NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I Ceresan 1 MORKIT PI«11 vier heeft DE schoenen Minder zendtijd! EEN BESTE OOGST.... is Uw en onze wens een goede oogst. OF U NU Geneesmiddel nodig hebt, waarvoor ook! o4.e van der <=Qeót Die merkwaardige wormen No. 2954 Zaterdag 19 september 1959 63e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.50 per jaar Franco per post f 5.25 Advertenties 6 cent per mm VERENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING IN ZUID- EN NOORD-BEVELAND Algemene vergadering te Goes Onder voorzitterschap van de heer mr. dr. A. J. J. M. Mes hield bovengenoemde vereniging op za terdag 12 september j.l. haar al gemene vergadering in „De Prins van Oranje" te Goes. Aan het jaarverslag van de se cretaris-penningmeester, de heer A. de Lange, ontlenen wij, dat het aantal leden van de A-verzekering per 1 januari 1959 13.457 bedroeg, dat van de B-verzekering (tweede klas) 1974, dat van de C-verzeke- ring (bijkomende klinische kosten) 9169, dat van de poliklinische ver zekering 791, dat van de aanvul lende verzekering 23.491, dat van het sanatoriumfonds 867 en dat van de individuele sanatorium verzekering en de poliklinische verzekering vertoonden een be langrijke groei. Het aantal ziekenhuisopnamen bedroeg in de A-verzekering 690, in de B-verzekering 141 en in de aanvullende verzekering 68, totaal 899. Aan verpleegkosten werd uit betaald in de A-verzekering een bedrag van f 103.891.75, in de B- verzekering f 35.556.10, in de aan vullende verzekering f 48.469.40. Aan bijkomende kosten werd uit betaald in de A-verzekering een bedrag van f 50.523.34, in de B- verzekering f 16.979.76, in de aan vullende verzekering f 984.83, in de C-verzekering f 41.097.43 en in de poliklinische verzekering een bedrag van f 6.636.23. Speciaal werd vermeld, dat aan waarnemersuitkering aan de aan vullend verzekerden in 1958 was uitgekeerd f 10.845.Deze uit kering bedraagt voor patiënten van 1620 jaar f 3.en voor ouderen f 5.per dag. De heer De Lange memoreerde in zijn jaarverslag het 30-jarig be staan van de vereniging, dat in 1958 werd herdacht en wees er op, dat de vereniging zich steeds aan de zich wijzigende omstandighe den heeft aangepast en een grote verscheidenheid van verzekerin gen biedt. Zij is geen particuliere verzekeringsmaatschappij, maar een onderlinge vereniging zonder winstoogmerk. Zij beschikt over een reserve, die voldoende mag het hoofd te bieden. Na kennis te hebben genomen van de gunstige adviezen van de worden geacht om eventualiteiten accountant en de controle-com missie, werd de rekening over 1958 goedgekeurd en werd de se cretaris-penningmeester onder dankzegging decharge verleend voor het gevoerde beheer. Het verlies op de aanvullende verzekering (f 8190.51) werd ge dekt uit de reserve voor deze ver zekering en van de winst op de andere verzekeringen (f 15.222.22) werd f 5000.gestort in het fonds voor bijzondere gevallen en het restant overgebracht naar de alge mene reserve. Dc aftredende bestuursleden, de heren C. Balkenende, M. van Halst, A. J. van Liere en J. J. Pie per werden herkozen. In de con trole-commissie werd gekozen de heer A. Walhout te Borssele. Besloten werd met ingang van 1 januari 1959 voor psychiatrie 42 in plaats van 30 dagen te vergoe den. Een voorstel van de onder afdeling Baarland om deze uitke ring voor psychiatrie ook te doen bij verpleging in een andere ver pleeginrichting dan een zieken huis, werd niet aangenomen. Een voorstel van de onder-af deling 's-Heer Arendskerke om de