NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD N. Plouvier heeft DE schoenen 22. Ka Vee Wee Raadsvergadering Wissenkerke Koop biu 1VQROL No. 2971 Zaterdag 23 januari 1960 63e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm J.l. maandag werd de voltallige gemeenteraad hartelijk welkom geheten door haar voorzitter J. van Halst. Na het voorlezen van het gebruikelijke gebed sprak de voorzitter de volgende nieuw jaarsrede uit: Voor we met de behandeling van de agenda zullen beginnen, wil ik u graag nog een kort over zicht geven van het achter ons liggende jaar en hier allereerst bij opmerken, dat wij redenen hebben om dankbaar te zijn. Veel van wat vorig jaar nog op het verlanglijstje stond is vervuld of is in behande ling, met kans op slagen in dit jaar Nu moet u dit niet opvatten alsof alles zo vlot is gegaan. Lang niet en er zijn nog wensen te o- ver, wensen die ook om vervul ling vragen en wel op korte ter mijn. Ik wilde alleen maar met een danktoon beginnen, omdat er vorig jaar gezegd werd, dat ik somber gestemd was en daar is heus geen reden voor. Wij zijn te meer dankbaar, omdat 1959 ons spaarde voor ramp of onheil, te meer daar wij thans weer worden herinnerd aan de rampdagen van 1953 in onze gewesten. Nu zijn het andere streken waar ditzelfde gebeurt en waar mensen opge schrikt worden door de vloed van het water. Laten wij hopen, dat ook deze mensen straks weer door 2-persoons dekens 15.98 Dus ook hiervoor naar de speciaalzaak van Iz. BOOT Jr., Kortgene ons allen zullen worden geholpen en van het nodige voorzien. 1959 is in vele dingen meege vallen, doch een voorname fac tor, te weten de nieuwe financi ële verhouding tussen rijk en ge meente, schiet nog niet op. Men laat ons maar tobben en we kun nen er zelf niets af of toe doen. Waarom wachten die heren in Den Haag hier zo lang mee? We hadden goede hoop dat deze kwestie dit jaar zou worden op gelost en we geloven, dat, voor wat onze gemeente betreft, wij er wel iets beter van zouden worden. De nieuwe riolering te Kam perland is gelegd. Met de bouw van de bij de riolering behoren de pasveersloot is een begin ge maakt. Het eerste gedeelte van het recreatiegebied „De Banjaard" is dit jaar bouwrijp gemaakt. Ver schillende zomerwoningen zijn op dit terrein reeds klaar gekomen, terwijl men met de bouw van ver schillende andere woningen en een hotel in volle gang is. De grond voor uitbreiding van dit recreatiegebied is aangekocht en zodra het hiervoor ontworpen uit breidingsplan zal zijn goedge keurd, zal getracht worden ook dit plan zo spoedig mogelijk te realiseren. De vernieuwing van het tehuis voor ouden van dagen te Wissenkerke is voltooid. Met de bouw van een Groene Kruis-gebouw te Kamperland is een aanvang gemaakt, terwijl de bouw van een dergelijk gebouw te Wissenkerke (hetwelk wacht op de toekenning van de premie voor de hierbij te bouwen wijkver pleegsterswoning) hopenlijk dit jaar zal worden gerealiseerd. Met de gedeeltelijke vernieu wing van de straatverlichting zal begin volgende maand een aan vang worden gemaakt. De plannen voor de bouw van een nieuwe christelijke kleuter school te Wissenkerke zijn in een zodanig stadium, dat aangenomen kan worden, dat deze dit jaar ge realiseerd zullen worden en de school in gebruik genomen kan worden. Met de bouw van het door de provincie Drente geschonken ver enigingsgebouw te Geersdijk is begonnen en wij hopen dat dit binnen niet al te lange tijd in ge bruik zal kunnen worden genomen Op ons verlanglijstje voor 1980 staan o.a. het maken van een pas veersloot voor de kom Wissenker ke, de bouw van een chr. lagere en openbare school te Wissenker ke, een chr. kleuterschool te Kam perland en een 2-tal gymnastiek lokalen voor de kommen Kam perland en Wissenkerke. Van deze verlangens hopen wij in ieder ge val de chr. en de openbare lagere school te Wissenkerke in 1960 te realiseren. Premies voor woningverbete ring zijn nog niet toegekend, aan gezien de begroting voor 1959 