NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Pion vier heeft DE schoen eis TL Ka Vee Wee Raadsvergadering Kortgene A. C. van der Rest No. 2965 Zaterdag 5 december 1959 63e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs i 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm In zijn welkomstwoord tot de voltallige raad op j.l. donderdag 26 november richtte voorzitter Schuit een speciaal woord tot het lid Wolse die, pas van een ziekte hersteld, mede aanwezig was. De notulen van de vorige ver gadering werden onveranderd vastgesteld, waarna een aantal in gekomen stukken voor kennisge ving werden aangenomen. Hierna deelde de voorzitter mee dat per 1 september 1959 tot tij delijk vakleraar Duits aan de ulo school werd benoemd de heer Hoogvliet te Vlissingen, dit in de plaats van mevrouw Van Schup- pen. Aan de daarvoor in aanmerking komende personen zal deze win ter wederom een bon worden ver strekt voor drie mud eierkolen. De reddingsboot van de Zuid- Hollandse Reddingsmaatschappij zal, in verband met de dichting van de Zandkreek, naar Burgh- sluis worden overgebracht. Volgens de voorzitter zal in het begin van het volgend jaar de aan besteding plaats vinden van de nieuwe vissershaven en een vis mijn te Colijnsplaat. Spreker vroeg en verkreeg de goedkeuring om als b. en w. in deze op de inge slagen weg voort te gaan, alles buiten kosten voor de gemeente om en in nauwe samenwerking met de bevoegde instanties. Z.h.s. werd de heer P. J. Kamp man, wnd. hoofd van de o.l.- school te Colijnsplaat benoemd tot hoofd dier school, ingaande 1 januari 1960. Op eigen verzoek werd per 1 de cember 1959 eervol ontslag ver leend aan de heer J. A. van de Plassche, onderwijzer aan de ulo school te Kortgene. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd werd per 16 december 1959 eervol ont slag verleend aan mevr. J. Hout zager - Geldof, schoonmaakster van de ulo-school te Kortgene. In de commissie tot het nazien van de gemeenterekening 1958 werden, volgens rooster, benoemd de leden Korteknie, Markusse en Verburg. Op eigen verzoek werd aan de heer P. M. Maas ontslag verleend als lid van de commissie tot we ring van schoolverzuim en werd mej. F. Pot, directrice van de huis houdschool te Kortgene, tot lid in die commissie benoemd. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van het Ned. Congres voor Openbare Gezondheidsrege ling om als lid toe te treden. Het voorstel van b. en w. om afwijzend te beschikken op een verzoek om subsidie van de Chr. Stichting voor School- en Beroeps keuze in Zeeland ontlokte enige bespreking. Het lid Klaassen vond het jammer dat aan deze Stich ting geen subsidie door de ge meente gegeven werd. Het lid Contant alsmede wethouder Breu- re deelden deze mening. Het lid Welleman had liever gezien dat in deze ^Stichting ook de Z.L.M. zit ting had, waarop Contant zeide, dat dan wel een subsidie door de gemeente verleend zou worden, ook al was de doelstelling van die Stichting hetzelfde gebleven. Het lid Klaassen was hierop de me ning toegedaan, dat, was de C.B.T.B. destijds uitgetreden, nu wel subsidie zou worden gegeven. Volgens hem was de Z.L.M. niet uit bedoelde Stichting gestoten. Volgens de voorztiter had het voor subsidieverlening door de gemeen te heel wat anders geweest wan neer Z.L.M. en C.B.T.B. tesamen in die Stichting zitting hadden. Met 7 tegen 4 stemmen werd hier op het voorstel van b. en w. aan genomen. Eveneens werd afwijzend be schikt op een subsidieverzoek van de Matigheids-Missie onder mili tairen. In verband met het gebruiken van geluidsapparaten werd een wijziging aangebracht in de alge mene politieverordening. Even eens werd een wijziging in het Ambtenarenreglement z.h.s. goed gekeurd. Bij het vaststellen van een nieu we verordening op de heffing en invordering van begraafrechten merkte het lid Welleman op, dat z.i. het bedrag voor het onderhoud der graven, dat nu ineens betaald dient te worden, voor verscheide ne mensen een bezwaar zal blij ken te zijn. De voorzitter beaamde dit maar stelde daar tegenover, dat bij een