NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Wissenkerke 22, Tj/7/77PS^ere fruid? Ka Vee Wee VOOR G. M. Broekstra wildebras-pop 't Jantje van Alles D. Rietveld van Eysden Iedere vrouw P. H. Coomans No. 2962 Zaterdag 14 november 1959 63e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm 15 ingekomen stukken en 22 a- gendapunten hamerde burgemees ter Van Halst, in een voltallige vergadering met een harde tik, als van een torenuurwerk, binnen het half uur de notulen in. Donderdag 5 november j.l. kwam de raad dezer gemeente voltallig en onder leiding van bur gemeester Van Halst in openbare vergadering bijeen. Na voorlezing van het gebed en het uitspreken van enige wel komstwoorden, werden de notu len van de vorige vergadering on veranderd vastgesteld. Naar aanleiding van een in een vorige vergadering door het lid De Smit gestelde vraag over het tot een badhuis inrichten van de oude bewaarschool, deelde de voorzitter nu mede, dat inlichtin gen uit 5 ongeveer gelijkwaardi ge gemeenten wijzen op een jaar lijks tekort van minstens f 1000.-- op de exploitatiekosten van een dergelijke inrichting. Het lid De Smit zeide, graag zo een badhuis in deze gemeente te willen heb ben, maar de door de voorzitter verstrekte inlichtingen noopten hem hierachter voorlopig een punt te zetten. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van de Prov. Bond van het Zeeuwse Wit-Gele Kruis om subsidie voor kraamcentra. Aan de heer Korshuize werd over het jaar 1959 ontheffing ver leend van de aanslag in de hon denbelasting. De heer M. Danckaerts had gevraagd om zijn hond voor de heffing van de be lasting in de 2e klasse te plaat sen, omdat, deze hond opgeleid wordt tot politiehond. De veror dening kent geen bepaling om trent ontheffing voor politiehon den, daarom zullen b. en w. in de volgende vergadering een herzie ne verordening aanbieden. Zolang deze verordening nog niet is vast gesteld en goedgekeurd door de Kroon en verzoeker nog niet in het bezit is van een certificaat van erkenning als politiehond, kan het verzoek om in een lagere klasse te worden geplaatst niet worden ingewilligd. De onderwijzerswoning in de Voorstraat te Wissenkerke werd onder bepaalde voorwaarden ver huurd aan de heer J. Everwijn voor de som van f 628.per jaar. In verband met het groot aan tal subsidie aanvragen en de fi nanciële toestand der gemeente werd afwijzend beschikt op het subsidieverzoek van het Lustrum comité Nederlands Gesprekcen- trum. In de verordening op het bou- hoging van enkele ambtenaren werden ook de pensioengrond slagen voor die personen gewij- zigd. Z.h.s. werd hierna besloten om, evenals het vorige jaar, aan de Minister van O.K. en W. te ver zoeken om voor het jaar 1960 de openbare school in deze gemeen te als een bijzonder geval aan te merken voor wat betreft de be paling van het bedrag per leer ling. Het bedrag per leerling voor de bijzondere scholen in deze ge meente werd op voorstel van b. en w. vastgesteld op f 43.50. Voor de bouw van een Chr. Kleuterschool te Wissenkerke werd van de heren C. J. van Plee en C. W. van Damme 300 m2 grond a f 7.50 per m2 en 1012 m2 grond a f 3.per m2 aange kocht, een totaal dus van f 5280.-. Evenals voorgaande jaren zal ook nu weer aan minder draag- krachtigen een kolentoeslag wor den verleend. Teneinde te voor komen dat ieder jaar een derge lijk besluit moet worden genomen werd daarvoor nu een verordening vastgesteld. Zonder enige op- of aanmer king en in tegenstelling tot vorige besprekingen over hetzelfde on derwerp, werd met een enkele hamerslag van de voorzitter be sloten om toe te treden tot het I.Z.A. (Instituut Ziektekosten voorziening voor ambtenaren in Nederland). Het lid Bustraan was uit principe tegen deze toetre ding. In verband met de benoeming van de keurmeester A. F. Karelse tot keurmeester van de vleeskeu ringsdienst te Renkum is de auto voor de keurmeester overbodig geworden en daarom werd be sloten deze auto voor de som van f 2400.te verkopen aan de fir ma P. A. van Damme. Een wijziging in de begroting van het burgerlijk armbestuur werd z.h.s. goedgekeurd. De re kening over 1957 van dat bestuur werd vastgesteld op een inkomst en uitgaaf van f 20799.61. De gemeenterekening over het jaar 1957 werd voorlopig vastge steld op een ontvangst in de ge wone dienst van f 589620.48, een uitgaaf van f 586915.45 en een ba tig slot van f 2705.03. De uitga ven van de kapitaaldienst bedra gen f 1287470.60, de ontvangsten f 983582.59, zodat