aalders uit Middelburg. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2 uur ds. P. van Til van Middelburg. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 2.30 uur ds. W. M. Le Cointre van Amsterdam. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Van Aller. Geref. Gem. Kortgene 9.30 en 6 uur ds. P. Honkoop van Ierseke en 2.30 uur leesdienst. Geref. Gem. Kamperland 2.30 en 6 uur leesdienst. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij ons huwelijk, zeggen wij, mede namens wederzijdse ouders, hartelijk dank. In het bijzonder de heren autobezit ters voor het beschikbaar stellen van hun auto. G. G. Barendse. M. P. Barendse - Geldof. Goes, april 1960. Westerstraat 35. Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Janssen en dokter 't Hart. Met blijdschap en dank aan God geven wij u kennis van de voorspoedige geboor te van ons dochtertje en zusje Jeannette. W. B. F. Bulthuis. A. Bulthuis - Maan. Toosje. Colijnsplaat, 20 april 1960. Voorstraat 59. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen voor en na het overlijden van onze geliefde man, vader, be huwd- en grootvader Willem Bosseiaar, betuigen wij onze hartelijke dank. Inzonderheid aan dok ter Bruynzeel en zuster West- strate voor hun liefderijke hulp. Uit aller naam, Wed. J. C. Bosseiaar - Strijd. Geersdijk, april 1960. Zo de Heere wil en X X zij leven, hopen onze lieve opa en opoe en Ijl schoonouders H. Adriaanse en I 't' B. Adriaanse - Bouterse Ijl op 28 april a.s. hun 50-jarige echtvereniging X te herdenken. Ijl Dat zij nog lang voor elkaar en voor ons ge- X spaard mogen blijven X is de wens van Y Jannie en Ko y X en van X Anth. de Wild *1* Kats, april 1960. X Onze hartelijke dank aan allen die hun gelukwensen ons deden toekomen op 13 april j.l. M. H. Noordhoek. J. A. Noordhoek - van der Maas. Kortgene, april 1960. Tot mijn diepe droef heid is heden, in het Gasthuis te Middel burg, zacht en kalm van mij heengegaan, mijn innig geliefde man Leendert Jan Hoveyn, op de leeftijd van 72 jaar en 10 maanden. K. L. Hoveyn - Remijnse. Kamperland, 21 april 1960. De begrafenis zal plaats hebben op maan dag 25 april a.s., des namiddags om 2 uur te Kamperland. Geen bloemen. Heden overleed, tot onzë diepe droefheid, in het Gasthuis te Mid delburg, onze geliefde zwager en oom Leendert Jan Hoveyn, op de leeftijd van 72 jaar en 10 maanden. Familie Remijnse. Familie De Lange. Kamperland, 21 april 1960. Hierbij geven wij u kennis van het overlij den van de heer Leendert Jan Hoveyn, op de leeftijd van 72 jaar en 10 maanden. Sinds 1 april 1929 was hij onze gemeente dienende als kerkelijk ontvanger. Zijn nagedachtenis zal bij ons steeds in dankbare herinnering blijven voortleven. Het college van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gem. te Kamperland. Kamperland, 21 april 1960. Na een moedig ge dragen lijden ging he den, zacht en kalm van ons heen, in het zieken huis Oostwal te Goes, onze lieve man, vader, behuwd-, groot- en o- vergrootvader Jacobus Korteknie, in de ouderdom van 79 jaar en 5 maanden. Uit aller naam, N. Korteknie - Bouwense. Kats, 21 april 1960. Middenstraat 13. De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben te Kats op maandag 25 april a.s., des namid dags om 2 uur. Bestuur, raad van toe zicht en personeel van de Coöperatieve Boe renleenbank „Wisse- kerke" te Kamperland, geven met groot leed wezen kennis van het overlijden van de heer L. J. Hoveyn, op de leeftijd van 72 jaar. De overledene heeft gedurende 21 jaar als lid en later als voorzit ter van het bestuur de belangen van de bank- met grote toewijding behartigd. Zijn persoon en werk zullen bij hen in dank bare herinnering blij ven voortleven. Kamperland, 21 april 1960. Rolfilms in zwart-wit en kleur Ook voor ontwikkelen en ufdrukken naar BOEKHANDEL MAHKUSSE WISSENKERKE Gevestigd te Amsterdam RESERVE f3.500.000.- Volgt het goede voorbeeld van circa 100.000 spaarders, die tezamen f 110.000.000.- aan de spaarbank toevertrouwden! STIPTE GEHEIMHOUDING GELDEN DIRECT OPVRAAGBAAR VEILIG Agentschappen COUJNSPLAAT KORTGENE Mej. S. A. Contant Havelaarstraat S G. Blankenstljn Hoofdstraat 29 Speciaalzaak voor Trix en Mavklin elektrische treinen Telefoon 01180-4034 Middelburg Uw adres voort Dinky Toys - Meccano Wildebraspoppen - Jumbo-spelen Georganiseerd door de oranje buurtverenigingen en 10.00—10.45 11.00 11.00—12.00 12.00— 1.00 1.00 3.00 9.00 uur Toespraak door de burgemeester, zin gen kinderen en muziek bij het gemeen tehuis. uur Kerkdienst; voorganger ds. W. Koole. uur Kindertractatie in de diverse scholen, uur Zang door beide zangverenigingen, uur Pauze. uur Kinderspelen op het sportterrein (indien mooi weer). Medewerking van „Apollo". Tevens hindernislopen, uur Bingrijden met motor en brommer in de Voorstraat. Aanmelding bij Bram Dour- leijn en C. Hoogerheide, tot en met za terdag 30 april. Volksspelen, o.a. met bierglazen op blad lopen en kruiwagen rijden. 5.00 uur Pauze. 6.00 uur Muziek met volkszang. 7.00 uur Optreden accordeon- en mandolinever- eniging W.I.K. 8.00 uur Stoelendans voor dames en heren boven de 15 jaar. 9.00 uur Muziek door „Apollo". 10.00 uur Zaklopen. 10.30 uur Fakkeloptocht. De bevolking wordt verzocht deze dag de vlaggen uit te steken. Dealer voor Noord-Beveland AXEL HOLLAND Levering ook via smeden Op hout en plastic

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1960 | | pagina 2