Eerste stap naar vaste oeververbinding gezet Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 24 oktober 1959 no. 2959 Wie volgt? ECHT SUEDE DAMESJASJES VAN DEN DRIEST -prijsvraag Wat is goed koopmansgebruik In de moderne machinale monsterapotheek Woensdag 21 oktober j.l. werd een stap van ongeveer 27 meter lengte gezet op de vaste oeverver binding Kats-Katseveer, de bascü- lebrug werd over de sluis gelegd. Twee van de grootste drijvende nederlandse bokken, de ,jSimson" en de „Kolossus", hadden in hun takels de 278 ton wegende bascu le brug. Op voor de leek miraku- leuze wijze manoeuvreerden die grote bokken, in de op het oog klein lijkende sluis met 'dit kolos sale stuk metaal, dat een lengte heeft van ongeveer 32 meter, waarvan 27 meter rijbaan en 5 me ter als tegenwicht, en een,breedte, van ongeveer 16 meter, waarvan 8 meter voor de hoofdbaan, 4,5 meter voor het langzame verkeer en 2,5 voor het rijwielpad. In het tegenwicht gedeelte moet nog on geveer 260 ton aan blokken ijzer als balast aangebracht worden. Terwijl enige honderden per sonen en een groot aantal school kinderen met bewondering dit voor Noord-Beveland unieke ge beuren gadesloegen, waren enige tientallen mensen op de sluis en op de boten bezig het gevaarte op haar plaats te brengen, terwijl één man, op de in de takels han- Voor zakenmensen is het be langrijkste fiscale onderwerp van discussie nog altijd de winst van het bedrijf. Van deze winst kan in het algemeen wordèn gezegd dat zij voor de meest accurate za kenmensen nauwelijks zuiver kan worden bepaald. Er is altijd spra ke van een zekere schatting. Zo dra er geschat moet wordèn, konit echter de fantasie zijn partij mee spelen of de toekomstverwachting. De wetgeving heeft getracht zich aan de door ondernemers ge volgde politiek aan te passen door geen strak omlijnde bepaling van het winstbegrip te geven. In art. 7 van- het Besluit I.B. wordt ge sproken over de winst, die steeds bepaald wordt volgens goed koop- mansgebruik. Bij dat koopmansge bruik moet vast gehouden worden aan een eenmaal gekozen gedrags lijn. Wil eèn ondernemer van een gedragslijn afwijken, dan moet die wijziging een gevolg zijn van bie- zondere omstandigheden. Vanzelf sprekend mag een gekozen winst- politiek niet afhankelijk zijn van de uitkomst. Een uitvoerige en uitgebreide jurisprudentie is gebouwd op het begrip goed koopmansgebruik, waarvoor geen algemene bena ming bestaat, maar waarvan wel enkele kenmerkende eigenschap pen kunnen worden genoemd. Wat is winst Eén daarvan houdt in, dat een koopman zich nooit rijker mag rekenen dan hij is. Deze gedachte, is zonder meer al koren op de mo len van voorstanders van lage be lastingaangiften. Een goed koop man mag zich daarentegen wel ar mer rekenen dan hij is. En dat doet hij dan ook graag. Op vele balansen komen be drijfsmiddelen voor tegen een waarde van f 1.waarvan een leek zelfs kan zeggen dat zij meer dan een miljoen aan waarde ver tegenwoordigen. In beginsel is een dergelijke sterk vervroegde af schrijving fiscaal niet toelaatbaar. Zij is ook bedrijfseconomisch ei genlijk niet juist. Een (te) snelle afschrijving van een goed kan la ter funeste gevolgen hebben voor de winstbepaling.-De \Vinst wordt door grpte afschrijvingen gun-, stig, en fiscaal gezien dus ongun stig, beïnvloed. Daarmee kan wor den doorgegaan tot het gehele ob ject is afgeschreven !en daft staat de aanvankelijk slimme koopman voor een plotseling biezonder ho ge winst met de daaruit voort vloeiende extra hoge belastinghef fing, tenminste voor de inkom stenbelasting. In de praktijk trachten öndeme^ mers zich aan dit doodlopende afschrijvingsspel te onttrekken door steeds nieuwe investeringen met opnieuw hoge afschrijvings percentages. Geen wonder dat de fiscus zoveel mogelijk op zijn hoede is! Momentopname geen toekomstdroom. Bij de waardering van middelen moeten we onderscheid maken tussen bedrijfsmiddelen en voor raden. Artikel 8 van het Besluit geeft aanwijzingen voor de be drijfsmiddelen, maar de voorraad- waardering heeft lange tijd het meest in de lucht gehangen, om dat daarbij de kwestie van het courant of