NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Mill EI05 PIoMYier heeft DE selioeiieit Treedt op tegen trips! het aangewezen middel! geconc. FolidOl'E 605 geconc. Waterschap „Noord-Beveland'' N.V. AGRO CHEMIE ARNHEM Depot: A. Verburg, Colijnsplaat Uw gezondheid gaat vóór alles! geneesmiddelen, elastieken kousen, buikbanden, breukbanden, steunzolen, herniabanden, hoorapparaten enz. A. C. van der Rest toiletartikelen, parfumerieën en schoonheids middelen Van der Rest, Goes een boek No. 2981 Zaterdag 2 april 1960 63e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs i 2.50 per jaar Franco per post 5.25 Advertenties 6 cent per mm Vroege akkertrips kan veel schade aanrichten in vlas, blauwmaanzaad en bieten. Ook tarwe en gerst kunnen in hun ontwikkeling worden geremd wegens door trips aangerichte zuigschade. het bekende en vertrouwde „Bayer" produkt be strijdt vroege akkertrips op de beste wijze. Speciaal onder moeilijke omstandigheden, o.a. lagere temperaturen, is de Wetstraat 10 Telefoon 08300-31447 Vrijdag 25 maart j.l. kwam bo vengenoemd waterschap in open bare vergadering bijeen, onder lei ding van haar voorzitter M. W. van Arenthals, die de volgende openingsrede uitsprak: Mijne heren, hoofdingelanden, Namens het dagelijks bestuur van ons waterschap heet ik u al len hartelijk welkom op deze eer ste hoofdingelandenvergadering in 1960, alsmede de pers en de be langstellenden. Laten wij hopen, dat we ook dit jaar evenals in 1959 gespaard zullen mogen blijven voor ram pen in de vorm van dijk- en oever- vallen, die ons waterschap, zolang de Oosterschelde nog niet zal zijn afgedamd, nog steeds kunnen tref fen. Ook spreek ik de wens uit, dat het u allen met uw gezinnen goed zal gaan in 1960 en dat de bedrijfsresultaten van onze Noord- Bevelandse landbouwbedrijven en al wat daarmee samenhangt goed zullen zijn, omdat toch uiteinde lijk hieruit de lasten voor het be heer en al wat daaraan vast zit, zullen moeten komen. Wij mogen ons verder gelukkig prijzen, dat gedurende de wintermaanden '59- '60 zo goed als geen stormschade aan onze waterkeringen hebben plaatsgevonden en dat zodoende geen enkele keer de dijkwachten in functie zijn moeten komen, laat staan het dijkleger. Dit bete kent in ieder geval ook weer een belangrijk financieel voordeel voor ons waterschap. Mocht ik in mijn inleiding tij dens onze hoofdingelandenverga- dering, gehouden op vrijdag 18 december 1959, spreken van moei lijke onderhandelingen in verband met de financiering van het z.g. „aanpassingsplan", tot onze spijt moet ik u mededelen, dat door mij ook thans nog geen optimistische mededelingen hieromtrent kunnen woden gedaan. Een afvaardiging van ons dagelijks bestuur heeft reeds gezamenlijk met een afvaar diging van het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beve land" een tweetal vertrouwelijke besprekingen met het gehele col lege van Gedeputeerde Staten op 2 en 23 februari j.l. te Middelburg gehad. Wij mogen hieromtrent nog geen enkele mededeling doen, zolang hierover nog geen defini tieve beslissingen in Den Haag zijn genomen. Laten wij hopen, dat uiteindelijk voor ons water schap hieruit wat goeds zal ge boren worden. De grote moeilijk heid blijft nog steeds het niet tot stand komen van de beide bijdra- gewetten. Zoals ik reeds aan diegenen van de hoofdingelanden, die de excur sie van maandag j.l. hebben mee gemaakt, heb medegedeeld en ook door hen is bekeken, hebben de aannemers reeds een aanvang ge maakt met de bouw van de twee gemalen in de Onrust- en de Wil lempolder. De beide andere ge malen en ook de acht te maken nieuwe duikers in de diverse dij ken zijn dinsdag j.l. aanbesteed, waarvan ik u de uitslag bij het punt mededelingen op onze agen da nog nader zal bekend maken. Ook heeft de adviescommissie, belast met de waardering van de onroerende en roerende goederen, in eigendom behorende aan