cle arreslede Gemeente Kortgene Plan tan uitbreiding Uitslag verloting s.v. Kats Uitslag verloting winkelweek 191 Kortgene Bijbels Chr. Muziekver. S.D.G. MAISON AUBERT P. DEN BOER KLAAR voor de feestdagen 't Jantje van Alles voor kerk, huis en huw/elijk Ook bij de wisseling van Oud en Nieuw is het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad de uitkomst om al uw vrienden en kennissen te bereiken De oplossing Het is een goede gewoonte alle cliënten, vrienden en kennissen bij de scheiding van het jaar een nieuw jaarswens te doen toekomen. U zou het ook niet prettig vinden als u één van hen zou vergeten of wanneer u tot de ontdekking zou komen op Nieuw jaarsdag geen tijd meer te hebben om naar een bepaalde vriend, kennis of zakenrelatie te gaan. Nieuwjaarskaartjes schrijven is een heel werk, maar de grootste puzzel is steeds weer niemand te ver geten. De oplossing is eenvoudig: u plaatst een nieuwjaarsadvertentie in dit blad en u weet niemand vergeten te hebben, wanteen gelukwens in onze nieuwjaarsuitgave wordt door iedereen gelezen. De prijs: 1 tot 15 mm 1. iedere mm meer 6 cent Geeft uw nieuwjaarsadvertentie, graag zo spoedig mogelijk op aan ons bureau of belt u even 01107 - 308, uiterlijk tot woensdag 30 december a.s. tot des morgens 12 uur. Ook de bekende agenten nemen graag uw advertentie aan. Aanstaande zaterdag 19 december verschijnt dit blad voor het laatst in 1959. Mogen wij uw ad vertentie voor dat nummer spoedig ontvangen? Vrijdag 1 januari 1960 verschijnt ons nieuwjaars nummer. Ook daarvoor zouden wij u willen verzoe ken, uw advertenties zo spoedig mogelijk op te geven. Bij voorbaat dank. Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad Een brokje romantiek in kersttijd Het Narregilde hield een optocht Hoewel in onze tijd de roman tiek bepaald geen grote plaats meer vermag in te nemen, is het een opmerkelijk feit, dat omstreeks de kerstdagen zelfs de meest on gevoelige, zakelijke geest zich met enige weemoed kan overgeven aan speculaties omtrent een witte kerst. En hoewel een witte kerst helaas nog maar sporadisch schijnt voor te komen en de weinige sneeuw die er onverhoopt mocht vallen ijlings dank zij de hulp middelen der moderne techniek wordt verwijderdtoch hebt u tegenwoordig nog wel eens kans om op een stille landweg dat sum mum van midwinterromantiek te ontmoeten: de arreslee. Hoe ko men we eigenlijk aan dat typische woord „arreslee"? Snuffelend in oude schrifturen vinden we, dat de naam stamt van de optochten met sleden, die vroe ger door de Narregilden werden gehouden, waarbij de feestende gildebroeders niet alleen zichzelf, maar ook hun paarden met bel letjes hadden versierd. Het woord Narreslee was hiermee geboren, welke Narreslee zijn N later prijs moest geven, zodat het begrip ar reslee ontstond. Reeds op oude prenten uit de 16de eeuw treffen we voorlopers van de arreslee aan. Een eigen vorm heeft hij dan nog niet: de maker monteert een soort houten bed op lange ski-achtige schaat sen. Echter zodra zijn we in de Gouden Eeuw aangekomen of we lezen al in berichten uit die tijd over het gevaar dat de voetgan gers in Amsterdam lopen (toen dus ook al!) tengevolge van het groot aantal rondrossende arresleden! In 1640 verboden „Mijne Heren van den Gerechte" ieder arreslee-ver- keer, ingaande een half uur na het luiden van de poortklok Voldeed men niet aan deze eis, dan volgde een boete van 25 gul den (een kapitaal in die dagen). De paarden moesten terstond wor den afgespannen en bleven ver beurd tot de boete was betaald. Het vervaardigen van een ar gaf in die dagen vele mensen brood: wagenmakers, smeden, stoffeer ders, houtsnijders, schilders en kopergieters leverden allen hun aandeel. Prachtige arren zijn uit deze tijd bewaard gebleven, vaak met een bak in de vorm van een adelaar of zwaan. De rococotijd. Uiteraard drukte de 18de eeuw- se Rococo haar sierlijk stempel op de vorm der ar. De rijke koop lieden uit die tijd gaven er handen vol geld voor uit om hun ranke arresleden in kostbare uitmonste ring en elegante zwier die van hun collega's te doen overtreffen. Als de Amsterdamse grachten eenmaal