NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Wissenkerke fk? jftaakdap/ Ruim 700 Coöperatieve BOERENLEENBANKEN RAIFFEISENBANKEN vestigingen „Colijnsplaat" „Wissenkerke" Haai méér uit Uw bedrijf - - s3 De bank kan méér voor u doen No. 2956 Zaterdag 3 oktober 1959 63e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm o— RaiHeisen was burgemeester van enkele plattelandsgemeenten. Hij heeft zijn gehele leven gewijd aan het streven om betere levensomstandigheden te scheppen voor de bevolking van het platteland. Hierdoor kwam hij tot de stichting van de eerste onderlinge spaar- en leenbank, die spoedig door vele andere werd gevolgd. Naar het voorbeeld dezer Raiffeisenbank werden in vele landen ter wereld Boeren leenbanken (Raiffeisenbanken) op coöpera- tieve grondslag opgericht. Het voorbeeld van F. VI. Raitteisen bracht miljoenen mensen, overal ter wereld tot groter welvaart. Hun spaargeld werkte mede tot de ontwikkeling van het platteland. Spaar met méér profijt! Spaar op de Raiffeisendag of in de Raitteisenweek van 12 t/m 17 oktober 1959 850 aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht SPAARBANK VOOR IEDEREEN Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank te Colijnsplaat Telefoon (01199)-228 Postrek. 316389 te Kamperland Telefoon (01107)-325 Postrek. 365567 Mei een spaarboekje kunt er tegen, uit de drop ess nil de regen" WMMAVM» WAWAWWV fovav»:*: «SSttSfttlf o met een passend krediet bij uitbreiding en verbetering. met een rentedragende bankrekening voor alle geldverkeer. met een goede rente voor Uw spaargelden. O VWWVW /W/WWM WWWWWWW6 AVWOVW/WWM <*rn i i ii iwiiiiii iinmi 'ii i ii i i ii 11 i WWVWAWAVAVWUWAWAV Met het gebruikelijke gebed opende j.l. donderdagmiddag bur gemeester Van Halst de openbare raadsvergadering waarin, met ken nisgeving, de heren J. Zuijdweg en I. Stokman afwezig waren. Na goedkeuring van de notu len van de vorige vergadering werden een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving aange nomen. Z.h.s. werd 5 cent per inwoner gevoteerd als bijdrage voor een cadeau vanwege alle Zeeuwse ge meenten bij de opening van de nieuwe Provinciale Griffie in 1960 In overleg met de door het Pro vinciaal Bestuur ingestelde com missie van advies voor de inrich ting en de aankleding van het ge bouw is de keuze gevallen op een paar passende muurschilderingen. Men meent dat hiermede een al leszins representatief geschenk van de Zeeuwse gemeenten zal worden verkregen. De kosten hier van worden globaal geraamd op plm. f 15.000. Volgens de inspecteur van de Veeartsenijkundige Dienst bevat het stempelmerk „Wissenkerke" te veel elementen, derhalve werd be sloten dat de stempelmerken voor de Vleeskeuringsdienst voortaan de afkorting van de naam Wissen kerke zullen dragen, te weten „W'kerke". Op voorstel van b. en w. werd afwijzend beschikt op het subsi dieverzoek van de afdeling re classering van het Leger des Heils. In de begrotingen van 1958 en 1959 werden enige wijzigingen aangebracht, waarna de in de vol gende maand aftredende leden en plaatsvervangende leden van de Woonruimtécommissie bij ac clamatie werden herbenoemd. Aangezien de gemeente reeds een subsidie verstrekt aan de Dienst voor de Geestelijke Volks gezondheid in de provincie Zee land, werd afwijzend beschikt op het subsidieverzoek van het Zeeuwse Wit-Gele Kruis, temeer omdat verzoekster een R.K. in stelling is. Op voorstel van b. en w. werd z.h.s. besloten de woning van de heer P. J. Barentsen aan te kopen voor f 300.Het ligt in de be doeling deze woning, evenals de naaststaande voormalige woning af te breken. De reeds jaren onbe woonde woning van I. Stokman werd voor f 400.aangekocht. Voor deze woning hebben b. en vv. vermoedelijk reeds een andere bestemming. Het