de per 1 januari 1959 opgeheven polders of waterschappen op ons eiland getaxeerd en eveneens heeft zij de z.g. achterstand in de openbare werken per 1 januari 1959 in de diverse opgeheven polders of wa terschappen vastgesteld. Haar rap porten zijn reeds ingezonden bij het college van Ged. Staten. Ons bestuur weet nog niet officieel tot welk resultaat deze commissie is gekomen. Wij zijn zeer benieuwd of het college geheel accoord zal gaan met deze taxaties. We kun nen hieromtrent dan ook nog niet ons oordeel uitspreken of deze commissie dit moeilijke werk voor ons en uw aller oordeel goed en vooral billijk zal hebben gedaan. Bij voorbaat mogen wij echter de ze heren wel dank zeggen voor het moeilijke en verantwoordelijke werk, dat door hen is verricht. U allen hebt de voorlopige be groting voor het jaar 1960 ontvan gen. U hebt deze kunnen bestu deren en daaruit zal u gebleken zijn, dat we het voorlopig dijkge- schot 1960 met f 6.per ha heb ben moeten verhogen, vergeleken met dat van 1958. Ongetwijfeld zal bij u de opmerking naar voren zijn gekomen: „De concentratie zal de ingelanden geld gaan kos ten". Ons bestuur kon onmogelijk dit voorkomen, gezien de nog steeds stijgende lonen $n salaris sen en de hogere materiaalkosten. Ook al zou de concentratie niet hebben plaats gevonden, ook dan zouden de afzonderlijke polders of waterschappen hun beheer niet meer met hetzelfde dijkgeschot hebben kunnen financieren. Zono dig kunt u bij de behandeling van de begroting nog nadere inlichtin gen hieromtrent van ons verkrij gen. Eén ding staat echter wel vast, dat wij thans, nu ons eiland één waterschap is geworden, wij bij de onderhandelingen, die voortdurend door ons met allerlei instanties moeten worden gevoerd, veel en veel sterker staan, dan wanneer de oude toestand nog zou bestaan hebben. De samenwerking en de besprekingen, die regelma tig in de z.g. „Werkgroep Drie-ei landenplan" (bestaande uit verte genwoordigers van de rijks- en provinciale waterstaat, de Cultuur Technische Dienst en ons bestuur) vinden op de meest prettige wij ze plaats. Alleen hangt dat lelijke spook van de financiering van het aanpassingsplan steeds als een grote schaduw boven ons hoofd. De aankoop van de gronden voor de gemalen zijn thans na vele moeizame besprekingen zo goed als allemaal tot een goed einde ge bracht. Thans is de Ned. Heide Mij., in opdracht van ons bestuur, bezig met het opmeten van de gronden, die nog zullen moeten worden aangekocht voor het gra ven van de toevoerleidingen voor de diverse gemalen. Ook hiervan hopen wij, dat ook de aankoop van deze gronden tot een goed resul taat zal leiden, hoewel hiervoor natuurlijk een grotere oppervlakte dan voor de gemalen zal zijn ge moeid. Verder ligt bij ons bestuur de vraag, wanneer dit najaar reeds de dam bij het Katse Veer voor het verkeer zal worden opengesteld, hoe onze te smalle wegen met hier en daar een te zwakke fundering, het toenemende zware verkeer zul len kunnen weerstaan. Volgend jaar zullen reeds, wanneer de nieuwe vissershaven te Colijns plaat door de Arnemuidse vissers in gebruik zal worden genomen en daardoor de afvoer van de aange voerde garnalen, die regelmatig zal plaats vinden over de Noord- langeweg in de Oud Noordbeve- landpolder, hogere eisen aan dit wegvak worden gesteld. Al met al, mijne heren, problemen die ons waterschap in de toekomst zal moeten oplossen en die een steeds groter beroep op onze financiën zullen doen. Mijne heren, ik meen het hier voorlopig bij te kunnen laten en u zo nodig bij de afhandeling van onze agendapunten, hier en daar nog wat uitvoeriger te kunnen toe lichten. Ik dank u! Hierna werden de notulen van de vorige vergadering onveran derd vastgesteld. Een zeer groot aantal stukken betreffende de calamiteuze water keringen van de Vlietepolder, On rust, Jacoba en Anna Friso, Jonk vrouw Annap older en de Leen- dert Abrahampolder werden in een vlot tempo en vrijwel zonder enige bespreking voor kennisge ving aangenomen. Bij deze stuk ken was o.m. een voorstel van het bestuur tot het per 1 mei 1960 aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de Ned. Water- schapsbank N.V. te Den Haag, ten bedrage van f 10.000.