jaarlijkse betaling de aansprake lijke personen na verloop van en kele jaren niet of zeer moeilijk meer tot betalen te vinden zijn. Wat het totaal-bedrag zelf betreft, uitgesmeerd over 30 jaar, is het een minimaal bedrag. Een nieuwe gemeenschappelij ke regeling voor de schoolartsen- dienst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland (West) werd z.h.s. vastgesteld, terwijl het crediet voor 1960 in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten, evenals het vorig jaar, werd vastgesteld op f 100.000. Bij het vaststellen van de vierde wijziging van de begroting voor de gewone dienst en de derde wijziging van de kapitaaldienst 1959 sprak mevr. Janssen er haar blijdschap over uit dat er in ver scheidene jaren geen brand is ge weest in deze gemeente, gezien de uitgaven die voor verbetering van de brandweer in die jaren zijn nodig geweest, alsook uitgaven voor cursussen e.d. De voorzitter zeide hierop grote bewondering te hebben voor die mensen die de 26 cursussen trouw hebben ge volgd, mensen die toch veelal een eigen bedrijf of zaak hebben en daar dan nog hun bezette tijd voor vrij kunnen maken. Mede door hun opoffering is de paraat heid van de brandweer bijzonder opgevoerd. Het lid Welleman zei hierop, dat de grote en rijke ver zekeringsmaatschappijen het aller meest profiteren van een parate brandweer, waarop wethouder Breure vroeg, hoe de brandpre- mies er uit zouden zien wanneer er geen brandweer zou zijn. De voorzitter vond het jammer, dat de verzekeringsmaats chappi j en niet een zeker bedrag aan de gemeen ten betalen voor dergelijke ver beteringen. Z.h.s. werd de begroting 1960 van de Gem. Instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon vastge steld, met een gemeentelijke sub sidie van f 47.000. Hierna kwam aan de orde het vaststellen van de begroting voor het jaar 1960 met de daarbij be horende eerste wijziging van de gewone dienst. Met de stem van wethouder Breure tegen alle ver- zekeringsposten, kermis en mu ziekschool, werd deze begroting vastgesteld voor wat de gewone dienst betreft op een ontvangst van f 772.484.56, een uitgaaf van f 788.606.73 en een tekort van f 16.122.19, waarin een post voor onvoorziene van f 6000.De uit gaven in de kapitaaldienst zijn f 1.865.524.80, de ontvangsten f 1.6S9.738.46 en een nadelig slot van f 175.786.34. Bij -de aanvang van dit agenda punt wees de voorzitter er op, dat deze begroting een uitgeklede be groting is en een afspiegeling wil zijn van het jaar 1959. Als speci ale wensen van 1960 blijven er te vernoemen de verbetering van de school te Kats en het creëren van een badhuis te Kats. De verwe zenlijking van beide objecten lig gen b. en w. na aan het hart. De afgelopen jaren bekijkend mag men met gerechtvaardigde trots stellen, dat deze raad deed wat zij kon doen om de slag, toegebracht door de ramp van '53, zoveel mo gelijk te herstellen. Op de vraag van de voorzitter of er leden een algemene beschou wing wilden houden, antwoordde het lid Welleman bevestigend. Mevr. Janssen zeide, nog geen antwoord te kunnen geven, zij wil de eerst Welleman aanhoren. Hier volgt, namens de P.v.d.A.- fractie, de beschouwing van Wel leman: Als we, bij de aanbieding van de gemeentebegroting 1960, alge mene beschouwingen houden, dan doen we dat in een tijd, dat er op politiek gebied veel is veranderd in ons land. Voor het eerst na de bevrijding is een regering ge vormd zonder de P.v.d.A. Tijdens de verkiezingspropaganda waren de kreten om en beloften van be lastingverlaging niet van de lucht. Ook moest Nederland bevrijd worden van overheidsbemoeiin gen. Wat ziet men nu bij het aan bieden van de rijksbegroting? Al leen de verlaging van de vrijge zellenbelasting, wat ook bij de vo rige regering op het programma stond, is uit de bus gekomen. De verlenging van de extra-belasting, waar notabene het kabinet Drees door is gevallen, is gebleven. Wat de nieuwe regering over vrijheid verstaat is al gebleken in de loon- sector. Nog nooit tevoren zijn er bij onderhandelingen zoveel mi nisters en staatssecretarissen aan te pas