lid De Smit zei, dankbaar te zijn voor deze krot aankopen. Volgens hem wordt de kom van Wissenkerke langzamer hand een ruïne, waarvoor men zich, in vergelijk met andere ge meenten, moet schamen. Het lid De Lange was blijde met dit be gin en vroeg naar een sanerings plan. De voorzitter antwoordde hierop, dat men al jaren zo een plan heeft, maar dat de verwezen lijking daarvan nog niet zo een voudig is, maar dat men deze zaak nu nader zal gaan bekijken. Het recreatieterrein in de On rustpolder zal voortaan de naam „Vredehof" dragen, zo werd op voorstel van b. en w. besloten. De gemeenterekening 1957 werd hierna aangeboden met een ontvang van de gewone dienst van f 589.620.48, een uitgaaf van f 586.915.45 en een batig slot van f 2.705.03.. De uitgaven van de kapitaal- dienst bedragen f 1.287.470.60, de ontvangsten f 983.582.59, zodat het nadelig slot f 303.888.01 be draagt. Daar de aanleg van de nieuwe riolering te Kamperland thans zo ver gevorderd is, dat het noodza kelijk is dat zo spoedig mogelijk wordt begonnen met de aanleg van de ondergrondse pasveersloot, zijp de plannen hiervoor in ge reedheid gebracht en door de be voegde instanties goedgekeurd. De heer A. C. van Hee wil dit werk uitvoeren voor een bedrag van f 76.790.Dit bedrag ligt plm. f 1740.beneden de raming en aangezien het uitgesloten moet worden geacht dat bij openbare aanbesteding een inschrijving zal plaats vinden lager dan bovenge noemd bedrag, stellen b. en w. voor dit werk onderhands aan te besteden aan de heer A. C. van Heë. Z.h.s. werd hiertoe besloten. De totale kosten van de pas veersloot met inbegrip van de aanschaffing van de technische en elektrische installaties, directie honorarium en verdere kosten zul len plm. f 115.000.bedragen. Z.h.s. werd besloten tot aankoop voor de som van f -1.van een gedeelte gedempte sloot in de Heer-Janszpolder, gelegen in het uitbreidingsplan te Kamperland. Op 3 oktober 1952 had de Heer- Janszpolder reeds besloten deze gedempte sloot aan de gemeente te verkopen, maar door onver klaarbare omstandigheden is daar voor door de gemeente destijds geen besluit genomen. Hierna werd per 1 januari 1960 een nieuwe havengeldverordening gelijk aan de per dezelfde datum vervallende oude verordening zon der hoofdelijke stemming vastge steld. In verband met de toename van leerlingen voor de cursus 1959 1960 werd op verzoek van het be stuur van de chr. ulo-school voor de aanschaf van 11 schoolbanken gelden beschikbaar gesteld tot een bedrag van f 1091. Voor de verbetering van het 2e lokaal der school werd op het ver zoek van het bestuur der geref. school te Kamperland f 6527. beschikbaar gesteld. In verband met het geven van godsdienstonderwijs op de open bare lagere school te Wissenkerke werd het verzoek van ds. Koole om gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van 15 nieu we bijbels_ ingewilligd. De kosten van aanschaffing worden geschat op f 8.a f 9.per stuk. Circa 20.25 m2 grond in het re creatiegebied in de Onrustpolder werd tegen een jaarlijkse vergoe ding van f 10.voor de duur van 30 jaar in erfpacht gegeven aan de N.V. P.Z.E.M., teneinde daarop een transformatorhuisje te kunnen bouwen. Daar het de laatste tijd voor kwam dat een persoon geheel ont kleed in de duinen te Kamper land vertoefde, werd de Algeme ne Politieverordening met een nieuw artikel aangevuld, waarbij het verboden is zich geheel naakt in het openbaar te bevinden. Ver der werd de Alg. Politieverorde ning aangevuld met een verbod op het gebruik van z.g. vogel schrikapparaten in boomgaarden en landerijen. Van dit verbod kan, onder voorwaarden van b. en w., ontheffing worden verleend. Z.h.s. werd besloten om met de N.V. Bank van Ned. Gemeenten een geldlening van f 48.000.aan te gaan, voor de duur