NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen hoemin kledmzijn OPEI\IT Raadsvergadering Kortgene zaterdagmorgen 9 uur op Plein 1940 te Middelburg No. 2969 zaterdag 9 januari 1960 63e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, TeL no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm Woensdag 30 december j.l., des namiddags 2.30 uur, werd de o- penbare raadsvergadering door voorzitter A. A. Schuit met enige welkomstwoorden geopend. Met kennisgeving was afwezig het lid Contant. In zijn openingswoord merkte de voorzitter o.m. op, dat, in verband met het in de maand januari overbelast zijn van het se- cretariepersoneel nu nog op het eind van dit jaar een laatste ver gadering werd gehouden. Ons e- nig vrouwelijk lid, mevrouw Jans sen heeft gemeend, na afloop van de vergadering, in verband met de feestdagen, de leden te tracte- ren op oliebollen. Vanwege het gemeentebestuur zal hierbij dan een glas warme wijn worden aan geboden. Namens de P.v.d.A.-fractie sprak bij het vaststellen van de notulen het lid Welleman er zijn spijt over uit, dat in verscheidene bladen (de P.Z.C. en het onze - Red.) een foutieve berichtgeving was ge weest over zijn vraag naar particu lier werk door gemeente-werklie den. Over vrije tijd was toen door hem niet gesproken, zo zeide hij. Daar deze opmerking buiten het officiële terrein lag, werden de notulen onveranderd vastgesteld, waarna een 7-tal ingekomen stuk ken voor kennisgeving werden aangenomen. Hierna deelde de voorzitter mee dat bij de nieuwe kleuterschool te Colijnsplaat een aantal heesters geplant zullen worden. Deze school zal zaterdag 30 januari 1960 worden geopend. In verband met het teruglopen van het aantal leerlingen aan de openbare lagere school te Kort gene is aan de minister de voor geschreven ontheffing gevraagd en reeds verkregen. De heer Van de Plassche, onderwijzer aan de ulo-school te Kortgene heeft om bijzondere redenen gemeend ont slag te moeten vragen. Voor zijn vervanging zijn diverse leerkrach ten aangetrokken. In antwoord op de door het lid Korteknie in de vorige vergade ring geuite klacht over de veer dienst te Kats, kon de voorzitter nu mededelen, dat de oorzaak van het minder goed functioneren van die dienst gezocht moet worden in het verplaatsen van de aanleg steiger, dit in verband met de daar in uitvoering zijnde werken. Het vervoer thans is nog maar een derde gedeelte van het normale vervoer. Het lid Korteknie betwij felde of de door Noordhoek ver strekte gegevens wel juist waren. Voor het verplaatsen van die stei ger hebben, volgens hem, een aan tal Goes bezoekende leerlingen, die over een bromfiets de be schikking hebben, hun route over Kortgene genomen. Volgens de voorzitter is Noordhoek bereid de dienst zo goed mogelijk te blijven uitvoeren. In verband met het ziekenhuisbezoek wees Korteknie nog op de noodzakelijkheid van een zondagdienst en vond hij het jammer dat dit alles nu de laatste maanden zo in verdrukking komt. Volgens hem weet de voorzitter niet wat er daar door het veer ge leden is. De voorzitter zeide hier op, dat Noordhoek bij tijdige waarschuwing, steeds bereid is des zondags te varen. Over de beschouwing van de heer Welleman wilde de voorzit ter opmerken, dat b. en w. niets liever willen dan ook te Kats een wijkgebouw. Wat de kleedlokalen op de sportvelden betreft, spre ker noemde dat heel mooi, maar gezien in het licht van het ge bruik van die velden, noemde hij het een arm zaakje, de helft van het speelterrein ligt doelloos. De opmerking over de riolering, daar over zijn b. en w. het eens dat daaraan veel verbeterd dient te worden, het wachten is op de uit voering van de Deltawerken, waardoor de verbeteringskosten ten laste van die werken kunnen komen. Wat het bejaardentehuis betreft, de plannen liggen beste- dingsklaar, het wachten is nog op de toekenning van een rijkspre- mie. De