gekomen. Over vrijheid en christelijk-sociaal gesproken. De nieuwe regering, die onder zeer gunstige omstandigheden, waar- Dat de gemeente zeer nauw be trokken is bij de exploitatie van wijkgebouwen en badhuizen, heeft onze volledige instemming, ook al kan het ons geld kosten. Wel dient er voor gezorgd te worden, dat de badhuizen niet onnodig gesloten zijn, wat vermindering van in komsten betekent. Dat op sommige sportvelden geen behoorlijke kleedlokalen staan, is zeer te betreuren. We kennen de moeilijkheden, die zich voordoen bij het in eigendom krij gen van de bewuste sportvelden. Dat er nu helemaal niets aan kleedlokalen kan worden gedaan, wagen we te betwijfelen. De sportvelden zijn in goede condi tie. »De kleedlokalen, dien ten on rechte zo worden genoemd, zor gen voor een afzichtelijk entrêe. Van zich behoorlijk kunnen ont kleden door sportbeoefenaars is dan ook geen sprake. Afgezien van het feit, dat we nog steeds ongerust zijn over de gang van zaken bij de riolering te Kortgene, we hebben dit jaar weer kunnen constateren hoe moeilijk het is bij de huidige financiering van kleine gemeenten om behoor lijke voorzieningen te treffen. Met VICTORY een lichte sigaar j voor aan ze zelf overigens part noch deel heeft, is gestart, is er in ge slaagd om in zeer veel sectoren ongerustheid te zaaien. Naar aanleiding van onze alge mene beschouwingen bij het aan bieden van de begroting 1959, heeft een V.V.D.-raadslid gezegd, dat we geworgd worden door de hoge belastingen. Afgezien van het feit, dat zij die zo kermen nog altijd meer lucht hebben dan zij, die weinig of geen belasting moeten betalen en dus niet zo gauw geworgd worden, hebben we gezien, dat de nieuwe rege ring de hoge belastingen hand haaft. De vroegere oppositie re geert nu mee. Blijkbaar heeft die ook belastinggeld nodig. Wij zijn benieuwd of dat nu ook worgers genoemd zullen worden. In ieder geval, de P.v.d.A. is niet meer re geringspartij. Het doel van de te genstanders is bereikt. Wat belof ten van belastingverlaging en be loften van vrijheid betekenen, heb ben wij bij het optreden van de nieuwe regering gezien. Dat in het afgelopen begro tingsjaar niet al onze wensen in vervulling zijn gegaan, spreekt vanzelf. Modernisering van de op haaldienst voor huisvuil stuit nog steeds op financiële bezwaren. Het is de vraag of het niet moge lijk is in samenwerking met ande re gemeenten. Een onderzoek in die richting is zeker de moeite waard. Het heeft ons goed gedaan dat aan onze wens gehoor kon worden gegeven om op beschei den schaal subsidie te geven voor woningverbetering. Zolang het niet mogelijk is om op grotere schaal te subsidiëren, zal het ge meentebestuur er goed aan doen alleen kleine verbeteringen te steunen. Met een bedrag van b.v. f 1000.kan men veel kleine aanvragen inwilligen. We zouden het verkeerd vinden als het be schikbare bedrag voor één groot object bestemd zou worden. Dat ook op Colijnsplaat gebruik kan worden gemaakt van een wijkgebouw annex badhuis, stemt tot tevredenheid. Voldaan op dit gebied zullen we echter eerst zijn als ook op Kats iets is gerealiseerd. Men kan zich er niet mee van af maken door te zeggen dat in een kleinere gemeenschap wellicht een groter exploitatie-tekort zal optre den dan in een grotere gemeen schap. Men dient ook in de moge lijk onrendabele gebieden dezelf de voorzieningen te treffen als in de meer grotere kernen. Men moet n.l. bedenken dat de inwo ners in de kleinere gemeenschap mee moeten betalen aan de voor zieningen in de grotere kernen. de demping is een zeer grote ver betering tot stand gekomen. Zo lang er echter niet voor een goede rioolzuivering gezorgd kan wor den, is het echter niet in orde. De. stank, die bij de uitmonding ont staat is voor de betrokken bewo ners ondragelijk. Ook hier wordt naar de toekomst verwezen als men over verandering praat. Het zal nog wel enkele jaren duren eer een definitieve regeling tot stand kan komen. Toch dient men niets na te laten om naar een goede tussenoplossing te zoeken. Voor het projecteren van een goede zwemgelegenheid