incourant zijn een be langrijke rol speelt. gende brug, met enige handbe wegingen het werk leidde. Geen geschreeuw, geen doelloos door mekaar rennen, het leek of alles voor dit kleine aantal mensen ge woon dagwerk was. In betrekkelijk korte tijd lag de brug op de voor haar bestemde plaats waarna het tot op een ge deelte van een millimeter nauw keurig plaatsen nogal enige tijd vergde en voor de toeschouwers het minste sprak. Speciale opti sche instrumenten regelden dit zeer nauwkeurige werk, waarbij in de dijk geplaatste kleine piket paaltjes met een dun spijkertje er in, alsmede op de brug geplaatste velletjes papier tot de nodige hulpmiddelen behoorden. Deze brug zal een vrije door vaart geven van 7 meter -f N.A.P. en in de tijd van 10-12 minuten geopend en weer gesloten kunnen zijri. Ter plaatse werd mij nog ver teld, dat de voltooiing van de aan sluitende wegen is gesteld op 31 december 1960. Op die dag (de o- peningsdag?) zal men kunnen zeg gen: „Noord-Beveland is uit zijn isolement verlost". Wij zouden courante voorraden willen omschrijven als volwaardi ge in het economisch verkeer. Zo dra de mode of de vooruitgang van de techniek invloed heeft op een artikel zal het spoedig minder waard zijn dan de inkoopwaarde. Met het verstrijken van de tijd wordt het dan meer incourant. Deze artikelen nemen in de uit verkopen een vaste plaats in. Er is daarbij zoveel verschil van me ning over de waardering, dat de Hoge Raad méér dan eens te hulp geroepen wordt. Dit college heeft zich nog in 1957 erover uitgesproken dat men bij de waardebepaling niet mag uitgaan van een incourantheid, die nog in de toekomst moet ontstaan. Zelfs wanneer een zakenman ze ker weet dat een deel van bepaal de voorraden nooit verkocht zul len worden, mag hij niet waarde ren tegen de toekomstige waarde. Een .balans is nog steeds een mo mentopname. Daar horen geen e- lementen van de toekomst in ver werkt maar alleen van het ogen blik waarop hij wordt gemaakt. De Hoge Raad moest dit ook wel zo stellen omdat anders het hek van de dam zou zijn. Verschil in waardering. Onlangs is het vraagstuk van de voorfaadwaardering weer eens voor het hekje van ons hoogste rechtscollege geweest. Ditmaal ging het om een ondernemer met eén modegevoelig artikel. Deze koopman ging uit van de verkoop waarde van zijn goederen op het moment van de balans. Hij ging dus niet uit van de toekomst. Van deze verkoopprijs trok hij 30 °/o 'af, te verdelen in 21 °/o voor ver koopkosten en 9 °/o voor winstop slag. Met dit rekensommetje kwam hij op een waarde terecht, die la ger lag dan de inkoopprijs. Hij kwam dus uit op een waardering beneden de kostprijs. Zodra de grens der historische kosten over schreden wordt, komt men spoe dig in conflict met de inspecteur, want dit begrip is nog altijd het heilige uitgangspunt van de fisca le politiek. Zo verging het ook on- ze zakenman. Toch kwam hij niet in conflict met het reeds bespro ken koopmansgebruik, want op zijn berekening was bedrijfseco nomisch gezien niets aan te mer ken. De inspecteur ging niet met de waardering van de ondernemer mee en deze ging in beroep bij het Hof. Dit was van mening dat wel het goed koopmansgebruik was gevolgd, maar het bedrijfs economisch inzicht moest volgens het Hof wijken voor de gemaakte belastingwetten. Het beginsel van de belastingwetgeving mocht geen gewold worden aangedaan. Van zelfsprekend dacht het Hof hierbij aan het principe van de histori sche kostprijs en daarop werd het beroep verworpen. De belasting plichtige klampte zich echter vast aan zijn bedrijfseconomisch in zicht en klopte bij de Hoge Raad aan. Toch gewonnen. De hoogste beroepsinstantie maakte evenmin aanmerking op de waarderingsweg van belang hebbende. Op de balansdatum la gen de stukken inderdaad zo als apellant stelde. Hij had zich voorts gebaseerd op de inkoopwaarde van het goed op balansdatum. Het is wel verbazingwekkend, dat de Hoge Raad niet die waarde hechtte aan de historische kost prijs als de inspecteur. Belangheb bende vond dat hij een verlies moest aanvaarden op de balansda tum, dus niet in de toekomst. Of er mogelijk in de toekomst