nog steeds op goedkeuring wacht. In afwachting daarvan zijn 11 aan vragen in portefeuille, waarvan 10 voor verbetering van het ton nenstelsel. Er werden 77 bouwvergunnin gen verleend tot een totaal bedrag aan bouwkosten van f 948.551. Zoals u gelezen zult hebben, is aan de provincie Zeeland een bouwvolume toegekend van 600 woningen. Wij zouden graag en kele woningen bouwen, doch on ze verwachtingen dienaangaande zijn niet hoog gespannen. Hoewel onze bevolking regel matig iets terugloopt, is het toch noodzakelijk enkele woningen te bouwen, aangezien we steeds meer krotwoningen krijgen. Wegens reorganisatie van de Vleeskeuringsdienst werd aan de heer A. E. Karelse op eigen ver zoek per 16 november 1959 ont slag verleend wegens een soortge lijke benoeming te Renkum. In de vacature van hoofd der openbare lagere school kon per 1 oktober 1959 worden voorzien door de benoeming van de heer J. D. M. Smits te Ouwerkerk. Dit was echter een kortstondige vreugde, aangezien de heer Smits op 7 oktober 1959 in militaire dienst werd opgeroepen. Het inwonertal op 1 januari 1959 was 1754 mannen en 1619 vrouwen. Er werden 27 mannen en 38 vrouwen geboren, terwijl er 31 mannen en 46 vrouwen zich vestigden. Er overleden 20 man nen en 14 vrouwen en er vertrok ken 53 mannen en 73 vrouwen, zodat de toestand op 1 januari is: 1739 mannen en 1616 vrouwen. Het inwonertal op 1 januari '60 bedroeg derhalve 3355 personen. Op 1 januari 1959 was dit 3373, zodat de bevolking in het afgelo pen jaar is verminderd met 18 per sonen. Er is 1 persoon geëmigreerd, 2 personen vertrokken naar het bui tenland, terwijl 3 personen zich uit het buitenland hier vestigden. Er werden 28 huwelijken vol trokken. Echtscheidingen werden niet ingeschreven. Aan behoeftige personen werd door het Burgerlijk Armbestuur een bedrag uitgekeerd van f 26.700.62. Het aantal krankzin nigen, voor rekening der gemeen te verpleegd, bedroeg 8. Hiervoor werd een bedrag betaald van Heren raadsleden, wij staan weer voor een nieuw tijdperk, waarin misschien veel van onze bestuurskracht gevraagd zal wor den. Wij vertrouwen op uw me dewerking en steun, die u ons bij alle zaken zo in ruime mate schonk. Wanneer dat zo blijft, Ganglopers 5.25 nu HALVE PRIJS bij Iz. BOOT Jr., Kortgene I Een uitbreidingsplan in onder delen voor de uitbreiding van het recreatiegebied „De Banjaard" werd z.h.s. aangenomen. Op een vraag van het lid Filius naar een mogelijkheid tot het verkrijgen van Duitse alluminium-bungalows antwoordde de voorzitter dat hij Op veler verzoek plaatsen wij onderstaand het gedicht, dat werd gemaakt door de Persil-vertegenwoordiger en door hem voorgedragen aan het slot van de geanimeerde Persil-demonstraties in „De Stadswijnkelder" te Kortgene oord-Beveland, nog slechts luttele dagen, Dan zijn als eiland Uw uurtjes geteld. Geen bootje, geen spoetnik kan U dan meer plagen en niemand wordt meer door hoog water gekweld. We zullen je missen, o, boot van Kortgene en de luxe salon van het Kamperlands veer. En op de veerdam, ach het is om te wenen, daar krijgen we dan geen verkoudheden meer. 't Is jammer, dat wachten was altijd zo aardig in storm en in regen, in kou en in mist; Die'woordjes die klonken toch altijd zo waardig wanneer één van ons juist de boot had gemist! Maar al gaat de romantiek een beetje verdwijnen, de bevolking die blijft, onverzett'lijk en sterk. De zon blijft toch op Noord-Beveland schijnen en iedereen is tevree met zijn werk. De Vrouwen van 't eiland zijn de kracht der bevolking, Zij werken en zorgen en zingen tevree, Vooral op de wasdag, rnaar dat kan ook niet anders, Want zij wassen met Persil, of anders met Pré. mochten komen, de moeilijkheden aan. Geachte heren, namens het col lege van burgemeester en wethou ders wens ik u allen een gezegend jaar toe, voor u zowel als voor uw gezinnen. Laat de geest van saamhorig heid, die onze vergaderingen tot op heden kenmerkte, mogen blij ven, want dit is goed voor ons en voor onze