NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD llfe[ iokMer! üüT" Plouvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene Ruim 700 Coöperatieve BOERENLEENBANKEN RAIFFEISENBANKEN 850 vestigingen „Colijnsplaat" „Wissenkerke" xstttxt&P «wKtattmsxtsx yfftfffttff Haal meen uit Uw bedrijf De bank kan méér 5 voor u doen 5 „iSii «A. e van der <*Qeót No. 2957 Zaterdag 10 oktober 1959 63e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs i 2.50 per jaar Franco per post I 5.25 Advertenties 6 cent per mm aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffelsen-Bank te Utrecht SPAARBANK VOOR IEDEREEN Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stickling Spaarbank te Colijnsplaat Telefoon (01199)-228 Postrek. 316389 te Kamperland Telefoon (01107)^325 Postrek. 365567 Zolang ii blijft sparen, gaat u vooruit vmssw met een passend krediet bij uitbreiding en verbetering. met een rentedragende bankrekening {iiiiiiifHHii voor alle geldverkeer. ,ZïVS/SS//S//~« gimet een goede rente WMJm 11 IJ .dVWrtwvsrrtVWAV/wi/w f\T/ï» voor Uw spaargelden* L ]Ml i evVs'aVaVaVOVaVO'aVZZsVZ/iVdll >.o.VW« «MOM&iAauaMMuaa*********** fjjf* VVAW.V.V.'.V.V.V/AV.'.WMfl# W «•••••••••••••••••••••••••••O maaaa«a«a»i«*»«»»>«t»»*»a»>»M*******i »nt>t»ai>»aa>a*»a>aa n«a>>e>a>ta»ttM Met enige welkomstwoorden en een verwijzing naar de zomerse dag opende burgemeester Schuit j.l. vrijdag de openbare raadsver gadering waarin, wegens ziekte, het lid Wolse afwezig was. De voorzitter sprak de wens uit dat Wolse weer spoedig hersteld zal mogen zijn en deelde mede, dat hem namens de raad een bloe metje zal worden aangeboden. De notulen van de vorige ver gadering werden onveranderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken was o.m. de begroting 19591960 van de Stichting Zeeuwse Muziek school, waarin de bijdrage van de gemeente Kortgene is geraamd op f 1890.Mevrouw Janssen zeide hierop, dat die Stichting op ons eiland geen opleving te zien gaf, maar wel een achteruitgang. Bo vendien merkte zij op, dat het on derwijs zodanig gegeven wordt, dat daarvoor geen ambitie meer onder de kinderen leeft. De voor zitter zeide hierop, dat de heer Stam gevraagd zal worden deze zaak nader uiteen te zetten, zo dra hij deze gemeente weer eens bezoekt. De voorzitter deelde hierna mee dat het vrijwel zeker is dat er een nieuwe vissershaven te Colijns plaat zal komen. Ook deelde hij mede, dat het bestek en de teke ningen gereed zijn voor het nieu we bejaardentehuis. De bouwpre- mie is reeds aangevraagd. Na een bespreking met het waterschap zullen er op verschillende kruis punten wegwijzers geplaatst wor den. In een volgende raadsverga dering zal het probleem parkeren en stopverbod nader besproken worden. Het voorstel van b. en w. om aan de rijks-politiekapel te Den Haag als blijk van sympathie een jaarlijkse subsidie van f 10.te verlenen, kwam hierna in behan deling. Het lid Welleman zeide, dit voorstel van b. en w. vreemd te vinden, de laatste 20 vergade ringen moeten er steeds maar weer subsidie-aanvragen afgewe zen worden. De voorzitter zette breedvoerig het standpunt van b. en w. uiteen, daarbij o.m. zeggen de, dat de rijkspolitie de laatste jaren een wezenlijk deel van de gemeente uitmaakt. Door een sym pathie-subsidie aan bedoelde ka pel te verlenen zou men, volgens spreker, deze kapel bij een of an dere feestelijke gelegenheid, ook in deze gemeente kunnen laten optreden. Mevrouw Janssen was principieel tegen de verlening van deze subsidie, ze kunnen het ten slotte wel voor een politie-gym- nastiekvereniging gaan vragen, zo zeide zij. Het lid Verburg was eveneens een tegenstander, laten we nu een begin maken met het schrappen van dergelijke subsidies was zijn mening. Het lid Klaassen zeide betrekkelijk ook tegen deze subsidie te zijn, maar gezien het kleine bedrag kon hij er toch mee