kleuterschool te Kats is steeds een doorn in het oog van b. en w. geweest, maar zij zien geen mogelijkheid om ook maar één gulden voor verbetering daar van uit te geven. Een 10 a 12-tal leerlingen bezoeken nu nog die school, het recht van bestaan, ja dan neen, zal te zijner tijd in de raad ter sprake komen. De enige hoop die b. en w. voor die school nog hebben is gevestigd op de mo gelijke bouw van woningen in de Zandkreek en op de toekomstige veerhaven, waardoor een zekere kinderinjectie mogelijk is. Wat de weg verbetering betreft, b. en w. hebben aangedrongen op een be spoediging van 12 tot 10 maan den voor de nieuwe wegen naar het oostelijk deel van het eiland. De plannen voor een zwemge- legenheid in de Spuikom zijn door b. en w. reeds meerdere malen overwogen, maar het daarin ge worpen afval, kapotte flessen e.d. leverden steeds een te groot ge vaar op. In de uitvoering van de Deltawerken zit voor ons nog een mogelijkheid. Het lid Welleman wees hierna uitvoerig op de noodzakelijkheid van kleedlokalen op de sportvel den. De voorzitter betwijfelde het, dat er momenteel een behoorlijk elftal in het veld te brengen is. In verband met de aanleg van nieuwe verkeerswegen moet er nog gewacht worden voor wat het werken aan die sportvelden be treft, spreker is er echter van over tuigd, dat b. en w. te zijner tijd daaraan een bijdrage zullen wil len verlenen. Over de bouw van een bejaar dentehuis zeide het lid Welleman dat men dit, zo enigszins doen lijk, moest dooordrukken; waarop de voorzitter zeide, dat men, zo dra men wat van de rijksbijdrage zou weten, met bekwame spoed verder zou gaan. De kindertoelageof kinderbij slag werd 'aan de rijksregeling aangepast, dit naar aanleiding van een circulaire van de minister van binnenlandse zaken. Het aantal wekelijkse lesuren vakonderwijs werd voor het ge woon lager onderwijs vastgesteld op l4/7 en voor de ulo op 4. Hierna moest een naam worden gegeven aan een nieuwe straat te Colijnsplaat. De gedachte van b. en w. was uitgegaan naar een naam van één der prinsessen, Del tastraat of Vissersstraat. Mevrouw Janssen was voorstandster van de naam Vissersstraat, het lid Welle man daarentegen voor de naam Deltastraat. Hiervoor was ook het lid Geelhoed, deze zag de naam Vissersstraat in de nabije toekomst verbasteren tot Vishoek. In ver band hiermede noemde hij ande re, verbasterde namen. Volgens hem was Deltastraat moeilijk te verbasteren. Wethouder Breure was ook niet geanimeerd voor de naam Vissersstraat. Volgens hem moeten de vissers niet in een hoekje gedrukt worden, maar moe ten deze kunnen wonen waar zij willen. De naam Deltastraat werd hierop z.h.s. aanvaard. Besloten werd de commissie Noodwet Ouderdomsvoorziening op te heffen. Een subsidie van 8 cent per in woner per jaar werd verleend aan de Federatie Nazorg buitenge woon lager onderwijs. In de door periodieke aftreding openvallende plaatsen in het be stuur van 4e Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon werden de vier af tredenden, G. J. Goudzwaard, C. J. Kole, M. Breas en A. Welleman herkozen. Bij de rondvraag vroeg het lid Welleman naar de mogelijkheid om in dit begrotingsjaar de trot toirs, waar nodig, in goede staat te brengen. De voorzitter ant woordde hierop, dat b. en w. er van overtuigd zijn dat vele trot toirs er slecht bijliggen. De ge meente heeft te weinig werklieden in dienst om dit werk zelf uit te voeren, bovendien, voor goed werk kan men geen putjes in trottoirs omhoog brengen, daar dan de naastliggende gedeelten fout geworden zijn. Om het euvel door vakmensen in haar geheel in orde te laten brengen heeft men een zeer groot bedrag nodig. B. en w. zullen een plan op laten ma ken en aan de hand daarvan de verbeteringen nader bekijken. Het lid Geelhoed wees, in ver band met de opening van de kleu terschool te Colijnsplaat op de achter die school liggende brand put