contributies met 15 °/o te verlagen werd teruggenomen. Het bestuur acht het van meer belang om de uitkeringen zo hoog mogelijk te doen zijn. De uitkeringen werden vastge steld als volgt: A-verzekering on beperkt aantal dagen (behalve voor psychiatrie 42 dagen, voor neurologie 100 en voor rheuma 150 dagen). Bijkomende kosten f 100.B-verzekering aantal da gen als bij A. Bijkomende kosten f 150.Zowel in de A- als in de B-verzekering is er recht op f 2. per dag voor sanatorium-verple- ging (onbeperkt). C-verzekering: C-l f 125.voor bijkomende kosten, C-2 f 250. enz. Poliklinische verzekering f 150.per jaar per verzekerde. Aanvullende verzekering onbe perkt aantal dagen in de normale laagste klas, nadat men bij het ziekenfonds is uitgetrokken (voor psychiatrie 42 dagen), verder 25 procent van de verpleegprijs in een Nederlands sanatorium, extra uitkering van f 3.of f 5. per dag (zie boven) voor kosten van waarneming in gezin of be drijf enz. Bij de rondvraag werd in ant woord op een vraag dienaangaan de door het bestuur toegezegd, dat geprobeerd zal worden de al gemene vergadering in het ver volg in de maand juni te beleggen Met dankbetuiging voor de vlotte samenwerking sloot de voorzitter de vergadering. NATIONALE RECLASSERINGSDAG In de week van 20 tot en met 26 september a.s. zal ook in ons dorp de jaarlijkse collecte voor de Nationale Reclassering weer wor den gehouden. Velen vragen zich wellicht af. wat toch die Nationale Reclasse ring wel behelst. Sommigen is het doel bekend en geven doelbewust. Anderen geven alleen met de gedachte, dat ook deze collecte wel weer voor een goed doel zal zijn. Weer an deren geven juist niet, omdat ze niet weten, waarvoor ze eigenlijk wel zouden geven. Juist vooral voor deze laatste groep, die ove rigens vanzelfsprekend wel van goede wille kan zijn, moge het doel dezer jaarlijkse collecte eens in het kort worden uiteen gezet. Het is ons allen bekend, dat er meerdere mensen zijn, die, om welke redenen dan ook, aan lager wal geraken. Soms door eigen schuld, veelal ook, omdat de omstandigheden ongunstig voor hen waren. Vaak komen zulke mensen in aanraking met de strafrechter, met afe gevolg gevangenisstraf en met als bijkomende straf onder toe- zichtstelling. Dit laatste is b.v. het geval, wanneer zij verplieht- worden enige tijd door te brengen in een daarvoor bestemd tehuis. Het doel van deze „tehuizen" is om deze mensen weer in het rech te spoor te brengen en bovenal om na het uitzitten van hun ge vangenisstraf ze weer geschikt te maken om als volwaardig lid weer opgenomen te worden in de maat schappij. Hiervoor is natuurlijk veel geld nodig. Daar komt bij dat de over heid niet alles zelf kan bekosti gen. Er zijn zóveel objecten, wel ke financiële steun van de rege ring vragen, dat het ter zake onder auspiciën van de overheid Als Uw oogst U tot tevredenheid stemt, is dit voor ons een teken dat de ontsmetting van het zaaizaad met KI weer tot goede resultaten heeft ge- H leid. Ook de behandeling met tegen kraaienvraat is een van de mid delen om tot het doel, te komen. N.V.AGRO CHEMIE ARNHEM VE DE WETSTRAAT 10 TELEFOON 08300-31447 'n Hoogtezon of 'n hoorapparaat, 'n Elastieken kous, 'n Buikband of 'n breukband, 'n Elektrisch scheerapparaat of *n tandenborstel, 'n Astmaspuit of 'n paar steunzolen, 'n Verbandtrommel of 'n stuk zeep of wat ook, U slaagt altijd heel best bij Lange Kerkstraat 42, telefoon 01100-2468, GOES. Sinds 1922 het terzake kundige vertrouwensadres. werkende particulier initiatief verplicht is het voor zijn