gemeente. Secretaris en personeel, zonder onderscheid, allen onze hartelijke dank voor het vele, dat ook door u is verricht en voor de steeds prettige samenwerking. Laten wij allen, een ieder op de plaats waar hij gesteld is, de schouders zetten onder het werk dat in het belang der gemeente moet worden gedaan met de bede dat Gods zegen hierop moge rus ten. Het oudste lid, C. J. de Smit, Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. f 21.026.33. De begroting voor het dienst jaar 1960 werd op 5 november vastgesteld, voor wat de gewone dienst betreft in ontvang en uit gaaf op f 757.921.06, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 6000.en voor wat de kapitaal- dienst betreft in ontvang op f 1.659.727.33 en in uitgaaf op f 2.225.052.66 en alzo met een na delig slot van f 565.325.33. De financiële positie van de ge meente is nog steeds niet rooskleu rig te noemen; daarom is evenals voorgaande jaren een subjectieve verhoging aangevraagd. Het aantal in- en uitgaande schepen van de haven te Kamper land bedroeg in 1959 496, met een gezamenlijke tonnenmaat van 90.810. De bruto opbrengst van de haven was f 9.958.09. kunnen wij tesamen ook, zo deze sprak, namens alle leden, enige woorden van dank tot de voorzit ter en zeide o.m. dankbaar te zijn voor het verlanglijstje van de voor zitter voor de toekomst. Hij sprak de hoop uit dat allen daaraan mee zullen mogen werken en dat Gods zegen er op zal mogen rusten, dit alles tot eer van de gemeente en ter ere Gods. De notulen van de vorige ver gadering werden onveranderd vastgesteld, waarna enige ingeko men stukken voor kennisgeving werden aangenomen. Het subsidieverzoek van de Blokploeg te Kamperland voor de aanschaf van enig serviesgoed ontlokte enige bespreking. Die blokploeg heeft op de zolder van de brandweerkazerne een verga derlokaliteit ingericht. Teneinde op deze vergaderingen koffie te kunnen serveren, wil deze blok ploeg een 25-stuks koppen en schotels, een koffieketel en lepel tjes aanschaffen. Het lid De Smit zeide geen bezwaar tegen deze aanschaf te hebben, maar stelde daarbij voor, dat door de gemeente ook de te gebruiken koffie zal worden be taald. Hierop antwoordde de voor zitter, dat de gedachten van De Smit niet zoveel verschillen met die van het college van b. en w. Hij vindt het jammer, dat dit al les door de gemeente betaald moet worden. De B.B. is ingesteld door het rijk en z.i. betaalt het rijk de B.B. te weinig. Mooi vindt spre ker het, dat de B.B.-mensen hun werk niet in de eerste plaats voor geld doen, maar dat hun gedach ten uitgaan naar hulp aan mede mensen. Evenzo is dit het geval ook bij de E.H.B.O. Bij bezoeken aan deze bijeenkomsten offreerde hij die mensen een consumptie, maar niettemin stelde hij de ge dachte van De Smit op hoge prijs. De leden Zuijdweg en Bustraan sloten zich hierbij gaarne aan. De voorzitter zeide hierop nog een stapje verder te willen gaan, n.l. de vrijwillige brandweer hierbij ook te betrekken. Wethouder Scheele zou het voorstel anders willen formuleren, n.l. zo, dat deze consumptieverstrekking zo lang van kracht zal zijn, totdat door het rijk een hogere subsidie zal wor den gegeven. Hierna werd het voorstel tot wederopzegging aan genomen of tot het tijdstip dat er een betere rijksregeling komt. Op de vraag van het lid Filius of de gang bij de B.B. naar wens verloopt, antwoordde de voorzit ter dat het nu wel enigszins be ter gaat, Kamperland heeft, even als Wissenkerke, een andere inde ling en een andere leiding gekre gen. Hierna werd een verordening vastgesteld tot het toekennen van een verhoging der kindertoelage over het vierde kwartaal aan het daarvoor in aanmerking komende gemeente-personeel. deze kans ook gekregen heeft, maar daarop niet is ingegaan, ei gen, mensen gaan voor. Het lid De Smit informeerde naar de mo gelijkheid om buiten de gemeen te om grond van eigenaars te ko pen en daarop zomerwoningen te laten bouwen. Het lid Zuijdweg zeide hierop, dat er mogelijk wel grond