is het oog ook op de toekomst gericht. Toch dienen wij het heden niet uit het oog te verliezen. We heb ben ons in deze prachtige zomer meermalen afgevraagd, waarom de spuikom altijd leeg stond. Zon der veel uitgaven had de moge lijkheid geschapen kunnen worden om bij ongunstig getij van deze unieke gelegenheid gebruik te ma ken. Zelfs elke dag verversen be hoort tot de mogelijkheden. Het komt ons voor, dat cfeze pracht plaats onnodig ongebruikt is ge laten. Hoewel er bij de voorbereiding tot het stichten van een bejaar dentehuis verschillende organisa torische vorderingen zijn gemaakt op veel punten tast men nog in het duister. Zal het door ieder een bewoond kunnen worden, is de telkens terugkerende vraag van vele ingezetenen. Het zou toch wel droevig zijn als de pension- prijs zo hoog lag, dat niet ieder een er gebruik van kan maken. De bouw wordt voor een belang rijk gedeelte gefinancierd door gelden, die zijn geschonken ten behoeve van alle bewoners. We zullen alles in het werk moeten stellen om het mogelijk te maken dat het een tehuis kan worden voor mensen uit alle milieus. De ouderen zijn volwaardige leden der maatschappij. Velen kunnen, in een voor hen vreemd geworden wereld, niet meer voor zichzelf zorgen. De gemeenschap dient er zorg voor te dragen, dat in het be jaardentehuis alle ouden van da gen van een onbezorgde levens avond kunnen genieten Hoewel de gemeente niet direct betrokken is bij het kleuteronder wijs op Colijnsplaat, stemt het toch tot grote voldoening dat zeer binnenkort gebruik kan worden gemaakt van een modern school gebouw. Meermalen is de wens uitge sproken om ook op Kats het kleu teronderwijs in een andere omge ving te geven. Als er andere mo gelijkheden zijn, is het niet ver antwoord om een aantal kleuters op een bovenverdieping onder te brengen. We zouden graag ver nemen of de plannen, die al eens eerder geopperd zijn, gerealiseerd kunnen worden. Het onderhoud van aan de ge meente behorende straten en ge bouwen dient op tijd te gebeuren. Veelal zien we dat kleine afwij kingen niet worden hersteld, zo dat men later voor onnodig grote uitgaven kan komen te staan. Bo vendien komt het ons voor dat de een vlugger gehoor krijgt dan de ander, als er ergens iets hapert. We zouden het op prijs stellen, dat in de toekomst alle redelijke klachten eenzelfde behandeling kregen. Het al of niet verlenen van sub sidie aan verenigingen en instel lingen heeft in het afgelopen jaar tot veel discussie aanleiding ge geven. Het is altijd moeilijk de grens van het al of niet verlenen te bepalen. Vaak is het de financi ële toestand der gemeente die de doorslag geeft. We zijn er bijna altijd van overtuigd, dat de aan vragers nuttige instellingen ver tegenwoordigen. Om echter een gulden uit te kunnen geven, moet men die eerst hebben en als mén die heeft uitgegeven, kan men dat een volgende maal niet meer. Daarom is het begrijpelijk dat o- ver kleine bedragen soms uitvoe rig gediscussieerd wordt. Voor ons is het echter wel onbegrijpelijk, dat iemand, die tegen het geven van subsidie aan zekere plaatse lijke verenigingen is, aan soortge lijke verenigingen buiten onze ge meente wel voor het geven van subsidie stemde. Niettegenstaande het - geregeld lager wordende bevolkingscijfer wordt de werkgelegenheid steeds minder. Was voorheen de hoop wel eens gevestigd op het aan trekken van kleine industrieën, nu er echter van rijkswege alleen ge subsidieerd wordt als er industrie komt in de kerngebieden, is die hoop de bodem ingeslagen. De jonge arbeidskrachten van het platteland zullen hun werk moe ten vinden in die streken, met als gevolg dat zeer velen van woon plaats zullen veranderen. Het verheugt ons, dat nu defi nitief besloten is, dat de vissers haven op Colijnsplaat komt. Na lang in het onzekere te zijn gela ten is nu de knoop doorgehakt. Als de vissershaven en de bij een vis sershaven behorende vismijn in bedrijf zijn, kan dat voor onze ge meente meer welvaart betekenen. Het is alleen de vraag of alles op tijd klaar zal zijn. Zo is het ook met de wegen, die op de dam