1959 Al» de Ziekenfondspremie omhoog gaat Klaproosdag Tweede blad van Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 7 november 1959 no. 2961 Evans Sons, het transportbedrijf dat op het oorlogskerkhof eindigde Het was in 1938 toen de heer Evans, een vitale kerel van tegen de vijftig, zijn ideaal bereikte. Ja renlang had hij er naar gestreefd „eigen baas" te worden. Elke pen ny hadden hij en zijn vrouw voor dit doel opzij gelegd. Eindelijk had hij het benodigde bedrag bij elkaar en nu zijn vier jongens de leeftijd hadden waarop zij hun vader konden meehelpen moest het er van komen. Er werd gere kend en nog eens gerekend. Er werden plannen gemaakt en ver gunningen aangevraagd. En toen, op een mooie lentedag, was het Engelse provinciestadje, waar de familie Evans woonde, een bedrijf rijker. Want door de straten reed een grote vrachtauto. „Evans Sons, Transportbedrijf" stond er op geschilderd. Het was hard, heel hard wer ken voor vader Evans en zijn jon gens. Maar weldra toonden de be drijfsresultaten dat het ging. De zaak liep en spoedig, misschien volgend jaar al, zouden ze er een tweede wagen bijkopen. Toen kwam de oorlog. De vier jongens werden opgeroepen om hun militaire dienstplicht te ver vullen. De vrachtauto werd ge vorderd. „Maar", zo verzekerden de leden van het gezin Evans el kaar, „als alles voorbij is, begin nen we opnieuw!" Na vijf jaar was alles voorbij. En, voor de heer Evans, letterlijk alles.. Want zoals de oorlog eens het einde betekende van zijn be drijf, had deze ook een zwarte streep gehaald door het geluk van zijn gezin. Wanneer vader Evans mijmerde over de afgelopen vijf jaren, kon hij zich bijna niet voor stellen dat er eigenlijk nog maar zo'n korte spanne tijds verlopen was, sinds hij met zijn zoons in de vrachtauto van Evans Sons door de straten reed. Dan snoerde de gedachte aan het geluk van toen hem de keel dicht en dwaalde zijn blik door de kamer. Daar stond de foto van zijn oudste zoon: ge sneuveld in Noord-Afrika. Ernaast de foto van de tweede: gevallen bij Monte Casino in Italië. De der de opname toonde het beeld van zijn derde zoon, die de dood vond aan de Nederlandse grens en bij Kleef werd begraven. Achter deze drie foto's stond een grote foto, de laatste die werd gemaakt van zijn vrouw, die overleed omdat zij al dit verdriet niet meer aankon. En tegenover hem aan tafel zat zijn jongste jongen, die zich moei zaam voortsleepte omdat hem in de oorlog een been werd afgescho ten. Zo eindigde het geluk van de heer Evans. Het oorlogsleed had in vijf jaar een oud man van hem gemaakt. In september 1958 rijden vijf grote autobussen door de Nij meegse straten. Zij gaan naar het oosten, in de richting van de grens en verder, naar Kleef. Het is bijna dezelfde weg, die Evans' zoon en zijn vrienden in februari en maart 1945 gingen, bij de bevrijding van Nederland. De weg, die voor ve len de laatste was omdat zij de dood vonden in de vreselijke ge vechten die toentertijd in deze om geving werden geleverd. De stemming in de bussen is ernstig, want de reizigers die in deze touringcars reizen, zijn de nabestaanden van hen, die in de oorlog sneuvelden en ver van hun woonplaats werden begraven. In één van de bussen zit de heer Evans. Bijna zeventig jaar is hij nu. Zijn bevende handen strelen over een krans van rode klaprozen, die op zijn knieën ligt. Met bibbe rige lettertjes zijn de woorden „van je vader" op zijn kaartje ge schreven. Zo rijdt de heer Evans met enkele honderden lotgenoten naar het uitgestrekte oorlogskerk hof bij Kleef, waar hij zijn krans zal leggen op het graf van zijn zoon. Straks zal hij staan voor die zerk met de hem zo geliefde naam Een gebroken man, kapot van ver driet. Maar ookoverweldigd door dankbaarheid. Want vanaf mei 1945, toen de Tweedë