arbeid benodigde geld uit particuliere giften en bijdragen bijeen te bren gen. Men zegt nog al eens vaak: „Voor zulke slechte mensen heb ik niets over. Het is toch hun eigen schuld? Dan moeten ze maar an ders geleefd hebben!" Laten we evenwel niet te gauw met ons oordeel gereed staan! Kunnen we niet veeleer dank baar zijn, dat ons zo iets niet is overkomen? Door opvoeding, ka rakter, milieu enz. verkeerden wij tot heden in betere omstandighe den, dan diegene die we dan zo smalend op het oog hebben en eerlijk gezegd, leven er in ons bin nenste niet vaak dezelfde verkeer de neigingen en gedachten? Zeker, niet alle reclasseringsge- vallen zullen met succes bekroond worderty maar welk mensenwerk is onder alle omstandigheden on feilbaar? We mogen het m.i. eerder zo zien, dat we ook in deze onze naaste, dus óók die aan lager wal geraakte mensen in nood, moeten, ja mogen helpen, of we dit nu vanuit een christelijk of vanuit een humanistisch standpunt be kijken. Wil daarom de in de komende week te houden collecte voor de Nationale Reclassering eens extra gedenken. Kortgene, 19 september 1959. De organisator, P. Tazelaar, Burg. Snellenstraat 13. Een sprookje herleeft voor de vijfde maal Reeds vijf maal verzorgde ATE LIER POLEY de feestkleding voor fruitfee en hofdames. Ook u kunt uw charme verhogen door modieuze stoffen. POLEY brengt ook dit seizoen de meest exclusieve stoffencollectie van Zeeland. GANZEPOORTSTRAAT - GOES Zonder kauworganen eten ze steen De aardworm behoort wel tot de primitiefste dieren, maar dat neemt niet weg, dat dit diertje een zeker voor de mens wel bui tengewoon nuttige taak verricht, want het is die eenvoudige aard worm, die onze aarde geschikt maakt om er gewassen op te ver bouwen. De aardworm beweegt zich door de grond en maakt zijn gan gen, daardoor als een miniatuur ploegje werkend. Door die diepe graafgangen dringen lucht, regen en vorst diep in de aarde door, de grond kan dus niet verstikken. Maar dat is niet alles, want de aardworm eet de aarde en hij eet vrijwel alles wat er in die aarde zit en dat er eigenlijk niet zo ge schikt voor is, tot zelfs steen. In weerwil van het feit, dat dit dier tje geen tanden of andere kauw organen bezit, werkt hij al deze stoffen naar binnen waar ze door een speciaal orgaan, dat vergele ken kan worden met de krop van een vogel, verteerd worden. De naar binnen gewerkte aarde wordt als het ware tussen molenstenen fijngewreven. De grondwerkers. Regelmatig werkt de aardworm zich met zijn staart omhoog naar boven, alwaar hij zijn uitwerpse len, de verwerkte aarde, depo neert. Dit betekent bijzonder veel voor de vruchtbaarheid van het land. De aardworm brengt dus de onderste lagen na deze ver werkt te hebben naar boven en zo komen na verloop van tijd de bovenste lagen onder. Hij werkt dus het gehele land om, daarbij vruchtbare fijne aar de bovenop deponerend. Zonder de wormen zou onze aarde niet zijn wat zij nu is. Darwin schreef hierover reeds in 1882 in zijn boek „Het ontstaan van humus door de werking van aardwormen". Hij vertelt hierin hoe omstreeks 125.000 wormen op één ha grond deze grond na vijftien jaar met omstreeks een laag van tien cen timeter dik mooie fijne en vrucht bare aarde bedekten. Zelfs een stuk harde rotsgrond kreeg na dertig jaar een laag aar de op zich, waardoor een passe rend paard der rotsbodem niet meer raakte. Merkwaardig dier. De aardworm, ons allen van nabij bekend, is toch een grote onbekende voor de meesten van ons, want wat weten wij van hem af? Zonder kauworganen