het nadelig slot f 303888.01 bedraagt. De begroting van 1960 van het burgelijk armbestuur werd in ont vang en uitgaaf goed gekeurd op f 32693.62, terwijl de subsidie van e^«y/6GQ>. Babyderm.zeep wen en bewonen van zomerhuis jes werden enkele administratieve wijzigingen aangebracht, waarna aan het bestuur van de Chr. Ulo school te Wissenkerke, op haar verzoek, de benodigde gelden raming f 2265.85, werden beschik baar gesteld teneinde de rijwiel- bergplaatst aan de school te ver groten, dit in verband met de toe name van het aantal leerlingen. Op voorstel van b. en w. en in overleg met het hoofd van de Chr. Uloschool werd het bedrag per leerling voor 1960 geraamd op f 60.terwijl over het tijdvak van 16 september j.l. een voor schot van f 310.16 op de vergoe ding voor vakonderwijs in gym nastiek werd verleend. In verband met hun winkelac tie in het tijdvak van 23 novem ber tot 5 december a.s. werd aan de beide middenstandsverenigin gen verlenging van het sluitings uur tot des avonds 9 uur van de winkels in de gehele gemeente verleend. Daar er hier geen R.K. militai ren wonen werd op voorstel van b. en w. afwijzend beschikt op het subsidieverzoek van de mili- taire-matigheids-missie. In verband met de salaris-ver de gemeente is geraamd op f 22026.80. Na behandeling van bovenom schreven agendapunten binnen het half uur werd overgegaan tot de punts-puntsgewijze behande ling van de gemeentebegroting van 1960, waarbij enkele opmer kingen te beste kwamen. Bij het punt onderhoud der lantaarns en verdere kosten der verlichting vroeg het lid Filius naar de kans op een verwezellijking van het nieuwe straatverlichtingsplan, dat, volgens de voorzitter de volle aandacht heeft van b. en w. De nu bestaande straatverlichting vond het lid Bustraan maar voor de helft voldoende. Bij de bijdrage of subsidie aan de Zeeuwse Muziekschool infor meerde het lid Marcusse waarom het bedrag voor 1960 nu weer zoveel hoger was geraamd. De voorzitter antwoordde hierop, dat deze bedragen door het bestuur van die school worden vastge steld. Ook hij zou graag willen weten waar we met die school aan toe zijn. Plij krijgt de indruk dat het voor deze gemeente op de duur een beetje te hoog wordt. Het lid Stokman zeide, dat wat de leerlingen nu aan lesgeld moe ten betalen, de helft is van het geen zij zonder de bijdrage van de gemeente zouden moeten be talen. Hij meende te weten, dat leerling-muzikanten met een blokfluit moeten beginnen, maar dat ze daar dan ook op moeten blijven spelen. De voorzitter was overtuigd dat de raadsleden deze muziekschool voor de jeugd nut tig oordeelden, maar dat ook zij graag zouden willen weten waar zien, dat degenen, die deze bewe ringen uiten, eens kwamen praten met b. en w. Het lid Bustraan zei in aanslui ting hierop dat de haven te Kam perland toch in goede staat ver keert waarop de voorzitter ant woordde, dat de gemeente die ha ven niet wil vernieuwen, doch dat door het 3-eilandenplan en de lagere waterstand, een vernieu wing noodzakelijk wordt. Aan de- VICTORY t 36 Ct. een lichte sigaar voor de gemeente aan toe zal zijn. Op het ogenblik is daar echter niets aan te veranderen, mogelijk in de toekomst, temeer daar hij nu zelf ook in het bestuur is benoemd. Het lid De Lange vroeg of die steeds hogere bijdragen niet ver oorzaakt worden door een groter aantal leerlingen. Dit was volgens de secretaris niet de reden, de bijdragen worden berekend naar een leerling-eenheid. De voorzit ter zeide tenslotte, dat deze school voor kinderen bijzonder is aan te bevelen, maar voor oudere leerlin gen, b.v. 60-jarigen, niet is toe te juifchen, deze moeten hun muziek lessen maar zelf betalen. De geraamde lasten in verband met de ontwikkeling van het re creatiegebied ontlokte het lid Marcusse de vraag, wat hiervan de bedoeling is. De voorzitter zet te uiteen, dat er een recreatieplan ontworpen dient te worden voor de buitenkant, hetwelk veel meer zal kosten dan het nu geraamde bedrag. Het nieuwe plan zal een investering vragen van miljoenen, maar hoe de financiële regeling daarvan zal zijn is nog niet be kend. Bij de post tijdelijke geldlening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld vroeg het lid De Lan ge waarvoor dit hoge bedrag moet dienen, waarop de voorzitter ant woordde, dat dit voor scholen bouw en zuiveringsinstallatie no dig zal zijn. Het lid Bustraan informeerde naar de grasmaaimachine, hem waren de zware reparatiekosten hiervan opgevallen. De voorzitter antwoordde