toch nog winst wordt gemaakt, doet op het beslissend moment van de ba lanswaardering niet ter zake. En daarmee had de belastingplichtige het pleit gewonnen. Het is juist wanneer er opge merkt zou worden dat die zaken man per saldo weinig wint met zijn waarderingsmethode, want maakt hij in het volgend jaar toch nog een betere prijs voor de goe deren, dan is er sprake van extra winst en daar moet dan toch van betaald worden. De man in kwes tie kan echter elk jaar de geschet ste weg volgen en door de opeen volging van dezelfde gevallen er voordeel door behalen. Uitholling schrijdt voort. De Hoge Raad kon de apellant Verpakte geneesmiddelen.... Dat doet denken aan de strijd tus sen drogist en apotheker. Doet denken ook aan het ziekenfonds, dat bepaalde geneesmiddelen wel, andere niet verstrekt. Doet den ken aan de waarschuwingen van de artsen, die in hun praktijk vreemde gevallen meemaken met patiënten, die allerlei tabletjes en poedertjes op eigen houtje slikken en dan nog door elkaar. Doet den ken tenslotte aan die hoge apothe kersrekeningen Waar komen die verpakte ge neesmiddelen vandaan? OSS (P P) Sinds S. van Zwanenberg hier in 1923 begon met de produktie van het toenter tijd pas uitgevonden insuline (nog steeds het enige middel) tegen suikerziekte, is er in die gemeente wel iets veranderd. Vandaag rij zen kleurige glasgevels loodrecht omhoog, waarachter steriele witte schimmen van gedesinfecteerde meisjes in zorgvuldig gezuiverde lucht de modernste vulmachines bedienen, die reeksen ampullen uitstoten. Ampullen, die stuk voor stuk met het oog en steekproefs gewijs ook nog chemisch, bacteri ologisch en farmacologisch gecon troleerd worden. De n.v. Organon is niet de enige fabriek van geneesmiddelen. Er zijn er in Nederland al plm. 170. Zij bezit wel het modernste con- fectioneringsbedrijf van Europa en dat blijkt onmiddellijk als we deze gloednieuwe gezondheidsindustrie binnenstappen. Wat is confectionering? Wat er allemaal komt kijken bij de confectionering, vertelt ons prof. dr. M. Tausk, voorzitter van de directie: „Onze taak is het, een geneesmiddel in zodanige vorm in handen van arts of patiënt te brengen, dat het zijn gewenste werking met uitsluiting van onge wenste nevenwerkingen teweeg kan brengen, zonder dat er inge wikkelde handelingen bij te pas komen. Maar aangezien genees middelen langs velerlei wegen kunnen worden toegediend ik noem maar het maag-darmkanaal, het mondslijmvlies, de huid of een onderhuidse inspuiting zullen er toch héél verschillende toedie ningsvormen beschikbaar moeten zijn. Daarbij gelden de eisen, dat elke verpakking de juiste vermelde werkzame stof bevat en ook de juiste hoeveelheid daarvan; dat de begeleidende, dragende of als oplosmiddel dienende stof, laat staan de daarin aanwezige bacte riën, de werking van het genees middel niet storen of eigen on gewenste werkingen veroorzaken en dat de kwaliteit en de kwanti teit nog geruime tijd na de afle vering, in elk geval binnen een bepaalde aangeduide houdbaar heidstermijn, gewaarborgd blijven, zelfs al komt dat middel in een apotheek in de tropen". Alleen al het water. Terwijl wij voortgaan langs de onmetelijke glaswanden, die de ongezuiverde bezoeker scheiden van het gedesinfecteerde perso neel met de steriele kleding, mas kers en schoenen daarachter, ter wijl we tabletten zien persen, zalf zien mengen en dragees zien ver suikeren, vertelt prof. Tausk van het water. Want deze reuzen-apotheek kan geen leidingwater uit de kraan la ten stromen. Het water moet bac- terievrij zijn. Het water mag ech ter niet alleen geen lévende bac teriën bevatten, het mag evenmin dode bacteriën met zich dragen. En ook dan is niet voldaan aan de eisen. Zelfs dan zou het water ditmaal tegemoet komen, omdat het om voorraden ging en niet o- ver bedrijfsmiddelen, waarom trent veel straffere regels zijn ge steld (art. 8 I.B.). In principe werd de historische kostprijs niet ver laten, maar de uitholling van dit begrip gaat voort, want ook bij regels voor bedrijfsmiddelen is die historische kostprijs geen absoluut heerser meer. Zeer terecht past ook het be lastingrecht