door de Zandkreek corresponderen. Voortdurend zul len de betrokken instanties actief moeten zijn. Men moet er niet o- ver denken wat er zou kunnen gebeuren, als de Noord-Beveland- se routsbaan officieel de Oude- dijk geheten het verkeer zou moeten verwerken, dat over de dam komt. Het is een harde nood zaak dat deze slechte weg in orde komt voor het zo ver is. Evenzo vragen we ons af of de geprojec teerde nieuwe haven te Kortgene gereed zal zijn als de dammen dicht gaan. Wat de nieuwe begroting be treft nog 't volgende. We moeten constateren dat deze zeer krap is opgezet, zonder enige armslag. Dat ze bovendien nog een nade lig saldo voor de gewone dienst te zien geeft, is een overduidelijk bewijs, dat de kleine gemeenten over onvoldoende middelen be schikken. Of dat in de nabije toe komst zal verbeteren, wagen we te betwijfelen. Bij het doorblade ren van het wetsontwerp inzake de financiële verhoudingen tus sen rijk en gemeente lijkt de vrees gerechtvaardigd, dat dit wetsont werp een onvoldoende perspec tief opent voor die gemeenten waar nog een achterstand in het voorzieningspeil bestaat. De om standigheid dat in tal van ge meenten, ook in de onze, nog kostbare maatregelen moeten worden genomen om een behoor lijk voorzieningspeil te verkrijgen, leidt tot de conclusie, dat een rechtvaardige regeling van de fi- Behalve tal van worden ook i i f toiletartikelen en j parfumerieën J voor dames en heren J i i i 'n hoogtezon J 'n massage-apparaat 'n paar elastische f steunkousen j 'n elektrische J verwarmingsdeken J 'n warmwaterzak J 'n kamerthermometer 'n complete t huis-apotheek of 'n hoorapparaat j t voor wie er behoefte aan heeft, bijzonder ge- waardeerdt f Als 't maar komt van J het ter zake kundige J adres Lange Kerkstraat Goes nanciële verhouding tussen rijk en gemeente slechts mogelijk zal zijn dooor meer geld voor die gemeen ten beschikbaar te stellen. Naar onze mening zal gestreefd moe ten worden naar o.a. verhoging van het aandeelpercentage in de rijks belastingen en verhoging van het maximum bedrag per inwoner. Eerst dan zal een gemeente een behoorlijk voorzieningspeil kun nen bereiken. Met de bewering van minister Toxopeus, dat we de tering maar naar de nering moe ten zetten, kunnen we het wel eens zijn, als tenminste iedereen dat doet. Het komt nogal eens voor dat de groten de kleintjes voorhouden de tering naar de ne ring te zetten. Wie van alles ge noeg heeft, kan niet begrijpen dat er ook nog anderen zijn. Natuur lijk zal men zuinig met overheids geld moeten omgaan. We zijn er van overtuigd, dat dit niet altijd wordt gedaan. We willen tenmin ste maar steeds niet geloven dat de nieuwe minister van sociale za ken zijn privé-w.c., die hij heeft laten plaatsen in zijn departement, zelf heeft betaald. Om op onze begroting terug te komen. Als ooit een begroting een slag in de lucht is geweest, is het deze wel. Ik geef toe dat dit on der de huidige omstandigheden niet anders kan. Wat zullen b.v. onze bijdragen moeten zijn aan de nieuwe wegen en havens. Vol gens onze mening zullen die ob jecten, die ontstaan in verband met het drie-eilanden-plan volle dig door rijk en provincie betaald moeten worden. Het zou voor de toevallig in een gebied, waar gro te veranderingen plaats vinden, liggende gemeenten een niet te torsen last zijn, als die mee moes ten betalen aan werken, voort vloeiende uit die veranderingen. Verder laat deze begroting zien, dat we als raadslid geen eisen moeten stellen, die niet verwezen lijkt kunnen worden. We hadden voorheen een lid, die niet karig was in zijn eisen. Toen hij wethou der was geworden deelde hij op de eerste raadsvergadering mee, dat men niet te veel moest vra gen, er was toch geen geld. Zo ziet men dat het wel een verschil is aan welke kant van de tafel men zit. Dat met de ontsluiting van ons eiland grote veranderingen zullen plaats vinden, is genoegzaam be kend. We hopen dat hèt gemeen tebestuur een grote activiteit zal ontplooien waar het gaat om de Ganzepoortstraat 21, Tel. 2048 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 1