hem, dat deze machi ne tegenwoordig veel in gebruik is en dat daardoor meer slijtage optreedt. Om steeds verzekerd te zijn van een in goede staat zijnde machine en ook om de z.i. hoge onkostenrekening te drukken, is nu een nieuwe onderhoudsrege ling getroffen waardoor een ge regelde controle mogelijk is. Het lid Zuijdweg zeide, dat het hem, als voorzitter van verenigin gen bekend is dat verscheidene leden van die verenigingen b. en w. er van betichten niet voldoen de medewerking te verlenen tot het behoud van de Geersdijkse haven. Persoonlijk wist hij wel be ter, zo zeide hij. De voorzitter zei de, het plezierig te vinden dat dit hier in het openbaar in bespreking komt, zijdelings had hij er ook al het een en ander over gehoord. Zeker, in de eerste plaats vech ten b. en w. voor het behoud van de haven te Kamperland, dit is gemeente-eigendom terwijl de ha ven te Geersdijk een particuliere aangelegenheid is, nochthans wordt daaraan ook de nodige aan dacht besteed. Hij zou gaarne ze ons opgelegde nieuwe haven zou het rijk 60°/o bijdragen, ter wijl de resterende 40% ten laste van onze gemeente zou komen. Deze regeling vindt de voorzitter onbillijk en zal hij zich daartegen dan ook met hand en tand verzet ten. Hierna werd de gemeente be groting 1960 vastgesteld op een ontvang en uitgaaf in de gewone dienst van f 757921.06, een post voor onvoorziene uitgaven van f 6000.en met een tekort van f 40901.20. Nadat deze begroting was opgemaakt heeft het gemeen tebestuur van de Minister van Binnenlandse Zaken een schrijven ontvangen waaruit blijkt dat de percentages voor de algemene- en belastinguitkering zijn verhoogd. Tengevolge van deze verhoging vermindert het tekort op de be groting met f 5241.64 en bedraagt thans f 35659.56. Voor wat de ka pitaaldienst betreft, deze is be groot op een uitgaaf van f 2225052/66, een inkomst van f 1659727.33 en een nadelig slot van f 565325.33. De behandeling van deze mil joenenbegroting vergde een totaal van nog geen 70 minuten. Bij de rondvaag informeerde het lid De Smit naar de 80% ver goeding die een militair ontvangt bij opkomst voor herhalingsoefe ning. De secretaris lichtte toe dat dit een rijksregeling is, 80% van het loon plus de volle kinderbij slag. Het lid Bustraan vroeg of er al iets bekend was omtrent de ver betering op de dijk van Campens- nieuwland. De voorzitter zeide, dat hij tot zijn spijt bij de laatste vergadering van het Waterschap niet aanwezig kon zijn, zodat hij dit onderwerp niet ter sprake heeft kunnen brengen. Op de vraag van het lid Mar cusse of er al iets bekend was om trent de goedkeuring van de ge meentebegroting 1959 moest de voorzitter ontkennend antwoor den. Tot slot vroeg het lid De Lan ge hoe of het stond met de werk zaamheden aan de riolering te Kamperland. Hierop kon de voor zitter antwoorden, dat de nieu we riolering praktisch klaar is. Aan de pasveersloot is men pas begonnen. Eigenlijk is men bij dit werk aan de staart begonnen, omdat men voor de kop, de pas veersloot, moest wachten op het geld. Hiermede was deze, op zicht grote vergadering, binnen de 2 uur beëindigd en kon de voorzit ter de vergadering danken voor de zeer vlugge en aangename af werking van deze agenda en be grotingsvaststelling. Lego - Dinky Toys - Jumbospelen Gezelschapspelen - Marklin - Elektr. treinen Faller huisjes enz. naar „HET HOEKJE VAN GOES Hoek Koningstraat-Magdalenastraat Daar slaagt u altijd Natuurlijk brengt St. Nicolaas /NP' voor uw dochter zo'n ideale onbreekbare met kambaar haar slechts 4.95, met paardestaart f 6.75, de echte wildebras- babypop vanaf f 7.95. Ivorte Noordstraat 11-15 Middelburg, telefoon 3733 SINT-NICOLAAS GESCHENKEN in alle prijzen Kapper Lange Kerkstraat 40, Goes Telefoon 2904 zou eigenlijk de nieuwe „Supp-hose" du Pare elastieken kousen moeten dragen Veel sterker dan gewo ne kousen. Voorkomt vermoeidheid Doorzichtig, heel mooi, verfraaien de benen f 17.50 per paar Verkrijgbaar voor Zee land in de geneesmid delen-bandagezaak A. C. van der Rest Lange Kerkstraat 42 Goes Geef de maat van uw gewone kous op en u ontvangt ze franco thuis na ontvangst van bovenstaand bedrag oOwlUCKY Lxittüi deke JU^enscha/tften Lange Vorst 85 GOES Citroenjenever per literfles f 6.95 Brandewijn per literfles f 7.65 Jonge Jenever per literfles f 7.60 O.V. Jenever per literfles f 7.80 Diamant, per literfles f 8.25 Colijnsplaat, Telefoon 01199-226 Ganzepoortstraat 21, Tel. 2048 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 1