te kopen zal zijn, maar dat men daarop toch nog niet mag bouwen. Nadat de voorzitter nog mededeelde dat voor het nieuwe bungalowterrein reeds 40 aanvra gen teveel waren binnengekomen, vertelde hij, dat hij indertijd door iemand was opgebeld die zeide 2V2 ha grond gekocht te hebben en daarom vroeg hoeveel bunga lows met tevens kampeerterrein hij daarop mocht doen plaatsen. Op het antwoord, dat hij daarop één woning mocht laten bouwen, is de persoon in kwestie nooit meer teruggekomen. Bij de rondvraag vroeg het lid Bakker naar de mogelijkheid om aan de Dorpsweg een bushalte te stel in te trekken. Het lid De Smit zeide een vij and te zijn van zondagwerk, maar toch wilde hij de voorzitter vra gen om des zondags, bij gladheid, zand te laten strooien. Deze vraag heeft de aandacht van de voorzit ter. Tenslotte informeerde De Smit naar een artikel in het Vrije Volk van 11 december j.l., waarin de burgemeester, en met hem de he le raad, verweten werd een krot woning voor bewoning te hebben verkocht. Persoonlijk was hij de mening toegedaan dat bedoeld stuk verkeerd was opgesteld. Die krotwoning was bij de verkoop geen krotwoning en had hij daar om verwacht dat de voorzitter wel in zijn pen zou klimmen. De voor zitter liet de bode bedoelde krant van zijn woning afhalen en zeide ondertussen, met opzet geen krantenantwoord te hebben ge schreven. Hierop las hij bedoeld artikel voor en zeide daarop, dat hij met de verslaggever hierover had gesproken, maar dat daarme de niets te bereiken is, zo iemand schrijft onder dwang. Ook met de Theedoeken 89 en 98 cent bij Iz. BOOT Jr., Kortgene maatschappelijk werkster heeft hij hierover reeds gesproken. De ver slaggever heeft hij destijds te woord gestaan onder uitdrukkelijk beding dat deze niets anders zou schrijven dan de aan hem ver strekte inlichtingen. Hieraan heeft deze zich niet gehouden. Bij een bezoek aan bedoelde woning bleek hem, dat alle houtwerk er door de bewoners was uitgesloopt, zelfs de ijzeren en zinken goten waren gesloopt en voor oud ijzer verkocht. Het betreft hier een a- sociaal gezin en de gemeente kan hiervoor geen filantropische instel ling worden, temeer waar dat ge zin evenveel verdient als andere gezinnen. Na nog enig heen en weer gepraat, waarin men kon be luisteren dat enige leden voor- Voor flanellen herenpyjama's f 7.98 naar Iz. BOOT Jr., Kortgene standers waren van het onttrekken van alle kinderen aan het ouder lijk gezag en met de ouders een regeling proberen te treffen ter verbetering van de woning, noem de de voorzitter het geheel een onverkwikkelijke zaak, waarover het laatste woord nog niet is ge sproken. Met het dankgebed en enige woorden van dank voor het be sprokene en beslotene sloot de voorzitter deze korte vergadering. VICTORY een lichte sigaar 1 van 36 ct. I voor verkrijgen voor de vele passagiers. Volgens hem waren de chauffeurs de reizigers zeer terwille en stop ten bij handopsteken. Hierop ont spon zich een levendig gesprek, waaraan verschillende leden deel namen. Hierin kwam tot uiting, dat de reizigers vermoedelijk meer gediend zullen zijn met goedwil lende en helpende buschauffeurs dan met het op één plaats neer zetten van een bushalte. Hulde werd aan de betrokken chauffeurs gebracht, waarbij tevens werd uit gesproken dat men bang was om de bedoelde halte aan te vragen. Dit vrijwel algemeen gesprek deed het lid Bakker besluiten zijn voor- Gevonden voorwerpen De postcommandant der rijks politie te Kamperland maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtin gen zijn te bekomen aan de daar achter vermelde adressen: een zonnebril en armband: Nieuw- straat 8; een paar zwarte dames handschoenen: A. Zwemer, West haven dijk 2; een paar blauwe wol len handschoenen: wed. Jeroni- mus, Veerweg 50; een witte fiets pomp: Bustraan, Veerweg 101; een witte schort en handschoen: J. de Looff, Nieuwstraat 22. Ganzepoortstraat 21, Tel. 2048 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1960 | | pagina 1