Wereldoorlog eindigde, is het de liefste wens van vader E- vans geweest om eens te mogen staan bij de laatste rustplaats van één van zijn jongens. Hij voelde dat dit een wens was, die tóch nooit in vervulling zou kunnen gaan. De oorlog had hem immers volkomen geruïneerd? Hoe zou hij daarom ooit de reis naar de be graafplaats in Noord-Afrika, in I- talië of zelfs maar naar die bij de Nederlandse grens kunnen beta len? En tóch stond vader Evans ver leden jaar op het onafzienbare zerkenveld bij Kleef. Omdat het Nederlandse volk hem liet over komen! Daarom was de oude man, die zo zwaar werd getroffen, zo dankbaar. En mét vader Evans waren er reeds meer dan 25.000 dankbare vaders en moeders, vrouwen en kinderen, wier liefste wens opeens in vervulling ging toen zij, on danks hun zorgelijke financiële omstandigheden, tóch naar Neder land konden gaan. Het Nederlandse Oorlogsgra ven Comité meer bekend onder de naam „Klaprooscomité" or ganiseert namelijk ieder jaar de KLAPROOSCOLLECTE. Uit de opbrengst hiervan zijn al die na bestaanden die dit zelf nooit hadden kunnen bekostigen in ons land geweest. Zij waren de gast van het Nederlandse volk, dat eens door de gesneuvelden werd bevrijd en telkenjare hiervoor de dank toont door een gift aan de Klaprooscollecte. Soms kwamen zij alleen of met enkele lotgenoten; soms ook met tientallen en honderden tegelijk. Want op meer dan vijfhonderd begraafplaatsen in ons land wer den ruim 30.000 geallieerde mili tairen ter aarde besteld. Boven dien strekt het Klaprooscomité de zorg ook uit over de beide oor logskerkhoven „Rheinberg" en „Reichswald" vlak over de Ne derlandse grens. Alleen het Reichswald Cemetery telt al bijna 8000 gravenHier rusten de ge vallenen, die enkele dagen tevoren nog gelegerd waren in Nijmegen en omgeving, zoals de zoon van de heer Evans. Dezelfde stad schenkt nu gastvrijheid aan hun nabe staanden, die zoals vader E- vans van hieruit de begraaf plaatsen in Duitsland bezoeken. Vele tienduizende andere nabe staanden precies te zijn: onge veer 68.000 vaders en moeders, vrouwen en kinderen wachten tot ook zij naar ons land kunnen komen. Zij wachtenop ons. Want straks, op 14 november, is het wéér KLAPROOSDAG. Het bedrag, dat dan wordt ingeza meld, bepaalt aan hoeveel nabe staanden volgend jaar de uitnodi ging om te komen, kan worden toegestuurd. Dit hangt af van ón ze gift en van de paar uur die wij willen collecteren voor de vervul ling van hun liefste wens. De nabestaanden, die in zoda nige omstandigheden leven dat zij eigenlijk niets kunnen missen, wil len tóch graag iets terug doen voor hetgeen het Nederlandse volk op Klaproosdag doet. Daarom zijn dit jaar en in 1958 verscheidene groe pen Nederlandse nabestaanden, wier familieleden tijdens de oorlog in Engeland werden begraven, hun gast geweest. En daarom zul len na de aanstaande Klaprooscol lecte weer 22 collectanten (door het lot aan te wijzen) worden uit genodigd om naar Engeland te komen en daar te gast te zijn van deze dankbare mensen. Uit dank voor wat Nederland op Klaproos dag doet Freek van der Meer. Prijsverhogingen veroorzaken onrust onder de vergeten groepen De regering waakt over de prijs verhogingen, ze zullen zoveel mo gelijk moeten worden tegengegaan desnoods met dwang van boven af, maar de prijzen, liggende in het overheidsvlak, blijven voortdu rend stijgen. Zo komen nu ook de bejaarden weer voor hogere premiebetaling in aanmerking, dus juist de groep medebewoners, die het op en kele uitzonderingen na toch al niet zo breed heeft. Betaalden deze bejaarden, in dien hun inkomen niet meer be droeg dan f 2580. tot nu toe f 0.82 per week, binnenkort zal hiervoor f 0.93 moeten worden af gedragen. Ligt het inkomen tus sen f 2580.en f 3590.dan betaalden zij tot nu toe f 1.64 en zal