J Foto De Soomer Korfbalver. V.Z.O.D. Wissenkerke voetbalwedstrijd I I I I gesloten Zanpitvoeriag te Wissenkerke ONS LEGER Smederij Heyboer Kamperland prima kachels te koop Naaste- of eigenliefde MAISON ALBERT Plan van uitbreiding Colijnsplaat - Rillandia Onrustige Zenuwen? „Stichting A.Z.R. (Ahoy) failliet verklaard Vereniging voor ziekenhuisverpleging in Zuid- en Noord-Beveland vergelingsziekte en vergelingsziektebestrijding autorijlessen Beleefd aanbevelend A. J. KORTEKNIE Dorpsstraat 18, Telefoon 01109-219, KATS ^^rijp uw kans Tel'3?7A Wegens sterfgeval is onze zaak heden zaterdag J. KLEPPE 6 ZOON WISSENKERKE Wij hebben nog enige succes-agenda's en chr. scheurkalenders In de ene vindt u allerlei kantoor- en schrijfbenodigdheden, in de ander een aantal artikelen, die wij voor de uit verkoop sterk in prijs hebben verlaagd Boekhandel Markusse Wissenkerke 0 Wij hebben een massa instanties, Wat zitten zij goed in elkaar; Zij geven ons vele garanties, Vooral in het uur van gevaar. Maar als er een dijk is gebroken, Nog wel aan de rand van de stad Dan worden veel woorden gesproken In strijd tegen water en gat. De hulp moet nog eventjes duren, Daar raken wij wel aan gewend; Maar dan, dat hoeft niemand te sturen: Het Leger des Heils is present! Het Leger komt snel met een wagen, Al doet ook geen mens een beroep, Het komt, ook wel zonder te vragen, Met helpster en koffie en soep. Het leger heeft geen formulieren In drie-, vier- en vijfvoud gelijk, Maar weet het direct te versieren En staat zonder meer aan de dijk Daar worden de stakkers ontvangen, Verdreven door water en nood; Het Leger brengt kleur op de wangen, Vergeet zelfs geen poes op een schoot. Daar helpen de trouwe soldaten De mens, tot zijn botten verstijfd; Zij bogen niet op resultaten, Ómdat slechts de liefde hen drijft. Die liefde bepaalt wat zij déden, Zó kan men een vijand verslaan; Wat heeft het weer prachtig gestreden: Ons Leger bij T uindorp-Oostzaan JAAP MIJDERWIJK. (Nadruk verboden). PREDIKBEURTEN voor zondag 24 januari 1960 Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes en 2.30 uur cand. Van Melle uit Goes. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 en 2.00 uur ds. Postma. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. Koole en 2.30 uur ds. Veldman. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur ds. Morreau en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Veldman en 2.30 uur ds. Koole, voorb. H. Avondmaal. Ned. Herv. Kerk Kats 10 uur de heer Kraak en 2 uur dienst. Geref. Kt k Wissenkerke 10 en 2.30 uu; cand. J. de Hoop uit Harderwijk. Geref. Kerk Kamperland 10 en 4 uur ds. Radder. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Van Aller. Geref. Gem. Kamperland 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Heden werd, nog vrij plotseling, uit ons mid den weggenomen, mijn geliefde vrouw en onze zorgzame moeder, be huwd-, groot- en over grootmoeder Maria Santina van der Weele, op de leeftijd van 75 jaar. Johannes Rooze. Kinderen, be huwd-, klein- en achterkleinkin deren. Colijnsplaat, 20 januari 1960. Kruisstraat 11. De teraardebestelling heeft hedenmiddag om 14 uur plaats. Heden overleed, zacht en kalm, onze ge liefde vrouw en moeder Pieternella Adriana Flipse, in de ouderdom van bijna 58 jaar. M. A. de Looff. I. J. de Looff. Wissenkerke, 18 januari 1960. De begrafenis heeft plaats gehad op don derdag 21 januari j.l. te Wissenkerke. Voor de vele blijken van belangstelling, ontvangen op mijn 65ste verjaardag, zeg ik allen hartelijk dank. Abr. Jille. Kamperland, januari 1960. Westhavendijk 22. Voor de vele blijken van belangstelling, ter gelegen heid van ons 65-jarig huwe lijk ontvangen, willen wij, ook mede namens onze kin deren, onze hartelijke dank betuigen. C. van Goudswaard. A. van Goudswaard - Anthonisse. Kamperland, januari 1960. Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter 't Hart. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de postcommandant der rijkspolitie te Wissenkerke zijn in lichtingen te verkrijgen omtrent een paar bromfietshandschoenen. VERENIGING VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING „NOORD-BEVELAND" De vergelingsziekte De vergelingsziekte heeft reeds menige pen tot schrijven gezet en het dreigt daarom een afgezaagde zaak te worden, om hierover nu nog eens te schrijven. Toch moet dit, er staat te veel op het spel. Het mag bekend verondersteld worden, dat de smetstof van de vergelingsziekte overwintert in bietenresten van het vorige jaar (voederbieten, bietenkoppen langs dijken). Deze vormen a.h.w. de brug, die het ene jaar van verge-, lingsziekte-aantasting met het vol- Favorita schorten ƒ2.98 Iz. BOOT Jr., Kortgene I gende jaar van vergelingsziekte- aantasting verbindt. De spruit, die op de bietenkop of op de voederbiet verschijnt in het voorjaar, houdt een invitatie in voor de aanvliegende perzik bladluizen, die zo de vergelings ziekte brengen van smetstofbron naar het nieuwe bietenveld. In deze cyclus kunnen we twee „bruggen" opmerken, n.l. de smet stofbronnen, die het virus door de winter helpen en de perzikluizen, die het virus transporteren van smetstofbron naar de bietenakker. Als we nu maar één van die bruggen „in de lucht konden laten vliegen", dan waren we er! Omdat het nu eenmaal onmo gelijk is, de perzikluis uit te roei en, blijven alleen de smetstofbron nen over, die we zouden moeten kunnen teniet doen. Van deze is de voederbietenkuil verreweg de belangrijkste. Wan neer er een toestand zou zijn te verwezenlijken, waarbij er begin april tijdstip van opkomst van de bieten geen spruitende voe derbiet meer op Noord-Beveland aanwezig zou zijn, dan zouden we al een heel eind in de goede rich ting zijn gevorderd. Een tweede smetstofbron vor men de verspreid langs dijken en in weidjes liggende bietenkoppen, die vooral na een zachte winter, naar hartelust gaan uitlopen in het voorjaar. Wanneer ook deze smet stofbron kon worden opgeheven, dan zou de kans, dat rondvliegen de perzikluizen zich konden be smetten met het vergelingsziekte- virus, tot minimale proporties zijn teruggebracht. Stel nu eens, dat per 1 april geen spruitende voederbiet of bie tenkop op dit eiland meer aanwe zig zou zijn. Dan zou infectie van een bietenplant theoretisch enkel maar kunnen geschieden door lui zen afkomstig van buiten Noord- Beveland, dus in Walcheren of Zuid-Beveland met het virus be smet. (Het is in dit opzicht jam mer, dat luizen wél kosteloos de Zandkreek mogen oversteken!). De windrichting op de voor infec tie critieke dagen is van veel in vloed. Is deze zuidelijk, dan zijn er voor Noord-Beveland dus in fectiekansen aanwezig, doch is de windrichting omgekeerd, dan zijn deze hoegenaamd niet aanwezig. Nog niet hebben we genoemd, dat muur eveneens het vergelings- ziektevirus in zich kan dragen. Maar van veel belang lijkt dit niet te zijn voor de infectie van de bie tenpercelen. Wanneer we bedenken, dat er dit jaar slechts 46 ha voederbieten werd