(maximum crediet) en tot uiterlijk 31 decem ber 1960, met een rentevergoeding van 4 °/o voor debet-saldi en IV2 procent voor credit-saldi, dit ten behoeve van de cal. Jonkvrouw Annap older. Diverse bezoldigings- en andere vergoedingen werden vastgesteld. De autovergoeding voor de beide technische hoofdambtenaren werd bepaald op f 2000.per jaar, in gaande 1 juni 1959 en voor het hoofd van die technische dienst op f 2500.per jaar, ingaande 1 januari 1959. Bij het voorstel om aan de Kroon te verzoeken de aan het voormalige waterschap Willem c.a. verleende concessie tot het heffen van haven- en liggeld voor de „Geersdijkse haven" te willen verlengen en bovendien het ha vengeld te mogen verhogen, deel de de voorzitter mede, dat dit al les slechts voor de tijd van één jaar zal zijn, dit in verband met de afsluiting van de Zandkreek. Voor de havens te Kortgene en Kamperland gelden vrijwel dezelf de bezwaren. Besloten werd tot het aangaan van een kasgeldlening groot f 242.000.a 3V2 °/o 's-jaars met een looptijd van 1 jaar bij de Ned. Waterschapsbank N.V. te Den Haag, per 1 april 1960. Een bij deze Bank lopende kasgeldlening groot f 242.000.— loopt per 1 april 1960 af. Een en ander strekt ter voorlopige financiering van het voorlopig ten laste van het water schap blijvende gedeelte der kos ten van verbetering van de zwak ke plaatsen in de zeedijken van di verse voormalige polders. De aanleg en verbetering van steenglooiingswerken aan de Oud Noordbevelandpolder zal voor '60 een bedrag vergen van ongeveer f 40.000.De verharding van de Emelissedijk, kosten plm. f 7350.-, werd z.h.s. van het programma afgevoerd, de hoge kosten ten be hoeve van slechts één gebruiker waren hiervan de oorzaak. Voor het uitgetrokken bedrag zal nu de kadastrale legger vernieuwd wor den. De raming van het voorlopig geschot ongebouwd 1960 bedroeg f 305.500.Uit de hierover ont stane bespreking bleek, dat de vaststelling hiervan én voor het bestuur én voor het provinciaal bestuur een moeilijke opgave zal zijn. De gewone dienst 1960 werd in ontvangsten en uitgaven ge raamd op f 794.154.97. De kapi- taaldienst werd geraamd aan in komsten op f 1.473.839.99 en uit gaven op f 1.369.311.46, dus een voordelig saldo van f 104.528.53. Aan het bestuur werd machti ging verleend tot het onderhands aanbesteden van de verharding van enkele wegen. Besloten werd tot aankoop van enige perceeltjes grond, benodigd voor de bouw van gemalen in de polders Wil lem, Adriaan, Jacoba en Anna- Friso. Het voorstel van het dagelijks bestuur tot het aangaan per 1 mei 1960 van een vaste geldlening, groot f 225.000.met de Ned. Waterschapsbank N.V. te Den Haag, tegen een koers van 100 °/o, rentende 43/4 °/o 's-jaars, halfjaar lijks te voldoen, per 1 mei en 1 november, voor het eerst op 1 no vember 1960, af te lossen in 24 ge lijke jaarlijkse termijnen, voor het eerst op 1 mei 1962, werd z.h.s. aangenomen. Het aangaan van deze vaste le ning is noodzakelijk in verband met de consolidatie van vlotten de schuld en met het oog op in 1960 uit te voeren buitengewone werken. Hierna kwam in bespreking het voorstel van het bestuur hen te machtigen een perceeltje grond van de gemeente Kortgene te ko pen ten behoeve van de bouw van een griffiegebouw. Bedoeld stukje grond is gele gen aan de Julianastraat te Kort gene, groot plm. 800 m2, voor de maximale prijs van f 10.per m2. De vraagprijs van bedoelde grond staat bij de gemeente nog niet vast, omdat de exploitatie- prijs van de gronden, gelegen in het uitbreidingsplan, waarvan be doeld stukje deel uitmaakt, nog niet is