dat bedrag worden verhoogd tot f 1.86 per week (man en vrouw). Tegen wil en dank. Het inkomen wordt vastgesteld door tussenkomst van de dienst van sociale zaken ter plaatse en omdat de bejaarden bij aanmel ding direct, in afwachting van de vaststelling van zijn inkomen, wordt aangeslagen in de hóógste inkomenklasse, ongeacht het feit, dat het er dik bovenop ligt dat de betrokkene van een karig be drag moet rondkomen, ligt het voor de hand, dat er nogal wat gemopper bestaat en terecht naar wij menen. Deze bejaarden verzekering is ingevoerd toen de Algemene Ou derdomswet per 1 januari 1957 in werking trad en aangezien onder die A.Ö.W. ook miljonairs vallen, is het begrijpelijk, dat de bejaar- dengroep niet zo maar verzekerd kan zijn in een ziekenfonds voor een luttel bedrag, als het een mil jonair betreft. De geneesheren zouden hiermee niet accoord kun nen gaan, zelfs niet als deze groep aangeslagen werd naar het gewone vrijwillige ziekenfondstarief, waar voor een premie betaald moet worden van ongeveer f 2.tot f 2.50 per week. Verhoogde honoraria. De premie van het vrijwillige ziekenfonds gaat ook naar boven, evenals die van de verplichte ver zekering en komt ongeveer 20 ct. hoger te liggen. De verplicht verzekerden zul len aan premie moeten gaan be talen 2,5 (is 2,25 °/o werkne mersaandeel). Dat is ook een vrij behoorlijke verhoging. Dit alles is een gevolg van de honoraria welke aan de geneeshe ren moeten worden betaald. De huisarts krijgt een verhoging van f 1.24 (f 10.80 tot f 12.04) per persoon per jaar voor de eerste 2000 verzekerden, daarboven stijgt hun inkomen van f 7.96 tot f 8.85 per persoon. De nieuwe regeling voor de a- pothekers houdt in, dat f 3.44 (was f 3.24) zal worden betaald voor elke op naam van de apotheker ingeschreven verzekerd?. De specialisten gaan 7 °/o naar boven en de vroedvrouwen krij gen f 7.per bevalling meer. De tandartsen krijgen een toeslag van 4,9 op de tarieven die zij de ziekenfondsen in rekening mogen brengen. Al met al zullen de uitgaven voor de ziekenfondsen, als de mi nister van sociale zaken geen be zwaren maakt, stijgen met rond f 17.000.000.—. Verdere prijsverhogingen. Per 1 januari a.s. gaat de melk met 2 cent per liter omhoog, de prijs van de aardappelen is reeds gestegen van 25 tot 28 cent (aan de groentewagen) per kilo. Het kijkgeld gaat met f 6.omhoog en de luisterbijdrage met 25 cent per maand. De roomboter wordt ongeveer niet meer te betalen; de prijs ligt nu al op f 1.70 per pakje van 250 gram, terwijl ingewijden ver zekeren dat deze prijs komende winter nog ongeveer met 80 (tachtig) cent zal stijgen De melk gaat met tankauto's vol het land uit, zodat we kunnen aannemen, dat, gezien de droog te waarmede we deze zomer te kampen hebben gehad, de prijs nog behoorlijk zal stijgen. Reeds nu zit er een behoorlijke portie melkpoeder in verwerkt; dat blijkt wel uit de melkpannen na de kook en we kunnen het ook wel proeven. De gas- en elektriciteitstarieven zijn in vele gemeenten reeds ver hoogd, terwijl de kolenprijzen e- veneens gestegen zijn. Al deze prijsstijgingen hebben te maken met premies en subsi dies welke direct verband houden met rijksuitgaven of semi-over- heidsuitgaven en daarvoor wordt al gauw vergunning gekregen, ter wijl daartegenover staat dat de lo nen niet of slechts met grote moeite verhoogd zullen mogen worden, zelfs als werkgever en werknemer het eens zijn gewor den. Wat staat daar nu tegenover? De kinderbijslag is per 1 okto ber reeds verhoogd met 2 cent, terwijl de rentetrekkers 50 cent per maand meer zullen ontvangen Ook de zelfstandigen krijgen 2 cent meer per kind, terwijl de toe lagen voor gepensioneerden even eens 2 cent stijgen. De belastingen voor ongehuw- den met kleine inkomens gaan met een minimaal bedrag naar