Drente Kerstversieringen De Kleine Bazar 0 Flanellen overhemden Wollen onderkleding Flanellen pyjama's Wollen vesten en truien Herenoilelmis „fan Zee" Kerst smulprogramma van de keurslager KEURSLAGER BOUWENSE Een hartig hapje met de feestdagen? P. de Buck, Kortgene Fijne kerstrollades 2.28, 2.58, 2.80 Op uw verzoek heerlijk gekruid Kleine rollettes, 500 gram per stuk, 2.48 Kerst-soepcomplets 0.98, 1.98 Speciaal ragout-complet, heerlijk als voor gerecht of voor pasteitjes 1.00, f 1.98 Verder ruime keuze uit alle soorten rund en varkensvlees Voor uw boterhambelegging: 150 gram ham 74 cent 150 gram pekelvlees 85 cent 150 gram rollade 85 cent 250 gram kookworst 85 cent 1 pot knakworst en 1 blik lunch- worst samen 1.80 BESTEL TIJDIG, HET IS VOOR U GEMAKKELIJK EN VOOR ONS Kortgene Telefoon 01108-208 DE AANSTEKER VAN DEZE TIJD IS GAS Wij hebben Ronson, Silver-Match, Rowenta en de Poppel gasaansteker van 10.Verder een grote sortering luxe rookartikelen. SIGARENMAGAZIJN „CENTRUM", Lange Kerkstraat 9, Goes. KERSTKAARSEN, KERSTKLOKKEN, KERSTLOPERS, KERSTKLEDEN, KERSTSTUKJES. Dit jaar leuke verpakking kerstboomversiering a 1.25, inhoudend 6 mooie ballen plus hulst WISSENKERKE KORTGENE Wij hebben voor u: alle soorten kaas, ook boerenkaas, mossels, haring en rolmops in het zuur, garnalen en paling in gelei, haring, sardines, ansjovis, schelvislever. Alle soorten melkprodukten, roomboter, gepasteuriseerde slagroom Natuurlijk bij: in alle maten voorradig van MERIDIAN en DIANA U slaagt beter bij St. Adriaanstraat 5a, Goes, Tel. 2219 Land van stormachtige ontwikkeling Een gebied met een apart karakter en vele mogelijkheden ASSEN (P P) „Achter Zwolle is de wereld dichtgeplakt met krantenpapier, dat is een op merking die men wel eens hoort, maar die toch beslist niet waar is", merkt mr. H. Postuma, hoofdamb tenaar aan de Provinciale Griffie te Assen op. Met deze man, die bijzonder ter zake kundig is wat betreft de ontwikkeling van Dren te, maakten wij een praatje over deze provincie. „Wanneer we de dichtheid van bevolking, van industrieën en han delsbetrekking van Drente gaan vergelijken met Holland, dan valt deze vergelijking natuurlijk on gunstig uit voor onze provincie, maar daar staan toch weer andere belangrijke dingen tegenover", meent deze nog jonge en zeer ac tieve man op. De heer Postuma is zelf geen Drent, maar uit alles blijkt, dat hij dit stukje van Ne derland toch wel een bijzonder warm hart toedraagt. En hij ver telt ons over Drente's historie. Drente is een provincie waar een heersende adellijke kaste heeft ontbroken. Dit heeft geleid tot een sterk sociaal bewustzijn, een col lectief verantwoordelijkheidsbesef, dat karakteristiek is voor de be woners van „de Olde Lantschap". Van oudsher sterk agrarisch geori ënteerd, vormde Drente door zijn typische maatschappelijke mar kenstructuur reeds eeuwen gele den een boerengemenebest met grote vrijheidszin. Centra van macht waren de boerenmarken, waarin alle grond, behalve de ko renakker, gemeenschappelijk werd beheerd en gebruikt. Nooit heeft Drente de gespan nen verhouding gekend tussen baas en knecht, die elders zo vaak leidde tot twist en tweedracht. Die goede verstandhouding tussen werkgever en werknemer is tot op heden gebleven. Deze omstandig heid speelt nu bij de industrialisa tie een belangrijke rol, want waar elders in den lande gemakkelijk spanningen ontstaan, is de kans in Drente daarop zeer klein. Een en ander blijkt wel uit de uitspraken van belangrijke indus triëlen, die zich in de loop der ja ren in Drente vestigden en hun mening gaven over de Drentse ar beiders. „Doordat de Drent stug, taai en volhardend is, vormt hij een hechte pijler voor industriali satie". „De Drentse werker is be trouwbaar en stabiel naar lichaam en geest. Hij is tevens accuraat en kritisch. Men kan op zijn loyali teit rekenen". Dit zijn slechts en kele citaten van werkgevers over de Drent als werkkracht in de in dustrie. Eerst achterop nu gezocht. Lange tijd is Drente een achter gebleven gebied geweest en dat is ook begrijpelijk. De bevolking was agrarisch ingesteld en heeft hier zo lang mogelijk aan vast gehou den. Er waren echter betere agra rische gebieden in Nederland, waardoor Drente in een ongunsti ge positie kwam te liggen. De in dustrie vestigde zich in het wes ten, bij de grote steden, waar men over voldoende arbeidskrachten kon beschikken en wat dat betreft zat Drente er weer naast. Zo raakte dit gebied langzaam maar zeker achter. Maar voor ie mand die ver vooruit kon zien, was het reeds duidelijk, dat dit slechts tijdelijk het geval zou zijn en de ontwikkeling heeft de juist heid hiervan ook aangetoond. Het zo dicht bevolkte westen van het land werd op den duur niet meer zo aantrekkelijk voor de fabrieken, door de kostbaarheid van