een dik genoeg paarden- ijs hadden, wemelde het er van de meest gracieuse equipages, die de Pruikentijd kon opbrengen. Over al vond men dit beeld toen terug, met name in Friesland. En als eenmaal de zee in het noorden begon dicht te vriezen, vonden er zo snel dit maar mogelijk was harddraverijen met de arren op het ijs plaats. De traditionele prijs bij zulke draverijen was de Gou den Zweep, terwijl de tweede prijs (de „premie") bestond uit een kun stig bewerkt paardenhoofdstel, wat in die tijd bepaald niet al leen „aan de muur" kwam te han gen. Kostelijk van uitvoering zijn ook de tuigen, welke bij de sle den werden gebruikt. Staaltjes van de meest kunstzinnige leerbe- werking vormen geen uitzonde ring, integendeel, een ieder stelde er prijs op dat ook dit onderdeel in de uitmonstering aan de hoog ste eisen voldeed. Het eigen pres tige kwam hierbij duidelijk aan de orde! 1846 1900. Vooor een ieder, die het maar een beetje doen kon, was de arre slee een der belangrijkste vermo gensbestanddelen. Merkwaardig is, dat we in gedichten en schrif turen uit deze jaren nog vaak de naam Narreslee tegenkomen. Spra ken Vondel, Bredero en Huygens nog van niets anders, ook de Al manak voor Hollandse Blijgeesti- gen uit 1846 noemt hem nog bij die naam. Aangenomen wordt dat de N van Nar langzamerhand is overgenomen door het vooraf gaande lidwoord DE, zodat het al dus ontstane woord „deN arre slee" werd. In de latere literatuur komen we de ar nog bellenrinkelend en pluimzwaaiend tegen in het be kende gedicht „De ar" van Jaco bus van Looy. Mogen de ontmoe tingen met de ar hiermee in de letterkunde vrijwel beëindigd zijn, bij haar kleine zusje, de journalis tiek, komen we haar daarna nog vaak tegen. Berichten uit 1853 vertellen van een sprookjesachti ge optocht door besneeuwd Am sterdam, waar veertig arren, met flambouwen verlicht, als de hof houding van koning Winter, over de straten gleden. De eerste slede bevatte een aantal hoornblazers, die voor de huizen der diverse no tabelen een serenade brachten Drie uren lang kon de hoofdstad zich in dit feeërieke toneeltje ver lustigen. Trok dit evenement veel bekijks, nog groter bleek de belangstelling voor het groots concours op de 1250 m lange baan, welke men in 1885 achter het Rijksmuseum had uitgezet. Ook de bekende barre winter van '90 wist talrijke kijkers naar en beoefenaars van de edele arrenrijderij te mobiliseren. Hei einde. Enige jaren daarna achter bleek, dat deze laatste gebeurtenis te vens wel als de laatste grote ople ving van de arresleesport moest worden beschouwd. Er versche nen advertenties in de krant, waarin de pronkstukken van wel eer voor een zacht prijsje te koop werden aangeboden. De staldeu rengingen achter haar dicht de museumdeuren voor haar open Zo verwierf het Rijksmuseum een van de mooiste sleden, welke ons land waarschijnlijk gekend heeft, een hoogtepunt uit de Rococo- periode met sierlijk beschilderde kuip, afgezet met een kunstig ge schulpte rand en als bekroning voorop een bijna levensgroot vrouwenfiguur, terwijl de stichting Stadsontspanning te Utrecht op een veiling met moeite nog een bijzonder fraai exemplaar wist te bemachtigenHet zij terloops vermeld dat deze veiling plaats vond op een van de warmste da gen van de warme zomer van dit jaar Het is nu vrijwel gedaan*met het „Belslidejeye met Frijske Hyn- der" en met de „Tikkerwedstrij- den" in Noord-Holland. Het is ge daan met het „Carrouselrijden" (het maken van fraaie figuren op het ijs met arren). De vurige paar den met hun „klokkenspel" van soms wel 40 bellen en hun met rijk koperwerk versierde oogklep pen, hun pluimen en koket ijs- mutsje. .het is haast allemaal verleden tijd geworden. Wederom staat een brokje ro mantiek op het punt voorgoed van het toneel te verdwijnen. De nog in gebruik zijnde arre sleden zijn nog maar uiterst schaars gezaaid, en het aantal ke ren dat we ze nog kunnen bewon deren, is hiermee evenredig. Daar om, als het nog eens hard gevro ren heeft en als er nog eens een witte Kerst komt, beide in die ma te dat zelfs de moderne technische middelen even voor een gedwon gen non-actief zijn