accoord gaan. Nadat het voorstel in stemming was gebracht, werd het met 6 tegen 4 stemmen ver worpen. Afwijzend werd beschikt op een subsidie-verzoek van het Zeeuws Wit-Gele Kruis, afdeling geestelij ke volksgezondheid. Eveneens werd afwijzend beschikt op een subsidie-verzoek van het Zeeuwse Wit-Gele Kruis voor het te Hulst gevestigde kraamcentrum. Een derde wijziging van de be groting 1958 van de gemeentelij ke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon werd z.h.s. goedge keurd, evenals een eerste wijzi ging van de begroting 1959 van dezelfde instelling. Voor 1959 was gevraagd. Op de vraag van het lid Verburg waarvoor die forse ver hoging moest dienen, antwoordde een extra subsidie van f 8000. wethouder Breure, dat dit voor verschillende „zware" gevallen was uitgetrokken. Alle leden van de commissies van advies ingevolge de Woon- GEEN BETERE HOORAPPARATEN dan de „otemead Vanaf f 270.— op het bekende adres Lange Kerkstraat 42, telefoon 01100-2468, Goes ruimtewet werden per 27 oktober 1959 herbenoemd. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van de vogelvereniging te Goes om een bijdrage of een ereprijs voor een in december te houden tentoonstelling. De per 1 januari 1960 haar gel digheid verliezende verordening op de heffing van rechten voor staanplaatsen op openbare plaat sen werd ongewijzigd opnieuw vastgesteld, terwijl tenslotte aan I. Boot Jr. een stukje grond, naast zijn woning, voor f 50.werd verkocht. Bij de rondvraag was een uitge breide schriftelijke vraag van het lid Verburg over de, volgens hem, in slechte toestand verkerende ha ven te Kats. Voorzieningen aan deze haven zijn nodig, mede in verband met de bietencampagnes en ook omdat die haven buiten de afsluitdam blijft liggen. Vol gens het lid Korteknie wekt het bevreemding dat de havens te Kortgene en Colijnsplaat wel wor den uitgebaggerd en de haven te Kats niet. Volgens de voorzitter waren er in de jaren, '56, '57, '58 en '59 f 16.866.41 onkosten aan dit haventje geweest, terwijl er maar f 11.707.was ontvangen. Het tekort was dus ruim f 5000. Van de dorpsgemeenschap Kats was ook een verzoek om verbete ring ingekomen, maar volgens spreker zal er zeker een veertig duizend gulden nodig zijn om van dat haventje een redelijke haven te maken. Volgens hem is het on mogelijk om voor een totaal van 7000 ha 6 havens in stand te blij ven houden, nog enkele jaren, en alle vervoer geschiedt per as. Wat de haven te Kats betreft, deze heeft bovendien een zeer moeilijke" havengeul. Het lid Korteknie stelde voor om a.s. zomer met mankracht en onderlossers de haven te laten baggeren, momenteel hebben de schippers nu nog geen last van de modder. Het lid Verburg verklaarde zich accoord met de idee van de voor zitter om bij een flinke verbete ring aan die haven de gebruikers er hun deel in te laten betalen. Een en ander zal nader bekeken worden. Wethouder Breure was voorstander van opheffing van deze haven. Wat de gebruikers- bijdrage betreft is hij de mening toegedaan dat vele gebruikers dan de naastbijzijnde havens zullen op zoeken. Op een volgende verga dering zal deze zaak nader be sproken worden. Op de vraag van het lid Welle man of b. en w. er ook niet van overtuigd zijn dat het noodzake lijk is dat de klok in de kerktoren de juiste tijd aangeeft, antwoordde de voorzitter bevestigend men zal een deskundige een onderzoek la ten instellen. De tweede vraag van Welleman luidde: Is het niet mogelijk, dat tijdens de vakantie van de bad meester, het badhuis te Kortgene kan blijven functioneren? De voorzitter antwoordde, dat dit een zaak is van het Groene Kruis en reeds met die vereniging was be sproken. Men zal in de toekomst proberen een vervanger aan te wijzen, maar men kan daar ieder een niet voor nemen. Mevrouw Janssen vond het niet zo erg dat in die paar vakantiedagen het bad huis gesloten werd, voordien was er toch ook geen badhuis. Op de derde en laatste vraag van Welle man, wanneer de premies voor w.c.