verwerkt hij steen, maar dat is nog niet al les. Zonder ogen „ziet" hij en zon der oren „hoort" hij. Dat zien is natuurlijk maar heel betrekkelijk, maar toch wel een feit. De aardworm is namelijk ge voelig voor verschillende kleuren licht. Rood licht vindt hij prettig, maar blauw licht irriteert hem; een bewijs dat het dier op de een of andere manier dit licht kan waarnemen. Met het „horen" is het precies hetzelfde. Het dier re ageert op vibraties zonder over een gehoororgaan te beschikken. Nu vinden we dit ook bij de slan gen, die immers ook geen gehoor orgaan hebben. Bij de aardworm blijken vooral de uiteinden van het lichaam gevoelig te zijn voor licht en geluid. De aardwormen verplaatsen zich op ingenieuze wijze. In de ringen die om het lichaam zitten komen spieren voor, die zich uit rekken en samentrekken, waardoor de worm, geholpen door de bor stels op zij van zijn lichaam wordt voortgeduwd. Wormkwekerijen. In Amerika vinden we worm kwekerijen, hetgeen nog zo'n slecht idee niet is, zeker wanneer we beseffen welk een belangrijke rol de worm speelt bij het vrucht baar maken van de aarde. In de ze wormkwekerijen heeft men cul tuurbedden aangelegd, die dikke lagen buitengewoon geschikte grond voor de wormen bevatten. De dieren worden daarin uitgezet en met de grootste zorgen om ringd. De aarde wordt op tempe ratuur gehouden en men zorgt voor de geschikte vochtigheids graad. Ook krijgen de wormen een speciaal diëet van bladeren, stro, mest en wat al niet meer. In deze bedden planten de wor men zich op hun eigen bijzondere manier voort. Wanneer van twee wormen de uiteinden tegen elkaar liggen, vormt zich een slijmring en in deze ring worden de eitjes ge legd. Al spoedig verhardt de ring en wordt van de worm losgemaakt Er is dan een soort cocon en na drie weken komen de kleine wor men er uit en beginnen dadelijk de aarde te eten. De bestelde wormen worden uit de cultuurbedden gelicht en ver zonden. Ook verzendt men wel co cons. Zo'n hoeveelheid wormen kandan in een gebied uitgezet worden om nuttig grondwerk te verrichten. Veel mensen vinden wormen vies en griezelig, maar laten we niet vergeten dat het onze beste vrienden zijn. (Nadruk verboden). Als de regering ons één teleur stelling heeft bezorgd, is het wel met haar toewijzing van meer te levisie-zendtijd. Het aantal uren dat de telekiekkast mag aanstaan, is namelijk theoretisch verhoogd van 15 tot 18 uur per week, maar in de praktijk komt er dit seizoen een verlaging uit de bus omdat er nauwlettender zal worden toege zien op overschrijding van deze limiet. En iedere televisie-kijker weet, dat Bussum het niet zo erg nauw nam met de officiële programma tijden. Een avonduitzending kon gemakkelijk uitlopen en het was tot op heden geen zeldzaamheid als de toestelbezitters om 11 uur in plaats van om 10 uur de knop omdraaiden. Als er nu strikt 18 uur zendtijd beschikbaar blijft van de 15 officiële en ongeveer 5 offi cieuze uurtjes, zullen de verre-kij kers eerder verbolgen dan verblijd zijn. En voor de omroepverenigin gen, die deze zomer de zendtijd zo royaal opvulden met herhalin gen en „stoppertjes" om toch wat te geven in de vakantietijd, pakt het helemaal verkeerd uit. Nu ze eindelijk iets te bieden hebben, schakelt Den Haag de zenders uitHadden ze nu maar wat zomertijd gespaard! Gelukkig staat er voor de kij kers iets tegenover: het kijkgeld wordt verhoogd. P. iiMagMHBHSiBMMOMBMBflH—i^—i^i—BBH—H— Ganzepoortstraat 21, Tel. 2048 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1959 | | pagina 1