geteeld, terwijl de opbrengst daarvan in veel gevallen niet groot is geweest, dan volgt daaruit, dat er per 1 april weinig voederbieten meer op het eiland aanwezig zul len zijn. Deze weinige tonnen voe derbieten zijn echter van belang rijke waarde, want ze bedreigen de oogst van ongever 1200 ha suiker bieten. Dit is dan ook de reden, waar om de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting het zich als taak heeft gesteld om ernaar te streven, dat het eventuele restant voederbie ten spruitloos de aprilmaand in gaat. Gezien oppervlakte en op brengst moet dit mogelijk zijn. Zonder de medewerking van de belanghebbenden gaat dit niet. De drijfveer voor deze medewer king moet zijn het eigen, maar ook het gemeenschappelijk voordeel. Laat Noord-Bevel and thans tonen, dat kan, wat binnen een paar jaar verplicht lijkt te zullen worden gesteld: om vóór 1 april de voe derbieten op te ruimen of deze KATOEN 0.78 per knot Iz. BOOT Jr., Kortgene op zulk een wijze behandelen, dat ze niet spruiten. Dan zijn er nog de plaatsen, waar op het ogenblik koppen lig gen, soms zoveel, dat het de moei te loont ze te verzamelen. Werk ook hieraan mee! Zorg, dat de plaatsen, waar vorige herfst bie tenblad aan het vee werd ver voerd, worden gezuiverd van al- ies wat ligt te spruiten of straks nog kan spruiten. Zegt de Noord- Bevelandse boer niet van zijn mestvee, dat het van bietenkop pen zo „mirakels groeit"?! Welnu, verzamel ze dan, en vervoeder ze! In verband met bovenstaande verwijzen we naar een advertentie elders in dit nummer. O. Hoekstra. Leithen wol 30 PCT. KORTING Iz. BOOT Jr., Kortgene 4 x ZN Omdat velen teleurgesteld moes ten worden, zal de croquettenactie over enkele weken herhaald wor den. heeft nog een paar (Spotkoopje) Het is wel treurig, dat bij elke ramp weer profiteurs opdoemen, die het leed, hun medemensen aangedaan, nog niet groot genoeg vinden en er ook nog maar een slaatje uit willen slaan. Niet alleen denken wij aan de plunderaars, die de ondergelopen woningen binnendringen om daaruit nog te stelen, wat van hun gading is. De zorgvuldige po- litie-afzetting en de militaire wachtposten verhinderen gelukkig een roof op grote schaal. Meer hebben wij het oog op de indivi duele collectanten, dié met een grote bus rondgaan en bijdragen vragen voor de watersnoodslacht offers. De milde gaven, helaas zonder enige oplettendheid of na vraag geschonken, verdwijnen in eigen zak. Daarom zij hier nog eens na drukkelijk medegedeeld, dat er wel een collecte wordt georgani seerd, maar dat de collectanten als zij straks komen aankloppen een deugdelijke legimitatie in hun bezit moeten hebben van het Nederlandsche Roode Kruis. En als we het toch over dit on derwerp hebben, eenadvertentie in de grote pers heeft ons ook on aangenaam getroffen. Met grote letters maakte een der voetbal pools bekend, dat zij „reeds tien mille ter beschikking van de wa tersnoodramp" stelde. Wij vragen ons somber af, waarom men dit zo levensgroot propageert. Omdat het zo'n klein bedrag is, waar im mers met tonnen gewerkt wordt? Of omdat het zo „barmhartig" is van Caritas, om aan de grote klok te hangen wat deze pool wilde missen? Of om nieuwe gokkers aan te trekken, die deze loterij wat groter willen makenGe zien de reclame voor de instelling in die zelfde advertentie, beoog de de leiding uitsluitend het laatste oogmerk. Wij betreuren het, dat hier de linkerhand moet weten wat de rechter doet. Wij betreuren de mentaliteit van deze „charitatieve helpers", die dus kennelijk andere belangen laten voorgaan. En wij betreuren het nog sterker, dat er kranten waren, die dergelijke ad vertenties op een opvallende plaats hebben gepubliceerd. G. Van oude en verbleekte foto's kunnen wij goede reproducties maken Papegaaistraat 15, Goes Telefoon 2331 Dirksmitsstr. 