zich aan bij de maat schappelijke ontwikkeling, waar in de economische slijtage van goederen steeds sneller gaat en meer en meer de technische slijta ge uit haar dominerende positie verdringt. De waardering wordt daardoor moeilijker. De uitspraak van de Hoge Raad in genoemde kwestie bewijst, dat de hekjes van de belastingwetge ving ook nogal eens verhangen worden. Het wordt moeilijker om dan nog een vaste lijn te vinden maar die is stellig minder belang rijk dan het volgen van de econo mische eisen des tijds. Drs. Hermes. (Nadruk verboden). de zieke nog zieker kunnen ma ken. Het water, dat hier nodig is, mag nooit bacteriën bevat hebben En daarom is in dit wonderlij ke gebouw een afdeling opgeno men, die water kweekt, dat nog nooit een enkele verontreiniging gekend heeft. En dan de lucht. Ook de lucht, die we nu inade men, is geen gewone buitenlucht meer. Zij is van stof ontdaan. Zij is gesteriliseerd. Ze is voor be paalde ruimten gekoeld en voor een ander bedrijfsgedeelte tot be paalde temperaturen verwarmd. Ze is vervolgens op de vereiste vochtigheidsgraad gebracht. En dan nog kan de lucht niet zómaar worden losgelaten in het gebouw. In het heiligste van dit heilige, waar geen ongezuiverd individu ooit zou mogen doordrin gen en waar het de gaasgesluierde haremdames op straffe van on middellijk ontslag verboden is het masker een seconde te verwijde ren, daar moet dan nog een over druk heersen, zodat bij het ope nen van de schutsluizen en tijdens het uitstulpen van de bacterievrij gevulde ampullen de steriele lucht wel van binnen naar buiten, maar nooit één enkele virus van buiten naar binnen kan zweven. Nu spraken we alleen nog maar over het water en de lucht. Nog niet van de grondstoffen en de ge fabriceerde produkten Mannen worden vrouwen. Vreemde problemen ontmoeten we. In de afdeling voor mannelij ke hormonen kan geen vrouw te werk worden gesteld, omdat er dan gevaar bestaat dat zij last krijgt van een lagere stem en baardgroei. In de afdeling voor vrouwelijke hormonen worden de heren angstvallig geweerd, omdat zich bij hen vrouwelijke vormen en organen zouden kunnen ont wikkelen! Het publiek vergt gekleurde dragees. Het krijgt ze in glanzen de verscheidenheid, maar daar voor is het nodig elke dragee drie maal te suikeren en driemaal te drogen en dan nog eens extra te glanzen. Het publiek vraagt plastic ver pakking, maar er is geen doorzich tig plastic, dat voldoet aan alle eisen, die de geneesmiddelenfabri kant stelt, o.m. omdat plastic van nature niet gasdicht is. Steeds meer, steeds goedkoper. We spreken met prof. Tausk en de directieleden nog even over de prijs. „Die kan zakken, dank zij de automatisatie, zodat de apothe kersrekeningen eerder lager dan hoger zullen worden", meent prof. Andersen Röed. We roeren aan, dat de artsen ge kant zijn tegen de veelheid ver pakte geneesmiddelen binnen handbereik van het ondeskundige publiek. „Maar wat willen zij? Geen nieuwe geneesmiddelen? Geen verpakking? Zie eens naar de rijkdom van thans en vergelijk die met de armoede van 1920, toen een dokter alleen de diag nose longontsteking kon vaststel len en de behandeling moest o- verlaten aande verpleegster". En fel roept de hoogleraar-di recteur uit: „Ik ontken, dat de farmaceutische industrie zich schuldig maakt aan vormen van propaganda, die het publiek ge neesmiddelen in de hand geven om ze naar goeddunken te mis bruiken!" „Bovendien" zo zegt jhr. Kraay- enhof' „zijn er nog twee remmen. De letters u.a. (uitsluitend apothe kers) en de controle op het adver tentiewezen. En terwille van een aantal onverstandigen kun je de lijdenden niet laten lijden". Tijd, tijd, tijd Als we tenslotte de onafhanke lijke controle, ressorterend onder een afzonderlijk directielid, passe ren, valt het ons in, dat het bac teriologisch onderzoek, de chemi sche controle, de farmocologische inspectie van elke behandeling en van elke charge tijd vergen. On noemelijk veel 'tijd. „Ja, dat is de moeilijkheid hier", zegt prof. Andersen Röed, „dat we ondanks de commerciële belangen van een snelle aflevering toch gebonden zijn aan een vrij geef brief voor