indus trieterrein en de moeilijkheid om arbeidskrachten aan te trekken, daar waar reeds zoveel bedrijven waren gevestigd. Reeds voor de laatste oorlog was er een tendens om elders in het land industrieën te vestigen en die heeft zich in de laatste vijftien jaar verder in die richting ontwik keld. Strategische positie. De moderne ontwikkeling van het vervoer te land en in de lucht heeft niet in geringe mate bijge dragen tot het verkleinen van af standen met als gevolg, dat Dren te nu binnen ieders bereik ligt. Het oog van de industrie is er op gevallen, want Drente biedt vele mogelijkheden. Het heeft goede wegen en treinverbindin gen, ligt in een strategische posi tie wat betreft dé handel tussen Holland en west-Duitsland, de o- verheid biedt vele belangrijke fa ciliteiten voor industriële vestigin gen, zoals zeer hoge subsidies op de toch reeds voordelige aanko pen van grond, bij de bouw varn fabriekscomplexen en bij de huis vesting van directie en kader der te vestigen bedrijven. Drente heeft bovendien een behoorlijke ar beidsreserve, terwijl zoals reeds hierboven vermeld, de Drentse arbeider zeer geschikt is voor ar beid in de industrie. Sinds 1900 is er met krachtige hand aan de ontwikkeling van Drente gewerkt en dit werk wordt nog steeds zeer actief voortgezet. Wat er verbeterde. Drente, dat grotendeels uit woeste grond bestond, werd met krachtige hand ontgonnen, waar door de agrarische positie belang rijk verbeterd werd. Er is in de loop der jaren veel gedaan aan de waterbeheersing en de wegen bouw. Reeds beschikt dit gebied over een aantal prima verbin dingswegen en er zijn er nog vele in voorbereiding. Door ruilverkaveling kwam men tot een efficiënter exploitatie, ren dabeler bedrijfsvoering en hogere produktie. De groei en bloei van de Drentse landbouw en veeteelt blijkt wel het duidelijkst uit het' gebruik van kunstmest en meng voeders voor en na de oorlog. Na de laatste oorlog werd dit gebruik tweemaal zo hoog als voordien. De export van agrarische produk- ten steeg gemiddeld met om streeks 200 °/o. In de laatste tien jaren vestig den zich omstreeks 100 nieuwe industrieën in Drente, waarbij men van overheidswege volgens een vast plan te werk gaat In Drente zijn enkele centra spepiaal voor de industrie aangewezen en dat zijn Wassen, Meppel, Emmen, Hoogeveen en Coevorden. Het voordeel hiervan is, dat deze plaatsen de gelegenheid krijgen tot volle ontwikkeling te komen, dat de industrie gecentraliseerd wordt en dat er de mogelijkheid blijft bestaan om het overige deel vrij te houden voor recreatie, zon der dat zich hier en daar storen de fabriekscomplexen bevinden. Wat biedt Drente? Vrijwel geheel Drente, en na tuurlijk in het bijzonder de gebie den die voor industrievestiging zijn aangewezen, beschikt over prima waterleiding, gas en elektri citeit. Twee eleektrische centrales zorgen voor een onbeperkte krachtstroomvoorziening, terwijl het hoogwaardige aardgas ter be schikking staat. De hoge capaci teit van de Drentse waterleiding bedrijven vormt een garantie voor de dekking van alle behoeften. Naast al deze interessante pun ten voor het aantrekken van be drijvigheid, die tenslotte Drente een volwaardige plaats zal bezor gen temidden van de andere Ne derlandse provincies, zijn er nog enkele belangrijke facetten aan de Drentse toekomst. De toerist heeft Drente ontdekt. Zeker, ook vroeger kwamen er wel toeristen naar dit schone oord, maar het is vooral de laatste jaren, sinds andere recreatiegebieden te vol werden, of gedeeltelijk door defensie-activiteiten aan dit doel werden onttrokken, dat Drente ontdekt werd door de vakantie ganger, die van de natuur houdt en rust wenst. Een prachtige on gerepte natuur en rust kan hij in het Drentse landschap volop vin den. Plaatsvervanger van de Veluwe. In samenwerking met de pro vinciale en gemeentelijke instan ties wordt er volop gewerkt aan de „toeristenindustrie". Het aan tal vakantiegangers, zowel binnen landse als buitenlandse, dat Dren te per jaar bezoekt, stijgt regelma tig en dat is verheugend. Drente is een voor velen nog onbekend recreatiegebied, een volwaardige plaatsvervanger van de zo langzamerhand overbevolk te Veluwe. In alle opzichten is Drente mo menteel bezig aan een stormach tige ontwikkeling, die ongetwij feld zal leiden tot grotere wel vaart en dit gebied zal maken tot een van de hechte pijlers, waarop het Nederlandse gebouw steunt. (Nadruk verboden). Het eerstvolgend nnmmer van dit blad verschijnt op de nieuwjaarsmorgen van 1 januari 1960 In verband met de te verwachten toeloop van advertenties en mede met het oog op de nu volgende feestdagen (geen postbestellingen) verzoeken wij u vriendelijk om spoedige opgaaf van uw advertenties De uitgever K,

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 4