Er is geen u/oord Spaans bij Boekhandel Markusse WISSENKERKE Devaluatie van het „LINTJE"? "Omdat U zo graag geeft, geeft U graag een geschenk van Faberij de Jonge rnmmm *S>iercicid èn <~iÜeldaad u/anneer u/ïj u vertellen, dat er honderden romans, meisjes-, jongens-, jeugd- en kinderboeken en natuurlijk ook pockets in onze zaak aanwezig zijn, om aan uw/ St, Nicolaascadeau iets van blijvende w/aarde te geven. Komt u maar eens rustig binnen kijken, het verplicht u tot niets. Enmisschien vindt u juist dat, w/at u w/e) eens graag zou willen lezen. De Sint weet dat hij hier alles vindt voor ft gezin, man, vrouw en kind Bijna wekelijks worden er bij jubilea en pensioneringen konink lijke onderscheidingen uitgereikt, waarbij men zich afvraagt: „waar om nu dat?" En tegen 30 april zal er weer een nieuwe lintjesre gen bekend worden gemaakt, waarbij zich ook weer de vragen zullen opdringen: „waarom hij die hoge onderscheiding en die an der die veel lagere en waarom hij wel en die helemaal geen onder scheiding?" We zullen in dit verband geen uitleg gaan geven van de waarde bepaling, die aan de Orde van Oranje Nassau en van de Neder landse Leeuw en aan de rangorde daarin kan worden toegekend. Het gaat ons namelijk om het toeken nen van koninklijke onderschei dingen in het algemeen. Dat aantal is vooral na de oor log zo enorm gestegen, dat er voor ieders gevoel wel een daling van er aan toe te kennen waarde is ontstaan. Wellicht moet dit ge zien worden als een reactie op het vroegere systeem, toen die on derscheidingen in hoofdzaak ten deel vielen aan adellijke personen, diplomaten en andere hoge amb tenaren en aan enige anderen, die zeer uitzonderlijke prestaties ten dienste van land en volk hadden verricht. Lagere ambtenaren kwa men er toen practisch niet voor in aanmerking, hoogstens voor een medaille behorende bij de Huis orde van Oranje Nassau, om van de gewone man maar helemaal niet te spreken. o Na de laatste oorlog blijkt het stelsel wat verdemocratiseerd te zijn, althans wat de verschillende sectoren van het maatschappelijk leven betreft. Bij de „lintjesregen" treft men nu ook namen aan van kunstenaars, van bestuursleden van organisaties, directeuren van bedrijven, lagere ambtenaren enz. Het aantal onderscheidingen is dus zeer groot geworden, zo groot zelfs, dat de er aan toe te kennen waarde van verdienste der onder scheidenen wel aan devaluatie on derhevig moest zijn. Het is hele maal niet meer zo opmerkelijk, dat iemand, die op een of ander ge bied een wat vooraanstaande po sitie inneemt en dat reeds een flink aantal jaren heeft gedaan, een z.g. koninklijke onderschei ding ontvangt. En toch zijn er op dat gebied nog uitermate vreemde verschil len op te merken. In de eerste plaats is de democratisering van liet voor de onderscheidingen toe gepaste stelsel toch nog niet zo ver gevorderd, dat er geen reke ning meer wordt gehouden met rang en stand. Als er bijvoorbeeld een bijzondere vliegtocht heeft plaats gevonden, waarvoor aan de bemanning een koninklijke onder scheiding wordt uitgereikt, dan staat die van de commandant een klasse hoger dan die van de twee- tijd is er in dit alles geen demo cratische gedachte te ontdekken. Hetzelfde treft trouwens ook bij onderscheidingen op ander ter rein. Waarom moet iemand, die veertig of vijftig jaar hard ge werkt heeft, maar dat deed in een ondergeschikte functie aan een bedrijf, daarvoor slechts „een me daille" ontvangen, terwijl de veel jongere directeur al bij een of an dere gelegenheid tot „officier" of „ridder" is onderscheiden? Is het niet een kleinzieligheid om daarin dan bovendien nog onderscheid te maken in goud, zilver en brons? Al naar gelang het aanzien van de functie die men heeft vervuld? Er is op het systeem der toe kenningen van onderscheidingen nog veel meer aan te merken. Een goede „kruiwagen" er voor is nog altijd een belangrijk punt, evenals het oordeel van de burge meester van de plaats van inwo ning en de activiteit van de voor dragende instantie. Er zijn cate gorieën in ons volk aan te wijzen, speciaal onder de vrije beroepen, die maar zelden voor een onder scheiding in aanmerking komen, eenvoudig omdat er niemand is, die hen daarvoor voordraagt. Bij de devaluatie, die de koninklijke onderscheiding tegenwoordig on dergaat, zullen zulke „vrije men sen" er trouwens ook minder naar haken Het systeem voor de toekenning verdient zeker een herziening. En naar ons gevoelen dient alléén de werkelijk bijzondere prestatie, en dan zonder aanzien des persoons, onderscheiden te worden. H. van Wermeskerken. PREDIKBEURTEN voor zondag 29 november 1959 Ned. Herv. Kerk Kats 10 en 2 uur dienst. 2 uur voor ganger de heer Allewijn. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Strating en 2.45 uur ds. Warffemius. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 uur de heer Kraak en 2.00 uur ds. Postma. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur ds. Postma en 2.30 uur de heer Kraak. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de politie te Colijnsplaat zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent een kinderportemonnee met inhoud en bij de postcom- mandant te Wissenkerke omtrent een paar regenpijpen en een korte gummi regenjas. COLLECTEN De opbrengst van de Klaproos collecte bedroeg in de gemeente Kortgene: te Colijnsplaat f 40.29, te Kats f 10.16 en te Kortgene f 55.19. Totaal f 105.64. CHR. ULO WISSENKERKE Op het op 31 oktober in Goes afgenomen examen voor kantoor- typiste) slaagden de volgende leerlingen: Willy Hoek van Dijke, Alice van Elven, Ineke Filius, A- drie Hoogerland, Julia Hovijn, I- na Kramer, Izak de Looff, Corrie Slotema, Lenie Verlinde en Kees Versluis te Wissenkerke. Rie Aar- noudse, Nelly Geelhoed, Jan Klap, Adrie Koole, Lineke de Putter, Lenie Schrier, Susan Tange, Jan Verburg, Bas Wolse en Wim de Kam te Kamperland. Johan Dinge- manse, Wim Kallewaard, Anneke de Regt, Truus Sinke, Adrie Vis ser en Jan Sinke te Colijnsplaat. Voor het examen stenografie slaagde Piet de Kam uit Kamper land. Al deze leerlingen werden op geleid door de heer K. Koetsdijk uit Oudenbosch, leraar stenografie en machineschrijven. In Goes slaagden voor kantoor typiste: Betsy Bouterse en Ina Kastelein te Geersdijk en Adrie de Groot te Kamperland. De exa mens gingen uit van de „Stichting Genootschap voor Stenografie en Machineschrijven". Opleider was de heer K. Koetsdijk. Zcmdagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter Bruynzeel. of SEIL'SyrEnR' Lange Kerkstraat 30 - Goes de piloot; de boordwerktuigkun dige ontvangt weer een iets la gere, de marconist ook weer iets lagers. Het zelfde is het geval voor de leden van een expeditie en andere tochten en ondernemin gen, die een zekere prestatie be tekenen. Maar die prestaties kon den alleen worden bereikt door het teamverband, door de geza menlijke inspanning van alle er aan deelnemende mensen. Het is ons nooit duidelijk, waar om de uit te reiken onderscheidin gen een verschil in stahd moeten maken. Is het vaak niet zo, dat juist dankzij de onversaagdheid van een der lager geplaatste me dewerkers de prestatie van de groep kon slagen? De leider zal meestal de eerste zijn om dat te erkennen. Op het betrokken de partement echter gaat men angst vallig de rangen der deelnemers na en aan de hand daarvan wordt ook de rangorde der onderschei dingen vastgesteld. Neen, nog al Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur de heer J. van Nieuwen- huyzen uit Den Haag en 2.30 uur ds. Koole. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 2.30 uur ds. Veldman en 6.30 uur ds. Veldman, jeugddienst met me dewerking kerkkoor. Geref. Kerk Geersdijk 10 uur ds. Schippers van Colijns plaat en 2.30 uur ds. Van Aller. Maandagavond 7 uur overdracht en ingebruikname nieuwe kerk. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. G. J. Pontier te Vlissingen. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 4 uur ds. Radder. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. woensdag 2 dec. 3 uur huwelijks bevestiging door ds. Heerschap van Borssele. Geref. Gem. Kamperland 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Colijnsplaat Donderdag 3 dec. 7 uur ds. A. F. Honkoop. ORANJEKALENDER 1960 VAN „PRO JUVENTUTE" Deze charmante foto van H.K.H. Prinses Beatrix is in de Oranjekalender 1960 van „Pro Juventute" in kleuren uitgevoerd. Buitendien zijn er voor het eerst nóg twee kleurenreproducties in de kalender opgenomen. Zo is het titelblad verlucht met een exclusieve kleurenfoto van H.M. de Koningin, die onze Landsvrouwe speciaal voor „Pro Juventute" heeft willen bestemmen. Ook de zwart-wit foto's zijn uitermate aantrekkelijk. Deze nationale Oranjekalender met afbeeldingen van alle leden van ons Koninklijk Gezin is, mede door verscheidene niet eerder gepubliceerde fraaie opnamen, een sieraad én een weldaad. Een weldaad, omdat „Pro Juventute" probeert kinderen die het buiten hun schuld heel moeilijk hebben, te helpen. Dit in samenweking met de ouders en met eerbiediging van hun levensovertuiging. Een belangrijk deel van de voor dat werk benodigde middelen verkrijgt „Pro Juventute" uit de opbrengst van de kalender. Kleur geeft fleur. Ondanks de prachtige uitvoering kost de Oranjekalender echter niet meer dan f 2.85. U kunt hem bestellen bij BOEKHANDEL MARKUSSE WISSENKERKE Laten wij u mogen raden: bestel zonder uitstel. U ontvangt dan waarlijk een sieraad. Vindt u zelf ook niet, dat dit eigenlijk het minste is dat u kunt doen? na Ook de ontspanningslectuur van Havank, Leslie Charteris en Peter Cheyney is volop aanwezig. Daarnaast vindt u b.v. als tegenhanger het fraai uitgevoerde ge denkboekje over Ed. Flipse. Verder vindt u ook de meer luxe voorwerpen alsfototoestellen, foto-albums, schrijfmappen, dozen post, vulpennen, ballpoints enz. Voor de kinderen zijn er naast de boeken, kleur- en prente- boeken ook nog een aantal spelen en puzzles. Hebt u er wel eens bij stil gestaan, dat ook een kerkbijbeltje of koorboek een welkom geschenk zou kunnen zijn? Wij kunnen u er heel wat van tonen. Wij zullen u gaarne in onze zaak ontvangen. BB

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 6