en op het gevaar dat z.i. die put voor de kinderen oplevert. De voorzitter noemde dat gevaar denkbeeldig, de vijvers vóór de scholen in Kortgene bewijzen dit, bovendien, tussen de kleuterschool en brandput zal een ligustrum heg worden geplant. Gedurende de schooltijd heeft het onderwijzend personeel het toezicht, na de schooltijd is die brandput even gevaarlijk voor die kinderen als b.v. een haven. Op de opmerking van Geelhoed dat deze het toch een beetje onverantwoordelijk blijft noemen, zeide de voorzitter dat in deze een taak is weggelegd voor ouders en school. De in het begin van de verga dering aangekondigde beschou wingen op de beschouwing van Welleman kwamen nu aan de orde. Mevrouw Janssen zeide: Het is zonder twijfel interessant om, na een moeizame bestudering van de materie die de begroting biedt, een algemene beschouwing aan te horen. Zo'n beschouwing zou diegenen die zich mogelijk te veel vastgebeten hebben aan de vele details, kunnen opheffen tot een niveau waarop men weer een overzicht over de grote lijnen krijgt. Ook al zal ieder deze lijnen wel naar eigen inzicht aanwijzen, mogelijk zelfs in kleuren, allen zouden veel respect hebben voor de visie en veel kunnen leren van het overzicht. Wanneer een als algemene be schouwing aangeboden rede, wat het financieel beheer van de ge meente betreft, slechts constateert dat „de kleine gemeenten over on voldoende geldmiddelen beschik ken" en dat „de begroting een slag in de lucht is geweest", dan vermag deze ons niet tot boven genoemd overzichtsniveau op te heffen. Niemand kan dit de spreker eu vel duiden, want het is slechts weinigen gegeven het beter te doen. Hoewel ieder het vrije woord heeft en mag ijveren voor het ide aal wat hij voor ogen heeft, toch acht ik het onjuist wanneer in het kader van een algemene beschou wing bij een gemeentebegroting zaken ter sprake komen die mo gelijk een partijcongres zouden sieren, een rondvraag zouden ver levendigen of een gevoerd debat in de Staten-Generaal tot basis hebben. Wij zijn, zoals wij hier als raad aanwezig zijn, van verschillende politieke komaf; deze moeten wij stellig niet verloochenen, dat zijn wij aan onszelf en aan hén die ons tot deze plaatsen verkozen verplicht. Maar gezien het feit dat wij uiteindelijk de vertegenwoor digers zijn van een dorpsgemeen schap (zij het dan van drie dor pen) zo zijn wij ook verplicht on ze taak te verrichten als een zeke re gemeenschap, als een eenheid zij het dan een vééleenheid waarbij het goede van onze ver schillende inzichten wordt samen gebracht, waarbij men ook de in zichten van andersdenkenden moet weten te respecteren om tot een zo goed mogelijke oplossing voor deze dorpsgemeenschappen te komen. Dat meen ik als onze taak als gemeenteraad te mogen zien. Laten wij niet als kinderen op het grote gevechtsterrein van de politieke partijen gaan spelen met de lege patroonhulzen of enige handen stof opwerpen om te doen denken dat wij onze tegenstanders in een verstikkende kruitdamp ge huld hebben. Het heeft geen zin meer om 's winters terug te zien naar een plaats waar men 's zomers had kunnen zwemmen. Voorstellen in die richting waren die zomer op zijn plaats geweest of hadden weer teruggenomen kunnen wor den als men de diepe voetwonden had kunnen zien, die het heime lijk gestorte huisvuil op de voor gestelde plaats veroorzaakt had. Het heeft geen zin meer om vast te stellen dat er in Kats een badhuis dient te komen als dit ie der duidelijk is en als er al drie jaar aan gewerkt wordt. Het heeft geen zin om te be treuren dat een badhuis in vakan- tietijd twee dagen gesloten is, wanneer men zelf geen mens zou weten aan te wijzen, die bereid is de verantwoording voor de be diening van een waterinstallatie van f 10.000.op zich te nemen. Deze constateringen zijn slechts een demonstratie om te tonen dat men het vertrouwen van zijn kie zerscorps