bene den, terwijl die met een hoog in komen zelfs met een groot per centage zullen zakken. De gehuw den (vallende onder groep 2) krij gen en behouden echter een aan slag die vergeleken met naburige landen ongekend hoog ligt en op zijn vroegst in 1961 voor verlaging in aanmerking komt. Overheid en grote bedrijven ge ven trekkers ingevolge de A.O.W. en A.W.W. slechts een kleine ver hoging, doordat de pensioenaan passingen een grote hap nemen uit de uitkeringen, zodat vooral weduwen, die ook nog invalide zijn, met minder naar huis gaan dan voorheen. (Nadruk verboden). PREDIKBEURTEN voor zondag 8 november 1959 Ned. Herv. Kerk Kats 10 en 2 uur dienst. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 uur ds. Postma en 2.00 uur ds. Postma, oogstdienst. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Strating, dankstond voor het gewas en 2.45 uur ds. Cornelder. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Veldman en 2.30 uur ds. Koole, voorb. H. Avondmaal. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 2.30 en 6.30 uur ds. Veldman. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur drs. W. H. van Zuijlen van Rotterdam. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Van Aller. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 4 uur ds. Radder. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Donderdag 12 nov. te 7.15 uur ds. Heerschap van Borssele. Geref. Gem. Kamperland 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. BURGELIJKE STAND Wissenkerke Geboren: 16 okt. Andrea, d.v. A. Korshuize en A. K. Zweedijk. 28 okt. Willempje Maatje, d.v. H. van Strien en L. den Hartigh. Ondertrouwd: 7 okt. J. Favier, 25 jr. en M. de Bruine, 24 jr. 31 okt. A. P. Marcusse, 45 jr. en J. Smit, 51 jr. Gehuwd: 29 okt. J. Favier, 25 jr. en M. de Bruine, 24 jr. Overleden: 22 okt. Pieter Mari- nus Ketelaar, 91 jr. Kortgene Geboren 19 okt. 59 Dingena Jannetje A- driana d.v. Pieter van der Maas en van Adriana P. v. Liere. Ondertrouwd: 8 okt. 59 Jacobus de Schipper, 24 jr. te Wissenkerke en Grietje de Wild, 23 jr. 21 okt. 59 Pieter W. Kopmels, 26 jr. te Wolphaarts- dijk en Neeltje C. Ringelberg, 23 jr. 23 okt. 59 Jacobus W. Beg- thel, 27 jr. te Wissenkerke en Teuntje Fieman, 22 jr. Getrouwd: 28 okt. 59 Jacobus de Schipper, 24 jr. te Wissenkerke en Grietje de Wild, 23 jr. Overleden: 19 okt. 59 Leunis Fortuin, 60 jr. ongetrouwd. Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter 't Hart. Abraham Pieter Marcusse en Jacomina Smit geven u kennis van hun voor genomen huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op donderdag 19 november a.s., des namiddags 2.45 uur. Kerkelijke bevestiging in de Ned. Herv. Kerk te Wis senkerke door de weleer waarde heer ds. W. Koole, des namiddags te 3 uur. Wissenkerke, 31 oktober 1959. Voorstraat 39. Kerkstraat 14. Receptie in hotel „De Kroon" te Wissenkerke van 4.30 tot 6.00 uur. Toekomstig adres Kerk straat 14. Op woensdag 11 no- Ijl I*! vember a.s. hoopt Jacobus de Looff zijn 90 ste geboortedag te herdenken. Hem goede gezond- ijl heid en nog vele jaren l'l lil toegewenst door zijn kinderen, be- huwd-, klein- en achterklein- v y kinderen. V Gelegenheid tot fe- X liciteren in „De Graaf Ijl van Buren" vanaf 5 'S X uur namiddags. Y Kortgene, november 1959. X Voor de zeer vele blijken van belangstelling op mijn 96ste verjaardag ontvangen, betuig ik, mede namens de kinderen, mijn hartelijke dank. Mevr. J. van Halst- Heijstek. Wissenkerke, nov. 1959. „Vredestein". Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond bij het plotseling overlijden van onze geliefde broeder en oom L. Fortuin, betuigen wij onze hartelijke dank. Fam. Jac. Fortuin. Colijnsplaat, november 1959. Colijnsplaatseweg.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 3