elk klein kwan tum". En de directeur van neder- lands grootste apotheek ziet uit o- ver het bouwterrein, waar reeds een nieuwe uitbreiding gepland is. „Maar die onafhankelijke con trole is onze grote troef. Daar moet de afnemer op wachten. In zijn eigen belang en in ons be lang". (Nadruk verboden). Twee jonge mensen in Hees hebben het persoonlijke offer ge bracht het huis af te staan, dat ze dezer dagen konden aanvaar den. In plaats van deze met moei te verworven woning na hun hu welijk te betrekken, stonden zij haar af aan een gezin van 12 per sonen, dat plotseling op straat kwam te staan toen het huis van deze mensen afbrandde. Er zijn dus nog mensen in ons land, die het offer van een wo ningtoewijzing willen brengen. In de trieste geschiedenis van onze huidige woningmisère mag deze daad wel met goud worden ge schreven. Helaas zijn er nog dui zenden en duizenden, die zich schrap zetten in grote huizen, die gemakkelijk gesplitst zouden kun nen worden. En er zijn er helaas ook tienduizenden, die voor jong gehuwden of andere daklozen niet eens een kamertje met gebruik van keuken over hebben. Omdat er misschien eens een kindje zou kunnen komen En wie helpt nu de milde ge vers aan woonruimte? P. PREDIKBEURTEN voor zondag 25 oktober 1959 Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur ds. Koole en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Hen/. Kerk Golijnsplaat 2.30 uur ds. Veldman en 6.30 uur ds. Veldman, jeugddienst, met me dewerking van het kerkkoor. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9.30 en 2.00 uur ds. Postma. Ned. Hen'. Kerk Kortgene 10 en 2.30 uur ds. Metselaar van Goes. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. Koole. Ned. Herv. Kerk Kats 10 en 2 uur dienst. 2 uur bedie ning H. Doop. Geref. Kerk Geersdijk 10 uur leesdienst en 5 uur ds. Van Aller. Geref. Kerk Kamperland 9.30 en 5.00 uur ds. Radder. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Van Aller van Geersdijk. Geref. Gem. Kamperland 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Jacobus Favier en Margaretha de Bruine delen u mede, dat zij het voornemen hebben in het hu welijk te treden. De voltrek king zal D.V. plaats hebben op donderdag 29 oktober a.s. om 3.30 uur in het gemeen tehuis te Wissenkerke. Kerkelijke inzegening om 4.15 uur te Kamperland door de Weleerwaarde heer ds. A. Postma. Kamperland, Veerweg 59. A. van Heestraat 18. Receptie: van 67 uur in „Renata". Toekomstig adres: Noordstraat 18, Kamperland. IOp maandag 19 ok tober werd plotseling uit ons midden weg genomen, onze geliefde broeder, zwager en oom Leunis Fortuin, op de leeftijd van 60 jaar en 8 maanden. Namens de familie, Jacobus Fortuin. Colijnsplaat, oktober 1959. De teraardebestelling heeft plaats gehad op donderdag 22 oktober te 14 uur. In vrede ontslapen, onze lieve vader, be huwd-, groot- en over grootvader Pieter Marinus Ketelaar Lz. (weduwnaar van Sara Catharina Wisse), op de leeftijd van 91 jaar en 5 maanden. H. G. M. Buijze - Ketelaar. A. Buijze. Kinderen, behuwd- en kleinkinderen. COLLECTEN De opbrengst voor het Protes tants Interkerkelijk Thuisfront te Colijnsplaat heeft opgebracht het bedrag van f 237. Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter 't Hart. f 117.-, f 126.50, f 136.50 Ook in diverse modekleuren Gravenstraat Middelburg (Zie etalage Zusterstraat) 22 oktober 1959. De begrafenis zal plaats vinden op maan dag 26 oktober 1959, te 14.00 uur, op de alge mene begraafplaats te Wissenkerke, vanaf Veerweg 127 te Kam perland. Aan allen hartelijk dank voor de spontane medewer king van het slagen van de oliebollendag te Kamperland. Het bestuur van „Ons Genoegen" Kamperland, 21 okt. 1958. Doet ook mee aan de met vele mooie prijzen Zie de folder in dit nummer en kijk ook eens in de etalage van BOEKHANDEL MARKUSSE, Wissenkerke Fiscale waardering van incourante voorraden (Van onze belastingdeskundige) Pas op voor de afdeling, waar je van geslacht verandert Gloednieuwe gezondheidsindustrie kweekt eigen water en maakt eigen lucht (Van onze speciale verslaggever)

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 3