niet beschaamt. Zij ho ren niet thuis in een algemene be schouwing, doch kunnen zeer wel te berde gebracht worden op een verkiezingstournee, waar anderen het boze voorstaan. En zo, mijnheer de voorzitter, spreek ik na deze repliek van harte de hoop uit, dat de goede stemming, die ik in deze raad steeds ondervond, moge voortdu ren, dat de debatten op een goed peil mogen staan, dat gerechte kritiek volop moge blijven klin ken en dat het één onzer gegeven mag zijn om jaarlijks een algeme ne beschouwing te geven die ons niet in onze opbouw schaadt, doch een licht werpt op die plekken die nog belicht moeten worden. Het mag dan nog gerust een gekleurd licht zijn! Het lid Verburg zeide: Als antwoord op de algemene beschouwing van de heer Welle man bij de aanbieding van de ge meentebegroting 1960, aangaande de belastingpolitiek der regering, moge ik hierbij de wens uitspre ken, dat de tegenwoordige rege ring die wijzigingen zal aanbren gen in de belastingpolitiek opdat een groter deel van het nationale inkomen voor investeringen in de produktieve sector kan worden aangewend dan tot dusverre. Indien dit verwezenlijkt zou worden, zou dit resulteren in een verhoging der werkgelegenheid en zodoende weer een stijging van het nationale inkomen tot gevolg hebben, met als resultante een stijging der algemene welvaart. Immers gezien de grote bevol kingstoename dienen de Neder landse investeringen in de produk tieve sector op een hoog niveau te liggen temeer daar het aantal te- werkgestelden in de totale be drijfstakken sedert 1938 globaal gestegen is met 500.000 tewerkge- stelden. De uitbreiding en het moderni seren van het produktie-apparaat vergen enorme kapitaalsinveste ringen en de woningbouw, de Deltawerken, de Europoort enz. zijn enorme kapitaalverbuikers. Zonder of door te weinig inves teringen in de produktieve sector zou het toch, zowel met de wo ningbouw als met de werkgele- genheid, droevig gesteld zijn. Met deze zeer korte repliek meen ik te mogen eindigen, daar het in het kader dezer raadsverga dering het te vér zou voeren na der in te gaan op de schadelijke nevenwerkingen van een te ver doorgevoerde belastingprogressie en belastingen op schijnwinsten. Wethouder Breure zeide: Mijnheer de voorzitter. Bij de beantwoording van de al gemene beschouwingen uit de vo rige vergadering, welke de heer Welleman hield namens de P.v. d.A., wil ik enkele punten behan delen, welke mijn dienst (open bare werken) betreffen en nog wat persoonlijke zaken die daarbij te iDerde werden gebracht. Ten eerste heeft de heer Welle man gezegd, dat het onderhoud van straten en gebouwen op tijd behoort te geschieden, wat wij volkomen kunnen onderschrijven. Volgens de volgende zin heeft hij het oog op kleine afwijkingen. Gelukkig, want voor grote onder houdswerken zou het kunnen zijn dat we op de financiën vast zitten, Wat het kleine onderhoud betreft is het zo, dat dit meestal met de beschikbare gemeentewerklieden kan gebeuren. Als hij nu zegt, dat de één vlugger gehoor krijgt dan de ander, dan moeten wij dit per tinent ontkennen. Hieruit blijkt, dat de betreffende personen, die met klachten komen, bij een raadslid nooit het algemeen ge meentebelang op het oog hebben, maar wel het eigen ik, terwijl het zeer dikwijls voorkomt, dat een klacht over b.v. de riolering niet door de gemeente maar door de betreffende persoon zelf veroor zaakt is, omdat een riolering nu eenmaal alleen maar bestemd is om natte afvalstoffen te lozen. Noch ik persoonlijk, noch het gemeentepersoneel van openbare werken is zich bewust dat rede- lijke klachten niet serieus en nooit t of te nimmer ongelijk zouden wor den behandeld. Wel geven wij de heer Welleman in overweging, om personen die met gegronde klach- ten bij hem komen, naar het juiste i adres te verwijzen en niet deze i klachten als propaganda te ge bruiken. In verband hiermede is het ook