van 25 jaar en tegen een rente van 4Va °/o per jaar. Dit bedrag is nodig voor de bouw van een nieuwe kleuter school, die vermoedelijk tegenover de ulo-school zal worden gebouwd De heer J. Smits werd tot hoofd-onderwijzer in vaste dienst aan de o.l.s. te Wissenkerke be noemd. Tot slot deelde de voorzitter mede, dat naar aanleiding van het bezoek van de Iersekse gemeente raad aan deze gemeente, thans een uitnodiging was ontvangen om een bezoek aan Ierseke te brengen en wel op donderdag 1 oktober a.s. Verscheidene raadsle den gaven zich, staande de verga dering, voor deze excursie op. Bij de rondvraag informeerde het lid De Lange naar de verbete ring van de Veerweg te Kamper land, waarop de voorzitter ant woordde, dat de trottoirs nu in or de gebracht zijn en dat de Veer weg moet wachten op de beëindi ging van de rioleringswerkzaam heden. De Lange vroeg ook naar de lange duur van het opruimen van het puin van de afgebrande woninkjes van P. van Haperen. Hierop antwoordde de voorzitter, VAN DER REST's elastieken spataderkousen, buikbanden, breukbanden, herniacorsetten, steunzolen enz. voldoen aan de hoogste eisen .Orthobanda" Ned. ver. van vakkundigen Hoorapparaten van de wereldberoemde „Siemens" fabrieken met 5 jaar schriftelijke ga rantie, vanaf f270.— A. C.van der Rest Lange Kerkstr. 42, Goes Lid Vraag gratis prospectus! dat dit puin door Van Haperen aan Remeeus van Kats was weg gegeven. Door diverse oorzaken bleef echter de algehele oprui ming achterwege, waardoor de burgemeester zich genoodzaakt zag deze opruiming van gemeen tewege te laten doen. Op de vraag van De Lange hoe het stond met de bouw van het verenigingslokaal te Geersdijk, kon de voorzitter antwoorden, dat de opening daarvan nog wel even op zich zal laten wachten. De laatste vraag van De Lange was of de begroting van 1959 reeds door Ged. Staten was goed gekeurd. Hierop antwoordde de voorzitter, dat dit nog niet was geschied. Op de vraag van het lid Mar- cusse naar het bedrag voor pre mie woningbouwverbetering ant woordde de voorzitter, dat dit in verband met die begroting 1959 nog niet vast staat. Het lid De Smit vroeg naar de mogelijkheid om de oude kleuter school in te richten tot een ge meentelijk badhuis. De voorzitter zeide hierop, dat men de oprich ting van een dergelijk badhuis voorlopig wel zal moeten laten rusten. Hij zeide niet tegen zo een badhuis te zijn, maar wel bezwa ren zag in de exploitatie daarvan. Volgens door De Smit gelezen verslagen hadden dergelijke in richtingen toch een aardige op brengst, waarop de voorzitter zei, dat door vele gemeenten de ex ploitatie niet rond te krijgen was. Volgens hem was De Smit een zijdig ingelicht, om hem de keer zijde van deze medaille te kun nen tonen zal de voorzitter in de eerstvolgende raadsvergadering trachten een overzicht te geven van de tegenwoordige badhuizen op Noord-Beveland. Wijzende op het groot aantal douches die er in deze gemeente reeds zijn en op het kleine percentage deelname wethouder Leendertse sprak van 10 a 12 °/o gelooft spreker niet aan een sluitende exploitatie. Mocht, eventueel een sluitende ex ploitatie mogelijk zijn, dan wa ren b. en w. er zeer zeker voor de oprichting van een badhuis te be vorderen/ Het lid Filius vroeg naar de aansluiting van twee bestaande rioleringen in de Molenweg aan de nieuwe riolering. De voorzit ter zeide hierop, dat daarover be sprekingen lopende zijn. Op de vraag van Filius naar een verbetering van de Kamperlandse dijk antwoordde de voorzitter in gelijke zin, ook hierover zijn be sprekingen gaande. Met het gebed en enkele dank woorden voor de vlotte en prettige bespreking, sloot de voorzitter daarop deze vergadering. Ganzepoortstraat 21, Tel. 2048 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 1