vastgesteld. Deze prijs zal de f 10.per m2 evenwel niet te boven gaan. Opdat een en ander toch zo spoedig mogelijk kan worden afgedaan, wordt deze machtiging gevraagd. De voorzitter deelde mede, dat bedoeld perceeltje wat de stand betrof, het beste geschikt is voor het nieuwe gebouw. Voor wat de grond zelf betreft, de voorlopige conclusie is, dat er geheid zal moeten worden. Verschillende le den voerden hierover het woord. Ir. Bruining vroeg naar een moge lijkheid tot verbouwing van het tegenwoordige gebouw en vroeg of de thans gedachte plaats de enig goede plaats is. Burgemeester Van Halst gaf de raad deze zaak nog eens ernstig te beraden en niets ondoordachts te doen. Hij stond niet bewonderend tegenover het bestuursvoorstel, maar zou toch niet tegenstemmen. Het lid J. S. de Regt bracht de gedachte naar voren, de te bebouwen grond te doen bewerken als bij de wegenaanleg, het heien ware misschien dan niet nodig. Na beantwoording door de voorzitter weid het voorstel z.h.s. aangenomen, waarna het bestuur gemachtigd werd een plan te doen ontwerpen voor de bouw van een nieuw griffie-gebouw op vorenbe doelde grond. Verscheidene vragen werden door de voorzitter in de rondvraag tot ieders genoegen beantwoord. Rest ons nog te vermelden dat het door het lid Zuijdweg te Kats ontworpen wapen voor het nieuwe waterschap door de Hoge Raad van Adel is goedgekeurd. De fraaie tekening, verwerkt in een soort diploma, trok ieders belang stelling en bewondering. Koninginnedag te Colijnsplaat Evenals de voorafgaande jaren zal Koninginnedag te Colijnsplaat niet onopgemerkt voorbijgaan. Al is het feest dan het vorige jaar voor een groot deel verregend, dit heeft niet weerhouden, dat de ver schillende buurtverenigingen en het C.C.B. vol goede moed weder om aan de voorbereidingen zijn begonnen. In de morgenuren zal er een ge wijd concert gegeven worden door het muziekkorps „Wilhelmina", voor de schooljeugd een muzikale rondwandeling door de gemeente met de ballonnen voor de ballon wedstrijd, welke op de haven zul len worden opgelaten, met daarna tractatie der schoolkinderen. Verder zal er 's morgens weer de bromfietshindernis-wedstrijd worden gehouden, en gezien de grote belangstelling hiervoor, zal het de bekerhoudster van het vo rig jaar, mej. De Buck, niet ge makkelijk vallen deze wisselbeker wederom mee naar huis te nemen. De middag staat in het teken van „Sport steunt Zonneveld". De Voor naar L. Kerkstraat 42, Goes, telef. 01100-2468 en wist u dat u daar ook de mooiste sortering vindt? Altijd dus naar hoofdschotel van deze middag zal bestaan uit de voetbalwedstrijd Oud Zeeuws elftal tegen Zeeland Sport uit Vlissingen. Ook de oud spelers van Colijnsplaat komen weer eens tussen de lijnen, met vermoedelijke tegenstanders de oud-spelers van Kortgene. Verder is er nog een touwtrek wedstrijd tussen verschillende ver enigingen met de mogelijkheid f 25.voor hun vereniging te winnen. Ook zal er nog een gras- baan wielerwedstrijd gehouden worden op gewone fietsen voor jongens beneden de 16 jaar. De beide plaatselijke muziek korpsen zullen voor de muzikale noot op het terrein zorg dragen. Voorts zal er op het terrein een verloting worden georganiseerd ten bate van de stichting „Zonne veld", terwijl de entree's van deze middag eveneens ten goede van deze stichting zullen komen. De avond zal dan gevuld worden met muziekconcerten en fakkeloptocht. Ook de danslustigen zullen deze avond hun hartje op kunnen ha len. Indien het oranjezonnetje dit maal geen verstek zal laten gaan, zal Colijnsplaat hopenlijk op een geslaagde Koninginnedag 1960 te rug kunnen zien. Iemand jarig? Een jubileum? Een afscheid? Een mooi en blijvend geschenk is steeds en altijd weer Boekhandel Markusse Wissenkerke zal u graag helpen óók aan een boekenbon Ganzepoortstraat 21, Tel. 2048 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1960 | | pagina 1