26b (bovenhuis) Rotterdam, tel. 010-130235 40 jaax gevestigd Patent - Geneesmiddelen Gnmniwaren Vr. gratis inl.toez. onder blanco couvert. Gratis spreekuur dag. van 10—8 uur. Ook voor herenvesten vanaf 18.95 naar Iz. BOOT Jr., Kortgene Het hoofd van het gemeen tebestuur van Wissenkerke maakt bekend, dat het door de raad der gemeente op 18 januari 1960 vastgestelde uit breidingsplan in onderdelen voor de aanvulling van het recreatieterrein „De Ban- jaard" in de Onrustpolder, in uitvoerige kaart uitgewerkt met de bebouwingsvoor schriften ter gemeente-secre tarie voor een ieder ter inza ge ligt van 23 januari 1960 tot en met 6 februari 1960. Belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, kunnen vóór 19 maart 1960 hun be zwaren tegen het plan indie nen bij Gedeputeerde Staten. Wissenkerke, 21 januari 1960 Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, J. van Halst. Op de navolgende lotnum mers zijn prijzen gevallen: 1205 1242 1273 1331 1459 1651 1993 2125 2404 2454 2716 2853 3070 3356 3465 3552 3625 3804 3876 3925 4155 4290 4323 4352 4394 4462 4472 4695 4710 4774 4866 4921 Prijzen, zo spoedig moge lijk, maar uiterlijk 23 mei 1960 af te halen bij A. M. van Halst, Noordeindstraat 26 te Wissenkerke. Hedenmiddag Aanvang 3 uur Nog niet-afgehaalde num mers der loterij ten bate van het trainingsfonds: 784 767 874 1170 1079 Prijzen kunnen worden af gehaald bij de heer Pouwer. Mijnhordt's Zertuwfabletfen De dagbladen van 9 januari 1960 meldden: De afwikkeling zal nu verder geschieden door de curatoren in het faillissement". Laat dit faillissement een waarschuwing zijn. Onze vereniging is geen verzekeringsmaatschappij met winst oogmerk, maar een zuiver onderlinge vereniging. De algemene ledenvergadering kiest het bestuur, stelt de premies en de uitkeringen vast en bepaalt dus zelf het finan cieel beleid. Zij is opgericht in 1928 en heeft steeds een zorgvuldig en voorzichtig financieel beheer gevoerd. Niet-leden, vraagt inlichtingen over de diverse verzekeringen Leden, informeert bij de bode of bij ons of uw verzekering voldoende en juist is. Graag tot uw dienst. Wilhelminastraat 9, GOES, telefoon 2154 VERENIGING VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING „NOORD-BEVELAND" Op maandag 25 januari a.s. houdt de heer ir. H. Rietberg, directeur van het Instituut voor Rationele Suikerproduktie te Bergen op Zoom, een lezing over De vergadering wordt gehouden in „De Korenbeurs" te Kortgene. Aanvang 2 uur. Ook niet-leden zijn van harte welkom. Het bestuur. ®||ji Ondergetekende maakt bekend dat hij vanaf heden geeft voor geheel Noord-Beveland voor luxe auto's Dekens aan voordelige prijzen in EDDEN- EN DEKENHUIS Jaap de Jonge - Goes Tel. 3774 - Korte Kerkstraat 13 op zaterdag 30 januari a.s. in de Ned. Herv. Kerk, aanvang 7.30 uur, ter herdenking van het 50-jarig bestaan van de chr. zangvereniging „Hosanna". Medewerking van: „Hosanna" - Hervormd Kerkkoor van Kloetinge en Noord-Bevelands Mannenkoor Collecte aan de uitgang Programma's 25 cent Bovendien vragen wij uw aandacht voor onze etalages Er is vast iets voor u bjj

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1960 | | pagina 2