-verbetering aan de betrokke nen zullen worden uitgekeerd, ant woordde de voorzitter dat dit zal geschieden zodra de gemeentebe groting door Ged. Staten is goed gekeurd. Het lid Klaassen zeide, zich niet te kunnen verenigen met de door het Waterschap en de gemeente geplaatste waarschuwingsborden op diverse kruisingen. Hij had lie ver voorrangsborden gezien. De voorzitter zeide, dat deze borden niet direct voor de Noordbevelan- ders zijn bedoeld, deze kennen die kruiswegen wel. Politiecontro le op voorrangs- en stopborden is bijna niet doenlijk. Door de ge plaatste borden worden de vreem de weggebruikers nu toch vol doende gewaarschuwd. Op de vraag van Klaassen of de haven te Colijnsplaat wel voldoen de is uitgebaggerd, antwoordde de voorzitter: volgens mijn weten wel. Klaassen wees er op dat nog een gedeelte was blijven liggen en dat daarop een schip zou kun nen breken. Wethouder Breure zei dat deze verhoging bij het uit baggeren in verband met het dijk je moest blijven zitten. Het lid Korteknie deed zijn be klag over niet-brandende nacht branders te Kats. De voorzitter beloofde hieraan de nodige aan dacht te zullen schenken evenals aan de vraag van het lid Marcusse om verbetering op korte termijn van de oprit naar de weegbrug te Kortgene. Hierna sloot de voorzitter deze korte en geanimeerde vergadering. BURGERLIJKE STAND Wissenkerke Geboren: 1 sept. Jan Cornelis, z.v. L. P. de Kam en D. Filius. 7 sept. Ebrina, d.v. E. M. de Regt en C. M. Israël. 13 sept. Marinus Cornelis, z.v. J. A. Remijnse en M. A. Zuijdweg. 18 sept. Yvonne, d.v. P. J. Marcusse en H. Lisse- veld. 20 sept. Jacobus Cornelis, z. v. A. A. de Nooijer en C. J. de Kam. 24 sept. Jacoba Susanna, d. v. Th. A. Boudeling en M. M. Breure. 25 sept. Aartje Johanna, d.v. D. de Looff en L. de Jager. Getrouwd: 3 sept. P. Hoogeste- ger, 26 jr. te Goes en C. Flipse, 23 jr. 7 sept. E. G. Couperus, 32 jr. te Leeuwarden en J. A. de Looff. 17 sept. P. de Waal, 28 jr. te Kortgene en L. R. Bustraan, 22 jr. Overleden: 26 sept. Adriana Marina Bustraan, 12 jr. Kortgene Geboren: 6 sept. Jan Dingenis, z.v. Cornelis de Vos en Janna C. de Wild. 8 sept. Geertruida Adri ana, d.v. Anthonie W. Karelse en Elizabeth L. Schulze. 22 sept. Leunt je Christiana, d.v. Gerard A. Noordhoek en Adriana van Gilst. 29 sept. Pieter Jacobus, z.v. Jan Versluis en Cornelia L. Vink. Ondertrouwd: 12 sept. Gerard Boot, 23 jr. te Wissenkerke en Ja coba W. Leendertse, 21 jr. Getrouwd: 4 sept. Cornelis de Kater, 28 jr. en Jacoba L. Begthel, 28 jr. te Wissenkerke. 9 sept. Ma rinus C. Karman, 57 jr. en Jacoba A. Israel, 54 jr. 30 sept. Gerard Boot, 23 jr. te Wissenkerke en Ja coba W. Leendertse, 21 jr. Overleden: 3 sept. Cornelis Munter, 69 jr., man van Janna van der Weele. 15 sept. Wilhelmi- na J. Lievense, 79 jr., wed. van P. J. Kallewaard. 29 sept. Johannis Eckhardt, 62 jr., wedn. van Maria Mol. Hei voorbeeld van F. W. RarfFêïsert bracht miljoenen mensen, overal ier wereld tot groter welvaart. Hun spaargeld werkte mede tot de ontwikkeling van het platteland. Spaar met méér profijt! Spaar op de Raiffeisendag of in de Raiffeisenweek van12 t/m 17 oktober 1959 6.- W. RAIFFEISEN 1818-1888 Raiffóïsen was burgemeester ran enkele plattelandsgemeenten. Hij heeft zijn gehele leven gewijd aan het streven om betere levensomstandigheden ie scheppen voor de bevolking van het platteland. Hierdoor kwam hij tot de stichting van de eerste onderlinge spaaren leenbank, die spoedig door vele andere werd gevolgd. Naar het voorbeeld dezer RaiHeisenbank werden In vele landen ter wereld Boeren 'leenbanken (Raiffeisenbanken) op co opera- Mar» grondslag opgericht- - Ganzepoortstraat 21, Tel. 2048 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 1