geplaatst, kijkt u dan ijverig uit naar dat unieke verschijnsel in ons landschap: de arresleevoor het te laat is H. du Vieux Rhin. (Nadruk verboden). AFBETALING Reeds vaak hebben de verstan- digen een waarschuwend woord laten horen voor de onverstandi- gen over de gevaren van de af' betalingsmethooden. Zuiver finan cieel gezien is het werkelijk ab surd kostbare apparaten te ko pen, als het geld daarvoor er nog niet is en misschien óók niet ko men kan. Economisch bezien vergt deze wijze van verkoop gro te investeringen, die de handela ren node kunnen missen, zodat de banken crediet moeten geven, no ta bene van geld waar de industrie om zit te springen in het belang van de werkgelegenheid in ons land. En nu hebben dan de artsen hun stem laten horen bij monde van een sanatoriumdirecteur, die moet concluderen, dat de Neder landers terwille van de bromfiets, de koelkast, de televisie of de au to zo scherp bezuinigen op het voedselpakket, dat de aanvanke lijk onderdrukte t.b.c. opnieuw de kop opsteekt en de verzwakte af- betalers nog vóór het betalen van de laatste termijn het ziekenhuis in stuurt. Als waarschuwing willen wij er eens op wijzen, dat in ons land nog geen enkel ziekenhuis, ook geen enkel sanatorium, gezond heid verkoopt op afbetaling. P. GEVONDEN VOORWERPEN De postcommandant der rijks politie te Kamperland maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen: een zonnebril, M. de Rijder, Cam- pensnieuwland 12; rode portemon nee met inhoud, Van Grieken, Lange Vorststraat 112, Goes; een paar gummipijpen en een combi natietang, Nieuwstraat 8; een vul pen, Jan Meulenberg, Veerweg 49; een rijwieltas, A. Bakker, Plan kedorp; een blouson, De Bruin, Campensnieuwland 16; bruine le ren want, J. Bouterse, Campens nieuwland 4; jongensoverall, wed. Joh. Verburg, Veerweg; een plas tic regenjas, De Nooijer-Leendert- se, Noordstraat; een paar zwarte wanten, D. Flipse, Campens nieuwland 13; een zwarte dames handschoen, P. Barentsen, Oost- ha vendijk 1. TIPS EN RECEPTEN VOOR DE HUISVROUW Van de pers kwam een tweetal receptenvouwbladen met tips en recepten voor de huisvrouw. Zij hebben als titel „Vis bij feesten" en „Zoutevis en Stokvis". Die ti tels spreken wel voor zichzelf. In „Vis bij feesten" staan tal van recepten en mogelijkheden voor hartige hapjes, die in deze „zoete weken" en 's avonds zo worden gewaardeerd. Wie als huisvrouw zich wel eens afvraagt: wat kan ik nu nog doen, vindt op die vraag in dit vouwblad zeker een antwoord. Zoutevis en stokvis zijn echt de artikelen voor de wintermaanden en het voorjaar. Wie eenmaal daarmede een proef neemt, heeft er voor altijd zijn hart aan ver pand. Over zoutevis koken, zoute vis in peterseliesaus, over stokvis koken en stokvis in mosterdsaus en nog veel meer handelt dit vouwblad. Beide vouwbladen kan men per briefkaart met 20 cent aan postzegels extra aan de adreszijde geplakt aanvragen bij de afde ling Vis van het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding, Sluisplein 5, IJmuiden. Voor 20 cent heeft men twee aantrekkelijke folders. Men zal geen spijt van die aan vraag hebben. PREDIKBEURTEN voor zondag 13 december 1959 Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 uur de heer Louwerse en 2 uur ds. Postma. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes en 2.30 uur ds. Veldman. Ned. Herv. Kerk Kats 10 en 2 uur dienst. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Veldman. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Koole. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur cand. W. F. Koelé van Den Haag. Geref. Kerk Kamperland 10 en 4 uur ds. Radder. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Van Aller. Geref. Gem. Kamperland 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Woensdag 16 dec. 3 uur huwe lijksbevestiging door ds. Heer schap van Borssele. Geref. Gem. Colijnsplaat Donderdag 17 dec. 7 uur ds. A. F. Honkoop van Goes. Heden overleed, na een kortstondig gedul dig lijden, tot onze die pe droefheid, onze in nig geliefde en zorgza me vader, behuwd- en grootvader Pieter Poortvliet (weduwnaar van Tannetje v.d. Heijde), in de hoge ouderdom van ruim 92 jaar. Kortgene: M. P. Smallegange. Kamperland: C. C. van Goudswaard- Poortvliet. J. van Goudswaard. Middelburg: P. J. Poortvliet. C. Poortvliet - Dingemanse en kleinkinderen. Kamperland, 6 december 1959. De begrafenis heeft plaats gehad op woens dag 9 dec. j.l., des nam. 2 uur te Kamperland. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden na het overlijden van onze ge liefde man, vader, behuwd-, groot- en overgrootvader Cornelis Hoogerheide, betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam, H. P. Hoogerheide - Goulooze. Colijnsplaat, december 1959. Zuidkerkstraat 37. Voor de belangstelling, ontvangen bij ons huwelijk, zeggen wij u hartelijk dank. A. P. Marcusse. J. Marcusse - Smit. Wissenkerke, december 1959 Kerkstraat 14. Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter Bruynzeel. Voor de vele blijken van belangstelling, voor en bij ons huwelijk ontvangen, zeg gen wij, mede namens weder zijdse ouders, hartelijk dank. Inzonderheid aan hen, die hun auto beschikbaar stelden bij ons huwelijk. Joh. Walhout. I. Walhout - Nijsse. Borssele, december 1959. Weststraat 16. Gemeentebelastingen 1959 De gemeente-ontvanger van KORTGENE maakt be kend, dat op 30 november j.l. de termijn voor betaling van de aanslagen gemeente belastingen 1959, met uitzon dering van schoolgeld, was verstreken. Belastingplichtigen, die hun aanslag nog niet betaal den, worden tot 24 december a.s. in de gelegenheid gesteld dit alsnog te doen. Na deze datum zullen aanmaningen worden ver zonden. Kortgene, 12 dec. 1959. De gemeente-ontvanger voornoemd, L. D. van Damme. Het hoofd van het ge meentebestuur van WISSEN KERKE maakt bekend, dat het ONTWERP van de aan vulling van het uitbreidings plan in onderdelen voor het recreatiegebied „De Ban- jaard" in de Onrustpolder in uitvoerige kaart uitgewerkt, ter secretarie dezer gemeen te voor een ieder ter inzage ligt van 12 december 1959 tot en met 11 januari 1960 en dat belanghebbenden vóór 12 januari 1960 hun bezwa ren tegen het ontwerp kun nen inbrengen bij de ge meenteraad. Wissenkerke, 10 dec. 1959. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, J. van Hals. 506 510 603 605 608 627 657 662 690 703 711 712 746 767 788 802 831 836 876 878 912 928 930 942 949 965 982 987 993 964 Prijzen kunnen afgehaald worden vóór 31 december 1959 bij Versprille te Kats. Colijnsplaat Nog niet-afgehaalde prijzen verloting Uniformfonds: 3e prijs no. 643 4e prijs no. 967 6e prijs no. 971 7e prijs no. 893 lie prijs no. 866 Prijzen, niet afgehaald vóór 1 januari 1960, vervallen aan de vereniging. Prijzen afhalen: Zuidkerk straat 50. le prijs op lot no. 92625 2e prijs op lot no. 81623 3e prijs op lot no. 81928 4e prijs op lot no. 74818 5e prijs op lot no. 60963 6e prijs op lot no. 59307 7e prijs op lot no. 92303 8e prijs op lot no. 73662 9e prijs op lot no. 74702 10e prijs op lot no. 77709 lie prijs op lot no. 76481 12e prijs op lot no. 72536 13e prijs op lot no. 78835 14e prijs op lot no. 75342 15e prijs op lot no. 90426 16e prijs op lot no. 94832 17e prijs op lot no. 70450 18e prijs op lot no. 67970 19e prijs op lot no. 84846 20e prijs op lot no. 88578 21e prijs op lot no. 79280 22e prijs op lot no. 91987 23e prijs op lot no. 76903 24e prijs op lot no. 64188 25e prijs op lot no. 64589 26e prijs op lot no. 62200 27e prijs op lot no. 66179 De prijzen kunnen worden afgehaald bij L. J. de Looff, Hoofdstraat 48, Kortgene. Prijzen kunnen NIET worden geruild. Dirksmitsstr. 26b (bovenhuis) Rotterdam, tel. 01800-130235 40 jaai gevestigd Patent-Geneesmiddelen Guramiwaren Vr. gratis inJ.toez. onder blanco couvert. Gratis spreekuur dag. van 10—8 uur. „Het" horloge dat geen aanbeveling behoeft 2 jaar verzekerd Verkrijgbaar bij Laat uw kleding nog even in orde maken Wij komen alleen dinsdags op het eiland Middelburg Tel. 3286 Uw pluimvee zit droog en warm achter ons weerbestendig, glashelder plastic, slechts 1.10 per meter. Zwaardere kwaliteit a 2.25 per meter. Korte Noordstraat 1115, Middelburg, telefoon 3733. BOEKHANDEL MARKUSSE WISSENKERKE

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 2