van belang mee te delen, dat niet alleen de riolering op Kortgene, zoals in de rondvraag is gesteld, maar op alle dorpen onze volle 1 aandacht heeft. Dat het tot hier toe nog niet beter is als het is, is nog een kwestie van de financiën. Ten tweede heeft de heer Wel leman gezegd, dat ook Kats een wijk- en badhuis behoort te heb ben. Ook wij als b. en w. zijn daar van overtuigd en proberen ook al les om dit te realiseren, maar als hij daarbij zegt dat de bewoners van de kleine kernen mee moeten betalen aan de voorzieningen in de grote kernen, dan slaat hij de plank geheel mis. Dat dit nog een opvatting is, die nog algemeen leeft, is nog te begrijpen, maar dat een raadslid, die al jaren in de financiën van de gemeente thuis is, zoiets zegt, is voor mij onbe grijpelijk, daar die toch moet we ten dat we met onze ontvangsten aan Den Haag vastzitten. Wat de kleine gemeentelijke belastingen betreft, deze hebben alle een be paald doel, welke alle ten goede komen van al de inwoners. Een ander punt is, dat de heer Welleman gesteld heeft, dat er voorheen een raadslid was dat niet karig was in zijn eisen. Ik zou de bal terug kunnen kaatsen, want als we deze algemene beschou wing zien, dan is ook de heer Wel leman niet karig in zijn eisen. Dat ondergetekende, toen hij wethou der was geworden, zei, dat men niet te veel moest vragen, is toch billijk, want té véél is nooit goed. Overigens kan de heer Welleman gerust zijn, want die hoge eisen stel ik nog steeds in b. en w., maar dat hoort u natuurlijk nooit. Op nog andere punten zou ik in kunnen gaan, maar ik wil mij bekorten, gedachtig aan een ze ker spreekwoord over goud en zil ver. Ook de heer Welleman zou den we in overweging willen ge ven zich daarnaar te richten, wat niet wil zeggen, dat wij een l spreekverbod willen opleggen, maar met weinig woorden veel zeggen is ook een kunst, gezien de lengte van de heer Welleman's algemene beschouwing. Dat de heer Welleman zich in hoofdzaak richt op het materiële is begrijpelijk, gezien de instelling en het uitgangspunt van zijn par tij. Dat we als gemeentebestuur ders niet alleen verantwoordelijk zijn tegenover de inwoners, maar ook dat God vraagt hoe wij ge handeld hebben in deze, daarvan lezen wij met geen woord. Het spijt ons zeer dat het me rendeel der raadsleden daar geen rekening mede houdt. Daaruit vloeit voort, dat er raadsbesluiten zijn die strijdig zijn met Zijn Woord en Wet, en wij lezen dat die God verlaat, smart op smart te vrezen heeft. Mochten wij al len daarnaar handelen, het zou nog kunnen zijn tot lieil van de gemeente Kortgene en van haar inwoners in het bijzonder. Hierna wees het lid Klaassen nogmaals op het verbeteren van sommige weggedeelten, speciaal te Kats. De voorzitter antwoordde hierop dat dit niet zo eenvoudig op te lossen is. Uit de hierop vol gende discussie bleek dat in hoofdzaak een zijweg in Kats be doeld werd en dat de zaak nader door b. en w. bekeken zal worden. Hierop ontspon zich een discus sie over het al of niet direct ant woorden van het lid Welleman op de door zijn tegenpartijders ge houden antwoord-beschouwingen, waarbij het lid Marcusse nog op merkte, dat men toch vooral het gemeentebelang in het oog dient te houden. Hierop verkreeg het lid Welleman het laatste woord. Tot mevrouw Janssen zeide hij: Het is een koud kunstje om drie Bij iedere besteding van f 25.- ontvangt u een waardebon van f 2.50. Bij f 109.- aankoop een waardebon van f 10.- Herenkostnums f 79.-, f 91.-, f 125.- Heren winterjassen f 69.-, f 88.-, f 110.- Komt nu naar Middelburg voor uw kleding Slechts enkele passen van de bushalte Leren jassen f 119.-, f 162,-, f 224.- Leren vesten f 59.-, f 67.- Heren jekkers f 59.-, f 66.-, f 75.- Zeelands grootst gesorteerd kledingmagazijn nu op PLEIN 1940 Ganzepoortstraat 21, Tel. 2048 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1960 | | pagina 1